WRT54GL jako odbiornik i nadajnik WiFi

Witam, kupiłem router wrt54gl i chciałbym nim odbierać internet radiowy podłączając za pomocą przejściówki zewnętrzną antenę w miejsce jednej z dwóch jego małych antenek i rozprowadzić ten internet na dwa komputery, na jeden za pomocą kabla a na drugi za pomocą WiFi. Wiem że takie coś jest możliwe bo kiedyś ze znajomym testowaliśmy jego identyczny router u mnie i właśnie w ten sposób to działało, z jedną różnicą - on na tym routerze nie miał standardowego fabrycznego firmware-u tylko DD-WRT. Jak skonfigurować ten router i czy w ogóle da się na standardowym firmware to uzyskać czy muszę przechodzić na DD-WRT ? Na obydwu komputerach jest WinXP HE. Proszę o łopatologiczne wypowiedzi ponieważ nie mam absolutnie żadnego doświadczenia z routerami i sieciami.

z tego co wiem chyba ktoś Cie wprowadził w błąd:

  1. Router na wejściu WAN powinien otrzymywać sygnał od zewnętrznych sieci (z internetu) i tutaj powinieneś podłączyć modem który bedzie Ci przeyłał sygnał…

  2. te samo urządzenie nie może odbierać/nadawać w sensie: nie możesz za pomocą jednej anteny odbierać sygnał od ISP (internet service provider) a jednocześnie WiFi nie może tutaj służyć do rozprowadzania internetu! to jakaś paranoja!

Co do oprogramowania… to nie wiem… bo nie mam tego modelu routera… i niech się wypowie ktoś kto taki ma z tym oporgramowaniem

Wg mnie połączenie powinno wyglądać tak:

ISP <—> modem od ISP <—> router <—> komputery

PZDR

Nie używam modemu do ISP, widziałem na własne oczy jak wrt54gl pracuje jak karta sieciowa WiFi i przesyła kablem do mojego PC-eta internet, znów w laptopie odpaliłem WiFi i nie łączyłem się ale widziałem sieć z tego routerka jako dostępną i to z rewelacyjnie mocnym sygnałem, router ten miał jednak na pokładzie firmware DD-WRT, pytanie czy da się ustawić żeby ten routerek pracował w ten sposób, czyli jak karta sieciowa WiFi na standardowym firmware tego wrt54gl, żeby przesłać internet chociaż kablem do PC-eta ?

To raczej Ciebie ktoś wprowadził w błąd, albo nigdy nie słyszałeś o takim trybie.

Owszem istnieją urządzenia które takie coś potrafią(nawet jedną anteną-OvisLink 5470-tryb Universal Repreater).

Do autora tematu: Na oryginalnym nie da się tego zrobić, albo DD-WRT albo Tomato, w innych alternatywnych firmware też pewnie da się to zrobić, ale w OpenWRT nie patrzyłem za tą opcją, a Tomato miałem i DD-WRT mam aktualnie.

Na standardowym nawet APC nie zrobisz(jak Karta WiFi i przesyłanie Internetu kablem).

Firmware zmień :stuck_out_tongue: Ja do swojego chyba po 3 dniach wgrałem bo nie mogłem się opanować :stuck_out_tongue:

:ok: A co byś polecił, DD-WRT czy Tomato :?:

A to już kwestia gustu ;p ale raczej Tomato.

http://openlinksys.info/news.php

Tutaj masz dużo rzeczy o tych routerach i alternatywnym sofcie.

Poradnik jak wgrać, a nie uwalić routera

A zapomniałem dodać co do tego trybu to ja bym raczej go odradzał, chodzi to różnie i przeważnie daleko od oczekiwań.

Myślę że internet od routera do PC kablem będzie śmigał poprawnie, gorzej może być od routera do drugiego komputera poprzez WiFi, w tym wypadku laptopa. Dobrze się rozumiemy?

Tak

Czy firmware DD-WRT z tąd: http://www.dd-wrt.com/dd-wrtv2/down.php?path=downloads%2Fstable/ będzie miało polski interfejs? czy to zła lokalizacja ? no i którą wersję wybrać, po kliknięciu na wersję “dd-wrt.v24 SP1” dostaję do wyboru: “Consumer” lub “Professional”, no i w końcu czy DD-WRT instaluje się etapami, pierw “micro” a potem “standard”, na tej stronce do której link podałem nie ma podziału na “mikro” i “standard”…

Jeden user tego forum też mnie o to dzisiaj pytał :stuck_out_tongue: Nie wiem czy chce żebym wymienił jego nick, więc go nie podam.

Ja mam wersję v24 sp1 i chodzi, więc chyba wybierzesz tą samą :stuck_out_tongue: Consumer bo w professional nie ma linksysa :stuck_out_tongue:

Więc Consumer>Linksys>WRT54GL 1.1(spr. bodajże pod spodem routera jaką masz wersję), i ja mam wersję std(wersja firmware) i tylko tą się instaluje, nie żadnymi etapami.

Mega i powyżej 4mb nie zainstalujesz bo router posiada tylko 4mb flasha i więcej nie zbuforuje czy poprawnie mówiąc nie obsłuży.

Nie ma chyba polskiej wersji DD-WRT, Tomato jest ale chyba tylko wersja 1.19 by conaxu mod której nie polecam. Za to z Tomato bardzo mi przypadło do gustu TrzepakoTomato z racji Traffic Managera.

Nie wiem ile masz lat, ale jak jesteś młody(do 20 lat) to może angielski w szkole miałeś :smiley: Trzeba było słuchać nauczyciela/nauczycielki a nie się w dziewczyny/nauczycielkę patrzeć :smiley: :o

Za dużo plików i się tracę :stuck_out_tongue: (za moich czasów nie było takiego wyboru #-o ), który plik wybrać:

new0001e.jpg

Znajomy miał tego swojego DD-WRT idealnie po polsku, tak że na pewno istnieje, niestety siedzi za grabanicą i nie mam z nim kontaktu…

Mam zdecydowanie powyżej 20-tki i w szkole Я изучал русский язык, ale mimo wszystko wolę po polskiemu :wink: No i jak byś zgadł he he he … nagminnie spadały nam długopisy na podłogę kiedy nauczycielka przychodziła w “mini” :smiley:

Tu: http://blog.4zal.net/2008/09/01/router-linksys-wrt54gl-dd-wrt/ w komentarzach piszą o wgrywaniu DD-WRT etapami.

Ja brałem ten dd-wrt.v24_std_generic.bin

Nigdy nie słyszałem o wgrywaniu firmware etapami, więc dla mnie to co najmniej dziwne :stuck_out_tongue: Ludziki jak teraz widziałem to pisali, żeby mini-zobaczyć czy spełnia Twoje wymagania, jak nie to standard, może dlatego, żeby sprzęt miał więcej wolnego czasu i więcej dostępnego procka/ramu/flasha.

Ja swojego DD-WRT wgrywałem po Tomato i nie uwaliłem sprzętu, 2 czy 3x już go ratowałem bo prawie go wysłałem na emeryturę/śmierć, ale to się akurat zdarzyło gdy zmieniałem firmware na nim chyba z 30x z jednego na drugi i czasami chyba pomijałem niektóre kroki.

Teraz jak popatrzyłem to DD-WRT mam w większości faktycznie spolszczone :wink: Nie ma to jak przyzwyczajenie, że routery to wszystko po ANG mają. Sorry za wprowadzenie w błąd, że po ANG jest firmware.

Jakie są różnice między tymi wersjami ? Może znaczące :?:

Nie miałem nigdy mini. Z DD-WRT miałem tylko tą wersje, miałem parę wersji Tomato, nie potrzebowałem zmieniać firmware co chwile dopóki nie zabrałem się za SD Moda.

Chodziło mi o różnice pomiędzy “generic.bin” a “wrt600n.bin” oraz “std-wnr834bv2_0…”

Te wersje raczej niczym się nie różnią, tylko wydaje mi się, że inaczej router zaprojektowany i niektóre rzeczy ma pod innymi nazwami, numerami pinów itp. Dlatego też niektóre rzeczy w firmware muszą być zmienione, aby wszystko działało tak jak powinno.

Podczas aktualizacji routera (zgodnie z instrukcją) router padł, został wyświetlony komunikat że “upgrade failed” miga dioda zasilania a router nie łączy się z przeglądarką, wspaniale…

Odłącz, podłącz jak nie wstaje to bym proponował TFTP :stuck_out_tongue:

Jak mi padł router, też sobie myślałem po kiego się za to brałem, no ale za 1x tylko tak było, jak padł za drugim i trzecim to po prostu zbierałem sprzęt, komendę i gogog.

Ja wgrywałem najpierw standardowy firmware, dopiero później już normalnie wgrywałem ten co miał być wgrany.

Podłącz sobie router kablem, postaw go dość blisko, ustaw statyczny adres z tej samej podsieci(nie pamiętam czy w oryginale była podsieć 192.168.0.x czy 192.168.1.x ale raczej ta druga).

Wyłącz router, pobierz oryginalny firmware(google), Start>uruchom>cmd>zobacz gdzie się konsola zaczyna chodzi mi o ścieżkę :stuck_out_tongue: C:\Documents And Settings\Mario czy jak tam to idzie i ja tam wstawiałem ten plik ze standardowym firmware.

Następnie w tej konsoli wpisujesz: tftp -i 192.168.1.1 PUT “ścieżka do softu*”.bin

Oczywiście można podać ścieżkę bezpośrednią, albo przejść w konsoli poprzed cd, cd … itd ale ja opisuję jak ja robiłem.

Gdy masz już pięknie przygotowaną komendę w kosnoli(nie wciskaj enter). Podłączasz router i jak najszybciej naciśnij enter na komputerze, po 2-3s musi zacząć migać szybko dioda na routera(ta od portu, 1-4 w zależności do którego wiołeś kabel) to sygnalizuje, że ten plik się przesyła(ok. 10-15s) i później router go normalnie przyjmie.

Jeżeli by nie zaczęło dioda migać to pewnie za wolno nacisnąłeś enter, za 1x kumpel podłączał i ja wciskałem enter, za drugim i trzecim byłem sam :stuck_out_tongue: Routera nie przenosiłem, do laptopa mam jakieś 6m, więc wcisnąłem i przebiegłem i udało się za pierwszym razem zmieścić w czasie.

Ja miałem za pierwszym razem gorzej, bo nie wiedziałem, że trzeba zaraz po włączeniu rozpocząć przesyłanie przez TFTP i próbowałem jak sobie migała dioda i się “denerwowałem” czego to nie działa.

nie dam rady tego zrobić, oddam do sklepu i będę rżnął głupa że sam się zepsuł, następnym razem zlecę tą robotę komuś odpłatnie ale będę spokojny…

(zdrowo sie wk*******)

No chybaś zwariował ^^

Nawet jeśli CI przywrócą to na 90% stracisz gwarancję…

O ile już mieli takie przypadki, albo będzie to robił ktoś kto miał doczynienia z takim sprzętem to od razu to zauważy, że próbowałeś alternatywny firmware wgrywać a tego gwarancja nie obejmuje, musiałby być na prawdę spoko typ żeby to zrobić i wpisać jako zwykłą naprawę.