WinRAR vs. 7-Zip - który lepszy?

Jak w temacie: który program lepszy? Czy 7-Zip tworzy archiwa w formacie .rar czy tylko owy format potrafi rozpakować? A może jeszcze jakiś inny program polecacie?

7zip nie potrafi tworzyć archiwum rar, ale potrafi je rozpakowywać. Szczerze powiedziawszy obsługa pakowania do rar jest całkowicie zbędna - lepiej pakować do obsługiwanego przez chyba wszystko zipa - i tak różnice w poziomie upakowania są pomijalne.

I tak, 7zip biorąc pod uwagę że jest darmowy jest znacznie lepszą opcją niż WinRAR.

Po pierwsze WinRAR jest płatny.

Osobiście jestem za 7-zipem (darmowy, mały minus za brak danych naprawczych, za to wysoki stopień kompresji)

Umożliwia tylko wypakowanie archiwów .rar

7-zip. Format .rar potrafi jedynie rozpakować, ale spójrzmy prawdzie w oczy - kto teraz nim pakuje pliki? 7z jest formatem otwartym i bardziej wydajnym.

Jeżeli nie potrzebujesz programu który tworzy archiwa rar to, moim zdaniem, wybór jest prosty - 7-Zip.

Dla mnie jasne - zip7 lepiej pakuje, jest mniejszy i nieawaryjny. Latami mam i polecam, przede wszystkim z uwagi na to, że akurat zip7 można pobrać portable na wolny dysk, a ustawić tak, żeby był w menu. Ani jest balastem na C, ani w menadżerze zadań ok 4 557 K. Win7 też lubi się z zip7. Wystarczy poczytać opinie pod tymi dwoma propozycjami, żeby poczuć się pewniej z zip7.

7zip darmowy i żeby nie to że nie kompresuje do RAR to jest równie dobry co WinRAR

Tak, ale spakowane pliki na format zip7 mogę przesłać gmailem, gdzie chcę, a z rozszerzeniem rar, czy zip, nie da się przesłać wykonalnego exe, choćby był spakowany. Choć 25MB nie jest imponującą wielkością, to wielokrotnie przydaje mi się skorzystać z poczty, zamiast z hostingu. Zip7 bardziej kompresuje pliki, niż systemowy wyślij do folder skompresowany zip. Wysyłanie do folderu zip zjada u mnie 24 790 K i CPU skacze do 31%.

Zip7 wypakuje wszystko, spakuje najlepiej, można nie instalować programu, tylko użyć portable, i co chcieć więcej. Pakuje szybciej i mniej obciąża procek i RAM.

Też jestem za 7Zip, ma dużo lepszą kompresję niż RAR. Używałem RAR - a, potem JZip ( ten sam kod źródłowy, co 7Zip ),

oraz od dłuższego czasu 7Zip. Bardzo jestem zadowolony :slight_smile: Dla mnie ważne jest też to ( nie wiem, jak RAR ), że 7Zip ma stabilną

wersję na 64 bity :smiley:

Hmm… nie wiem, co bym z neta nie ściągał co jest spakowane w archiwum, to w 90% przypadkach jest to spakowane w archiwum .rar, a nie .zip, więc jednak to wciąż najpopularniejszy format. :stuck_out_tongue:

@profesorekml, WinRAR też ma stabilną wersję na 64 bity. :slight_smile:

Zależy co i skąd ściągasz. Osobiście jeżeli wysyłam do kogoś spakowane archiwum to tylko w formacie zip, przynajmniej nie muszę się martwić o to że ktoś będzie miał problem z jego rozpakowaniem.

A z rarem by miał ktoś problem? Przecież zarówno WinRAR obsługuje formaty .zip, jak i 7-Zip obsługuje formaty .rar. Więc bez względu na to co kto ma, to jest w stanie wypakować któryś z tych formatów. A inne kompresory plików też chyba obsługują obydwa te formaty bo to w końcu najpopularniejsze formaty. :slight_smile:

Btw. Jak w 7-Zip tworzyć archiwa w kilku partach?

Nie każdy ma zainstalowany program WinRAR, 7-Zip czy jakikolwiek inny, choć niektórym trudno w to uwierzyć. Tworząc archiwum w formacie zip masz pewność ze każdy go rozpakuje korzystając tylko z systemowych narzędzi. Ot, taka drobna różnica.

zbut-duzy-plik-jak-podzielic-t299095.html

Jeszcze jedno pytanie. Czy 7-Zip działa na Windowsie 8? Bo na stronie producenta nie widzę wzmianki o tym systemie. A jeśli nie działa to odpada z góry. I czyli najlepiej pakować do formatu .zip, a nie .7z?

Jak widać - można http://translate.google.pl/translate?hl … safe%3Doff

Najlepiej to pojęcie względne, pakuj do takiego formatu który ci najbardziej odpowiada.

Hmm… pobrałem i testuję i jak dodałem do archiwum coś, co podzieliłem na dwa party, to jeden part ma format 001, a drugi 002. Format, nie nazwę! A w opcjach programu jest do zaznaczenia obsługiwanie tylko formatu 001, przez co ten drugi part nie ma żadnej ikonki… Czy to normalne?

Otwierasz pierwszy plik, resztą zajmie się program.

Wiem. Chodzi mi po prostu o to, że ten drugi plik nie ma ikonki. :stuck_out_tongue:

I w ogóle przy tworzeniu archiwum jest tam napisane “Rozmiar woluminów (bajty)”. O co chodzi z tymi bajtami? Jak wpiszę na przykład “100 MB” to nie podzieli partów po 100 MB? Muszę wpisywać rozmiar w bajtach?

Przed chwilą sprawdzałem na wersji portable, jak wpiszesz 10MB to 7-Zip podzieli na części o wielkości 10MB, oczywiście ostatnia część może mieć mniejszy rozmiar.

Wystarczyło samemu sprawdzić :wink: