Wolne ładowanie telefonu poprzez port USB w komputerze

Witam,

Zauważyłem że jak podłącze telefon Huawei P9 Lite do portu USB w komputerze poprzez oryginalny kabel USB to ładowanie owego telefonu trwa dość długo - na pewno dłużej jak oryginalną ładowarką.

Ładowanie poprzez port USB jest w granicach 20 mA do 300 mA tak jak na screenach poniżej

. Nie co mało trzeba przyznać.

Co jest tego powodem że poprzez port USB ładowanie jest tak znikome można by było powiedzieć, a poprzez oryginalną ładowarkę (1A) oraz kabel ładowanie jest bliskie 1000 mA?.

Czy jest możliwość żeby ładowanie poprzez port USB nie co poprawić na szybsze?.

Pogódź się z tym. USB 2.0 dostarcza tylko 0.5A a 3.0 0.9A. Obie wersje na 5V.

Tak. Możesz poszukać kabelka, który z jednej strony będzie miał 2xUSB. Podłączasz do dwóch portów w komputerze i masz łącznie 1A (po 500mA z każdego USB).

1 polubienie

próbowałeś pod USB 3 jeżeli masz ?

@abcdefghjikl tego nie wiedziałem że USB 2.0 ma tylko 0.5A a 3.0 0.9A.

@Leszek2204 nie mam właśnie USB 3.0 tylko 2.0 ale nie wiem czy by płyta główna nie obsłużyła czasami USB 3.0 - mam płytę główną GIGABYTE H61M-DS2 i wydaje mi się że może mieć USB 3.0 ale czy można by było dodać złącze do płyty głównej 3.0?.

@anon17641694 jakieś wyjście jest ale może by płyta główna jak wyżej pisałem obsłużyła USB 3.0.

Zajrzyj na specyfikację. Ja tam zauważyłem tylko dwójki.
http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-h61m-ds2rev_20#kf

@anon93248178 faktycznie nie ma na tej płycie głównej USB 3.0 http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-h61m-ds2rev_20#sp .

Nie dopatrzyłem i widziałem tylko że jest

PCI-Express 3.0

stąd moje niedopatrzenie.

To, że masz jakieś USB nie oznacza też, że otrzymasz określony max prąd na złączu.
Podłączone urządzenie musi zgłosić swoje potrzeby do koncentratora.

Aby spełnić to musi być full kabel USB (wszystkie żyły a nie tylko masa i +5V), taki kabelek jak do transmisji danych. Urządzenie musi umieć zgłosić potrzebę zwiększenia prądu zasilania.

Więc samo posiadanie gniazda USB 2.0 - 3.0 nie koniecznie będzie skutkowało podaniem maksymalnego prądu ładowania.

Niektóre płyty główne mają specjalne gniazdo USB właśnie do ładowania co jest opisane w instrukcji. Wtedy na USB 2.0 potrafią dać nawet 1500mA.

Masz Huawei P9 lite, on pyta po podłączeniu co chcesz robić, transmisję, media czy tylko ładowanie.
Zobacz czy czasem w opcji tylko ładowanie nie będzie szybciej, bo może sam soft fonu ustawia limit poboru jak jest w trybie transmisji.

1 polubienie

Ładowarka jest wbudowana w telefon i ona zarządza natężeniem, nie potrzebuje kabli do transmisji danych.

Mówimy o ładowarce w telefonie ? Nie.
Tu chodzi o źródło zasilania dla tej ładowarki.
Jak podłączasz do USB komputera to on steruje ile da prądu na USB (domyślnie 150mA).
W dzisiejszych czasach niektóre fast ładowarki np do p20lite tez muszą mieć kabel data aby ładować w trybie fast (9V<—).

Naprawdę. A może jest trochę inaczej.

Oj… ludzie maja różne teorie :slight_smile:
Tak naprawdę to w w telefon jest wbudowany zwykły BSM (no trochę lepszy bo można odczytywać stany napięć, no dobra zintegrowany z baterią :slight_smile: ).

Czyli jak by nie było wszystko zmierza i tak by było że USB 2.0 ma tylko 0.5A i nic więcej z tym się (chyba) nie da zrobić i tak by musiało zostać.

Ten model telefonu nie ma bezprzewodowego ładowania (a szkoda).

Taka myśl mi przeszła, a czy jak by był inny kabel to by było coś bardziej lepiej to znaczy szybciej by się ładował telefon przez USB 2.0?.

Nie zawsze. Kiedyś, ze 2 lata temu myślę, zakładałem jakiś temat dotyczący dużego natężenia w portach USB2.0 w “moim” firmowym HP. Nie pamiętam ile było, ale chyba 1,5A albo nawet 2A. Opcjonalnie możesz przyspieszyć ładowanie takim kablem: https://allegro.pl/oferta/kabel-podwojny-przedluzacz-typu-y-2x-usb-m-usb-f-8845136640

Mam miernik USB i kiedyś to sprawdzałem. Były niewielkie różnice. Żeby była zauważalna, musiałbyś mieć teraz naprawdę bardzo zły kabel.

I dynamo z korbką by naładować

Póki co zostanę na tym co jest, może gdzieś w niedalekiej przyszłości będzie lepszy sprzęt co będzie miał już USB 3.0 wówczas będzie szybsze ładowanie.

W moim kompie z USB 3.0 nadal “leci” 150mA. Kabelek jest OK, bo ze zwykłej ładowarki osiągam 700mA. Również P9 Lite. Chyba, że podłączyłbym pod “turkusowe”. Sprawdzę w domu.

obraz

Jak jest w trybie przesyłania danych to będzie ładował bardzo powoli.

@anon17641694 ja mam tylko właśnie standard USB 2.0 i przyznam że nie co nad tym ubolewam że nie można że tak powiem dołożyć standardu 3.0 ani też płyta główna nie obsługuje tegoż standardu.

@hindus mając podpięty telefon do USB 2.0 zawsze mam go w trybie ładowania tylko, bez możliwości przesyłania danych czy też obsługi przez program Hi Suite.

https://www.morele.net/kontroler-logilink-usb3-0-4-port-pci-express-card-pc0057-625063/