Wolno działający komputer

Witam,
od wczoraj zaczął mi strasznie mulić komputer nie wiem czy to przez pogodę, bo jest ponad 30 stopni, czy coś z komputerem, ale strasznie wolno mi chodzi. Zaczęło się to od tego ze strasznie mi się ścinał podczas grania, aż nagle się zaciął i wyrzucił mnie na pulpit, nie mogłem nic zrobić tylko ruszać myszka, po następnym zresetowaniu już nie dało rady nawet wejsc do gry, bo zbyt wolno działa…
Jak na razie to tylko sprężonym powietrzem czyściłem wiatraczki…

Procesor - Intel core I7 2260
Karta graficzna - nvidia Geforce gtx 580
Windows 10

@edit dodam jeszcze ze wyskakuje mi czasami cos takiego „grupa lub zasób nie jest w odpowiednim stanie, aby można było wykonać zadana operacje”

Hmm, albo coś z systemem albo dysk umiera albo aktualizacje albo temperatury.
Sugeruje:
Puścić aktualizacje Windows.
Sprawdzić dysk HDtune (prośba o screeny z zakładki health oraz error po skanie).
Uruchomić HWmonitor i wrzucić screen po chwili grania lub surfowania.

Nie dam rady nic ściągnąć za bardzo muli… sprawdzić dysk HD tune? Ale jak, bo ja nie ogarniam aż tak.

Live cd masz lub napisz do kolegi żeby Ci wypalił na jutro :wink: Wtedy system nie startuje z dyskui uszkodzenia/wirusy nie mają znaczenia.

Nie wiem czy jakikolwiek mój kolega ma live CD :confused:

Pendrive + Rufus (lub inny) + obraz dowolnego Linuksa pobrany z sieci -> Live CD :smiley:

Cos mi się wydaje ze sam tego nie ogarne i będę musiał do naprawy dać :x

Mam jeszcze pytanko, mozliwe ze to przez dysk? Warto kupić dysk ssd? Bo ja aktualnie mam dysk który ma około już 3 lata, dysk talerzowy się nazywa czy jakos tak, nie znam się :x

@edit dokładnie nazywa się WD1002FAEX 1TB

Masz jeden z lepszych talerzowych i pewnie przeżyje jeszcze z 10 lat. Ale szanse na uszkodzenie dysku zawsze są, jednak jak bym się skłaniał ku wirusom pobranych z Wiedźminem.

Tak - długi start systemu i programów może sugerować spadki prędkości odczytów - dlatego HD TUNE :wink:

To szanse są większe na to, dyski padaja, ale na gwarancji w ciągu 2-3 lat jet to tylko kilka procent, zasyfienie torrentów sięga pewnie 70% lub nawet 99% :wink:

Ściągałem tylko cs go :stuck_out_tongue: a polecicie jakiś dysk ssd? W miarę tani, ale tez żeby fajnie dawał rade…

A mam jeszcze pytanie wiesz czy w stacjonarnym sklepie znajdę dysk ssd? W komputroniku czy gdzies?

Nie zagwarantuję Ci, ze akurat ten dysk znajdziesz, a równie dobrego w tej cenie nie ma. Można zawsze zadzwonić.

Dobra jak wszystko ogarne i sprawdzę to napisze czy wszystko gra jak powinno. :stuck_out_tongue:

Wkładam wlasnie ten dysk ssd, ale gdy próbuje włączyć komputer wyskakuje mi komunikat Reboot and select Proper boot device or insert boot media in selected boot device and press a key, ktoś wie o co chodzi?

@edit jak podłączam dysk hdd to się włącza normalnie

A zainstalowałeś/ skopiowałeś windowsa na ssd?
Przy kolejce bootowania musisz jako pierwszy dać ssd

Dasz rade mi po kolei powiedzieć jak to zrobić albo dać jakiś link czy cos? Z góry dzieki.

Do istalacji Windowsa potrzebujesz klucza usb i obrazu pobranego media toolsem ze strony MS, potem wkłądasz klucz, startujesz i klikasz next. W międzyczasie musisz podać swój klucz Windowsa.

Do skopiowania systemu możesz wykorzystać AHOI managera, ale nie pamiętam czy jest darmowy. Biorąc jednak pod uwagę ryzykow zawirusowania po piratach, to bym za czysta instalka był, potem ewentualnie skopiować tylko najważniejsze pliki osobiste i cały HDD formatujemy, następie sprawdzamy HD TUNEm :slight_smile: