Wyciszanie komputera, maty guma+filc

Witam, chciałbym wytłumić swój komputer stosując jakieś maty wygłuszające, widziałem dużo mat gumowych, ale myślę że te z filcem mogą być lepsze

może ma ktoś jakieś doświadczenia. Przekopałem forum ale informacji brak.

http://allegro.pl/item374191212_wyglusz … klej_.html

http://allegro.pl/item370209298_boll_ma … f_vat.html

przede wszystkim jak będziesz wyklejał obudowę trzeba zapewnić jej dobry przepływ powietrza

najlepsza ale droga to ta

http://allegro.pl/item371684245_pianka_ … kazja.html

albo ta

http://allegro.pl/item369377468_wyglusz … 30cm_.html

bez kleju ale można dać radę

Wyklejasz górę, boki, dół i przód obudowy w miarę możliwości bez dziur którymi będzie uciekać dźwięk, zostają dziury na wentyle. Pamiętaj że taka zabawa jest to koło zamknięte, z jednej strony musisz wykleić całą obudowę bez pozostawiania szczelin a z drugiej strony znacząco zwiększy to temp., więc jednak muszą być dziury dla wentyli.

masz jeszcze tutak kilka opinii

http://komputery.katalogi.pl/Sprawdz_tu … 26264.html

Mam tą piankę, niestety bardzo dobrze na niej zbiera się kurz, który na dodatek bardzo ciężko się usuwa.

Jak ją nakleiłem na prawą ścianę obudowy (tą za płytą główną) to okazało się , że nie da się owej ścianki założyć.

Przy tej powierzchni trzeba użyć znacznej siły, aby ją docisnąć. Musiałem trochę poprzycinać te wzgórki.

W mojej obudowie, ściankę tą trzeba jeszcze przesunąć w mocowaniach, co było dodatkowym problemem, gdyż ta mata, dość dobrze przylega do wszelkich powierzchni (nie klei się, ale stawia dość znaczny opór). Wydawało mi się, że to przecież zwykła pianka i jak gąbkę łatwo ją ścisnę, ale nie na tej powierzchni, gdzie jest na dodatek mało przestrzeni.

W takich miejscach, gdzie ciężko będzie coś zamontować, to raczej naklejać zwykła matę. Takich miejsc jest więcej: między zasilaczem, a górną ścianką. Jeżeli Masz pełnowymiarową płytę główną i chcesz używać dolnego złącza (PCI), to ta pianka będzie się stykała z kartą tam wsadzoną. Karta ta może się zacząć grzać (bez cyrkulacji powietrza).

a jak z właściwościami akustycznymi tej pianki ? jak dla mnie to ona wygląda dość lipnie

Na słuch, hałas zmniejszył się może o 30%. Dzisiaj nakleiłbym matę, a na to piankę.

Zrobiłbym to, gdyby ta pianka nie miała paskudnego kleju (wersja właśnie z klejem). Tak to trzyma, że pianka się rwie, a klej z resztkami pianki pozostaje na obudowie. Dodam, że efekt wizualny jest paskudny. A, że by mnie to męczyło, więc musiałbym skrobać to nożem przez cały tydzień :slight_smile:

Ale najgorszy jest kurz, zbierający się w zagłębieniach, zwłaszcza przy wentylatorach.

wystarczą filtry na wentylatory, a jak sie zakurzy to zawsze można ściągnąć boki i odkurzaczem przejechać. Na wyglądzie mi nie zależy, przecież żeby maty miał sens buda musi być zamknięta.

Chyba wezmę tą gume z filcem tylko nie wiem czy Boll’a czy te zielone karbowane, chyba te drugie będą lepiej rozpraszać drgania i dźwięk. Jak sie mylę niech ktoś poprawi.

Jasne, że nie chodzi o wygląd. Ale jak pianki nie było, to też tyle kurzu w środku nie było, co teraz. Do niej wszystko idealnie się przykleja.

Na ściankach nie ma problemu, ale na dole obudowy odkurzaczem nie zamierzam jeździć, a raz w miesiącu czyścić trzeba. Filtry są tu przydatne.

Bez różnicy, pianka jest cienka, dzisiaj wolę matę. Zielona wydaje się lepsza, ma nieregularne kształty oraz jest podklejona warstwą bitumiczną. Powinna dobrze wygłuszać i rozpraszać.

Mi się ta podoba: http://www.allegro.pl/item374678105_aka … gw_fv.html

lub ta: http://www.allegro.pl/item371751961__co … cych_.html

tylko nie wiem jak się sprawują.

tego coolteka jest za mało, musiał bym wziąć 3 komplety, w dodatku dużo docinania i małych elementów, a tego chce uniknąć. Akasa to sama pianka.

Zamawiam ten zielony filc, w tej cenie nic lepszego nie znajdę. Wygląda paskudnie ale powinien “robić robotę”

No to lepiej się w tą piankę nie wpychać. Maty to nie wiem czy coś dadzą bo one tylko spowoduja że dźwięk bęzie bardziej basowy. To tak jkabyś przykrył kompa kołdrą.

gdybym wiedział że sie nie ugotuje z chęcią bym to zrobił :slight_smile:

a może go przykryj kołdrą i pod nią postaw taki przenośny wiatrak ale nie wiem czy to os da bo jak pisałem dźwięk tylko będzie bardziej basowy.

Fizycznie niemożliwe jest wytłumienie tak cienkimi matami niskich tonów bo mają zbyt dużą długość fali, z resztą niskie tony są w porządku, denerwujące są właśnie te wysokie i te najlepiej słyszalne (1-3KHz).

Hm ja mam właśnie problem z tymi basowymi, wentylatory są dość ciche, ale cała buda się trzęsie i wydaje ponure odgłosy :wink:

dostałem informację że maty zostaną dzisiaj wysłane, ale znowu dzisiaj poczta strajkowała i nie jestem pewien co do tego. Mam zamiar zrobić pudełka na HDD z tej maty i pod wszystkie śruby dam gumowe podkładki, mam nadzieje że to rozwiąże problem

A co Ci dadzą gumowe podkładki jak cały dźwięk trzęsącego się dysku będzie się przenosił przez sztywne połączenie śrub dysk<->obudowa? Już lepiej zastosować plastikowe śruby - możliwe, że miałyby mniejszą “przewodność dźwięku”. (zauważ, że w wentylatorach AC są całe gumowe amortyzatory, a nie gumowe podkładki).

Do dysku najlepszym obecnie gotowcem jest Scythe Quiet Drive. Alternatywą jest też nowe Scythe Himuro, na forum purepc jest o nim temat którego autorem jestem ja, chyba jeszcze nikt tego nie testował ale na pewno niebawem ktoś zacznie i się okaże czy warte swieczki.

ja wcale nie mam zamiaru go przykręcać, niech leży luźno przecież o to właśnie chodzi :stuck_out_tongue:

a na twoje bolączki połączeniowe też są rozwiązania i to nawet kilka w zależności od ułożenia obudowy i upodobań

w standardowych warunkach ta druga opcja jest lepsza ze względu na to że ciężar dysku nie doprowadzi do opadnięcia śrub na obudowę

62f1effd97bd070b.jpg

929aec5f909c5ef2.jpg

co do wentylatorów AC to wiem jak są mocowane, szkoda że tylko w wentylatorach z tylnym montażem

Jeśli bez tych zabiegów dysk się grzeje to po ich zastosowaniu nie wróże mu długiego życia…

Dokładnie, ja już kładłem dysk na gąbce to sie grzał jak… :smiley: w SQD sie nie grzeje i się wyciszył (choć i tak go zmieniam bo te chrobotanie jest nie do zniesienia w 7200.9 :/)

na szczęście się nie grzeją: stary seagate 37*, samsung 33*. w max stresie nie przekraczają 42 stopni. Jeśli w skrzynce z maty będą sie grzać to tylko je położę na macie żeby nie przenosiły drgań.

Póki co jeszcze nawet nie mam tych mat :stuck_out_tongue: Mam tylko nadzieje że przez ten dzisiejszy strajk nie będę czekał 2 tygodnie

W dniu 16.06.2008 , o godzinie 17:07 został dopisany post przez lukaszzek

Witam, maty doszły 1,5 tygodniowym poślizgiem, przez egzaminy dopiero kilka dni temu udało mi się coś z nimi zadziałać.

jeśli kogoś interesuje i mogą sie przydać to wklejam fotki jak maty samochodowe sprawdziły się w obudowie komputerowej.

4da87fbdb87469a2m.jpg

154950f013e5189fm.jpg

c8534eac9d7080bbm.jpg

294b6636b6296e8am.jpg

203dbae529248f3cm.jpg

da66c2a9ac3b6223m.jpg

Foty trochę kiepskie ale wieczorem z flashem robiłem. Gumowe maty bardzo łatwo można ciąć nożyczkami lub ostrym nożem, są dość elastyczne wiec jeśli ktoś krzywo utnie to można je trochę naciągnąć lub zacieśnić. Z filcem jest trochę gorzej, ale solidne nożyczki dają rade. Na pokrycie wszystkich 6 ścian i tego co widać na fotkach zużyłem 2 maty z filcem 50x50cm i 2 maty z samej gumy 25x50cm, jeszcze trochę zostało więc nadprogramowo okleiłem zatoki 3,5 i 5,25 cala. dyski są położone na gumie w ten sposób:

e3606d251818ccbem.jpg

Różnica hałasu przy niskich obrotach wentylatorów jest nie wielka choć odczuwalna, natomiast przy wysokich obrotach jest znacznie ciszej niż przed modyfikacjami. Spekulacja na temat powstania tuby basowej na szczęście sie nie sprawdziły.

Nakłady własne to około 6 roboczo godzin i kilka browarów na trzęsące ręce, jak na 1 razy to chyba nie najgorzej, jak ktoś ma ogólny zarys koncepcji i narzędzia to może się uwinąć znacznie szybciej :stuck_out_tongue:

Dobra robota, ale przydałoby się jeszcze zdjęcie tego hdd na gumie.