Wolne uruchamianie nowego komputera

Witam.

Złożyłem sobie ostatnio komputer za dość sporo kasy, lecz nie chodzi, tak jakbym się tego spodziewał. Bios się dość długo inicjalizuje. Instalacja systemu trwa dość długo, a samo uruchomienie systemu trwa w porównaniu do mojego starego kompa znacznie wolniej. Co może być problemem, że komputer tak wolno wstaje.

Pozdrawiam.

Konfiguracja:

Procesor: Intel® Core™ i7-3960X Processor Extreme Edition

Płyta główna: Gigabyte GA-X79S-UP5-WiFi

Pamięci: Pamięć Corsair DOMINATOR GT 4x4GB, 2133MHz DDR3, CL(9-11-10-27) 1.5V, XMP (CMT16GX3M4X2133C9)

Dysk twardy: Intel® SSD 330 Series (60GB, SATA 6Gb/s, 25nm, MLC)

Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 670 OC 2GB DDR5

Zasilacz: OCZ StealthXStream 2 600W

Może masz ustawione bootowanie z płyty zamiast HDD?

Napęd DVD jest niepodłączony.

Dodam jeszcze, że w specyfikacji podanej na stronie płyty głównej, nie ma moich pamięci.

Są obsługiwane

Ty masz 2133MHz

Dodane 10.12.2012 (Pn) 20:20

Po za tym masz UEFI, nie BIOS. Sprawdź czy masz najnowszą wersje i czy dysk SSD jest pod AHCI

Sterowniki chipsetu masz zainstalowane? SSD podłączone pod SATA III? Kolejna sprawa, dysk leci po AHCI czy IDE?

Więc, sterowniki zainstalowane.

Ale tu, z oficjalnej strony, nie ma o nich nic wspomniane: http://download.gigabyte.eu/FileList/Me … 5-wifi.pdf

Dysk leci na AHCI podłączony pod SATA III.

Najnowszy wgrany bios.

Zobacz czy masz plik DPinst.exe w systemie (wpisz w menu) bo te nowe sterowniki jak za pewne zauważyłeś lecą jak burza i pewnie nic nie instalują (Niektóre sterowniki u mnie zainstalowały się właśnie dopiero po ręcznym wgraniu). System jest czysty, znaczy się świeżo postawiony?

To że na tej liście ich nie ma to nie znaczy że nie będą działać choć teoretycznie mogą robić problemy.

Czy ta płyta ma kontroler SATA III Marvell czy Intel?

I taki i taki

To podłącz SSD pod Intela i daj znać :wink: Podaj jaki masz sterownik AHCI zainstalowany w systemie, informację znajdziesz w Menadżerze Urządzeń.

Ale mi to bardziej chodzi o samo mulenie biosu. Samo uruchomienie komputera, bez systemu trwa około 20-30 sekund…

Sterownik AHCI standardowy od Microsoftu

Może tak ma to MOBO i nic z tym nie zrobisz, u mnie inicjalizacja BIOS trwa dłużej niż start systemu :wink:

Czy masz jakieś wykrzykniki w menadżerze urządzeń?

Brak. Wszystkie stery zainstalowane. Ale żeby sam monitor się odpalił, to zajmuje mu 10 sekund :confused:

I to uruchomienie systemu. Włożyłem dysk SSD z tym samym systemem do mojego lapka i uruchomił się bardzo szybko. A w tym kompie… szkoda gadać.

Masz UEFI :stuck_out_tongue: W BIOSach była taka opcja jak szybki start czy coś takiego, że nie pokazuje tych wszystkich informacji. Może tam też coś takiego jest.

Dodane 10.12.2012 (Pn) 20:57

A zoptymalizowałeś komputer pod SSD? Bo przy nich można ale nie trzeba trochę po konfigurować, nie wiem czy dostawcy oferują to w formie zautomatyzowanej

Nie jestem znawcą w tych sprawach i nic nie dodam od siebie, ale czy kilka sekund na uruchamianiu komputera robi dla ciebie tak dużą różnice ?

Drugi post tu: http://www.newegg.com/Product/Product.a … 6813128563

W kolejnym też znalazłem info że UEFI na tej płycie jest “wolne” :lol:

Ale to powolne uruchamianie, niesie za sobą również zamuły w samym systemie. Nie chodzi to tak jak powinno.

Tylko właśnie, że BIOS nie wypisuje dużo rzeczy, więcej zajmuje mu wyświetlenie dwa razy logo American Megatrends. I ten kursor migający (pozioma biała kreska).

Zoptymalizowałeś? Tzn?

Wyciągnij jedną kość nand flash z SSD i wgraj na nią UEFI, będzie szybciej :smiley: W sumie powinni tak robić :stuck_out_tongue:

Coooo?

http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/poradnik_ssd_jak_usprawnic_i_przyspieszyc_prace_dysku_ssd Z tego co wiem, jeden z użytkowników OCZ zrobił taką aplikacja która ma to wszystko na celu