Wolne uruchamianie nowego komputera

(Lolyt Xd) #1

Witam.

Złożyłem sobie ostatnio komputer za dość sporo kasy, lecz nie chodzi, tak jakbym się tego spodziewał. Bios się dość długo inicjalizuje. Instalacja systemu trwa dość długo, a samo uruchomienie systemu trwa w porównaniu do mojego starego kompa znacznie wolniej. Co może być problemem, że komputer tak wolno wstaje.

Pozdrawiam.

Konfiguracja:

Procesor: Intel® Core™ i7-3960X Processor Extreme Edition

Płyta główna: Gigabyte GA-X79S-UP5-WiFi

Pamięci: Pamięć Corsair DOMINATOR GT 4x4GB, 2133MHz DDR3, CL(9-11-10-27) 1.5V, XMP (CMT16GX3M4X2133C9)

Dysk twardy: Intel® SSD 330 Series (60GB, SATA 6Gb/s, 25nm, MLC)

Karta graficzna: Gigabyte GeForce GTX 670 OC 2GB DDR5

Zasilacz: OCZ StealthXStream 2 600W

(Tomek Mak1998) #2

Może masz ustawione bootowanie z płyty zamiast HDD?

(Lolyt Xd) #3

Napęd DVD jest niepodłączony.

Dodam jeszcze, że w specyfikacji podanej na stronie płyty głównej, nie ma moich pamięci.

(jeikobu614) #4

Są obsługiwane

Ty masz 2133MHz

-- Dodane 10.12.2012 (Pn) 20:20 --

Po za tym masz UEFI, nie BIOS. Sprawdź czy masz najnowszą wersje i czy dysk SSD jest pod AHCI

(Semtex) #5

Sterowniki chipsetu masz zainstalowane? SSD podłączone pod SATA III? Kolejna sprawa, dysk leci po AHCI czy IDE?

(Lolyt Xd) #6

Więc, sterowniki zainstalowane.

Ale tu, z oficjalnej strony, nie ma o nich nic wspomniane: http://download.gigabyte.eu/FileList/Me ... 5-wifi.pdf

Dysk leci na AHCI podłączony pod SATA III.

Najnowszy wgrany bios.

(jeikobu614) #7

Zobacz czy masz plik DPinst.exe w systemie (wpisz w menu) bo te nowe sterowniki jak za pewne zauważyłeś lecą jak burza i pewnie nic nie instalują (Niektóre sterowniki u mnie zainstalowały się właśnie dopiero po ręcznym wgraniu). System jest czysty, znaczy się świeżo postawiony?

(Semtex) #8

To że na tej liście ich nie ma to nie znaczy że nie będą działać choć teoretycznie mogą robić problemy.

Czy ta płyta ma kontroler SATA III Marvell czy Intel?

(Lolyt Xd) #9

I taki i taki

(Semtex) #10

To podłącz SSD pod Intela i daj znać :wink: Podaj jaki masz sterownik AHCI zainstalowany w systemie, informację znajdziesz w Menadżerze Urządzeń.

(Lolyt Xd) #11

Ale mi to bardziej chodzi o samo mulenie biosu. Samo uruchomienie komputera, bez systemu trwa około 20-30 sekund...

Sterownik AHCI standardowy od Microsoftu

(Semtex) #12

Może tak ma to MOBO i nic z tym nie zrobisz, u mnie inicjalizacja BIOS trwa dłużej niż start systemu :wink:

Czy masz jakieś wykrzykniki w menadżerze urządzeń?

(Lolyt Xd) #13

Brak. Wszystkie stery zainstalowane. Ale żeby sam monitor się odpalił, to zajmuje mu 10 sekund :confused:

I to uruchomienie systemu. Włożyłem dysk SSD z tym samym systemem do mojego lapka i uruchomił się bardzo szybko. A w tym kompie... szkoda gadać.

(jeikobu614) #14

Masz UEFI :stuck_out_tongue: W BIOSach była taka opcja jak szybki start czy coś takiego, że nie pokazuje tych wszystkich informacji. Może tam też coś takiego jest.

-- Dodane 10.12.2012 (Pn) 20:57 --

A zoptymalizowałeś komputer pod SSD? Bo przy nich można ale nie trzeba trochę po konfigurować, nie wiem czy dostawcy oferują to w formie zautomatyzowanej

(Volume122) #15

Nie jestem znawcą w tych sprawach i nic nie dodam od siebie, ale czy kilka sekund na uruchamianiu komputera robi dla ciebie tak dużą różnice ?

(Semtex) #16

Drugi post tu: http://www.newegg.com/Product/Product.a ... 6813128563

W kolejnym też znalazłem info że UEFI na tej płycie jest "wolne" :lol:

(Lolyt Xd) #17

Ale to powolne uruchamianie, niesie za sobą również zamuły w samym systemie. Nie chodzi to tak jak powinno.

Tylko właśnie, że BIOS nie wypisuje dużo rzeczy, więcej zajmuje mu wyświetlenie dwa razy logo American Megatrends. I ten kursor migający (pozioma biała kreska).

Zoptymalizowałeś? Tzn?

(jeikobu614) #18

Wyciągnij jedną kość nand flash z SSD i wgraj na nią UEFI, będzie szybciej :smiley: W sumie powinni tak robić :stuck_out_tongue:

(Lolyt Xd) #19

Coooo?

(jeikobu614) #20

http://www.purepc.pl/pamieci_masowe/poradnik_ssd_jak_usprawnic_i_przyspieszyc_prace_dysku_ssd Z tego co wiem, jeden z użytkowników OCZ zrobił taką aplikacja która ma to wszystko na celu