Wybór dysku SSD M.2

(psawicki156) #42

Witajcie,

Wybaczcie, ze jeszcze męczę.

Co myślicie o adata 6000 pro? 8200 pro odpuszczę bo trochę droższy, lepszy, ale to już wyrost ponad potrzeby, w różnice ceny wcisnę radiator z wentylatorem adaty ( ok -30 st mniej).

przekonałem się do 3D TLC (taniej od MLC) a gwarancja i wysokie TWB lub jego brak wystarczą.

zastanawiam się jeszcze czy lądować w 512 GB czy 256GB (niby powyżej 80% zapełnienia są spadki - choć bywa że małe, 256 bez trudności zapełnię w górną granice, ale to gdy wszystko zainstaluje na raz - tak jest opcja tego nie robić :slight_smile: )

Wiadomo cena ok 500 zł boli, ok 300 zł spoko. Ale jeśli naprawdę polecalibyście 512 GB to przeżyje ( zakup na ok 5 lat może dłużnej, częściej nie wymieniam podzespołów)

(LORDEK) #43

Nie kupuj tego z trzech powodów. Pierwszy to ten radiator przydaje się gdy dysk wyciąga max mocy z PCIe 3.0 x4. W Twoim przypadku dochodzi do tego jeszcze problem z montażem, bo nie masz po prostu miejsca, jeżeli GPU masz w pierwszym slocie, po pod nim jest złącze M2 i jest strasznie ciasno. Poza tym taniej Cie wyjdzie coś takiego no i może się zmieści:

Trzeci powód to fakt, że ten wentylatorek to straszny wyjec.

Internet mówi też, że SX 6000 mają problem z temperaturami. W spoczynku nawet 70 stopni. To wada fabryczna, która się często zdarza. Bierz SX8200. Nie wyciągniesz co prawda max, ale na pewno nie dotknie Cię problem temperatur i throttlingu. Rożnica w cenie to 20 zł dla 256 GB i 30 dla 480/512 GB…

Co do pojemności to im większa pojemność tym większe TBW - komórki są rzadziej używane. Jeżeli jesteś w stanie dopłacić to bierz większy. Do zestawu dorzucana jest blaszka z termopadem, która trochę obniża temperatury.

(psawicki156) #44

fajnie poradziłeś. szczególnie w kwestii rozmiaru radiatora - kompa mam pod łóżkiem wiec dźwięk mniej ważna sprawa, ale jeśli grzanie 8200 pro jest nie na takiej skali problemu jak 6000 to radiator get out :wink:

fajnie ze poleciłeś 8200 bo właśnie wybrałem 8200 pro. +50 zł wiec bez znaczenia a technologia z tego roku a nie kilkuletnia, 8200 pro ma więcej rozwiązań niż 6000 pro na oko nawet patrząc.

zdecydowałem się też na 256 GB ( mój hdd po 5 latach ma spoko osiągi, stan b.dobry więc szkoda żeby nie wykorzystywać go)

Finalnie dokonuje zakup zaraz ;D ekscytacja! :smiley:

(kliszka) #45

Witam mogę wiedzieć ile ta przyjemność ciebie będzie kosztować ? jak już zainstalujesz to daj znać co i jak…

(psawicki156) #46

8200pro 256GB 5lat gwarancja (nie taka oczywistość bo widziałem nowe moduły na 3 lata).
podobno bez limitu TWB dla Polski.
cena 260 zł z przesyłką znalazłem np na zadowolenie.pl

(kliszka) #47

Cena dobra ,powodzenia i zadowolenia z nowego dysku.

(psawicki156) #48

no dobra. bios sam ustawił boot dla ssd jako pierwszy. instalacja z USB botowalnego poszła szybko. weszły wszystkie sterowniki. w działa.
Ale ani zarządzanie komputerem ani bios nie widzą już HDD…
jakieś pomysły??

(psawicki156) #49

co do problemu. znalazłem rozwiązanie. nie idealne ale jest.

1. przepiałem na płycie głównej kabel od sata3 do innego slotu i to pomogło by bios (uaktualniony dopiero znalazł ssd) znowu widział hdd
    *niestety próba wymuszenia boot z HDD w pierwszej kolejności powodowała zawieszanie podczas okna ładowania windows.
  2. ponowną instalacja z botowalnego USB - widział oba dyski, podałem formatowanie oba że wskazaniem system na ssd
  3. po instalacji windows -> menadżer urządzeń -> HDD był jako nie przydzielony pamięć - >po przydzieleniu komunikat windows o dodaniu dysku

PS. w BIOS wybrałem HDD jako INTERNAL STORAGE + SOLID STORAGE

(psawicki156) #50

image

Jak podnieść parametry? już wszystkie sterowniki aktualne, Win 10 Education aktywowany.
Liczyłem na te 1000 MB/s :stuck_out_tongue: aczkolwiek już widać przyspieszone działanie, system to kilka sekund, pliki Excela jeszcze szybciej.
przeglądanie internetu, wszelkie instalacje, natychmiastowo

(LORDEK) #51

Sprawdź wyniki w AS SSD Benchmark. Prędkość zależy też od próbki jaka wybierzesz do testów, a same złącze też dalekie jest od ideału. To co masz i tak jest świetnym wynikiem.

(psawicki156) #52

Zrobilem test dla ssd i dla hdd. test dla ss wykonal sie szybciutko a dla hdd dluuugo to trwalo, az obejrzałem serial i zjadlem obiad :stuck_out_tongue:

(psawicki156) #53

troche poczytałem o optymalizacji + skorzystalem z SSDFresh

wynik średnio powyżej 2000+

lepszych zapisów/odczytow nie osiągnę

Dziekuje WAM: LORDEK, kliszka za duża POMOC, i czas poświęcony! Jesteście wspaniali ! doceniam :slight_smile: