Wybór dystrybucji na starszy sprzęt

Wita m!

Chciałbym wreszcie się dorobić dobrego systemu, a więc Linux.

I powstaje pytanie co wybrać ?

Mój komp jest bardzo mulasty: P II 350 Mhz, 192 MB RAM i 10 GB twardego, a więc szaleństw nie ma.

Chciałbym, aby sytem był po polsku i był bardzo konfigurowalny. Nie zależy mi na instalacji w 5 min, mogę poświęcić 30 :slight_smile:

Czy jest Photoshop i Flash pod linuxa ?

Nigdy nie pracowałęm na Linuxie, ale chyba z KdE nie jest ciężko.

Co doradzacie ?

Dziękujęi pozdrawiam


Zmiana tematu na mówiący o problemie

Areh

Na Twoim sprzęcie KDE będzie śmigał jak piłeczka tenisowa! :stuck_out_tongue:

Najlepsza jest mandriva 2006, instalacje oprogramowania z rpmów tylko dwoma kliknięciami myszki :!:

KDE nie powinno mulic

a co z ps i flashem ?

Zajrzyj:

http://jakilinux.org/ :slight_smile:

odwiedziłem ten adres już jakiś czas temu i zalecono mi:

1.Mandriva

2.Aurox

3.Slackware

Mandriva bez dwóch zdań. Czytałem, że jest najlepsza dla początkujących (pomijając, że jest również najchętnej używana). Sam jestem żółtodziobem i jestem bardzo zadowolony z “mandaryny”.

Dostosuje się do przedmówców i powiem że najlepsza będzie Mandriva.

ale co z tym photoshopem i flashem ?

Ładnie, na taki sprzęt doradzacie koledzie Mandrive, w dodatku z KDE. Przecież zniechęci sie do Linuksa po kilku minutech, tak mu mulić będzie. Lepszym wyjściem będzie lekki menadżer okien (IceWM, WindowMaker itp…) od biedy nawet na tej mandrivie, chociaż ja polecałbym Slackware.

Slackware z lekkim menedżerem, np. Fluxboksem albo Fvwm-crystal.

Slackware będzie odpowiedni - jest prosty w budowie i idealny do nauki.

Tak, ale zamiast Photoshopa jest Gimp.

KDE to tylko graficzna nakładka i zbyt wiele z nią nie zdziałasz - znajomość konsolowego abecadła jest konieczna.

Poza tym Twój P2 może mieć cieżko z KDE.

Slackware + Fluxbox/Fvwm-crystal/IceWm

kurcze, to troszkę lipnie, bo bardzo mi podszeedł do gustu ps, a z kolei gimp jest jakiś taki…

ale oglądałem screeny z linuxa i widziałem, że facet miał w starcie photoshopa i image ready jak to ?

Gdybyś miał lepszy sprzęt to poleciłbym openSuse 10. Ale niestety. Pozostaje tylko chyba Mandrivia. Możesz jeszcze “porozglądać” się za Ubuntu (ale nie wiem jakie ma wymagania).

Jeżeli nie masz mandrivii to ostatnio chyba CHIP wydawał jakiś poradnik w którym jest opisana mandrivia (instalacja, pierwsze kroki, przedstawa programów, konfiguracja internetu itp). I tam jest CD albo DVD z tą dystrybucją :wink:

Co do photoshopa i innych programów które są przeznaczone na Windowsa to są programy które umożliwiają uruchomienie ich pod linuxem.

Pozwalają na to programy np. wine, cedega… Ale oczywiście one nie uruchomią 100% danej aplikacji.

Ubuntu będzie dla niego w sam raz :!: Domyślne środowisko pracy w Ubuntu jest Gnome, który nie obciąża systemu

A ja właśnie na identycznym sprzęcie w pracy postawiłem SUSE 10.0 i pięknie śmiga. Oczywiście, KDE/GNOME odpada na rzecz IceWM.

Pozatym, polecam lekturkę http://jakilinux.org/jaki-linux/starszy-sprzet/

I ja zamierzam postawić na Suse. Tutaj sobie zamówiłem.

Lada dzień powininen przyjść liścik :slight_smile:

Pozostaje tylko zgranie danych z komputera i poznawanie podstaw Linuxa :slight_smile:

Dziękuję wszystkim za pomoc. Pewnie zaniedługo znów się tu pojawię.

Ja także zamierzam sobie zamówić niedługo. Tylko mam pytanie o niego (aby nie kupywać kota w worku - kupie i co dalej).

Więc mam neostrade i modem Sagem F@st 800 i znalazłem opis jak zainstalowac neo na openSuse.

http://www.susek.info/suse.php/content/view/499/40/

i moje pytanie:

Czy po poprawnej instalacji systemu i zrobieniu wg. tego poradnika bedzie dzialac neo? Bez robienia innych żeczy np. bez tworzenia nowego połączenia.

PS. Chce zrobić wszystko z punktem 4. I czy potem aby połączyć się musze wpisywać polecenie:

startadsl

:?

jeśli zrobisz wszystko wedłóg poradnika neo zainstalujesz i skonfigurujesz 8)

Wg. poradnia wszytsko. Ale czy wtedy bedzie dzialac? Bez tworzenia nowego połączenia?

Bo wydaje Mi się, że skąd system weźmie moje dane do neo, jak nie utworze nowego polaczenia tylko zrobie wg. poradnika

Musisz utworzyć nowe połaczenie :!: