Wybór dysku SSD

Intel daje aż 5 lat gwarancji, a Silicon Power tylko 3 lata… jest to naprawdę ogromna różnica.

A teraz konkretnie, jaką odczuję różnicę między tymi dyskami w moim ThinkPadzie X201?

Prawdopodobieństwo że któryś z nich zdechnie w ciągu 10 lat nie jest przez to mniejsze ani większe.
Zapewne w ciągu tych trzech lat i tak dysk będzie wymieniony na większy albo komputer na szybszy.

Komputer tak, ale nie dysk.

Nie wiem, nie jestem Tobą i nie wiem jak używasz komputera, być może Tobie wystarczy dysk HDD na porcie IDE. Nie wiem, nie wnikam, ja mówię ze swojego punktu widzenia. Wolę dysk samsunga 970 pro na NVMe za 1300zł niż SSD za 200 bo go wykorzystam i różnicę znacząco odczuję.

Widzisz, każdy by wolał coś lepszego, autor natomiast woli dysk do trzech stówek.


Bierz, będziesz zadowolony.

Zacząłem kupować dyski Intela po tym, kiedy przerobiłem awarię dysków tanich producentów. Never more :wink:

A co powiedzie o dyskach Plextora wersji Pro?

Gwarancja to nie wszystko. Dla przykładu na pamięć RAM GoodRAM kiedyś była dozywotnia gwarancja czyli dopóki firmwa istnieje i co z tego jak badziewie robili?? Nie patrz na gwarancję tylko na parametry. Skoro twierdzisz, że 540MB/s na SATA, a mój Plextor, który ci poleciłem w NVMe do 1600MB/s nie robi różnicy to tak jakbyś powiedział, że nie ma różnicy miedzy 80 na godzine, a 180 na godzine jadąc jakimkolwiek samochodem. Róznicę czuć gołym okiem. SSD to nie magazyn danych, ja magazynuje dane na zewnętrznym HDD w sieci domowej podłączonym do routera, a SSD to system i programy tylko. MLC daje dłuższą żywotnośc komórek i wieksza stabil;ność co też rzutuje na cenę dysku. Plextor daje 3 lata, a może przezyć twoje gwarancje 5 letnie, o których tu tak piszesz.

Z tego co ja przejrzałem dwa tygodnie temu od dysków M8Pe Plextor przestał robić SSD na MLC jak większość producentów, szczególnie w przedziale cenowym do 500 zł.

Mam właśnie Plextora M5 Pro na kościach MLC i od kilku lat działa bezbłędnie. Dziwna polityka …

Znajdź mi jeden sklep w internmecie, który ma nówkę tego dysku. Tez nad nim myślałem, ale, ze nie ma wybrałem M8PeY 128GB.

Nie przesadzaj z tą żywotnością TLC. Mam 500GB od WD i od półtora roku dzień w dzień katuję go paroma maszynami na Hyper-V, stracił jakieś 3% ze swojej żywotności. A co do zawodności, to cóż, nawet wśród dobrych marek zdarzają się wtopione sztuki.

Super tylko ile razy słyszałeś jak ja, że sprzedawca mówi, że w ciągu godziny od otwarcia sklepu jestem siódmy co oddaje uszkodzony Iridium Pro? To chyba świadczy o czymś. To, że na 100 sprzedanych sztuk niech nawet gdzieś na świecie w sumie z 5 sztuk się trafi ferelnych to ok, ale nie w jednym miejscu 7 sztuk.Żywotność SSD jest ważna bo co z 5 lat gwarancji skoro dysk może po w tym czasie paść całkiem, a na MLC Plextora mam 3 lata gwarancji może przeżyć twojego SSD od WD chyba, że mi będzie za mało 128GB, ale to inny temat. Nigdzie nikt nie zrobił żadnego testu na żywotność TLC vs. MLC bo musieliby albo takie dyski co najmiej rok testować, albo je tak skatować, żeby pokazało, która technologia lepsza.

I dlatego też nie ma sensu przepłacać za MLC, no chyba, że jakaś promocja jest. Ja mam w swoim TLC i jak pisałem codziennie sprzęt pracuje po parę godzin na wirtualkach (tworzeniem usuwaniem przywracanie z kopii, itp.) i nie widać by jakoś bardzo się zużył. niby tylko 200TB zapisu, ale podejrzewam, że przeciętnemu użytkownikowi (gry, przeglądanie internetu) to taki dysk starczyłby na paręnaście lat.

Co do kupowania konkretnej marki, to ja z tego wyrosłem. Obecnie nazwa już do niczego nie zobowiązuje - w sumie nigdy nie zobowiązywała. Także, przed zakupem robię sobie rozeznanie co jest w sensownej cenie i na sensownych podzespołach (w przypadku SSD: kontrole i same kości flash). Do samej marki GOODRAM nie mam w sumie zastrzeżeń, choć przyznam, że dwie kości w dwóch różnych komputerach, pełniących NAS przestały, działać jakoś w podobnym czasie dwa miesiące temu. I miałem problem, bo obecnie jest tam postawiony BTRFS, który jest bardzo czuły na błędy sprzętowe - udało się to odratować. Ale żeby być sprawiedliwym, to przyznam, że to układy DDR2, także parę lat pracy non-stop mają za sobą.

Co jest nie tak z GOODRAM PRO mówie o PRo :smiley: kości MLC 60 miesięcy gwarancji no i porządny kontroler?

1 polubienie

Ten goodram jest świetny. Do 300zł to albo on albo samsung evo https://www.x-kom.pl/p/405758-dysk-ssd-samsung-250gb-25-sata-ssd-860-evo.html

To co linkujesz to druga generacja, może poprawiona, a ja móie cały czas o pierwszej generacji Iridium PRO.

Gdybyś się zagłębił to wiedziałbyś, że IRDM Pro to tylko i wyłącznie zmiana nazwy. Te same kości, ten sam kontroler, te same osiągi, taka sama gwarancja (5 lat). Nic się nie zmieniło. Sklepy oczywiście znowu zrobiły zamieszanie, bo wpisują jakieś GEN2 itd, a żadnej GEN2 nie ma i nie było. To po prostu rebrand i tyle. Spece ze sklepów z jakiegoś powodu IRDM traktują jak jakąś generację co jest bzdurą i robieniem zamieszania. Pierwsze IRDM pojawiło się jakoś w marcu czy kwietniu. Myślisz, że po trzech miesiącach wskoczyłoby jakieś GEN2 nagle?

Do porównania specyfikacje. Kropka w kropkę to samo.

Zgrywasz jakiegoś znawcę, a weźmy taki TP-Link, który robi wersję sprzętową np. karty wifi numer 5 tylko po to, żeby wydac nowe sterowniki dla nowej wersji systemu Windows. To samo mógł zrobić GoodRAM. Nowy firmware, inna grafika na obudowie SSD i mamy GEN2. Proste? Proste i nie trzeba znac zasad danej firmy tylko ruszyć głowa i wyciągnąć wnioski, a Ty próbujesz za wszelką cene udowodnić, że gadam bzdury tylko nie udolnie bo nie masz żadnych decydujących argumentów poza jednym, Ty wiesz wszystko najlepiej.