mam nadzieje że dobry temat wybrałem, moje pytanie jaki dysk SSD kupić? Dokładnie mam problem z rodzajem złącza jaki pasuje najlepiej do mojej płyty głównej: Z97 Pro4
(https://www.asrock.com/mb/intel/Z97%20Pro4/index.pl.asp)
Spokojnie możesz kupić PCI-E 3 x 4 NVMe który jest kompatybilny wstecz z PCIe 2 x 2 czyli gniazdem z twojej płyty głównej. Dysk będzie działać nie wykorzystasz tylko do końca jego potencjału /prędkości którą ograniczać będzie twoja płyta główna. Na stronie produktu twojej płyty głównej w zakładce WSPARCIE - dalej - Lista obsługiwanych urządzeń magazynujących podane są dyski które zostały sprawdzone/przetestowane przez producenta.
Od razu dziękuje za szybkie i pomocne odpowiedzi ! <3
i przepraszam, że będę jeszcze męczyć:
Podsumowując mam wybierać dysk SSD M.2, złącze klucz M, standard NGFF
parafrazując:
NGFF to inaczej PCIe 2x2 (moje pytanie co oznacza 2x2? )
NVMe to inaczej PCIe 3x4 (co oznacza 3x4?)
z tego co wyczytałem chwalą wszyscy NVMe ale nie mogę znaleźć różnic, porównań itp.
Kliszka wspomniał ze moja płyta obsługuje NGFF tylko (chyba lepiej będzie taki ssd M.2 szukać, niż dopłacać do NVMe ?)
różnica jest w przepustowości danych 2x2 obsłuży do 10 Gb/sek 3 x4 32Gb/sek. NGFF to wcześniejsza nazwa M.2
Protokół NVMe ( Non-Volatile Memory Express*) został opracowany w odpowiedzi na zapotrzebowanie na wydajniejszy standard zarządzania wymianą informacji między płytami głównymi, systemami operacyjnymi i nośnikami SSD wykorzystującymi do przesyłania danych magistralę PCI Express. Zastąpił on protokół AHCI ( Advanced Host Controller Interface*), który stworzono z myślą o zdecydowanie wolniejszych tradycyjnych dyskach twardych. O ile w przypadku SSD ze złączem SATA (lub M.2, ale wykorzystujących do przesyłania informacji magistralę Serial ATA) AHCI spisuje się dobrze, to połączenie tego protokołu z modelami współpracującymi z magistralą PCI Express może je wyraźnie ograniczać. Dlatego w wyniku współpracy 80 firm, którym przewodzili tacy potentaci, jak: Intel, Samsung, Oracle, Dell, Micron, został opracowany nowy standard, NVMe. To właśnie dzięki niemu najnowsze SSD mogą zapewnić tak dużą prędkość przesyłania danych.
Odpal BIOS w swojej płycie głównej i zobacz jaki protokół ona obsługuje AHCI czy NVMe , na tej podstawie -
szukaj dysku M.2 czyli NGFF ,są dyski M.2 z protokłem AHCI które szybkością dorównują NVMe ,sam mam taki -
SATA MODE SELECTION: IDE, AHCI (to było ustawione), RAID
M2_1/SATA3_4, SATA_5 SWITCH: AUTO (to było wybrane), FORCE SATA, FORCE M.2
DETECTED: SATA3 (obecne HDD), M2_1 brak
pogubiłem się w zdaniu:
W przypadku SSD ze złączem SATA lub M.2, AHCI spisuje się dobrze, to połączenie tego protokołu z modelami współpracującymi z magistralą PCI Express może je wyraźnie ograniczać.
Jak ma się do siebie to PCIe Gen 2x2 do tego AHCI?
W przypadku SSD ze złączem SATA lub M.2, AHCI spisuje się dobrze, to połączenie tego protokołu z modelami współpracującymi z magistralą PCI Express może je wyraźnie ograniczać.
dysk SSD może mieć złącze SATA lub M.2 ,AHCI to protokół który może być obsługiwany przez dyski ze złączem SATA ( typowe ssd , hdd ) i PCIe ( są specjalne adaptery do dysków M.2 ) które instalujesz w slocie PCIe x 4 lub PCIe x 1 czyli mniejsze złącze niż te do którego lokujesz/umieszczasz kartę graficzną -PCIe x 16.
Podesłałem ci link na ALLEGRO jaki dysk ja kupiłem ,najlepiej zobacz dyski M.2 które są obsługiwane przez twoją płytę ,porównaj je z tymi które sobie znajdziesz na AliExpress ,Allegro ,OLX lub w sklepach internetowych
Pamiętaj że dyski M.2 są szybsze niż standardowe ssd ale nie zauważysz tego jeżeli szukasz dysku do przeglądania internetu ,muzy , gier. Jeżeli obrabiasz grafikę ,zdjęcia ,materiały video kopiujesz duże ilości danych wtedy dysk M.2 jest idealnym wyborem dla ciebie , chyba ze masz trochę kaski do wydania .
wynik piękny, taki mi się marzy, chociaż nie będzie to obróbka zdjęć, video itp.
mój hdd ma już kilka lat, chociaż ma stan bardzo dobry, przy
Read: 205 MB/s
Write: 181,7 MB/s widać i czuć że myśli i się zastanawia, a ssd da tez bezpieczeństwo ze względu na żywotność
Skoro Ty masz takie wyniki na AHCI to tylko pozostaje mi znaleźć dysk 500 GB za rozsądną cenę
jak znajdziesz podeślij ,sprawdzimy co i jak…i nie martw się będzie OK
P.S - dla utrwalenia Standard M.2 zadebiutował jako NGFF (Next Generation Form Factor), czyli jako „złącze kolejnej generacji”. W 2013 roku oficjalnie zmieniono nazwę na M.2. Rozwój zawdzięcza przede wszystkim firmie Intel, która po raz pierwszy wykorzystała je w płytach głównych z chipsetami H97 i Z97 dla ostatniej generacji procesorów Core (Haswell Refresh).
SATA ( mam na myśli interfejs -połączenie) NIGDY nie dorówna prędkości dysku M.2 - dlatego tłumaczę ci abyś szukał tylko i wyłącznie M.2 .
M.2 obsługują protokoły AHCI oraz NVMe które różnią się prędkością przetwarzania danych . Czy teraz zrozumiałeś ?
P.S - Przez zakupem dysku M.2. należy zwrócić uwagę na:
Rozmiar złącza M.2, który posiada płyta główna (2230, 2242, 2260, 2280 i 22110)
Typ klucza, który posiada złącze M.2 na płycie głównej (M, B lub B+M)
Wspierany interfejs (PCIe lub SATA)
Generację i liczba linii PCIe (np. PCIe 3.0x4 , 2,0 x 4)
masz mnie brak podstawowej gruntowej wiedzy u mnie
zastanawiam się teraz, skoro mam sprawny HDD, kompa używam do excela i codziennej pracy i sporadycznej zabawy, czy nie lepiej kupić 120 GB SSD niż 512 GB?
np. na grach - w które rzadko gram już - różnicy chyba nie zrobi poza wczytaniem gry
standardowy hdd zostaw na magazyn danych , nowy ssd - czy to będzie SATA czy PCIe zostaw na system.
Jeżeli kupisz dobry markowy SATA czyli standardowy dysk ssd SATA III o pojemności 500gb lub 240gb to i tak poczujesz zajebistego kopa jezeli chodzi o codzienną pracę na swoim pc- cie
P.S - odradzam dyski ssd interfejs SATA o pojemności mniejszej niż 240Gb , Pamięć NAND montowaną w nośnikach SSD możemy podzielić ze względu na technikę zapisywania danych: SLC, TLC i MLC. Każdy z tych skrótów oznacza sposób, w jaki informacje są przechowywane w modułach półprzewodnikowej pamięci masowej. W przypadku SLC (ang. Single Level Cell) każda komórka może przechować pojedynczy bit informacji. To rozwiązanie jest najwydajniejsze i zarazem najtrwalsze. Jest także najdroższe, co sprawia, że nośniki SSD z pamięcią SLC są wykorzystywane głównie w serwerach.
TLC (ang. Triple Level Cell) pozwala zapisywać do trzech bitów. Dzięki temu możliwe jest zwiększenie pojemności kości przy równoczesnym zachowaniu ich rozmiarów. Jest to najtańsza technika stosowana w nośnikach SSD, zapewniająca zadowalającą prędkość odczytu i zapisu danych, jednak kości tego typu ze względu na sposób przechowywania informacji w komórkach są najmniej trwałe.
Trzecie z rozwiązań, MLC (ang. Multi Level Cell), to połączenie wcześniej opisanych technik, pozwalające na zapisanie w pojedynczej komórce dwóch bitów. Dzięki temu producenci nośników mogą zaoferować wysokie prędkości zapisywania i odczytywania informacji oraz trwałość znacznie większą, niż zapewnia pamięć TLC. Dyski najczęściej spotykane z TLC przy zapełnianiu danymi zwalniają .Dlatego sugeruję na system i podstawowe oprogramowanie nie mniej niż 240Gb pojemności.
P.S -
jest jeszcze kontroler zarządzający działaniem całej pamięci masowej i odpowiedzialny za komunikowanie się nośnika z płytą główną i obsługującym go interfejsem. To od niego w znacznym stopniu zależy prędkość pracy dysku .
Dlatego jak już coś znajdziesz daj znać …zobaczymy ,doradzimy.