Wine - problem z wersjami

@nintyfan
Ok, to wyedytuję i zobaczymy.

Owszem poprawna, ale tak trzeba będzie dla każdej apki. System sobie poradzi.

W porządku. Na Ubuntu czy pliku environment się nie znam. Skoro te katalogi są przeszukiwane rekursywnie, to dobrze. Myślałem, że trzeba konkretną.

no nie wiem. Po tej korekcie podanej przez @nintyfan zadziałało “Winecfg” bez sudo. Teraz mi pobiera Mono i zobaczymy co dalej.

Z sudo działa?

Ubu to dziwny system, w nim wszystko ma prawo działać lub nie, gdy na innych działa lub nie :smiley:

Jakiego distro używasz?

Gentoo. Ubu zaś testuję sobie na wirtualce i cieszy mnie, że zrezygnowali z Unity na rzecz Gnome, przynajmniej da się go teraz używać.

Bingo! Mam Wine 5 rc3.

Tylko chciałbym się jeszcze dowiedzieć jak całkiem pozbyć się Lutrisa i PlayOnLinux. Mogę użyć polecenia:

sudo apt purge “pakiet”

nie rozwali mi to Wine’a?

z sudo “winecfg” nie działa.

1 polubienie

Tego już nie wiem, bo nie używam POL i Lutris. One chyba zawierają w swoich binarkach różne wersje Wine, więc nie powinny kolidować ze sobą. Podobnie chyba zresztą jak CrossOver.

OK, ale z sudo “winecfg” nie działa. To dobrze?

Dobrze. Uruchamianie graficznych programów, jako administrator, jest uznawane za bardzo niebezpieczne. Ogólnie, to czytałem informację, że tryb graficzny w GNU/Linux (X-y) są niebezpieczne - nawet mniej bezpieczne od Windowsowego odpowiednika, chociaż ja mam mieszane uczucia (implementacja skrolowania i renderowania czcionek w jądrze Windows, itd. ).

Kogo i w jakim poradniku pogrzało z tym sudo? :stuck_out_tongue: Dobrze, że nie działa, choć technicznie powinno działać, więc są jakieś błędy - jakie?

sudo winecfg

Następny miszcz Ubuntu na VirtualBox od Wieśka przeS Wine na fÓll deTalaH 800Hz 16K na Dell XPS 13"?

LOL : )

1 polubienie

jak zrezygnują z gnoma na rzecz KDE to wtedy pogadamy o używalności :wink:

@marcin82 po wpisaniu:

sudo winecfg

dostaję to:

sudo: winecfg: nie znaleziono polecenia

dodatkowo są jakieś dziwne błędy związane z czcionkami. Zapodaję screen:

na liście dysków w winecfg są kwadraciki. dodatkowo kiedy próbuję zainstalować nfs’a Carbon, to instalator krzyczy, że nie może utworzyć katalogu. Kiedyś działało i szło nawet sobie pograć. Był jedynie kłopot z rozdzielczością, tzn. po wyjściu z gry nie powracała do domyślnej u mnie 1920x1080, a pozostawała na 1280x800 o ile dobrze pamiętam.

Co do tego, że sudo z winecfg nie działa, to może być spowodowane brakiem winecfg w zmiennej path. Sudo nie wczytuje najwidoczniej profiles, environment, itd. Na pewno sudo domyślnie usuwa wiele zmiennych środowiskowych. Co do nie wczytywania wymienionych plików, to wydaje się to logiczne, gdyż sudo służy do wykonywania poleceń, jako inny użytkownik, a nie logowania się na innego użytkownika.
Spróbuj:

sudo /bin/bash -c 'echo $PATH; winecfg'

Dla mnie KDE jest nieużywalne, przynajmniej w pracy, w domu to mi wszystko jedno. Lubię Plasmę, ale w mojej pracy wygodniej pracuje mi się na Gnome i na zadnym innym. Jak dla mnie to najlepszy pulpit i to w co poszli to mistrzostwo. Plasma jest za bardzo jak Windows, ale i tak zrobili duży postęp. W każdym razie lubię oba srodowiska, ale Gnome jest dla mnie lepsze.

A co takiego konkretnie jest w Plasmie ‘jak windows’ ??

Nie wiem, z którą wersją, ale w Windowsie wprowadzono np. pulpit semnatyczny, czyli coś na wzór KDE4. W menadżerze plików możesz przypisywać tagi, dodawać komentarze. Bardzo fajna sprawa. Pewnie chodziło, że MS ściąga pomysły właśnie z KDE/Plasmy i MacOS. Z innych desktopów nie korzystam, więc nie oceniam, od czego jeszcze ściągają pomysły.

Aha. Z Maca też raczej nie korzystam, ale miałem okazję pracować. Na pewno dock został do Windowsa ściągnięty z Maca.

Chociazby wygląd (nie chodzi mi o efekty, przezroczystości itp. bo to Windows wygląda jak KDE). Taki sam schemat pulpitu. Gnome to zupełnie inne podejście do pulpitu, które jest dla mnie mistrzostwem.

Na poczatku też byłem anty, ale gdy zacząłem używać, to żadne KDE/Plasma, Xfce, Mate inne Cynamony nie są tak wygodne.