Wolne serwery Microsoft czy to tak specjalnie?

Mam takie łącze:

Podczas pobierania na macOS z tej strony obrazu Windows 10 nie zależnie od wersji językowej idzie cały czas 7.7-7.8MB/s, gdzie np obraz ubuntu z ich strony 68MB/s i to nie zależnie czy północ, czy 8 rano czy teraz. O co chodzi, Microsoft specjalnie przycina serwery?

https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10ISO

Są jakieś inne szybsze serwery z ISO Windows 10 z Maja 2021 roku, z polską wersją?

Zrzuty z pobierania zrobione teraz:

win 10
Zrzut ekranu 2021-08-10 o 12.56.09

2

77 MiB/s × 8 = 616 Mibps


7,7 MiB/s × 8 = 61,6 Mibps

Jak dla mnie to mają lejek i tyle.


Zakładam, że nikt nie chce liczyć z jaką prędkością pobiera Wasabi i nie zna jaki on ma górny limit (jak się nie chwalił łączem do 300 Mibps):

4980 MiB (ok. 5083 MB) w 6 minut, czyli około 118 Mibps (14,75 MiB/s)

Nawet próba uwzględnienia, że macOS poprawnie zapisuje 5,34 GiB jako 5,73 GB za dużo w obliczeniach nie chce zmienić (spadek o 4 Mibps lub błąd przeliczeń na poziomie około 16 MiB).

1 polubienie

Chyba na stale.

Nikt na jakimś szybszym serwerze tych obrazów nie udostępnia? Ja nie mogę w Google znaleźć.

a co takiego strasznego jest w pobieraniu czegoś przez 10-12 minut? Nie tak dawno, bo z 10 lat temu, pobranie większej gry potrafiło zająć i całą noc (format Windowsa też ;p)

Już się powinno 34-41 razy pobrać w ciągu dnia jak prędkość była w miarę stabilna bez „dolin” i bez kicków na stałe publiczne IP.

1
Pora ma znaczenie, idzie niecałe 2.5 minuty. To będzie gdzieś w okolicach 340Mb/s.

Łącze mam tutaj ze 700, ale w zasadzie non stop jest używane, i to przez kilka komputerów jednocześnie. Myślę, że limit jest ustawiony na jakieś 350-400.

No to u mnie INEA robi limit na Microsoft. Wczoraj o 23:30 mialem dalej 7.7MB/s z tego wniosek :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue: Bo innego wytłumaczenia nie widzę. Ewentualnie trafiłeś na jakiś moment.

Microsoft używa różnych dostawców CDN do wysyłania swoich treści, więc dużo też zależy na jakiego dostawcę/serwer akurat trafisz. Nie ma żadnych limitów, po prostu tak działa internet, że z jednego źródła będzie szybciej a z innego wolniej.

U mnie na 1 Gbps leci mniej więcej połową łącza:

image

Najwyraźniej znów się uwzięli… :stuck_out_tongue_winking_eye:

To ja mam jakiegoś mega gigantycznego pecha bo nie zależnie od pory pobierania cały czas 7.7MB/s

Może to wina Safari, no, ale to bez sensu??

Może mnie zbanowali na tyle, lubią to robić jak tutejsze władzę :stuck_out_tongue:

Nie chodzi o to, ze nie chce pobrać z taką prędkością jak pobiera tylko dziwi mnie, ze mam tak cały czas. Tak jakby coś było zablokowane, skoro wam idzie nawet polowa 1Gb/s to u mnie ani drgnie więcej, rano, w południe, o 1 w nocy to samo.

Po prostu tak działa internet, jeżeli chcesz wymusić zmianę dostawcy/serwer/ominąć lejek użyj vpna i tyle. Mam wrażenie, że żyjesz trochę w przekonaniu, że jak masz internet 600mb/s to będzie ci pobierał 600mb/s.

Nie prawda. Tylko zastanawialo mnie dlaczego jak w nocy pobieram to dalej sztywno 7.7MB/s. Wypróbowałem o różnych porach dnia i nocy polskiego czasu i zawsze to samo. Skoro innym potrafi szybciej to byłem ciekaw czy to kwestia serwera, z którego pobieram, czy mojego dostawcy internetu, INEA, czy jeszcze czegoś innego. Tym bardziej, ze chodzi tylko o pobieranie obrazu Windows 10 z serwera Microsoftu.

Skoro nie wiadomo kto i gdzie blokuje to czemu innym zasuwa szybciej a mi non-stop 7.7MB/s?

Z innego serwera potrafi być 40-60-77MB/s maks.

Czy tak trudno zrozumieć, ze chciał bym wiedzieć, douczyć się czegoś pytając tutaj?

Ja pamiętam czasy, gdy kumpel na ówczesnym niezłym łączu pobierał płytę CD około 600MB w kilka dni.Taka zaleta, gdy się swoje początki internetu miało w takich czasach - teraz na nic się nie narzeka i wszystko jest tylko lepsze, niesamowicie szybkie, niewiarygodne. Takie wrażenia z użytkowania są cały czas.

No tak podawane prędkości są od naszego modemu do modemu operatora, a co dzieje się potem po wyjściu od operatora w wielki świat, to już inna bajka. Ale myślę że to jest jasne raczej dla autora wątku.

Zdaje sobie z tego sprawę :slight_smile: Jednakże myślałem, ze są tu eksperci, którzy bedą mieli ochotę poświęcić maks 5 minut i to wytłumaczyć nie tylko może mi fachowo, skoro chce wiedzieć :slight_smile:

Test pobierania pliku 10GB z sąd: Pliki testowe do pobrania

A sprawdzałeś na innym komputerze?

Temat szeroki i rozbudowany jak sam Internet. Limit może być na serwerze, który serwuje pliki. Może być to limit na określony region, na określoną sieć lub limit spełniający inne warunki. Dodatkowo po drodze do serwera serwującego pliki są też inni dostawcy Internetu, którzy mogą wprowadzać własne zasady. Dla przykładu aby wywołać yahoo.com trzeba przejść przez wiele sieci, które mają różnych właścicieli Geo Traceroute

No i ostatecznie limit może założyć nasz dostawca aby ograniczyć określony ruch (np gdzie jest dużo pobrań dużych plików) aby szybciej chodziły popularne strony z treścią. Może być też problem ze sprzętem, systemem…

Sugerujesz, ze Apple, macOS 12 beta 4, czy Safari 15 blokuje coś od Microsoftu?? :stuck_out_tongue: :stuck_out_tongue:

Nie sprawdzałem na innym bo na laptopie rodziców po wi-fi 5Ghz z Tenda U12 to wiadomo, a kablowa sieciówka w tym ich Lenovo to 100Mb/s aż ma. Poza tym w Microsoft Edge chromium jak się wejdzie na ta stronkę pobierania ISO automatycznie przekierowuje na pobranie tego ich programiku do pobierania.

Problem ze sprzętem, systemem tylko z jednego źródła pobierania?

Dodam, ze np pobierając Manjaro czy ZorinOS, czy elementaryOS (czy jakoś tak) tez wolno bardzo idzie, często poniżej 1Mb/s i ja rozumiem to, ze mając 600Mb/s nie z każdego serwera będzie dwucyfrowo w MB/s, ale zawsze myślałem, ze obciążona sieć gdzieś i zwalnia, jak mniej ludzi, najczęściej w nocy jest na internecie to będzie szybciej itp, itd :slight_smile:

W tym przypadku to raczej nie, stawiałbym na jakiś limit u operatora wg nieznanego mi filtra, ale sprawdziłbym choćby z ciekawości jak jest na innym komputerze. Czasami z komputerami dziwne nielogiczne rzeczy się dzieją. Tzn ich niewidoczną na pierwszy rzut oka logikę odkrywa się zazwyczaj po czasie;)