Wybór procesora

Witam wszystkich

Chciałbym poradzić się was w sprawie kupna nowego procesora. Aktualnie mój sprzęt to:

procesor - AMD X2 4400+

płyta główna - GIGABYTE GA-M56S-S3

karta graficzna - GIGABYTE GF 8600GT 256Mb GDDR 3

pamięć - 2GB DDR 667Mhz

System - Win XP 32bit Pro SP2

Uważam, że sprzęt mam dobry jednak chciałbym wymienić sam procesor. Ponieważ moja płyta gł. obsługuje jedynie sockety Athlon 64 i X2 chciałbym zakupić mocniejszy procesor AMD(wiadome jest, że Intele są wydajniejsze jednak nie jestem maniakiem grania w najwyższych rozdzielczościach i pobijania rekordów w słupkach benchmarków, poza tym płyty głównej póki co zmieniać nie chcę). A więc do rzeczy - planuję zakup jednego z tych procesorów - 6400 lub 6000, phenomy raczej odpadają bo są słabsze, quady także ponieważ jeszcze minie trochę czasu zanim 4 rdzenie będą wykorzystywane. Procesora NIE ZAMIERZAM PODKRĘCAĆ. Słyszałem, że 6400 bardzo się grzeje nawet bez OC, nie wiem natomiast jak jest z 6000.

Procesor zmieniam dlatego, że ostatnio bawię się emulacją PS2 na niejakim pcsx2 0.9.6 który potrzebuje bardzo mocnego procesora, żeby można było grać w rozsądnych prędkościach.

Dlatego chciałbym was zapytać który z tych procesorów, ewentualnie inny AMD wchodziłby w grę i czy będzie potrzebne dodatkowe chłodzenie jeżeli podkręcać nie zamierzam? Mam dodatkowy mały wentylator na obudowie poza tym na radiatorze.

Aha i czy moja płyta uciągnie te mocne X2?

P.S.

Uprasza się zwolenników INTELA o nie pisanie postów typu: Kup Intel bo lepszy :slight_smile:

Pozdrawiam

Twoja płyta obsługuje prawie wszystkie procesory AM2. Skoro chcesz coś mocnego to wybór powinien paść na Phenoma II 940. Po przesiadce na Athlona 6000 lub 6400 nie odczujesz znaczącego wzrostu wydajności.

Nie znam się na AMD ale Intel Quadro 2.33GHz ciągnie mi pcsx2 0.9.6 na bdb grafice przy zurzyciu 60-80% procesora ^^

No już nieprzesadzajmy że nie odczuję be będzie widoczna różnica jest to prawie 700 mhz różnicy w wypadku wersji 6000 a 900 w wypadku wersji 6400 no i mają dodatkowy 1mb catchu . co też przekłada się w grach na większą wydajność i grzeją się tak samo obie wersje

W jakim sensie identycznie? Czytałem że 6000 nie grzeje się tak bardzo bo pobiera znacznie mniej mocy, natomiast 6400 już 125 W. Czy potrzebne będzie dodatkowe chłodzenie? czy fabryczne wystarczy bez podkręcania? i czy płyta główna wytrzyma taki procesor?

A co do phenoma to czy on nie jest czasem słabszy niż 6400? i czy to jest 3 rdzeniowy?

Pheonm I nie jest opłacalny, ale Phenom II bardzo opłacalny i wydajny, w przystępnej cenie.

Różnica wydajności między Phenomem I i II jest znikoma. I był przyjęty zbyt krytycznie, a II jest moim zdaniem zdecydowanie przereklamowany. Jedyna wyraźna poprawa to mniejsze wydzielanie ciepła. Osobiście nie bawiłbym się w Athlony, tylko brał Phenoma II (o ile kieszonkowe na to pozwoli).

phenom jest 3 rdzeniowy? Jaka jest cena dobrego, mocnego i przystępnego phenoma? I czy wejdzie na moją płytę główną? Bo jeżeli nie to równie dobrze mógłbym zmienić na INTELA.

Na Twojej płycie będzie działał. Ceny sprawdź w sklepach.

To zależy jaka wersja 6000 jesli na jądrze birsbane to będzie mniej się grzał ale jest mniej wydajny od wersji winstor który jest wydajniejszy ale pobiera gdzieś 125 w a wersja birsbane 89 w

myślę, że brisbane nie będzie wiele gorszy i przede wszystkim mniej się grzeje.

Ale i tak go niewłożysz w swoją płytę główną bo go nieobsługuję więc zostaje ci wersja 6000 na jądrze Windstor ewentualnie po aktualizacji biosu wersja 5600 na jądrze birsbane lub windstor

przecież x2 brisbane jest na socket AM2 tak samo jak windsor więc wejdzie na moją płytę bez problemu :slight_smile:

Nie wejdzie kolego to że jest na AM2 nie znaczy że go obsłuży . Sam się pytałem o tą wersję pod moją płytę główną wszyscy mówili mi że go obsłuży ale dla pewności napisałem emaila do Gygabyta w tej sprawie i odpisali mi że niestety w obecnej chwili moja płyta główna go nieobsłuży zresztą co ja będę ci mówił zobacz na stronie gygabyta jakie twoja płyta główna obsługuje procki powiem ci tylko że nie ma tam wersji na birsbane

Faktycznie nie wymieniono tutaj brisbane 6000

http://www.gigabyte.pl/products/mb/cpul … s3_1x.html

Ale czy winsdor 89 dużo bardziej się grzeje? No i czy to, że ma 100Mhz mniej to osłabia znacząco jego wydajność w porównaniu do brisbane 3,1Ghz?

W tym problem że już niespotkasz nigdzie Windstora wersję 89 W tylko wersję 125 . Mimo że ma 100 mhz mniej i tak jest wydajniejszy ze względu posiadania 2mb l2 a birsbane ma tylko 1 mb. Jeżeli chcesz mieć windstora wersję 89W to kup Amd athlona x2 5600 różnica między wersją 6000 będzie góra 1%

Nie lepiej brać Athlona X2 7750 ??

Widzę po sklepach normalnie 6000+ 89w do kupienia a skoro to 89w to napewno winsdor

3.1GHz 1MB cache l2 89w to brisbane

Jak będzie kręcił to tak, a jak nie to nie :stuck_out_tongue: