Wirus w biosie

Napisz jeszcze, ile masz wolnego miejsca na dysku.
Oraz, jeśli instalowałeś system od nowa - to czy zainstalowałeś sterowniki chipsetu ze strony wsparcia laptopa, oraz jakie sterowniki w ogóle instalowałeś ze strony wsparcia Lenovo dla twojego modelu?
W jakiej wersji masz obecnie Windows 10 oraz, czy przy sprawdzaniu aktualizacji wszystko jest aktualne (jakie aktualizacje opcjonalne system podaje).
Zrób też screena z menedżera urządzeń oraz menedżera zadań po około godzinie użytkowania laptopa tak, aby było widać pozycję „menedżera okien pulpitu”, ponieważ pewne sterowniki grafiki Intela mają wyciek pamięci i nawet na samym pulpicie proces menedżera okien pulpitu potrafi zabrać prawie całą pamięć i powodować zamrażanie systemu.
Dopiero w najnowszej wersji usunięto ten bug, jednak na stronach producenta laptopów jeszcze ich nie ma.
Tutaj możesz wpisać numer seryjny twojego modelu i będziesz miał dedykowane sterowniki do niego, więc będziesz mógł porównać sobie ze swoimi, które masz zainstalowane.
https://pcsupport.lenovo.com/pl/pl/products/laptops-and-netbooks/ideapad-l-series-laptop/l340-17irh-gaming
Możliwe, jak kolega wyżej zaznaczył, że w laptopie po prostu zaczynają się jakieś „usterki” związane z jego podzespołami na płycie głównej, co niestety wiązać się może właśnie z podobnymi do twoich objawami, czyli skaczącym wskaźnikiem myszy, zacinaniu etc…

To ja dorzucę info z FRST

Microsoft Windows 10 Pro Wersja 21H2 19044.1466 (X64)
BIOS: LENOVO BGCN34WW 05/21/2021
Płyta główna: LENOVO LNVNB161216
Procesor: Intel(R) Core(TM) i5-9300H CPU @ 2.40GHz
Całkowita pamięć fizyczna: 8072.24 MB
Dostępna pamięć fizyczna: 1922.9 MB
Drive c: () (Fixed) (Total:237.83 GB) (Free:98.63 GB) NTFS

Przetwarzanie: VID_20220203_084003.mp4…

Videk znów ze ścinajacej się zapory. Mam nadzieję że WSZYSCY już wszystko wiedzą co chciałem przekazać.

Zdjęcie z menedżera (od wczoraj on też się ścina).

Jeśli chodzi o sprzęt już wszystko jest. Wolnego miejsca na ta chwile mam 100GB.

W grach wszystko śmiga i nie ma ścinek. Aby w zaporze i menedżerze.

Disk cristal info podrzucam zaraz.

Zdjęcie z disk cristal info. Wszystko w normie.

Jeśli chodzi o AKTUALIZACJE OPCJONALNE nie mam takiego przycisku gdyż wszystko pobrałem.

Czyli, szukamy infekcji, tak?

Może mam jakiegoś wirusa którego przy skanie FRST nie chce wykryć. Co uważacie o tym?

Dalej nie mam pojęcia, co masz na myśli ze „ścinającą” się zaporą. Zapory nie widać. Nie może się „ścinać”

Osobiście zalecałbym przejść się do jakiegoś serwisu, żeby to ogarnęli. Albo oddać sprzęt na gwarancję, jeżeli jeszcze na niej jest. Problem może być wynikać z wielu czynników, niekoniecznie z powodu włamania czy infekcji. Może wada fabryczna, może uszkodzone złącze dysku NVMe (niektóre tego typu objawy widziałem mając uszkodzone złącze SATA), a może cokolwiek innego.

Prezeczytaj teraz uważnie.
Nie wiem czy masz ale gdybyś miał wirusa który zainfekował „pamięć” bios/uefi to nie ma zadnej możliwości by to naprawić poza uzyciem zewnętrznego, specjalistycznego sprzętu by do tej pamięci załadować nowe firmware. Flashowanie biosu nic nie da ponieważ wymaga współpracy z procesorem i starym firmware lub przynajmniej z tym drugim(niektóre płyty mają taką możliwość ) lecz ten jej „odmówi” gdy będzie zawirusowany.
Teoretycznie można spróbować sprawdzić czy firmware jest zainfekowane ale trzeba by poszukać takiego AV.

Ale. To tylko może ewentualnie wykryć i nic więcej.
P.S.Jak wstawiasz screen z Menedżera zadań to wstawiaj całość, ponieważ masz ponad 60% zajęcia RAM a z tego co wstawiłeś nie można odczytać co ci te parę giga zajęło.

Proobowalem esetem 32 i nic nie wykrywa. Ja nie wiem w końcu o co chodzi. Czy to infekcja czy może uszkodzony sprzęt. Czy możemy JESZCZE coś zanalizować z tą infekcją czy to wszystko?

Nie pisz mi czym próbowałes. Podałem ci listę Esetów wyposazonych w skaner uefi. Skanowanie trzeba uruchomić samemu. Jest tam taka opcja. Z tego co wiem skanowanie uefi powinno wystartować po uruchomieniu komputera.
P.S. Opisz co rozumiesz pod pojęciem „ścina” bo ścinać można drzewo.
Aplikacja moze się „zawiesić”, zamrozić" i wtedy nie reaguje na jakiekolwiek działania uzytkownika.

ZACINA. Wysłałem wideo, jak widać MYSZKA SIE PODWAJA A ZAPORA JAK BY ZWARIOWAŁA. Ta zapora windows defender jest taka że mogę sobie ja rzucać z ekranu na ekran zamiast ją przenosić myszka. Dziwnie sie zachowuje dam jeszcze raz wideo

Przetwarzanie: VID_20220203_084003.mp4…

Jak sie nie załaduje to do góry jest ten film nad zdjęciem z disk cristal info. Zobacz jak myszka się podwaja

Kolega mi doradzil zrobić formata low elo i nadpisać wszyzstko zerami z rufusa na Ubuntu. Co uważacie, może to ostateczność?

Zerować dysk oczywiście możesz, ale najpierw pokaż logi, może tam się pokażą jakieś jaja ze sprzętem. Uruchom terminal, podnieś uprawnienia:

sudo su -

Podaj osobno wyniki dwóch poleceń, wstaw przy użyciu tagu [code]treść[\code]:

journalctl -q -b -p 3..3
journalctl -q -b -p 4..4

Bez obrazy, ale bazując na Twoich postach w tym temacie widzę tylko dwie możliwości: albo to tzw. trolling albo nie jesteś intelektualnie w stanie ani rozwiązać problemu, ani go przeanalizować. Nie odpowiadasz na zadawane pytania z sensem, nie wykonujesz sumiennie poleceń, więc po prostu zapłać komuś za taką usługę… Nie napisałem tego złośliwie. Każdy ma różne talenty.

Powtórzę jeszcze raz.
Jeśli tak bardzo uparłeś ze to wirus w biosie, to nawet jakbyś dysk wymienił na nowy, nic nie zmienisz, bo na dysku nie ma wirusa.

Zrobiłbym to ale nie mam za dużo kasy

Nie ma potwierdzenia że to wirus w biosie jeszcze. Więc JESZCZE chce pociągnąć temat może ktoś kto miał taki problem pomoże