Wybór stacjonarnego routera: internet LTE z PLUS

Witam. Chciałbym prosić o pomoc w wyborze stacjonarnego routera do obsługi internetu LTE z PLUS.
Obecnie to łącze jest obsługiwane przez Huawei E 5573 ale tam gdzie się on znajduje daje słabe efekty: niskie transfery, zawieszenia, zdarza się zrywanie połączenia.
Lokalizacja to Rembertów, Warszawa, okolice ul. Kadrowej. Z tego co wygooglowałem to w tej okolicy są dwa nadajniki: w AON i koło ul. Żołnierskiej.
Pomyślałem sobie/czytałem, że bardzo może pomóc stacjonarny router z dwoma antenami ale nie wiem co wybrać.
I tu mam prośbę o pomoc w wyborze urządzenia do którego można by przerzucić SIM.
Znalazłem coś takiego: “Router TP-LINK TL-MR 6400 Bezprzewodowy 4G” ale nie wiem czy to dobry sprzęt. Cena znaczna ale może bym znalazł jakąś używkę albo polecicie jakiś tańszy zamiennik .
Z góry dzięki za pomoc.

może spróbuj tego co daje plus? Czyli Huawei B525? Pewnie trafisz nawet używki.
Dodatkowo masz do niego alternatywną aplikację na androida, która pozwala na wybór pasma, bo automatyczny wybór nie zawsze działa optymalnie.

Żaden TP-Link stacjonarny z modemem LTE nie obsługuje agregacji pasm, a bez tego nie ma sensu w ogóle korzystać z LTE juz dzisiaj. Wszystkie TP-Linki obsługują LTE do 150Mb/s.

Masz dwie opcje, albo Huawei B525 od operatora, albo inwestowac w porządny router od Asusa i tu dwie opcje Asus 4G-AC53U w cenie 700-800 zł, albo zrobić jak ja i wziąśc 4G-AC68U za 1300 zł plus/minus. Te routery bez zbędnych aplikacji na smartfony potrafią ustawić na sztywno częstotliwośc, w której działą LTE. U mnie np. o wiele lepiej działą na samym 1800Mhz niż z agregacją, ale jak miałem Huaweia to na automacie nie działało to dobrze bo nie wiadomo co robił modem LTE.

Używając aplikacji do Huaweia tak naprawde nie masz gwarancji czy router pamięta na sztywno częstotliwośc czy to tylko w aplikacji kiedy smartfon jest po wifi podłączony do routera :slight_smile:

Dzięki za podpowiedź. Pewnie bym wziął od PLUS-a ale oni chcą abym podpisał kolejny kontrakt terminowy na 2 lata a to mi się nie uśmiecha bo teraz mam poprzednią umowę jako bezterminową i na lepszych warunkach niż teraz proponują. Ale to inna kwestia.
Obie propozycję to dość duży wydatek. Szczerze mówiąc szukam jakieś tańszego rozwiązania.
Pewnie nie będzie tak dobre ale idea jest taka aby było zdecydowanie lepiej jak teraz.
Chciałbym przede wszystkim poprawić moc/jakość odbieranego sygnału bo z tym sygnałem co jest w tej lokalizacji to obecne urządzenie słabo sobie radzi. Dodam, że jak wezmę ten modem np. do pracy(dookoła sporo wysokich budynków) to jest zdecydowanie lepiej bo sygnał mocniejszy to i urządzenie najwyraźniej lepiej daje sobie radę.
Myślałem o zakupie anteny do tego HUAWEI ale w pracy mi odradzali, twierdząc, że to niewiele daje bo po prostu odbiornik w modemie jest słaby.
Może są jakieś inne propozycje/porady?

Antena wewnętrzna bez sensu, zewnętrzna ma zawsze sens, ale to trzeba umieć ustawić, a tego nawet ja bym się nie podjął.

W domu jakiś nadajnik widzisz z okna T-Mobile lub Orange bo oni się dzielą nadajnikami?

Nie, nie widzę nadajników.
W koło zabudowa domami jednorodzinnymi a niektóre są piętrowe.
Sprawdziłem BTS z obsługą LTE na tym terenie i jeśli chodzi o odległość w linii prostej to wygląda tak

  1. PLUS: Chełmżyńska 180 -> 2,5 km -> maszt PLUS -> okna na ten kierunek
  2. ORANGE/T-MOBILE:
  • Chruściela 28 -> 997 m -> Urząd dzielnicy -> moje okna nie wychodzą na ten kierunek
  • AON: 1,16 km -> komin -> moje okna nie wychodzą na ten kierunek
  • Marsa 95: 1,49 km -> maszt PGE -> okna na ten kierunek
  • Czwartaków 26: 1,2 km -> budynek handlowo-usługowy -> okna na ten kierunek

Mapka:
http://beta.btsearch.pl/dataSource=locations&network=26002&standards=lte&bands=900%2C1800%2C2100%2C800%2C420%2C450%2C850%2C2600&center=52.264717%2C21.15759&zoom=14

Czyli Orange/T-Mobile masz bliżej niz Plusa wniosek taki, ze może warto się przenieś z internetem nielimitowanym LTE tzw. domowy do T-Mobile? Teraz w wersji do 60Mb/s jest za 65 zł.

Co do routera żaden router poza Asusami fizycznie w sobie nie ma możliwości na sztywno wymuszenia pasma 1800 Mhz czy 800Mhz i to jego zaleta, inna to, że masz porządny router jakby nadszedł ten cudowny dzień, że mógłbyś mieć światłowód, wtedy router porządny masz :slight_smile:

Okna nie musza wychodzić na nadajnik, ważne, że jest blisko :slight_smile: do kilometra, półtorej powinno lepiej działać.

No jest to sensowna propozycja z tym T-MOBILE. No dobrze ale załóżmy, że na razie jednak został bym w PLUS (bo nie wiem gdzie będę wynajmował lokum np. za rok, niższa opłata za m-c, itp. a czort wie jakie będą parametry w tej hipotetycznej innej lokalizacji) a ściana to nie problem, to może antena na zewnątrz?
Może takie coś wywaliłbym na dach(coś metalowego tam się znajdzie) i nakierował na Chruściela albo AON:

W Plusie nie ma co agregować, w większości lokalizacji gołe 1800, ewnetualnie 1800 + 900 która za wiele nie da.
Stąd zmiana routera na droższy niewiele w tej sieci zmieni.

Rozumiem. To mając na względzie dotychczasowe rozważania: co proponujesz? A co sądzisz o mojej koncepcji anteny na zewnątrz?

Zmień na T-Mobile bo PLUS jest dopiero 5 km za Flistonami, u mnie do dziś nie ma nadajnika LTE Plusa, a T-Mobile jeden 5 km, Orange dzielony z T-Mobile około 860 metrów w lini prostej.

Co do anteny szkoda na nią nawet 10 zł, nic ci nie da wewnętrzna antena, a skoro wynajmujesz to raczej nie powiesisz anteny za oknem :slight_smile:

No dobrze. Zrobię wobec tego małe resume ale jak coś to proszę mnie poprawić:

  • nie mam sensu inwestować w tzw. patyki dookólne (także zewnętrzne)-> na różnych forach odradzają z uwagi na dodatkowe tłumienie, mizerny zysk i podobno nie nadają się do LTE
  • jeśli zostać w PLUS to w tej lokalizacji tylko antena zewnętrzna kierunkowa -> inwestycja ze 200 zł w porządny sprzęt, no i gadka z właścicielem aby zgodził się na jej montaż
  • albo wychodzi na to, że w tej lokalizacji rezygnować z PLUS na rzecz T-MOBILE -> cena wyższa ale z uwagi na bliskość nadajników internet domowy powinien działać dobrze.
    Czy tak to rozumieć?
  1. Jeśli wynajmujesz mieszkanie w bloku to zgoda własciciela nic nie da bo musi zgodę wydac spółdzielnia mieszkaniowa czy jak to tam się nazywa. Czy pomoże taka sama ruletka jak z patykami tak naprawde
  2. Nikt tutaj, ani nigdzie ci nie zagwarantuje, że u ciebie tka jak u mnie T-Mobile bedzie zadowalający czy dobry. Weź na 14 dni przetestuj i przypilnuj, ze 13 dnia masz podjąć decyzje. Zawsze możesz oddać tak czy siak 13 dnia, rozwiązać z Plusem, żeby miesiąc czy dwa dwa razy nie płacić i potem wziąść T-Mobile.

Ja bym wybrał T-Mobile i wziął na te 14 dni, zeby się upewnić i potestowac w twoim przypadku bo z wrózenia na forum nic nie wyniknie :slight_smile:

Rozumiem. Posumuję to tak:

  • na próbę T-MOBILE -> mamy co najmniej 3 BTS w bliskiej odległości więc jest spora szansa, że zadziała porządnie
  • na próbę PLAY -> o nich zapomniałem a mają 3 BTS w bliskiej odległości z czego jeden na AON w odległości 700 m, więc jest spora szansa, że porządnie zadziała -> mają ofertę na 2 lata, 100 GB/m-c, 60 zł/m-c, router stacjonarny za 1 zł
    Jak coś zadziała zdecydowanie lepiej to rezygnacja z PLUS.
    Myślę, że posta można zamykać. Dziękuję za zainteresowanie.

Nigdy w życiu PLAY, nie mają bez limitu prawdziwego, nie leć na tą idiotyczną reklamę. :slight_smile:

W Play możesz nawet usiąść na antenie i pewnie więcej jak 10Mb/s nie ujrzysz. 3 lata telefon i pół roku internet, żenada na maksa, nigdy więcej chodźby nie wiem co obiecywali.

Ok. Dzięki za info.Wobec tego na próbę pójdzie T-MOBILE.

A u mnie działa!

@cenart idź do kiosku, kup kilka starterów od różnych operatorów. Wykonaj “organoleptyczne” (własne) testy. Wybierz ten starter (operatora), na którym uzyskasz najlepsze wyniki.

Również polecam samodzielne testy oczywiście w różnych godzinach, zwłaszcza takich, w które korzystasz z internetu.