Wine - problem z wersjami

Witam!
Przychodzę z takim pytaniem: Jak to kurcze jest, bo mam na moim Ubuntu 19.10 x64 problem z Wine. No niby mam zainstalowane Wine Staging przy użyciu:

sudo apt-get install wine-staging

Wpisuję zatem:

sudo Winecfg

i wywala komunikat, że nie ma tyakiej komendy.

No dobra. Instaluję pakiet “Wine” poleceniem:

sudo apt-get install wine

Zainstalowało się. Potem wpisuję znowu:

sudo winecfg

Otwiera się konfiguracja Wine’a, wchodzę do zakładki “informacje”, a tam wersja… 4.0.2! No przecież instalowałem Wine Staging 5! Co jest grane? Jak poprawnie wgrać Wine staging 5?

używałem już

sudo apt-get autoremove

żeby się pozbyć śmieci i mi to nie pomogło.
Ktoś coś?

  1. Na niektórych systemach wine-stagging i zwykłe się gryzą; rozwiązaniem jest instalacja np. PlayOnLinux, Lutris i zarządzanie wersjami wine przez któreś z nich
  2. Do powyższego: instalując zwykłe wine, system odinstalował wine-stagging; rozwiązanie podałem wcześniej
  3. Linux zwraca uwagę na wielkość znaków; z tego powodu Winecfg nie wchodzi, a winecfg wchodzi.
1 polubienie

Ja chciałbym mieć jedno Wine 5. Żaden PlayOnLinux czy Lutris mi nie był kiedyś potrzebny. Instalowało się Wine-staging i było dobrze.

W takim układzie usuwasz zainstalowane wine, instalujesz ponownie wine-staging. W tym momencie możesz usunąć śmieci (poszukaj o poleceniach do swojego menadżera paczek, np. chyba polecenie purge w apt). Teraz możesz wpisać:

winecfg

Pamiętaj, że wszystko z małych znaków.

Dlaczego uzywasz sudo przy winecfg? Chcesz skonfigurować wine dla uzytkownika root?

2 polubienia

Bo normalnie nie chciało odpalić

Może brakuje Ci ścieżki w zmienne PATH. Dziwne, ja na Gentoo odpalam jako user, w takim Ubu powinno bez problemu działać. Chyba że instaluje Ci ze snapa?

@nintyfan
usunąłem wine-stagin, bo takie miałem:

sudo apt purge wine-staging

potem to:

sudo apt autoremove

potem to:

sudo apt-get install wine-staging

potem to:

winecfg

…i dostaję to:

winecfg: nie znaleziono polecenia

o co chodzi?

Może brakuje Ci jednak tej ścieżki w path. Sprawdź poleceniem whereis winecfg czy znajduje.

Ewentualnie find / -name wine

Przecież linuks jest taki prosty… no weź… xD

Ubuntu to nie Linux :smiley:

@roobal

po wpisaniu tego polecenia dostałem to:

/opt/wine-staging/bin/winecfg

I wszystko jasne. Instalator nie dodał ścieżki do zmiennej.

Co wypluwa? echo $PATH

Podejrzewam, że zainstalował ze snapa.

po wpisaniu:

echo $PATH

dostaję to:

/usr/local/sbin:/usr/local/bin:/usr/sbin:/usr/bin:/sbin:/bin:/usr/games:/usr/local/games:/snap/bin

W /etc/environment dopisz /opt do tej listy. Uruchom ponownie system i sprawdź.

OK, zobaczę.

Na próbę możesz też tymczasowo dodać ścieżkę do zmiennej poleceniem.

export PATH=/opt:$PATH

Nie musisz w ogóle dodawać zmiennej, ale musisz uruchamiać polecenie z podaniem ścieżki.

sudo opt/wine-staging/bin/winecfg

Myślę, że sudo jest wymagane, bo nie masz uprawnień do zapisu w tym katalogu.

Dlaczego sudo ma być wymagane? winecfg edytuje bytelkę wine, a chyba nawet wpisy w rejestrze. Butelka jest trzymana tam, gdzie chce użytkownik, domyślnie ~/.wine .

dodałem to:

/opt

do pliku:

/etc/environment

przy użyciu Gedit. Zrobiłem to na końcu pliku przed dwukropkiem, czyli:

:/opt

potem restart i… polecenie “winecfg” bez sudo nie działa. Krzyczy, że nie ma takiego polecenia.

To jest poprawna ścieżka. opt to za mało.