WinRAR vs. 7-Zip - który lepszy?


(lostek815) #1

Jak w temacie: który program lepszy? Czy 7-Zip tworzy archiwa w formacie .rar czy tylko owy format potrafi rozpakować? A może jeszcze jakiś inny program polecacie?


(nnick) #2

7zip nie potrafi tworzyć archiwum rar, ale potrafi je rozpakowywać. Szczerze powiedziawszy obsługa pakowania do rar jest całkowicie zbędna - lepiej pakować do obsługiwanego przez chyba wszystko zipa - i tak różnice w poziomie upakowania są pomijalne.

I tak, 7zip biorąc pod uwagę że jest darmowy jest znacznie lepszą opcją niż WinRAR.


(falcon89) #3

Po pierwsze WinRAR jest płatny.

Osobiście jestem za 7-zipem (darmowy, mały minus za brak danych naprawczych, za to wysoki stopień kompresji)

Umożliwia tylko wypakowanie archiwów .rar


(majcovsky) #4

7-zip. Format .rar potrafi jedynie rozpakować, ale spójrzmy prawdzie w oczy - kto teraz nim pakuje pliki? 7z jest formatem otwartym i bardziej wydajnym.


(rgabrysiak) #5

Jeżeli nie potrzebujesz programu który tworzy archiwa rar to, moim zdaniem, wybór jest prosty - 7-Zip.


(Bogdan_G) #6

Dla mnie jasne - zip7 lepiej pakuje, jest mniejszy i nieawaryjny. Latami mam i polecam, przede wszystkim z uwagi na to, że akurat zip7 można pobrać portable na wolny dysk, a ustawić tak, żeby był w menu. Ani jest balastem na C, ani w menadżerze zadań ok 4 557 K. Win7 też lubi się z zip7. Wystarczy poczytać opinie pod tymi dwoma propozycjami, żeby poczuć się pewniej z zip7.


(Grabkamy) #7

7zip darmowy i żeby nie to że nie kompresuje do RAR to jest równie dobry co WinRAR


(Bogdan_G) #8

Tak, ale spakowane pliki na format zip7 mogę przesłać gmailem, gdzie chcę, a z rozszerzeniem rar, czy zip, nie da się przesłać wykonalnego exe, choćby był spakowany. Choć 25MB nie jest imponującą wielkością, to wielokrotnie przydaje mi się skorzystać z poczty, zamiast z hostingu. Zip7 bardziej kompresuje pliki, niż systemowy wyślij do folder skompresowany zip. Wysyłanie do folderu zip zjada u mnie 24 790 K i CPU skacze do 31%.

Zip7 wypakuje wszystko, spakuje najlepiej, można nie instalować programu, tylko użyć portable, i co chcieć więcej. Pakuje szybciej i mniej obciąża procek i RAM.


(Profesorek9) #9

Też jestem za 7Zip, ma dużo lepszą kompresję niż RAR. Używałem RAR - a, potem JZip ( ten sam kod źródłowy, co 7Zip ),

oraz od dłuższego czasu 7Zip. Bardzo jestem zadowolony :slight_smile: Dla mnie ważne jest też to ( nie wiem, jak RAR ), że 7Zip ma stabilną

wersję na 64 bity :smiley:


(lostek815) #10

Hmm… nie wiem, co bym z neta nie ściągał co jest spakowane w archiwum, to w 90% przypadkach jest to spakowane w archiwum .rar, a nie .zip, więc jednak to wciąż najpopularniejszy format. :stuck_out_tongue:

@profesorekml, WinRAR też ma stabilną wersję na 64 bity. :slight_smile:


(rgabrysiak) #11

Zależy co i skąd ściągasz. Osobiście jeżeli wysyłam do kogoś spakowane archiwum to tylko w formacie zip, przynajmniej nie muszę się martwić o to że ktoś będzie miał problem z jego rozpakowaniem.


(lostek815) #12

A z rarem by miał ktoś problem? Przecież zarówno WinRAR obsługuje formaty .zip, jak i 7-Zip obsługuje formaty .rar. Więc bez względu na to co kto ma, to jest w stanie wypakować któryś z tych formatów. A inne kompresory plików też chyba obsługują obydwa te formaty bo to w końcu najpopularniejsze formaty. :slight_smile:

Btw. Jak w 7-Zip tworzyć archiwa w kilku partach?


(rgabrysiak) #13

Nie każdy ma zainstalowany program WinRAR, 7-Zip czy jakikolwiek inny, choć niektórym trudno w to uwierzyć. Tworząc archiwum w formacie zip masz pewność ze każdy go rozpakuje korzystając tylko z systemowych narzędzi. Ot, taka drobna różnica.

zbut-duzy-plik-jak-podzielic-t299095.html


(lostek815) #14

Jeszcze jedno pytanie. Czy 7-Zip działa na Windowsie 8? Bo na stronie producenta nie widzę wzmianki o tym systemie. A jeśli nie działa to odpada z góry. I czyli najlepiej pakować do formatu .zip, a nie .7z?


(Bogdan_G) #15

Jak widać - można http://translate.google.pl/translate?hl … safe%3Doff


(rgabrysiak) #16

Najlepiej to pojęcie względne, pakuj do takiego formatu który ci najbardziej odpowiada.


(lostek815) #17

Hmm… pobrałem i testuję i jak dodałem do archiwum coś, co podzieliłem na dwa party, to jeden part ma format 001, a drugi 002. Format, nie nazwę! A w opcjach programu jest do zaznaczenia obsługiwanie tylko formatu 001, przez co ten drugi part nie ma żadnej ikonki… Czy to normalne?


(Longhorn2009) #18

Otwierasz pierwszy plik, resztą zajmie się program.


(lostek815) #19

Wiem. Chodzi mi po prostu o to, że ten drugi plik nie ma ikonki. :stuck_out_tongue:

I w ogóle przy tworzeniu archiwum jest tam napisane “Rozmiar woluminów (bajty)”. O co chodzi z tymi bajtami? Jak wpiszę na przykład “100 MB” to nie podzieli partów po 100 MB? Muszę wpisywać rozmiar w bajtach?


(rgabrysiak) #20

Przed chwilą sprawdzałem na wersji portable, jak wpiszesz 10MB to 7-Zip podzieli na części o wielkości 10MB, oczywiście ostatnia część może mieć mniejszy rozmiar.

Wystarczyło samemu sprawdzić :wink: