Wybór bezprzewodowej karty sieciowej do internetu 300 Mb/s

Karty kosztujące majątek niekoniecznie są potrzebne. W idealnych warunkach (router w tym samym pomieszczeniu co router) wystarczająca jest karta 433Mbit w AC. Osiągi w granicach 300Mbit w praktyce powinny być osiągalne. Pasmo 5GHz ma słaby zasięg w budynku i potencjał drogich modeli nie będzie wykorzystany jeśli sygnał przejdzie przez jedną-dwie ściany.

Właśnie tu się pojawia problem, że światłowód/router będzie w innym pomieszczeniu, a dokładnie … 2 piętra niżej :-/ Czy mam rozumieć, że raczej 5 GHz nie da rady w takim układzie?

W takich warunkach polecałbym zakup karty dopiero gdy router będzie w docelowym miejscu. Używając choćby smartfona z appką Wifi Analyzer ustalisz poziom sygnału i ocenisz, czy jest sens kupować w ogóle kartę pod pasmo 5GHz.

Smartfony mają raczej słabe wifi, do takich testów bardziej nadają się laptopy, mają lepsze wifi i z reguły w 3 anteny wewnętrzne. Przynajmniej u mnie smartgon nie osiąga 100% zasięgu nawet jak go położę na routerze, a laptop wyłapuje wifi z sygnałem 50% z sąsiednich budynków. Ale imo karty wifi USB to najgorszy wybór. Karta pod PCI jeśli to desktop z normalnymi antenami lub pod port rozszerzeń w laptopie z trzema antenami. Intel 5300 jest względnie ogarnięta i zasięgiem i obsługuje 5Ghz, ale dziś to już norma.

1 polubienie

Cześć
Odświeżę temat. Mam już światłowód. Na telefonie Xiaomi Mi5 Wifi Analyzer pokazuje dla sieci 5GHz zasięg w granicach: 59-67 dbm w pomieszczeniu w którym chciałbym używać sieci i transfer daje około 170-180 Mb/s [przy routerze transfer to ok. 215 Mb/s, a opcja internetu to 300 Mb/s].

Więc chciałbym spróbować z tą kartą na 5GHz. Czy karta 433 Mb/s da radę osiągnąć transfer koło 250 Mb/s? I o co chodzi z kartami “DualBand”, gdzie np. dają 150 Mb/s w 2.4 GHz + 433 Mb/s w 5GHz i sumują to jako 600 Mb/s? To jest chwyt marketingowy czy wtedy pobieranie leci jakoś po dwóch pasmach?

Karta jednostrumieniowa w AC433 ma szanse osiągnąć do 300Mbit w praktyce w idealnych warunkach - router w tym samym pokoju co karta.
Jednocześnie jesteś w stanie połączyć się z jednym pasmem. Zsumowane prędkości to tylko “chłyt marketingowy”.

Cześć
Znowu odświeżę temat, tylko trochę w innej sprawie :slight_smile: Potrzebuję wybrać kartę sieciową bezprzewodową do komputera. W danym miejscu jest komputer z kartą sieciową TP-LINK TL-WN321G /tak, wiem że staroć/, dzięki której więcej tego netu nie ma niż jest. Sprawdziłem parametry na telefonie Xiaomi Mi5 i sygnał waha się w tym miejscu od -77 do -90 dBm [głównie dla sieci 5 GHz, dla 2.4 waha się do -87 dBm]. Dodam, że nie zależy mi zbytnio na osiągach.
Czy któraś z poniższych kart może być czy warto zwrócić uwagę na inną?

  • TP-LINK TL-WN722N;
  • TP-LINK TL-WN822N.

Pozdrawiam

Dwa pytania:

  • z jakim konkretnie routerem ta karta ma współpracować?
  • to jest komputer czy laptop?

Ad 1 - Funbox 3.0.
Ad 2. Stacjonarka

Zapomnij o karcie na USB. Z nimi bardzo często są problemy.
Zainteresuj się kartami pci:
https://www.x-kom.pl/comparison/260560,241127

ps. jeśli masz większy budzet:
https://www.x-kom.pl/comparison/324466,243533,164352


Jeżeli to ma być przez dwa stropy to o 300Mb/s przez WI-FI należy zapomnieć (zarówno w paśmie 2,4GHz o 5GHz nie wspominając ze względu na tłumienie tej częstotliwości przez zbrojone stropy budynku !) ! Sygnał WI-FI nie równa się transfer ! Anteny nadajnika i odbiornika muszą się widzieć bez przeszkód . Należy przyjąć , że karta powinna mieć dwa razy większą prędkość niż ta którą chcemy uzyskać (np. 2,4GHz - 600Mb/s) Ważne jest czy router również obsługuję taką prędkość w tym paśmie . Karta 433Mb/s to mało nawet jak rzeczywista prędkość internetu będzie ~280Mb/s bo prędkość karty nie przekroczy ~230Mb/s (jest jeszcze problem ilości sieci WI-FI tam gdzie mieszkasz) !

Skąd Tyś te stropy wytrzasnął?

ps. Funbox 3 ma 5Ghz 4x4

Ty czytasz co on pisze ? 2 piętra niżej bez stropów ? Budowlany cud !
Fala radiowa nie umie chodzić po schodach ! Wybiera najkrótszą drogę !
5GHz nie ma szans !
2,4 GHz TP-LINK ARCHER T9E może będzie z 20Mb/s (ale nie postawiłbym na to żadnych pieniędzy nie tylko ze względu na to , że nie wiem jakie jest WI-FI 2,4GHz w routerze) .

Przecież w miejscu instalacji ma sygnał, i 2,4 i 5ghz, co sprawdził telefonem.

Ty jesteś jednak teoretyk . Teorię znać trzeba (propagacja i interferencja fal radiowych) , ale to za mało na doradzanie ! Nie masz zielonego pojęcia co to jest żelbetonowa ściana lub strop , jak tłumi fale radiowe zwłaszcza o częstotliwości 5GHz i jak to w tym przypadku wpływa na transfer ! Dwie ściany czy stropy żelbetonowe = tragedia !
Obawiam się , że on tak naprawdę nie wie co widział !
Ja proponuję przewód RJ-45 CAT6 (max. dł. 50m) do tego pomieszczenia i dopiero w nim “zabawę” z WI-FI .

Ale doczytałeś, Żelbetonowy Kolego, że obecnie działa mu tam karta TP-LINK TL-WN321G? :wink:

Żebyście nie wiem ile “tu piany nabili” to transferu ~280Mb/s po WI-FI przez ściany lub stropy nie da się osiągnąć ponieważ przeczy to prawom fizyki które obowiązują wszystkich (w tym niedouczonych) !
Sygnał WI-FI to ja mam na poziomie ~ - 40-45 dBm i wartościami typu np. -87dBm proszę mnie nie rozśmieszać !
Spadek sygnału o 3dB to spadek jego mocy o 50% !

Dobra, @KAZDAN63, jeszcze raz, w poście #10 kolega nic nie napisał o podwójnym, żelbetonowym stropie. Za to napisał, że to jest “inna sprawa” niż to o co pytał wcześniej (a to tam były te stropy). Jest więc wielce prawdopodobne, że widzisz stropy, których nie ma :stuck_out_tongue_winking_eye:

Ale kto tu mówi o transferze 280 mbps!!!
Przecież autor jasno mówi, że nie zależy mu na osiągach!!!1
Chodzi o stabilność, co podkreślił tutaj(!):

Radzę szczerze dokładnie przeczytać post autora zamiast forsować swoje prawdy nieadekwatne do najnowszego postu autora!!

Ogólnie odpisując na temat to ze względu na to że musiałem kupić “na już” zdecydowałem się na TP-LINK TL-WN822N. Osiąga dobre wyniki jak na pasmo 2.4 GHz (50 Mb/s down; 40 Mb/s up, ping 5 ms), a przed wszystkim trzyma stabilnie połączenie :slight_smile: