Wycinanie obiektów ze zdjęć. Photoshop lub Corel PHOTO-PAINT


(Attack89) #1

Witam

Jak najłatwiej wyciąć postać ze zdjęcia programami Photoshop bądź Corel PHOTO-PAINT X3 ? Np. taką w rozwianymi włosami. Bawiłem się trochę PhotoPaintem. Jest w nim takie narzędzie „pracownia wycinków”. Działa, ale nie zawsze. Gdy jest cień czy przyciemniony fragment fotografii, który dotyka wycinanego obiektu to on także zostaje wycięty i wtedy brzydko wygląda. Macie jakieś sposoby? Słyszałem ze jakoś da się wycinać maskami. Może mi to ktoś wytłumaczyć lub podać swój sposób? [-o<


(Blotny) #2

Różdżka + ręczne zaznaczanie. Dla programu to tylko piksele.


(Bireccy) #3

Polecam narzędzie idealne do tego typu operacji, jest to filtr wydziel: Chcąc oddzielić postać z obrazu możemy posłużyć się Filtrem Wydziel (Extract).

Otwieramy obraz.

Z menu wybieramy Filtr>Wydziel (Filter>Extract) lub użyj skrótu klawiszowego Alt+Ctrl+X.

Powiększamy obraz za pomocą lupki Zoom Tool i ustalamy wielkość pędzla Brush Size. W moim przykładzie ustaliłem wielkość 6.

Wybieramy narzędzie Edge Highlighter Tool i obrysowujemy postać, którą chcemy wydzielić z obrazu. Krawędź postaci powinna znajdować w środku obrysowanej zielonej linii.

Aby w późniejszym etapie edycyjnym mieć jak najlepszy wynik wydzielenia, podczas tej czynności powinniśmy zadbać o jak najdokładniejszy obrys narzędziem Edge Highlighter Tool.

Jeżeli na obrazie znajdują się fragmenty takie jak włosy można posłużyć się zwiększeniem końcówki pędzla używając nawiasów kwadratowych na klawiaturze [].

Po zaznaczeniu całej postaci wypełniamy ją narzędziem Fill Tool.

Akceptujemy OK.

Na naszym obrazie pozostanie jedynie wydzielona postać bez tła.

Aby poprawić krawędzie wydzielonej postaci, które po takich czynnościach na ogół są postrzępione dokonamy kilkukrotnego powielenia warstwy.

Na palecie Warstwy (Layers) klikamy prawym przyciskiem myszy nazwę warstwy i z menu wybieramy Powiel warstwę (Duplicate Layer) lub używamy skrótu klawiszowego Ctrl+J.

W moim przypadku dokonałem powielenia do ośmiu warstw. Zastosowanie takie pozwoli na częściowe wypełnienie braków przy krawędziach postaci.

Z menu wybieramy Warstwa>Złącz widoczne (Layer>Merge Visible).

Wybieramy narzędzie Stempel (Clone Stamp Tool). Ustalamy dla niego na pasku opcji u góry ekranu małą, twardą końcówkę pędzla i Krycie (Opacity) 100%.

Przytrzymując klawisz Alt klikamy myszką przy krawędzi postaci pobierając próbkę obrazu i samą myszką zamalowujemy widoczne ubytki.

Nie musimy się przejmować w przypadku domalowania zbyt dużego fragmentu, ponieważ w dalszym etapie użyjemy gumki.

Po domalowaniu ubytków wybieramy narzędzie Gumka (Eraser Tool). Ustalamy dla niej niewielką twardą końcówkę pędzla i wymazujemy niepotrzebne obszary przy krawędzi postaci.

Chcąc uzyskać miękkie krawędzie to w etapie gumki wybieramy małą, miękką końcówkę pędzla.

Po tej czynności mamy przygotowana warstwę wydzielonej postaci, którą możemy wstawić na inny obraz lub wstawić do niej inne tło.

W moim przykładzie, na górze ekranu, dodałem nową warstwę wypełnioną białym kolorem i zastosowałem cień na postac

źródło informacji wziąłem ze strony: www.cherub.pl polecam zdecydowanie tą stronę warta jest tych 5 złotych.


(Attack89) #4

O tym wiedziałem ale niedoskonałości pozostają.

michal27 dzięki. Biorę się za wypróbowanie


(Phobos64) #5

michal27 - wydziel owszem, do poszarpanych krawędzi im gładsze tym gorszy efekt.

Do wycinania najlepsze piórko, ew nowa różdżka w CS4 :wink: Oczywiście zawsze zostaje magiczne lasso i ... jednak piórko :smiley: Oczywiście Photoshop w tym wypadku jest bezkonkurencyjny, Corel Photo Paint to jedynie marny dodatek do marnego programu, taka prawda - czasy panowania Corela odchodzą w zapomnienie, wspominam o tym w razie, gdyby ktoś szukał pracy grafika i pochwalił się tylko znajomością Corela - uśmieszek politowania gwarantowany - zupełnie nie rozumiem po co ludzi uczą posługiwać się tym programem... Oczywiście są wyjątki gdy Corel jest niezastąpiony, w przypadku pracy zawodowego grafika można je policzyć na palcach jednej ręki.

Wracając do tematu - wycinamy piórkiem, jeżeli obiekt zawiera elementy poszarpane, do akcji można włączyć filtr wydziel - oczywiście na innej warstwie, niewygodne elementy wystarczy usunąć gumką lub pędzelkiem, zależy czy ktoś lubi bawić się maskami, nawiasem mówiąc, jeśli ktoś lubi asekuranctwo - idealne rozwiązanie - nie ingerujemy wtedy w oryginalny obraz, podobnie można tworzyć warstwy korekcyjne.

Więcej o maskach - tutaj.


(Attack89) #6

Prawda jest taka, że od zawsze mam Corela i nie uważam go za zły program. Może się nie znam, ale dla mnie jest dobry. Co do Photoshopa. Wgrałem wersje 8.0 i nic. Jakiś błąd programu. Przyniosłem wersję CS3 wszystko gra, ale niestety jest toporny w obsłudze względem Corela. Jakiś taki mało przejrzysty, opcje pochowane i w ogóle trudny w użytkowaniu. Co prawda zrobił to, o czym pisał michal27, ale po zabawie tymi samymi opcjami w Corelu efekt identyczny. Teraz sprawdzę to, co zaproponowałeś. Zobaczymy efekty.


(Phobos64) #7

Jeżeli lepiej się czujesz w Corelu, rób to w Corelu, jednak na bardziej skomplikowane efekty bym nie liczył (nie jestem pewnien masek w nowych wersjach X3 i X4) i już nie chce mi się przekonywać nikogo, że Photoshop + reszta programów Adobie po prostu jest lepsza :slight_smile: Jak chcesz, przejrzyj moje posty.


(Rosa65) #8

Maska w CorelPP jest bardzo dobrym narzędziem do wycinania obiektów. Jeśli to ma być postać z rozwianymi włosami to najlepiej użyć maski odręcznej. Później wybrać Pędzel maski , ustawić tryb dodawania, końcówkę okrągłą, rozmiar niewielki i dopracować włosy.

Do wycinania drobnych szczególików dobry jest Corel KnockOut 2 tylko, że drogi.


(Attack89) #9

Ja nie mam ochoty się sprzeczać nad wyższością jednego pakietu nad drugim :smiley: . Mam zarówno Photoshopa CS3 jak i Corela X4. Jak dla mnie są równe, ponieważ ze mnie żaden specjalista :lol: . Prawda jest taka, że znajomy z firmy zrobi na Corelu wszystko w zaledwie kilka sekund. Ja jak wspomniałem w dyskusję na ten temat wdawał się nie będę. Twoje posty przeczytałem i wiem, że jesteś za Adobe. :smiley:

Dzięki i sprawdzę.


(k-9) #10

niestety wycinanie postaci jest dość trudnooo, ale zauważyłem, że jak ktoś ma dobry aparat (np tak jak JA :P) to wydzielanie idzie elegancko oczywiście z włosami i innymi elementami.

Przy kompakcie to chyba nie ma szans dobrze wyciąć postać...


(Phobos64) #11

k-9 , Nie chodzi o aparat, tylko o tło z którego się wycina :wink:


(k-9) #12

Phenom aparat też odgrywa bardzo dużą rolę! To od niego zależy teoretycznie jakie wyjdzie tło... Duże znaczenie ma też ISO, jak będą duże szumu to za nieciekawie będzie się wycinać, wręcz nie ma sensu...


(Phobos64) #13

Tak, ale tło to jednak najważniejsza sprawa :wink: Zastanawiałeś się dlaczego np modelki fotografują na specjalnych tłach a efekty robią na zielonych?


(Attack89) #14

Już sobie poradziłem. Pierwsze porady oraz troszkę przeszukałem Internet i poszło całkiem dobrze. Co do aparatu to wydaje się, że mam całkiem niezły. :smiley:


(Kelinka) #15

Witam, mam problem. do tej pory używając opcji "różdżki" w proramie photopaint zaznaczały mi się elementy na czerwono. Teraz zaznaczają mi się jedynie linią przerywaną fragmenty, które hce usunac bądź dodać... jestem troche zagubiona. O mam zrobić żeby przywrócić opcje czerwieni na zaznacznych obiektach?


(grandpajanek) #16

Phenom napisał:

Phenom zlituj się...a iluż zawodowych grafików zagląda na to forum? Czy na prawdę uważasz,że trzeba wydać na Master Collection $2.500 aby usunąć tło z obrazka? Jestem amatorem i od siedmiu lat kupuję kolejne edycje Paint Shop Pro który w zupełnosci mnie zadowala.Cena 40-60 dolarów za program.Do tego kilkadziesiąt pluginów w większosci darmowych.To wszystko.Reszta to improwizacja bo nawet najlepszy program zawiedzie jesli jego własciciel cierpi na brak wyobrazni.

Pozdrawiam.


(Rosa65) #17

Witam ! W zakładce "Maska" masz zaznaczone 'Pokaż markizę'. Usuń zaznaczenie przy tym poleceniu. W tej samej zakładce zaznacz "Nałóż maskę"

Phenom zlituj się...a iluż zawodowych grafików zagląda na to forum? ... no, na pewno, co najmniej jeden :smiley:


(Phobos64) #18

grandpajanek , rosa656 , ja nikomu nie każe używać PS. Gimp też jest dużo lepszy od programów Corela. Do większości zastosowań wystarczy również darmowy Artweaver. A poza tym nie ma litości :smiley: