Wydajność mojego laptopa spadła, i to bardzo

U większości osób… Ja po świeżej instalacji miałem ponad 3. Nie wiem gdzie tutaj widać problem.

Koparka objawiłaby się dość stałym obciążeniem CPU i wyciem wentylatorów.

Co jak co, ale usunięcie apek od producenta + usunięcie wbudowanych apek w windows 10, co można usunąć coś jednak dało. Od któreś kompilacji one nie wracają w ogóle (oprócz tego miracastview, inaczej połącz), tego to i ja nie mogę wyplenić. U kolegi @FletroX wyszedł jeszcze szczegół, że intel rapid storage app niesamowicie zamulała wszystko. Dlatego zostało polecone wywalić i wgrać sam sterownik ahci.
W zasadzie racja jest po środku. Apki wbudowane w windows potrafią też pożreć ram. Im więcej go żrą, tym komputer gorzej chodzi, bo wszystko muli.

No dobrze coś tam jednak dało. Zwolniło na przykład pamięć RAM. Ale czy rozwiązało główny problem kolegi? Czy fpsy wróciły do 120?

Kolega ma teraz właśnie poobserwować czy jest lepiej czy nie. I się wypowiedzieć. Więc ja też oczekuję za odpowiedzią.

Co tutaj jest do obserwacji? Ma odpalić grę i po prostu sprawdzić.

Dodam od siebie, pasek gry i ujęcia w ustawieniach i granie, wyłączcie wszelkie rejestruj. Może to też ubijać wszelkie fpsy. Co do trzeciej zakładki tryb gry, to lepiej go nie wyłączać, bo tak jak jest napisane, ta opcja optymalizuje komputer pod kątem gry. I potem sprawdźcie fpsy czy nadal są z nimi problemy.

Jest 120 fps ale wcześniej było 190.
Ale jeżeli chodzi o system to śmiga.

To zrób jeszcze to, co napisałem moment temu. I potem sprawdź.

Wyłączyć wszelkie co?

Ustawienia, granie, pasek gry (wyłącz rejestrowanie), ujęcia (wyłącz rejestrowanie). Wszystkie rzeczy co mają w nazwie rejestruj w tych dwóch sekcjach, wyłącz je.


I w tym zaznaczonym w pasku gry wyłączasz rejestruj klipy, a w ujęciach rejestruj w tle podczas gry
I rejestruj dźwięk.

Nie ma czegoś takiego, jak “Powinno Zwykle Zajmować”. Ty naprawdę nie wiesz, o czym piszesz. Jak sobie skonfiguruję system według innych ustawień, to nawet przy 64GB może mi w wybranych sytuacjach zużywać 2GB zasobów. Spójrz z resztą na stan komputera po tym leczeniu. Nic się nie zmieniło. Fakt, że obecnie brakuje kilku procesów nie oznacza, że coś się polepszyło. Pewne rzeczy mogą teraz nie działać. A 100% zużycia dysku na ScreenShocie może być przyczyną losową, tak jak 100% obciążenia procesora, co da się wygenerować bez zająknięcia. Tak wysokie obciążenie mogło być efektem działających w tle aktualizacji lub innych procesów, które wymuszają wejście komputera na wyższe obroty.

Ty też nie. :wink:
Nawet na forum była ankieta, Windows na jałowym biegu brał chyba u wszystkich ~2GB z 8 GB RAM bez zabaw. Jeżeli ktoś ma 1,40 wzrostu, to jest poza normą dla Europejczyka, 4 GB z 8 na pulpicie też są anomalią. “Coś mielić” może w tle, ale nie stale, i powinno mielić u kilku osób :wink:
Polecam Ci, stary lecz nadal aktualny, tekst na PCLab, wyraźnie wynika, że czyszczenie systemu to bardziej matematyka niż gra losowa, jak uważasz. :wink: Żeb nie było: jestem przeciwnikiem ingerowania w telemetrie itp., jednak jeżeli można coś z poziomu użytkownika wyłączyć lub odinstalować to nie widzę przeciwwskazań.

image
Win 7

Super teoria tylko ma się nijak do rzeczywistości, bo jak Windows odpali czy to aktualizacje czy to optymalizację dysku to nagle zjadane jest prawie 4 GB. Nie ma reguły, bo raz odpala się to zaraz po starcie, a raz dopiero po czasie.

Skupiliście się na użyciu ram na biegu jałowym, ale nikt nie sprawdził, który dokładnie proces zjada tyle pamięci i czy podczas gry dochodzi do zapełnienia jej minimum na 90%. Skupiacie się na wycinaniu kilku nieistotnych procesów i czarowaniu w rejestrze, a sprawa dotyczyła mniejszej ilości FPS, a to się nie bierze z braku RAM czy problemów z dyskiem dla tak lekkiej gry jaką jest LOL… Ona szybciej zarżnie procesor jak się dużo zacznie dziać. Braki w ram czy problemy z dyskiem skutkują dropami FPS, długimi loadingami czy rwaniem animacji. Jeżeli animacje są płynne, ale jest mniej FPS to problem jest w innym miejscu i stawiałbym na sterownik GPU lub samo GPU.

MSI Afterburner, monitorować użycie RAM, dysku, CPU i GPU. Jeżeli gdzieś wyjdzie 100% lub przy CPU i GPU nie jest osiągany maksymalny zegar to wiemy gdzie szukać. NA czuja to sobie możecie kobiety w łóżku po ciemku szukać…

Dlatego nie jestem za ucinaniem procesów czy większych kombinacji. Tylko za lekkim oczyszczeniem ze zbędnych aplikacji, których nie używam. Oraz jeżeli mam pakiet IS, to za wyłączeniem Defender Notification. Tylko tyle i system trochę lżej chodzi bez bagażnika dodatkowych aplikacji. To była moja intencja, pomóc i nie zaszkodzić.

A ja jestem za skupieniem się na istocie problemu, a nie na rozwiązaniach nazwijmy to “uniwersalnych”. Takimi rzeczami można się bawić już po znalezieniu źródła problemu, a nie w momencie gdy problem dalej został nierozwiązany. Tracicie czas na rzeczy nieistotne, bo Ramu coś zjada za dużo i olaboga, ja miałem 2 GB, a nie prawie 4…

Nie widziałem by ktoś w ogóle sprawdził użycie zasobów podczas gry. Nie było ostatnio jakiejś aktualizacji gry, która mogła mieć z tym związek? Co rusz macie to w CS:GO gdzie aktualizacja nagle komuś z 200 FPS robi 150 i dramat na cały świat, jakby to było jakoś istotne w rozgrywkach amatorskich…

Ja myślę, że problem leży w samym Windows 10 po ostatnich aktualizacjach. Bo widzę, że teraz jest pełno artykułów, że problem z tym czy z tym. Ja polecam poczekać do Windows 1909 i sprawdzić czy faktycznie MS rozwiąże problemy z optymalizacją Windows i pod gry, jak się tam chwalą. I CS GO zaczął mi działać już normalnie, tylko znalazłem opcję z ograniczeniem przepustowości łącza. Było domyślnie na 1,5 Mb/s i przestawiłem na nieograniczony. U mnie tylko to potrzebowało i aż to. I w życiu bym na to nie wpadł.

Wyłączyłem a teraz mam pytanie włączyć tryb gry?

Napisałem, tryb gry ma być włączony. Tylko te dwie sekcje co podałem o rejestrowaniu, to miałobyć wyłączone.

Ok srry, A teraz przetestować?

Tak. Może to trochę jeszcze odciąży.