Wybór dysku SSD M.2

Witajcie,

Wybaczcie, ze jeszcze męczę.

Co myślicie o adata 6000 pro? 8200 pro odpuszczę bo trochę droższy, lepszy, ale to już wyrost ponad potrzeby, w różnice ceny wcisnę radiator z wentylatorem adaty ( ok -30 st mniej).

przekonałem się do 3D TLC (taniej od MLC) a gwarancja i wysokie TWB lub jego brak wystarczą.

zastanawiam się jeszcze czy lądować w 512 GB czy 256GB (niby powyżej 80% zapełnienia są spadki - choć bywa że małe, 256 bez trudności zapełnię w górną granice, ale to gdy wszystko zainstaluje na raz - tak jest opcja tego nie robić :slight_smile: )

Wiadomo cena ok 500 zł boli, ok 300 zł spoko. Ale jeśli naprawdę polecalibyście 512 GB to przeżyje ( zakup na ok 5 lat może dłużnej, częściej nie wymieniam podzespołów)

Nie kupuj tego z trzech powodów. Pierwszy to ten radiator przydaje się gdy dysk wyciąga max mocy z PCIe 3.0 x4. W Twoim przypadku dochodzi do tego jeszcze problem z montażem, bo nie masz po prostu miejsca, jeżeli GPU masz w pierwszym slocie, po pod nim jest złącze M2 i jest strasznie ciasno. Poza tym taniej Cie wyjdzie coś takiego no i może się zmieści:

Trzeci powód to fakt, że ten wentylatorek to straszny wyjec.

Internet mówi też, że SX 6000 mają problem z temperaturami. W spoczynku nawet 70 stopni. To wada fabryczna, która się często zdarza. Bierz SX8200. Nie wyciągniesz co prawda max, ale na pewno nie dotknie Cię problem temperatur i throttlingu. Rożnica w cenie to 20 zł dla 256 GB i 30 dla 480/512 GB…

Co do pojemności to im większa pojemność tym większe TBW - komórki są rzadziej używane. Jeżeli jesteś w stanie dopłacić to bierz większy. Do zestawu dorzucana jest blaszka z termopadem, która trochę obniża temperatury.

1 polubienie

fajnie poradziłeś. szczególnie w kwestii rozmiaru radiatora - kompa mam pod łóżkiem wiec dźwięk mniej ważna sprawa, ale jeśli grzanie 8200 pro jest nie na takiej skali problemu jak 6000 to radiator get out :wink:

fajnie ze poleciłeś 8200 bo właśnie wybrałem 8200 pro. +50 zł wiec bez znaczenia a technologia z tego roku a nie kilkuletnia, 8200 pro ma więcej rozwiązań niż 6000 pro na oko nawet patrząc.

zdecydowałem się też na 256 GB ( mój hdd po 5 latach ma spoko osiągi, stan b.dobry więc szkoda żeby nie wykorzystywać go)

Finalnie dokonuje zakup zaraz ;D ekscytacja! :smiley:

Witam mogę wiedzieć ile ta przyjemność ciebie będzie kosztować ? jak już zainstalujesz to daj znać co i jak…

8200pro 256GB 5lat gwarancja (nie taka oczywistość bo widziałem nowe moduły na 3 lata).
podobno bez limitu TWB dla Polski.
cena 260 zł z przesyłką znalazłem np na zadowolenie.pl

Cena dobra ,powodzenia i zadowolenia z nowego dysku.

1 polubienie

no dobra. bios sam ustawił boot dla ssd jako pierwszy. instalacja z USB botowalnego poszła szybko. weszły wszystkie sterowniki. w działa.
Ale ani zarządzanie komputerem ani bios nie widzą już HDD…
jakieś pomysły??

co do problemu. znalazłem rozwiązanie. nie idealne ale jest.

  1. przepiałem na płycie głównej kabel od sata3 do innego slotu i to pomogło by bios (uaktualniony dopiero znalazł ssd) znowu widział hdd
    *niestety próba wymuszenia boot z HDD w pierwszej kolejności powodowała zawieszanie podczas okna ładowania windows.
  2. ponowną instalacja z botowalnego USB - widział oba dyski, podałem formatowanie oba że wskazaniem system na ssd
  3. po instalacji windows -> menadżer urządzeń -> HDD był jako nie przydzielony pamięć - >po przydzieleniu komunikat windows o dodaniu dysku

PS. w BIOS wybrałem HDD jako INTERNAL STORAGE + SOLID STORAGE

image

Jak podnieść parametry? już wszystkie sterowniki aktualne, Win 10 Education aktywowany.
Liczyłem na te 1000 MB/s :stuck_out_tongue: aczkolwiek już widać przyspieszone działanie, system to kilka sekund, pliki Excela jeszcze szybciej.
przeglądanie internetu, wszelkie instalacje, natychmiastowo

Sprawdź wyniki w AS SSD Benchmark. Prędkość zależy też od próbki jaka wybierzesz do testów, a same złącze też dalekie jest od ideału. To co masz i tak jest świetnym wynikiem.

Zrobilem test dla ssd i dla hdd. test dla ss wykonal sie szybciutko a dla hdd dluuugo to trwalo, az obejrzałem serial i zjadlem obiad :stuck_out_tongue:

troche poczytałem o optymalizacji + skorzystalem z SSDFresh

wynik średnio powyżej 2000+

lepszych zapisów/odczytow nie osiągnę

Dziekuje WAM: LORDEK, kliszka za duża POMOC, i czas poświęcony! Jesteście wspaniali ! doceniam :slight_smile:

Dziekuję :blush: w przyszłości zmienisz płytę główną i będzie jeszcze szybciej/lepiej.

Witam, nie wiem czy jeszcze temat jest aktywny, ale zapytam. Mam dysk Samsung 850 EVO m.2 500GB (2280 ), od dwóch lat, teraz dostałem dysk Plextor 512GB PCle Gen3x4 , niestety komputer nie widzi tych dwóch dysków jednocześnie. Czy moglibyście mi doradzić jakiś adapter do Samsunga, żebym mógł go podpiąć jako SATA? Jak rozumiem adaptery z adnotacją NGFF nie będą pasować? Pytałem w sklepach, :wink: ale w jednym mi mówią że tak a w drugim, ze nie.
Płyta to CROSSHAIR VI HERO (AM4), win10.

pozdrawiam

RK

Zaktualizuj BIOS - system postaw na Plextore 512GB PCle Gen3x4 , który obsługuje PCI-e , ten drugi Samsung 850 EVO m.2 500GB -to transer po magistrali SATA będzie wolniejszy i to znacznie .Poniewż w/g specyfikacji twojej płyty głównej masz tylko jedno gniazdo M.2 dysk Samsung 850 EVO m.2 500GB musisz umieścić w adapterze M.2 na PCi -e x4 np. - https://allegro.pl/oferta/karta-pci-e-x4-adapter-m-2-ngff-dual-m-key-b-ssd-6701604298 - po wcześniejszym postawieniu systemu na Plextorze .

1 polubienie

dla potwierdzenia podaj pełne nazwy dysków .

Dzięki za szybką odpowiedź.
Bios mam najnowszy, staram się ;).
dyski:
PLEXTOR PX-512M9PeY (SSD) (już postawiłem system na nim)
Samsung tak jak w linku https://www.komputronik.pl/product/316913/samsung-850-evo-m-2-500gb.html

na tym gnieździe będzie szybszy niż na sata? w mojej płycie PCi -e x4 to 2.
dam znać jak poszło. Dzieki jeszcze raz.
to ten adapter będzie ok?

Nie myl pojęć :smiley: dysk Samsunga nawet podpięty pod adapter PCI-e x 4 nie zwiększy swojej prędkości transferów danych ( szybkość odzczytu/zapisu) na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad jego sprzedażą jeżeli jednak chcesz go zostawić to adapter który ci poleciłem obsłuży ten dysk.
P.S - PLEXTOR PX-512M9PeY to dysk który jest instalowany do slotu PCI-e x 4 . Gniazdo M.2 ma klucz M ,dysk Samsung Evo 850 ma klucz B/M.2 wiec musisz kupić adapter ,powinno być OK ,daj znać co i jak.

1 polubienie

Pamiętaj że szybkość uruchamiania systemu niewiele będzie się różnić - mam na myśli dysk SATA III i PCI-E ,różnica będzie znaczna w transferze/kopiowaniu dużych /średnich plików .

1 polubienie

dobrze kliszka mówi, polać mu :wink:

tez bym odsprzedał, jeśli w ciągu roku nie planujesz wymiany płyty głównej, szkoda topić kasę, technologia szybko tanieje, a te pieniądze lepiej wykorzystasz czy odłożysz na przyszłą płytę