Wine - problem z wersjami

W pięć minut KDE może wyglądać jak Gnome.
Czekam na konkrety.

Mam nadzieje że niebedzie działać jak gnom … bo to nowe beznadziejne… dobre gnome zatrzymało się na wersji 2.x reszta to taka pośrodku nie udana hybryda…

Wygląć, a robić to dwe różne rzeczy. Pasztet z makijażem też może zostać miss Świata, ale nadal będzie pasztetem.

Na Gentoo Gnome działa dobrze, czego o Plasma napisać nie mogę.

Nie rozumiesz. To Ci wytłumaczę. Nie chodzi o wygląd. Gnome może być szkaradne, wyglądać jak Windwos 98. Ważne, że jest użyteczne. Jest wygodne w użyciu. Podejście do pulpitu jest inne, kontrowesryjne, ale jest zajebbiste. Jeśli całe życie wychowywałeś się na Windows, to tego nie zrozumiesz. Ja 15 lat żyję z Linuksem, więc nie jestem skażony Windowsem.

Jeśli nie potrafisz zrozumieć upośledzenia KDE, to daj sobie spokój. To, że KDE “ma” multum opcji, nie znaczy, że jest fajne. To że Gnome jest “proste” nie znaczy, że jest gorsze. Dla mnnie to jest zaletą.

Gnome 2 było fajne, ale Gnome 3 jest zajebbiste. Nie wiem co Ci w nim nie pasuje. Bo mają inne podejeście do pulpitu? Zajebbiste? NIe jest kolejną kopią KDE, Windows, Mac OS X?

Na Gentoo Gnome działa dobrze czego o Plasma powiedzieć nie mogę. KDE, Plasma na jakim systemie bym nie testował, zawsze się wysypuję.

W T F ?? :slight_smile:

To chodzi o wygląd czy nie chodzi o wygląd ? Bo dalej nie wiem dlaczego ‘KDE jest jak windows’ :slight_smile:

OJ, widzę, że zboczyliście z tematu wątku. Nieładnie.

Ja dalej mam kłopot z fontami (kwadraciki w “winecfg” i nie mogę zainstalować Carbona, ani U2. Kiedyś to działało.

Podejrzewam, że masz coś nie tak z systemem plików. Spróbuj utworzyć najpierw nowy profil użytkownika, i pod nim przetestuj winecfg. Jeżeli problem będzie się powtarzać, to dotyczy sprzętu bądź systemu operacyjnego/systemu plików.

Utworzyłem nowego usera w systemie i nic to nie dało. Kwadraciki w ustawieniach Wine są, a Carbon nie daje się zainstalować.
Zapodaję screeny:

O co tu chodzi?

[EDIT]
dodam screen z ustawieniami Wine:

Nie rozuniesz. KDE przypomina mi Windows i nie chodzi o to, że KDE może wyglądać jak Gnome, bo nie chodzi w tym przypadku o sam wygląd tylko o działanie pulpitu. Po prostu Gnome bardziej mi odpowiada i dziwi mnie, że ludzie używający KDE nie potrafią zrozumieć, że są osoby, które wolą Gnome.

Mógłbym polecić odinstalowanie i zainstalowanie ponownie Wine, ale jeśli błąd nie leży w konfiguracji użytkownika, to praca z takim systemem/sprzętem może jeszcze coś namieszać. Ktoś powinien poradzić, jak sprawdzić dysk i system plików. Od tego bym zaczął.

https://wiki.winehq.org/FAQ#Should_I_run_Wine_as_root.3F

https://wiki.winehq.org/FAQ#I_ran_wine_with_sudo_or_as_root._How_do_I_fix_my_permission_errors.3F

Jak powyższe nie pomoże wykonaj z poziomu user-a w terminalu:
apt-cache policy wine wine-staging fonts-wine > status_wine.txt
oraz:
lsblk -lf > partycje.txt
W twoim katalogu domowym pojawią się dwa nowe pliki tekstowe wstaw je tu jako załączniki.

Nigdy nie uruchamiaj Wine jako root (z sudo). Wine tego nie wymaga i nigdy nie powinno wymagać. Jeżeli jesteś zmuszony do tego, znaczy, że konfiguracja czy instalacja jest błędna i powinineneś ją poprawić. Wine zawsze uruchamiasz jako zwykły użytkownik.

Nie wiem czemu Ubuntu instaluje Wine w /opt, zamiast w /usr jak wszystko inne, ale sugerowałbym usunąć Wine, dodać oficjalne repozytoria Wine i zainstalować go ponownie. Wtedy wszystkie problemy typu brak ścieżki w PATH powinny minąć. Sam niedawno instalowałem Wine na Ubuntu 19.10 używając tych repozytoriów i wszystko działało poprawnie. Tutaj masz link do repozytoriów Wine:
https://wiki.winehq.org/Ubuntu

Swoją drogą zamiast bawić się z czystym Wine polecałbym zainteresować się Lutrisem. Automatyzuje on instalacje gier włącznie z pobraniem i zainstalowaniem Wine.

To są ich repozytoria - stąd:
https://wiki.winehq.org/Ubuntu .

Na jakiej podstawie twierdzisz że autor korzysta z zamieszczonych tam repozytorii?
Instrukcja tam zawarta pisze o instalowaniu: winehq-staging, a autor instaluje: wine-staging
To są dwa różne pakiety!

Bo pierwsze trzy linki z Googla po wpisaniu wine-staging prowadzą do winehq.org, a w repozytorium oficjalnym nie ma takiego pakietu?

@blumberplumber
Pakiet winehq-staging dostarcza symlinków do /opt, co rozwiąże problemy ze ścieżką - sprawdź. A jeśli nie można odszukać tego pakietu, to pokaż repozytoria - przynajmniej:

apt-cache policy