Wybór dysku SSD

Jakie dyski SSD do 300zł polecacie? Czy warto kupować dyski M.2? Prędkość kilkukrotnie większa ale nie wiem jak to się przekłada na codzienne użytkowanie.

M2 ae NVMe, a nie SATA opłaca się bo jest znacznie szybszy, ale nie dostaniesz nic sensownego w tym przedziale.
Różnica pomiędzy SSD, a M2 SATA jest tyko fizyczna wielkość dysku i typ portu jakim należy go podłączyć. Ten drugi jest znacznie mniejszy więc jeśli chcesz kupić do laptopa i do tego mieć jeszcze wolną zatokę na drugi dysk HDD to warto, a jak nie to kwestia ceny i jakości.

Dysk SSD biorę do PC. Wydaje mi się że SATA powinien spokojnie wystarczyć, z tego co widziałem czas uruchamiania systemu i większości programów jest niemal identyczny.

Tylko nie bierz IRDPRO od Good Rama bo ja miałem taką historie z pierwsza wersją, że mi padł po 7 godzinach używania, na drugi dzień, a w X-Komie między 9, a 10 rano czyli od otwarcia powiedzieli, że jestem 7-my, który oddaje lub reklamuje.

Kto o zdrowym umyśle kupuje cokolwiek z GOODRAM?? :scream:

  • rage emoji jest dla firmy - non personam :stuck_out_tongue:

Użytkownicy forum dobreprogramy, na którym dyski Goodrama są polecane jak nic innego.

Straciłem wiarę w ludzkość…

Dysk SSD tylko z kośćmi MLC, najlepiej 3D NAND :slight_smile: ładowanie się w TLC to proszenie się o problemy z żywotnością i jakością :scream:

Z interfejsem M2 jest jeszcze drobny kłopot, bo nie wszystkie dostępne dyski M2 są kompatybilne z MOBO. (Podobna jazda była kiedyś z RAMem)

Jak ma NVMe to poleciłbym taki, sam kupiłem, ale musiałby dołożyć 7 dych :slight_smile:

Plextor 128GB za 370 zł to dosyć dużo. Nie jestem pewien czy jest on warty swojej ceny. Za 300 stówki mógłbym kupić 250 GB samsunga oferującego 5 lat gwarancji.
https://www.x-kom.pl/p/405758-dysk-ssd-samsung-250gb-25-sata-ssd-860-evo.html

Tyko, że proponowany Plextor to dysk NVMe czyli 4 razy szybszy.

Jeśli twoja płyta główna obsługuje dyski PCIe NVMe to oczywiście że warto.

Kingston KC1000 240GB (SKC1000/240G) na kościach MLC - 409zł

Samsung 970 EVO M250GB (MZ-V7E250BW) - 448zł

Zazwyczaj jak się zawiodę na jednym produkcie danej marki jestem gotów dać kolejną szansę ale gdy oddałem do reklamacji pendraka Goodrama do otwarcie mi powiedzieli żebym zwróconą gotówkę ulokował raczej w Sandisku czy Kingstonie.

Intel, potem Intel, Intel, Samsung, potem długo, długo nic… :slight_smile:

Kolego NVMe + MLC w tym Plextorze :slight_smile:

Wspomniany przez ciebie Samsung 860 jest na TLC.

Intel?
Za dwu lub trzykrotnie większą cenę?
To tak jakbyś miał płacić dwa razy więcej za ten sam produkt tylko dlatego że ma inny kolor.
Ale przecież ludzie ciągle to robią…

W tym przypadku za ceną idą parametry - faktycznie, a nie na papierze.

Poważnie myślisz że warto za to zapłacić dwa razy tyle?

Dobra, na konkretnym przykładzie wyjaśnij ładnie i zrozumiale wszystkim jaką wielką różnicę odczujemy w codziennym użytkowaniu tych dwóch dysków.


Oba dyski są dyskami SATA, różnice tutaj będę minimalne.

Teraz się najnormalniej wykręcasz.

Nie to wina offtopu jaki zrobił się w temacie, tutaj już widzę, każdy pisze o czym innym. Ja od początku mówię o NVMe, tutaj różnice pomiędzy Intel, Samsung vs reszta są znaczące, wystarczy popatrzeć na testy tych dysków, mówią same za siebie. Dyski NVMe trzymają deklarowane prędkości tylko producentów Intel i Samsung, jeszcze Crosshair w jednym modelu też daje radę jako tako, a na tle konkurencji wypada bardzo dobrze.

Ale skoro chcesz to proszę bardzo porównanie dwóch dysków SSD na interfejsie SATA: http://ssd.userbenchmark.com/Compare/Intel-545s-Series-256GB-vs-Kingston-A400-240GB/m299881vs3953
Niestety nie było danych dla dysków siicon power więc wybrałem do porównania taniego Kingstona za 200zł (https://www.x-kom.pl/p/356332-dysk-ssd-kingston-240gb-25-sata-ssd-a400.html). Dalej uważam, że porównanie dysków SSD na interfejsie SATA jest nietrafione ponieważ te 18% różnicy fakt jest spore, ale przeliczając na transfer to będzie około 80MB/s (na oko więc jak chcesz być dokładny u użyj kalkulatora). Natomiast 20% dla dysków na interfejsie NVMe to już będą setki MB/s i tutaj już różnica będzie widoczna i zauważana.