WinXP Usunięte wszystkie partycje - Brak systemu i plików

Witam :D.

 

Ostatnio instalowałem WinXP. Nie wiedziałem, że płyta główna jest uszkodzona, a dokładniej kontroler ATA.

Raz dysk widzi, a raz nie(sprawdzałem i nie jest to wina taśmy). Podłączałem do drugiego gniazda ATA taśmę i okazało się, że w ogóle nie widział.

 

Krótko mówiąc mam teraz problem, bo nie wiedziałem o tym uszkodzeniu. Na początku był problem z formatowaniem dysku, gdy było 100% wywalał błąd, że instalator nie może ukończyć formatowania dysku. Wkurzyłem się i włączyłem jeszcze raz format. W końcu za drugim razem się udało :).

Podczas kopiowania plików instalatora okazało się, że co jakiś czas nie widzi tego dysku. Wywnioskowałem to bardzo długim procesem kopiowania samych plików instalatora i do tego zacinaniem się na kopiowaniu co 2-5 pliku na parę minut. W pewnym momencie stanął całkowicie i czekałem z 15min i nic, więc ■■■■■*ony wyłączyłem komputer. Po ponownym włączeniu instalatora okazało się, że dysk nie ma przydzielonej żadnej partycji.

 

I tu jest problem.

Były 2 partycje:

  • C z 40-50GB 

  • D z 90-100GB

Teraz nie ma żadnej partycji jak pisałem wcześniej. Na partycji C mi nie zależy bo tam nic oprócz XP’ka nic nie miałem.

Na partycji D(jak się pewnie domyślacie) miałem pliki które chce odzyskać, lecz partycji nie ma.

 

Macie może jakąś dobrą rade na przywrócenie tych partycji bez utraty danych?

 

Nie kombinuje nic, bo nie chce utracić plików. 

Czekam na porady :).

Najpierw zrobię kopie po sektorową. Znacie jakiś dobry darmowy program?
Co potem?

Czy formatując, skupiłeś się tylko na c czy ruszyłeś też d ? Jeżeli nie ruszyłeś tej drugiej, to podłączyłbym u kogoś dysk i spróbował odzyskać dane. Jeżeli jednak sformatowałeś też d lub dysk siadł, to może być ciężko odzyskać cokolwiek.

Na tyle to każdy jest pojęty, żeby nie formatować partycji na której są dane :). Oczywiście sformatowałem TYLKO C.
Sprawa wygląda tak, że formatowanie przeszło, tylko na instalacji systemu były ogromne zwiechy(zresztą na samym formatowaniu wyglądało, że jest coś nie halo, bo formatowanie Szybkie bardzo długo formatowało).
Instalator stał nawet na jednym pliku po 30 min. Później okazało się, że ten port ATA do, któregi podpiąłem dysk jest uszkodzony(Port), raz widział dysk raz nie.
Taśmę ATA sprawdzałem i nie jest uszkodzona.
Podczas instalacji dysk się samo czynie odłączał się przez ten uszkodzony port ATA. Gdy podłączyłem dysk do innego kompa, winda nie wykrywała, żadnej partycji.

Pokaż SMART dysku
Jeśli masz dostęp do sprawnego komputera możesz wypalić bootowalne CD np:
Płyta Hirens Boot CD
Płyta Strelec (DVD 2,66GB)
Lub nagraj Rufusem na pena.
Kopia : DMDE, Copyr, HDClone
Uruchamiając Mini WinXP z Hirens odczytasz SMART programami z płyty.
Victoria, HDtune itp .
DMDE należy nagrać na pene i z niego uruchamiać pod mini WinXP.
DMDE pomoże odzyskać dane.

Smarta teraz nie mam jak pokazać :(. Jutro zarzucę :slight_smile:
Hirens’a to posiadam.

Hirens Boot CD to nie jest legalne oprogramowanie, jakie w założeniach miał promować ten portal :wink:
S.M.A.R.T równie dobrze może sprawdzić na dowolnym LiveCD Linuksa

To może podasz jakieś wyroki sądu RP w tym temacie, czy wynika to jedynie z Twoich przeczuć?

Nie słyszałem, aby ktoś zgłaszał sprawę tej dystrybucji Windowsa do sądu, co nie oznacza, że jest zgodna z licencją.

Legalne jet to, co nie narusza prawa RP, a nie wydumane licencje.
Płyta Hirens NIE jest dystrybucją windowsa. Fakt iż zawiera winPe nie czyni, z wytwórców przestępców.

1 polubienie

W zasadzie Hirens Boot po części jest nielegalne, ale nie przez kwestię dystrybucji Windows czy innych, tylko przez niektóre dodatki co tam są i np na które nawet psiaczą antywirusy, jak dasz pod skanowanie na zalogowanym już do pulpitu systemie. Chodzi o tzw. np łamacze haseł. To jeden z przykładów, jaki zapamiętałem, bo ogólnie nie używam tego. Ale… @tomekb jak jest z Hirens Boot w przypadku forum DobrychProgramów ?

Ja bym to podsumował dobre do starszych komputerów, na nowszych chyba trzeba szukać czegoś świeższego.

Wiesz co, mieliśmy chyba ostatnio jakiś przypadek tego dotyczący, ale nie pamiętam.
Moze ktoś z redakcji się orientuje, @eimi ?

Pirackie pliki na portalu - Windows 10 Bloatfree Edition?!”?

Wydaje mi się, że użytkownik może sobie okroić zainstalowany system z dodatków, ale nie może modyfikować obrazów ani tym bardziej ich udostępniać po takich modyfikacjach. Więc myślę, że ta edycja bloatware free Windows 10 jest nielegalna. Ale “choinka” nie wiem jak z legalnością hirens boot, bo tam są też narzędzia “legalne inaczej”, jak łamacze np haseł.

Hiren’s korzystnie zweryfikowany przez rynek :slight_smile: najlepszy zestaw dyskowych narzędzi.

https://www.dobreprogramy.pl/DMDE,Program,Windows,62546.html powinno dać radę.

Co do prawa i licencji, to jak zawsze przypominam, że w wypadku relacji producent-konsument, EULA o tyle ma znaczenie, o ile nie ogranicza praw konsumenckich i innych relewantnych praw, np. związanych z odwrotną inżynierią, interoperacyjnością czy emulacją.

Oczywiście inaczej jest w kwestii relacji producent-podmiot biznesowy, ale to nie ten przypadek.

Nie pobierałem tej płyty, ale czytam u ciebie:

Jest tutaj mowa o jakimś Mini WinXP, a nie WinPe

ps.
W internecie legalność hirensboot jest najczęściej podważana :wink:

Każdy windows można używać w wersji ograniczonej czasowo. Jak uruchomienie jakiegoś windowsa na chwilę (live), może naruszyć licencję?

Jest to wyłącznie inna nazwa tego samego produktu.
Do wersji 10.4 Hirens instalował pirackie wersje Acronisa, Paragona itp. Obecnie wyłącznie programy free. Nie poczuwam się do obowiązku pilnowania interesów bramki(czy raczej bramek?), ani innych “tfórców”. Gdy widzą problem, zawsze mają sądy.

Trzeba się powtarzać:
Acronis - Wersja testowa pozwala na korzystanie z programu przez 30 dni. Ten program dołączał KŚ do płyt ratunkowych.