Windows xp vs windows vista

Mam pytanie czy dobrze wybrałem, bo wybrałem Windows XP. Mam dobry sprzęt mianowicie: 4 GB ram, GeForce 8600 512 mb, AMD Phenom 2.3 i płytę główną ASUSA za 500 zł.

I właśnie się zastanawiałem co lepiej wziąć, wziąłem alternatywnie XP, ale jestem napalony na VISTĘ. Planuje kupić za 6 miesięcy Vistę Home premium.

Czyli jeszcze raz, dobrze zrobiłem wybierając XP do takiego sprzętu?

Według mnie tak. Vista ma dużo błędów, czego o Xp nie można powiedzieć.

jak masz 4GB ramu to musisz brać XP 64 bitowego a ten jest porażką, więc lepiej bierz Viste 64 bitową

Dzięki za odpowiedź, zapomniałem dodać że mam XP Home. A czy za 6 miesięcy z Vistą powinno być lepiej?

z Vista już jest bardzo dobrze, mam od maja i ani jednej zwiechy, wszystkie progamy śmigają, obecnie to jest najlepszy OS na rynku, a jeśli chcesz korzystać z 4GB ramu to system 64bitowy musisz miec, a XP się nie nadaje do tego

Zgadzam się w 100% Każdy mówi że VISTA jest zła lecz ma dużo przydatnych funkcji. Dajmy na to jeśli jakiś program działał nam na XP a na Viscie nie działa to wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać pracuj w trybie zgodności Windows XP ale to już tak na marginesie …

A gdy za 6 miesięcy kupie sobie Viste Home Premium 64-bit to czy 4 Gb ramu to nie będzie za mało??

Co tam 4 GB, lepiej kup od razu terabajt:p Jasne, że wystarczy.

Nie do końca się z tym zgadzam, ale na razie nie będę pisał, dlaczego, bo to nie jest miejsce na to :ppp

Powiedz lepiej na czym Ci zależy. Czego sobie życzysz od Windowsa?? Co potrzepujesz?? To są ważne pytanie. Jeśli zależy Ci na czasie to ja bym wybrał xp :stuck_out_tongue:

XP:

  • średnio stabilny system, ale nie jest zły

  • System do grania

  • Da się programować (ale w tej sprawie polecam Linux)

  • trzeba się znać trochę na bezpieczeństwie, gdyż jego zapora nie jest zbyt dobra (najlepiej doinstalować swoje programy)

  • Bez problemu włamie się do starszych OS MC’a.

  • Jest napisany do directx 9, można otworzyć grę na 10, ale trzeba się bawić w przemienianie plików itp. (może w sp 3 będzie możliwość do directx 10)

Vista :

  • ładnie się prezentuje (ładnie wygląda)

  • jest potrzebny do visty dobry komp ( 2 lub 3 GB wystarczy)

  • MC obiecywał miliony sterowników do Visty, ale jakoś ich nie ma.

  • Lepsza jakość filmów.

Ja na twoim miejscu wybrał bym xp i linux’a Na xp grać

co do sterowników to takowe powinny być dostarczane przez producenta sprzętu a nie zwalać całą winę i robotę na microsoft

Mam 4-rdzeniowy procesor i XP włącza sie 2 min bo musi je wszystkie wczytać. Myślę ze Vista znacznie szybciej by to zrobiła. A jestem bardzo napalony na Vistę.

Dla twojej konfiguracji polecam Windows XP 64-bit.

XP jest przestarzały i niestabilny, miałem okazję pracować na nim po jakimś czasie na Viście x64. Ogólnie XP to padaka, co chwile wyskakuje komunikat (np. po uruchomieniu winampa) czy wysłać raport do M$ :roll: itd. po sprawdzeniu logów na routerze można się za głowę złapać jaki śmietnik robi XP! Żeby mieć ten system musisz bardzo dbać o aktualność, poprawki itd. bo inaczej wirusy i inne ataki Cię zjedzą.

Z Vistą jest inaczej, system jest obecnie dobrze zabezpieczony i stabilny poza tym aby wykorzystać nowy sprzęt - 4GB RAM, nowe gry itd. lepiej zainstalować Viste.

Bzdura, ja mam win Xp pro bez SP2, poprawek nie ściągam a wszystko śmiga elegancko.

Hehe dobre, może bym uwierzył gdybym nie widział co się dzieje na SP2, który jest już mocno przestarzały a sam XP czeka na SP3 baardzo potrzebny temu osowi…

no to czyli Windows Vista Home Premium 64-bit za 6 miesięcy

to jesteś bardzo na czasie :mrgreen:

powiem tak mam viste x64 i jeszcze aniu razu mi się nie powiesiła…xp to bardzo dobry system ale nie na procki cztero rdzeniowe, xp gdy wychodził to takich procków w sprzedaży nie było więc średnio sobie z nimi radzi to samo dotyczy ramu…1-2 giga w xp to max, pozatym ten system ma 7 lat, jak jesteś sentymentalny to zainstaluj win 98 napewbo bedzie chodził jak rakieta :mrgreen:

nie zgadzam się z voltmenem windows xp jest lepszy od visty ,vista to kombajn na bardzo dobry sprzet a xp niewielkie wymagania i smiga jak należy :mrgreen:

W tych czasach już nie ma słabych sprzętów.

nie no jesli chcecie grac do bieszcie VISTE, jesli chcecie pogrywac w jakies gierki i cos porobic prostego bieszcie xp, a jesli chcecie programowac i czuć się bezpiecznie wezcie linuxa (jesli na nim sie znacie)

Amen!

Wiece narazie nie mam do powiedzenia :stuck_out_tongue: xD