Wydajnosc , oraz kilka pojec komputerowych ...?

Mam takie pytanie :slight_smile: Otoz chcialbym sie dowiedziec kilku rzeczy :

  1. Czy Celeron -800mhz jest lepszy od pentium3 - 933 mhz , bo mam zamiar wymienic i chcialem zapytac ktory wziasc ? ( celeron na mojej plycie glownej pracowalby na szynie chyba 66 mhz a pentium 3 na 133 mhz ) - jaka jest roznica w wydajnosci pomiedzy tymi dwoma ?

  2. Czy na dyskach twardych tzn. peta (Ide/ATA) sa montowane pojemnosci np. 30 gb ? Chodzi mi o Ultra Ata/33 albo Ultra ATA/66 , czy takie duze dyski sa tylko od Ultra ata/133 ??

( bo posiadam plyte glowna mam dysk zainstalowany ultra ata/66 i nie wiem jaka moge najwiecej pojemnosc zeby komp wykrywal )

  1. Czy na sprzecie nizej wymienionym bedzie plynnie chodzil :

a) win xp

b) nowe gry ( takie do ok.1 ghz)

c) gta 3

d) gta 3 vice city

e) filmy

f) kilka operacji np. otwieranie dokumentow, muzyka wlaczona , itp…

Procesor : Pentium 3 , 933 mhz (fsb 133) , 256 sdram (133 mhz)(ewentualnie 380 sdram ),karta grafiki Alladin Pro II ( albo riva tnt 2 - to jest chyba prawie to samo :) bo raz mi tak pisze raz tak) , karty muzycznej nie bede podawal , 

Nazwa płyty głównej PCChips M754LMR+ Chipset : Ali 1631

Wiem ze to i tak przestarzale ustawienia sprzetowe ale chcialbym wiedziec :slight_smile:

  1. Czy przy wyborze twardego dysku musze sie czyms sugerowac tzn. wybieralbym dyski Pata (IDE/ATA) i teraz mam pytanie czy dyski maja jakas szybkosc tzn. ze jeden od drugiego szybciej przesyla dane czy cos ? Jezeli tak to jakie byscie mi polecali ?

Z gory dzieki za pomoc :slight_smile: Prosze jeszcze zajrzyjcie do dzialu :

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=158108 i kto moze niech sproboje odpisac - bo watek nie zostal zakonczony nadal tam mam wiele pytan :slight_smile:

celeron jest słabszy

a) zainstalować zainstalowaś był, ale chodziło by jak wóz z węglem

b) zapomnij

c) nawet nie marz

e) tylko stare

f) moim zdaniem tylko winamp i saper :slight_smile:

Kolego tezarrus wydaje mi sie ze nie do konca wiesz co mowisz … moglbys mi powiedziec dlaczego w/w rzeczy nie beda poprawnie (plynnie) dzialac na tym sprzecie.

Poniewaz rozmawialem z osoba ktora ma procka celeron 800 mhz i 256 sdram i u niego :

a)winxp - dziala plynnie , tylko przy robieniu wielu operacji np. sluchaniu muzyki itp… itd… lekko muli ( w takim wypadku 98 elegancko by chodzil, a win xp - dobrze )

b) dlaczego twoim zdaniem nowe gry nie chodzilyby plynnie >1 ghz , przeciez procesor zapewnialby taka czestotliwosc , i przypuszczalnie ramu 256 sdram starczyloby (duzo gier ma 128 ram) , chyba ze chodzi ci o karte grafiki , ale moim zdaniem powinna uciagnac ;]

c) co do gta 3 zwyklego - to czytalem o wymaganiach i powinno chodzic na 500 mhz i 128 ramu, ale najprawdopodobniej z tego co sie znajomych pytalem w rzeczywistosci ma wieksze wymagania, pytalem tez osoby z w/w ustawieniami czyli celeron 800 mhz , 256 sdram , ge force 2 , i powiedzial ze gta 3 lekko muli ,ale gta 3 vice city juz smiga normalnie …

e) co do filmow to na pewno powinny chodzic dobrze nawet te kodowane, np. filmy odtwarzane w biosie potrafia chodzic przy 200 mhz (nie takie stare filmy ! ) Zatem przy w/w ustawieniach filmy powinno plynnie odtwarzac.

f) z tym sie zgodze … ale jezeli samo otwieranie dokumentow i sluchanie muzy i np. przegladanie stron - to powinno chodzic normalnie ewentualnie dodatkowe rzeczy takie jak np. nagrywanie, obrobka grafiki itp - to na pewno bedzie zle chodzic

Wiec pytam tezarrus na jakiej podstawie tak napisales ? Czekam takze na opinie innych , bo to co ja napisalem to sa wiadomosci ktore czerpalem od znajomych … i chcialbym poznac wasze.

Jeszcze jedno pytanko : czy wymieniajac riva tnt2 na ge force 2 , byloby to znaczne poprawienie czy jak zostawie np. ta rive tnt 2 to bede mogl robic w/w rzeczy ?

pewnie o to mu chodziło bo pytanie było płynie chodził co oznacza ,że się nie tnie nawet jak powłanczasz dużo programów przynajmniej ja to tak odbieram.PS sprzęt jest idealny na lekkiego linuxa :mrgreen:

Bo nie ma nowych gier do jednego ghz nawet jeśli to ta karta graficzna :x

tak tylko w Twoim przypadku znowu karta…

Nie wiem co to ma za znaczenie stare czy nie ale filmy będą dobrze chodzić może oprócz rmbv w jakim biosie co Ty gadasz ? przy 200 mhz akurat się tną wiem bo mam też takiego kompa (pentium 2 233 mhz :mrgreen: )

wiesz co najlepiej to pokaże praktyka.

nie no nie rozbrajaj mnie Kolego. Grałem na podobnym sprzęcie 6 lat : proc AMD Duron 800 Mhz, grafa GF 2 32 MB MX440, 128 MB SDRAM i:

a) xp krzaczy się i chodzi strasznie wolno.

b) powodzenia już instaluj Ghotica 3, albo nawet COD2, w Counter Strikea 1.6 się ciężko grało, ale Ty wiesz lepiej…

c) tak misja ładuje Ci się “dłuższą chwilę”, a jak jesteś rozpędzony to grafa nie wytrzymuje i wyskakuje Ci komunikat o braku płyty w napędzie - więc powodzenia

e) może się pomyliłem nikt nie jest doskonły, chociaż przepuszczam że wątpię

f) owszem będzie chodzić, ale rewelacji nie ma i o to mi chodziło!

Pytasz po to żeby odpowiedzieć na twoje pytania, albo wyrazić swoje zdanie więc mówię Ci jak jest.

a). raczej tak,

b). niestety nie, bardzo ogranicza Cię Twoja karta graficzna,

c). będzie ogromnie cięło, bardzo ogranicza CIę Twoja karta graficzna,

d). nie wiem, ale chyba podobnie jak c).,

e). bez problemu, niezależnie czy stare, czy nowe,

f). bez problemu.

1 nie celeron to wykastrowany pentium

2 tak zaktualizuj Bios płyty głównej.

a-nie

b-absolutnie nie ze względu na wszystko procesor, kartę graf. ilośc i rodzaj pamięci ram i chipset płyty głównej,

c i d patrz wyżej

e-może być

f patrz b

wiem co mówię bo się znam wiem jaka różnica pracy (w XP) i grania w gry na procesorze 1GHz 1,6 GHz i obecnym KOLOSALNA, ilością pamięci RAM i kartą graficzną. Twoi znajomi opowiadają kompletne bzdury/nie maja zielonego pojęcia o tym że tak będzie chodzić, taka jest niestety prawda. Wymiana Rivy na GeForce 2 (jaki model konkretnie) nic nie zmieni to są karty które nadają się do grania ale w gry 6-5 czasami 4 letnie.

Na Duronie 950 MHz Windows XP dobrze mi działał tylko że ja miałem ramu 512 MB u brata na Duronie podkręconym z 800 MHz na 833 MHz i ramie 256 MB Windows XP tak doskonale nie działa dopiero jak wyłączę program antywirusowy to XP się odmula ale nadal wolno działa.

Najważniejsze rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze dysku twardego, to (wg kolejności, którą uważam za najlepszą):

a) rodzaj techonogii wykonania: 3.5" (standard dla komputerów PC)

b) interfejs - najlepiej w twoim przypadku UltraATA66 (na dyskach zewnętrznych się nie znam, no i ciągle pozostaje kwestia kontrolera na karcie PCI)

c) pojemność (im większa, tym lepiej, pamiętając o limitach pojemności)

d) jak największa prędkość obrotowa (5400 to raczej minimum, 7200 rpm - przyzwoicie)

e) czas dostępu (im mniej tym lepiej - w miarę możliwości poniżej 10 ms)

f) wielkość bufora (8 MB to już dobrze, a im więcej tym lepiej - ma to jednak raptem kilkuprocentowy wpływ na wydajność)

g) kupując używany dysk ciężko jest stwierdzić, czy jest on wolny od uszkodzeń, a lepiej żeby był :slight_smile:

Mam podobny komputer do twojego i z doświadczenia wiem że xp nawet po optymalizacji muli,gry będą działać te co podałeś,a muzy i innych operacji to będzie Ci przymulać ;/

Polecam zmiane systemu na ubuntu 7.04,będziesz mógł słuchać muzy np. w programie moc,który pobierze Ci tylko jakieś ~1 mega ramu :slight_smile: i w ogóle nie wpłynie na spadek wydajności systemu,gta 3 i vice city będzie szło uruchomić.

Komputer będzie chodził 10x szybciej niż na win xp :slight_smile:

Nom to prawda ale nie z gnomem tylko flux zainstaluj ewentualnie inne lekkie środkowisko graficzne i tak będzie.

7200 RPM to norma 5400 to za mało.

mi cały system(środowisko gnome) ciągnie ~100 mega ramu :slight_smile: użycie procesora ~10% i wszystko hula więc gnome będzie ok,

flux może troche odstraszyć nowe użytkownika linuxa :wink:

Na starych komputerach ala 200 mhz jest mozliwosc ogladania filmow w dosie przy pomocy specjalnego oprogramowania .

“bios” - sry za literowke chodzilo o dos :slight_smile:

Juz nawet nie o win xp mi chodzi bo wszystko moge w 98 robic :wink:

Tzn. jakie sa te limity w przypadku np. Ultra Ata/66 poniewaz mi w instrukcji plyty glownej pisze :

Primary and secondary pci ide channels, support for pio (programmable input/output) modes , support for multiword dma modes, support for bus mastering and ultra dma 33/66 modes

Czyli to oznacza ze moge miec tylko ultra ata 33 albo 66 ? W takim przypadku jakie te ultra at’y maja pojemnosci tzn. dysk do ilu gb moge kupic ?

Na razie mam win 98 i nie narzekam :slight_smile: -------------- Co do moich ustawien tymczasowych to mam :

Intel Celeron 400 mhz , 128sdram pc 133 , Riva tnt 2 - 32mb, plyta glowna : Ali 1631 v.1.0 chipset: alladin pro II, PCChips M754LMR+

I dzialam pod win98 i musze powiedziec ze mi takie wymagania narazie starczaja i powiem z doswiadczenia , probowalem odpalic przy tych !!

  • Menu dzialalo bez zarzutow w gta 3 , po odpaleniu gry grafika i wszystko bylo normalne , chodzilem sobie ludkiem i jezeli np bieglem albo patrzalem w gore (tzn. mialem na monitorze wiecej elementow) to lekko scinalo , a jezeli dalem widok chopka zeby patrzal w ziemie i bieglem wtedy normalnie plynnie wszystko, dlatego nie chce mi sie troche wierzyc ze jezeli zmienie procka i dokupie ram i bede mial 2x lepsze ustawienia to ze nie bedzie dobrze chodzic :wink: :!: :!:

Pozatym prosilbym o rade tylko te osoby ktore mialy stycznosc z takimi komputerami a nie ze ktos kupi sobie p4 3 ghz geforce 4 i zobaczy moje ustawienia i powie : " o ludzie co za mlotek na takim sprzecie chce w gta3 grac !"

Pozatym chcialbym zapytac co mi radzicie przy obecnej konfiguracji czy mam cos dokupic - co bym musial dokupic aby komputer byl lepszy ( bez nie duzych nakladow finansowych 150 zl , tylko nie mowcie ze plyta glowna do zmiany itp… chodzi mi o ten sprzet na ta plyte glowna ) .

A drugie pytanie czy oplaca sie cos dokupywac , czy wogule to cos pomoze, bo z tego co piszecie to w takim razie nie ma to sensu … chodz z drugiej strony nie jest to wielki wydatek jak mowie 150 zl ? co wy na to - czy lepiej zainwestowac w nowego kompa , tylko ze najpierw musialbym uzbierac albo zarobic - pieniadze z nieba nie leca … :?

desperado

Poczytaj - Konkretne tematy…

Proszę poprawić tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie.

Na Forum używamy polskich znaków.

Proszę poprawić pisownię zarówno w temacie, jak i w opisie problemu.

W celu edycji swojego posta proszę skorzystać z przycisku icon_edit.gif

Zignorowanie prośby będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.