Wybór routera WiFi

Jaki router do 800 zł polecacie?

  • wymagania standard ac
  • min. 4 gigabitowe porty
  • możliwość wgrania alternatywnego softu:

Przy okazji dlaczego ludzie zawsze polecają OpenWRT skoro ma fatalną stronę i How-To, nie działa na wielu routerach, w ogóle wygląda jakby wielką łaskę robili udostępniając ich soft
Tutorial jest rozsiany po kilku stronach. Jednym słowem zniechęca!
Nie wiem jak samo oprogramowanie działa bo zmęczyła mnie sama logistyka ich strony głównej i miliona podstron aż wreszcie bałem się w końcu to wgrywać na mój stary router obawiając się bricka.

Natomiast z dd-wrt nie ma problemu prosta instalacja na wiele urządzeń i tu widać jak wiele razy robią update,

https://dd-wrt.com/support/other-downloads/?path=betas%2F2019%2F

nazywają go tylko betą i niewykluczone, że to niepotrzebnie ludzi odstrasza i może pcha w kierunku OpenWRT?

Czy może ktoś mi wyjaśni przewagę open-wrt na dd-wrt przy okazji i jego popularność?

Zabierasz się za to od złej strony. Sprawdź, które routery wspierane przez interesujące Cię oprogramowanie mają dobre parametry i świetne opinie. Na pewno znajdziesz listę takich urządzeń dla DD-WRT i OpenWRT. Ponadto jak pytasz o sprzęt sieciowy, to oznaczasz @roobal.

Hehe, dzięki.

@Kuba99x w tej cenie to daj sobie spokoj z OpenWRT, gdy możesz mieć fajny router od Mikrotika, którego nie trzeba modyfikować, bo na dzień dobry posiada zaawansowane funkcje (nawet wifi) i zjada takie OpenWRT na śniadanie.

Na przykład.

  1. https://mikrotik.com/product/hap_ac2 ja posiadam akurat wersje 1 z FE, wszystko gra i buczy.

  2. https://mikrotik.com/product/RB2011UiAS-2HnD-IN

  3. https://mikrotik.com/product/rb4011igs_5hacq2hnd_in do domu to juz kozak.

1 polubienie

Widziałem kiedyś interfejs użytkownika w Microticu w postaci zrzutów z ekranu. Jest tam tak miliard opcji, nie potrafiłbym tego ogarnąć.

Owszem, jest to zaawansowany sprzet, ale Mikrotik, jak widzisz, oferuje również sprzęt do domu. Wszystko jest na RouterOS, nie ma miliona wersji softu co daje Ci możliwość ciągłego aktualizowania systemu i firmware. Tu nie ma jak u innuch, że sprzęt pod 2 latach jest niewspierany, albo jak w tp linku, że sprzęt już po sprzedaży przestaje być wspierany. Nawet stare Mikrotiki są wciąż aktualizowane.

Zamiast patrzeć na zrzuty, możesz potestować RouterOS, np. na wirtualnej maszynie.

Możesz pobrać obraz ISO RouterOS x86 i zainstalować go na Virtualbox lub na komputerze albo obraz maszyny wirtualnej Mikrotik CHR.

Pobrałem plick CD iso. Odpaliłem w VB, zainstalowałem minimalne pakiety, zalogowałem się jedno to wszystko jest w trybie tekstowym. Przeceniesz moje możliwości ,utknąłem.

Zajrzyj do sąsiedniego postu i spróbuj udielić odpowiedzi na pytanie dotyczące openwrt i dd-wrt.

Mikrotikami można zarządzać w trybie tekstowym, przez www, a najwygodniej przez aplikację Winbox. Winbox ma kreator, właśnie dla osób, które jeszcze nie znają się na obsłudze tych urządzeń.

Te wszystkie WRT przy RouterOS to bieda, ale jak chcesz się męczyć z jakimś bieda TP Linkiem, twoja sprawa.

Może źle się wyraziłem i się nie zrozumieliśmy

Ja chętnie poznam i bardzo dziękuje za wskazanie Mikrotika ale najwyraźniej nie zrozumiałem twojego przesłania i myślalem ze ten Router OS jest tekstowa konsola do zarządzania Mikroticami i zgłupiałem kiedy ściągnąłem to (może nieodpowiedni obraz) i odpaliłem na VB. Chętnie wysłucham porad ale jestem teraz zupełnie w lesie i nic narazie nie rozumiem z tego co uprzejmie napisałeś. Poszegregować jakoś to chciałbym z twoją pomocą

Obraz pobrałeś dobry. Jak pisałem, RouterOS jest zarządzany z linii poleceń, www lub przez aplikację. Ma też api, które można spiąć np. z własną aplikacją, ale to już inna bajka.

Generalnie RouterOS to przystosowany pod zastosowanie routera Linux z autorską powłoką Mikrotika (nawet jest o to spór, bo MT nie udostępnia źródeł - łamie licencje GPL).

Pobierz aplikację Winbox, ona sama znajdzie Twój RouterOS. Aplikacja poprosi system Windows o dodanie reguły firewalla, zezwalajacą na ruch sieciowy (w poszukiwaniu innych RouterOS). Winbox ma opcję Quick Setup. Jest to kreator, jedno okieknko, w którym skonfigurujesz jaki masz internet, LAN będzie skonfigurowany, na VB możesz uruchomić jedynie wirtualne wifi, ale masz możliwość zapoznania się z opcjami.

Jesli mimo wszystko nie przypadnie Ci do gustu, to mimo wszytko unikaj TP Linków :wink:

Dziękuję za kroki. A dlaczego unikać TPlinków i jakbyś ustawił podium top 7 producentów routerów (w którym już wiem że zamykać i kończyć będzie się tak1.Mikrotik, 7.TPLink)?

Czy ktoś jesdzcze może coś dorzucić?

Hej,

Ja bym polecił coś z Asusa. Dlaczego:

  • dobre wsparcie nawet dla wiekowych urządzeń - aktualizacje oprogramowania dla routerów są wydawane nawet dla kilkuletnich urządzeń,
  • sporo zaawansowanych funkcji,
  • przejrzysty panel do zarządzania ustawieniami - wszystko w języku polskim.

Może coś takiego?

Pozdrawiam,
Dimatheus

1 polubienie

@Diamatheus ten router zapowiada się dobrze. Masz go może? Jest dosyć stary czy jest może nowsza jest wersja lub model?

Czy warto brać Asusa. Mam płytę główną jedynie od niego i nie wiem czy on potrafi zrobić dobry router.

Jak byście ułożyli ranking firm i modeli routerów?

ja polecam sprzęt netgear. u mnie sie sprawdza (mam jakiś starszy model). w cenie do 800 masz:
Netgear R7800
i soft jak już musisz to tutaj (zbędne bo producent nie olewa aktualizacji jak reszta):
https://openwrt.org/toh/netgear/r7800

@Scypion dziękuje i w jednym wątku ciągle wypytuje dlaczego polecacie openwrt zamiast dd-wrt?

Nie, niestety tego modelu nie mam. Mam wcześniejszy, działający tylko na 2,4GHz, czyli bez AC. Ale nadal dostaje aktualizacje oprogramowania i całkiem dobrze radzi sobie w mojej domowej sieci jako urządzenie główne.

Nie robię takich - wybieram sprzęt w zależności od potrzeb i tego, co ma konkretne urządzenie oferować. Lata wcześniej działałem na TP-Linkach, ale po zmianie na Asusa raczej do TP-Linków nie wróciłbym.

Czy to znaczy że obecnie głównymi graczami na rynku routerów są tylko TP-Linki i Asusy?

Nie wspominam ultra trudnych Miktrotików nie nadających się dla zwykłego Kowalskiego (przepraszam Adminie ale taka prawda)

No nie do końca. Są jeszcze D-Link-i, Netgear-y, Linksys-y oraz mniej znane Edimax-y Zyxel-e czy Huawei-e. Ale mnie najlepiej pasują jednak Asusy.

A z jakiego powodu pasują Tobie jednak asusy? Czyźby z tego, źe mają zabezpieczenie przed zbrickowaniem urządzenia?

Głównie mają bardzo fajny interfejs i zaawansowane możliwości konfiguracyjne. Są regularnie aktualizowane. Do tego całkiem płynnie działają. O zobacz. Mój router działa od 90 dni - działałby dłużej, gdyby nie chwilowy brak prądu.