Wykluczenie partycji z funkcji "obraz systemu"


(Janekkoscielny) #1

Witam, mam windows'a 7 Home Premium SP1 w laptopie HP dv6 3040ew, chciałem utworzyć kopię zapasową na dysku przenośnym. Niestety mam tylko 180Gb wolnego, a przy wyborze "utwórz obraz systemu" z lewego menu w karcie "Kopia zapasowa / przywracanie" pokazuje, że obraz będzie zajmował ok 220Gb. Z tym, że uwzględniane zostają 3 z 4 moich partycji :confused: niestety nie da się ich odznaczyć. Czy jest jakiś inny sposób, aby utworzyć obraz samego systemu na dysku C bez uwzględniania innych partycji?

W karcie "Kopia zapasowa / przywracanie" w "Konfiguruj kopię zapasową przy wyborze" a następnie " co ma zawierać kopia zapasowa -> pozwól mi wybrać" mogę wybrać poszczególne foldery i pliki, a poniżej jest do zaznaczenia "dołącz obraz systemu".

Czy kopia zapasowa bardzo się różni od obrazu systemu?

Czy w razie awarii dysku, zarówno z kopii zapasowej jak i z tego obrazu systemu można od nowa "postawić" system?

Pozdrawiam


(adam9870) #2

Nie wiem czy ten mechanizm systemowy pozwala na takie rzeczy, ale mogę polecić rozwiązania firm trzecich.

Proponuję Paragon Backup & Recovery 2012 Free: paragon-backup-recovery-2012-free-obrazy-dyskow-t485887.html (instrukcja w pliku PDF: http://www.sendspace.pl/file/29be869eb8 ... cjaparagon, program do odczytu instrukcji Adobe Reader http://www.dobreprogramy.pl/Adobe-Reade ... 11539.html lub Foxit Reader http://www.dobreprogramy.pl/Foxit-Reade ... 14318.html). Przykładowo instalujesz i konfigurujesz system, uruchamiasz komputer z płyty Paragona (albo nawet nie musisz używać płyty, wystarczy program Paragon Backup & Recovery 2012 Free, który działa pod Windowsem), tworzysz obraz partycji systemowej albo całego dysku na inną partycję albo inny dysk albo nawet pendrive. W razie problemów uruchamiasz komputer z płyty Paragona (albo chyba nawet nie musisz używać płyty, wystarczy program Paragon Backup & Recovery 2012 Free, który działa pod Windowsem) i odtwarzasz obraz. I wszystko znowu działa. Albo na przykład możesz zrobić obraz partycji C na partycji D (jeżeli takowe masz) i w razie gdyby system padł, to uruchamiasz komputer z płyty Paragona i odtwarzasz obraz partycji C z partycji D. I wszystko działa. Jest mnóstwo możliwości, narzędzie jest proste w obsłudze, robisz obraz raz i zapominasz do czasu awarii.

Daj znać o efektach.

Pozdrawiam.


(Janekkoscielny) #3

Dziękuję. Czyli robię kopię i w razie trudności np. nowy, czysty dysk po prostu odpalam z płytki i przywracam system z przenośnego dysku tak?

Mam zamiar w swoim laptopie postawić czysty system, pobrałem już odpowiednią wersję zhttp://techpp.com/2009/11/11/download-windows-7-iso-official-direct-download-links/. Są to oficjalne systemy tak?

Czy w razie niepowodzenia mogę przywrócić stary system gdy cała partycja C na której aktualnie jest windows będzie sformatowana? (partycja recovery nie naruszona będzie-chyba, a obraz systemu i kopia zapasowa na jeszcze innej partycji). Chodzi o to, czy formatując partycję z windowsem nie zostaną naruszone pliki do odzyskiwania (jeśli takowe są na C)

Czy laptopy HP pavilon DV6 mają dedykowany system czy jest to wersja "ogólna" ?

Czytałem, że może się zdarzyć, że aktualny system jest aktywowany innym kluczem niż ten na naklejce (firmowym czy jakoś tak). Wersja Windows home premium OA (taka nazwa jest na naklejce) a w właściwościach komputera w Identyfikatorze produktu jest OEM. ściągnąłem wersję 64-bit Windows 7 Home Premium X64 SP1 (bootable) czy jest to właściwa wersja systemu? i czy można ją aktywować kluczem z naklejki?

Wybaczcie ilość pytań, ale nie chciałbym popełnić błędu.

Pozdrawiam


(adam9870) #4

Tak.

Dobrze myślisz (żeby zainstalować czysty system), ale mogę Ci co najwyżej powiedzieć "chyba tak".

Zobacz temat: obrazy-iso-windows-czy-aby-bezpieczne-t496424.html

Mówisz o recovery? Jeżeli chodzi o recovery to nie mam pojęcia czy jakieś pliki od recovery znajdują się na C czy nie. Ja po zakupie laptopa usuwam wszystkie partycje, tworzę układ partycji na dysku na nowo, instaluję system i używam - patrz pkt. 5 w mojej pierwszej wiadomości w temacie problem-uruchomieniem-systemu-t491976.html

Odsyłam do: [http://www.fixitpc.pl/topic/10253-uslug ... entry74166](http://www.fixitpc.pl/topic/10253-uslugi-systemu-nie-startuja-blad-nr-5/page p 74166#entry74166)

Zobacz: usunieta-calkowicie-partycja-recovery-zrobic-t489674.html

problem-funkcja-recovery-t495125.html?hilit=asus#p3117053

Co do sterowników - wrzuć dokładny model laptopa do wyszukiwarki i dodaj "drivers", powinieneś trafić na stronę producenta, na której dostępne będą do pobrania sterowniki. Ogólnie np. HP pavilion DV6 drivers https://www.google.pl/search?q=HP+pavil ... 66&bih=648 Sterowniki mogą być nawet w Windows Update: jak-instalowac-sterowniki-ponowne-uruchumienie-t489903.html#p3085522

I w drugą stronę - wybacz długość odpowiedzi, ale chcę to dobrze wyjaśnić, rozumiem strach przed instalacją systemu na czysto i w ogóle bo sam przeżywałem to 4 lata temu po zakupie pierwszego laptopa. Ale myślę, że jeżeli przeczytasz z grubsza wszystko co podałem, to znajdziesz odpowiedź na wiele pytań, z czasem wiedza poukłada się i będziesz wszystko wiedział.

Jak coś pytaj, zaznaczam opcję "Poinformuj mnie o odpowiedzi" żeby dostać e-maila z informacją kiedy ktoś odpowie w Twoim temacie.


(Janekkoscielny) #5

Witam. Jakąś godzinę temu zainstalował mi się windows, nie spodziewałem się, że instalacja tak szybko przebiegnie :slight_smile: Trochę miałem zabawy z odczytaniem klucza z naklejki ale pomogło zrobienie zdjęcia i zwiększenie kontrastu (spore). System jest już aktywowany. Chciałem się zapytać, gdyż zainstalowałem wersję eng (tylko ten język był do wyboru). Czy nie jest to wbrew licencji? tzn aktywacja eng zamiast pl ? i czy jest sposób na legalne, nie łamiące licencji spolszczenie czy też trzeba od nowa instalować system pl?

adam9870 Dziękuję Ci bardzo za ogromne chęci do pomocy! Na prawdę bardzo Ci dziękuję! :slight_smile: oby więcej było takich ludzi jak Ty :slight_smile:


(adam9870) #6

Nie ma za co.

Zobacz: http://www.dobreprogramy.pl/adam9870/O- ... 34110.html

Co do klucza, zadbaj o to żeby wiedzieć jaki masz klucz, bo w miarę użytkowania laptopa, klucz może stać się niemożliwy do odczytania. nie-moge-zainstalowac-windows-t484612.html?hilit=technet#p3053284

Co do legalnego spolszczenia - zobacz pozycję "Dostępność pakietów językowych" w porównaniu edycji Windows 7 http://www.dobreprogramy.pl/Edycje-syst ... 11428.html. Czyli pakiety językowe są dostępne tylko w edycjach Windows 7 Enterprise i Ultimate. Metody pół-legalne: obrazy-iso-windows-czy-aby-bezpieczne-t496424.html#p3126419

Linków do obrazów ISO w polskiej wersji ze stron MS raczej nie znajdziesz. http://www.dobreprogramy.pl/adam9870/O- ... 34110.html

Możesz kupić subskrypcję MSDN/TechNet, w których powinna być dostępna polska wersja i zainstalować z kluczem spod naklejki, albo poszukać kolegi, który posiada taką subskrypcję, albo poszukać kolegi który posiada legalny Windows na płycie w edycji takiej jaka Cię interesuje.

Albo szukasz w internecie obrazów ISO systemu - to są wersje podobno niemodyfikowane, ale po ściągnięciu są na płycie jakieś cracki itp, ale jeżeli wiesz jak to możesz porównać sumy kontrolne. Może ja słabo szukam obrazów ISO i dlatego mam takie doświadczenia, a może coś w tym jest.

Jeżeli załatwiłbyś płytę z Windowsem w polskiej wersji i chciał zmienić, to nie musisz formatować dysku. Reinstalacja 7 bez utraty danych.

naprawa-windows-wirusy-brakujace-pliki-t476472.html#p3005687

procedura-naprawy-systemu-windows-przez-nadpisanie-t447116.html

Przy czym jeżeli masz system z Service Pack 1, to chyba dobrze byłoby żeby płyta z której będzie wykonywana reinstalacja zawierała Windows 7 ze zintegrowanym SP1. Ale dla mnie to za dużo roboty, skoro metody "pół-legalne" obrazy-iso-windows-czy-aby-bezpieczne-t496424.html#p3126419 pobierają polski pakiet językowy z serwerów Microsoft, a system masz legalny (masz naklejkę pod spodem laptopa, ale ja nie interesuje się licencjami). Powiem Ci, że przez pewien czas używałem Visty i 7 w wersji angielskiej (przez kilka miesięcy) i to nic strasznego, a nie powiem żebym jakoś specjalnie znał angielski.

Moje myślenie - jeżeli klucz z wersji 32-bit pasuje do wersji 64-bit, jeżeli klucz z polskiej wersji językowej pasuje do angielskiej wersji językowej itd. i system aktywuje się, to znaczy, że jest to legalne, inaczej niebyłoby takiej możliwości technicznej albo system nie aktywowałby się. Nie wiem na ile moje myślenie jest słuszne.

Być może masz wątpliwości o to czy możesz swobodnie wybierać system 32 czy 64-bitowy. O tym pisałem w temacie: windows-x64-czy-x86-t491075.html i

Pamiętaj o wykonaniu kopii zapasowej gdy wszystko działa.

Mam nadzieję, że nie namieszałem zbytnio. :wink:

Pozdrawiam i w miarę możliwości daj znać o efektach, chętnie przeczytam jeżeli zechcesz się podzielić doświadczeniem.

btw

Dzięki, ale perfekcjonizm jest fajny tylko z jednej strony. :wink:

Jakbyś miał jakieś pytania, śmiało, ale ja mogę być na forum dopiero jutro późnym wieczorem.


(Janekkoscielny) #7

Dziękuję.

Klucz już zapisałem i jest w bezpiecznym miejscu. Kopia zapasowa wykonana i jest już na dysku przenośnym. Teraz zajmuje 18Gb, to sporo mniej niż 230Gb powszedniego systemu. Co do zmiany języka to na razie zostanę przy angielskim. Czytałem też o "Vistalizator", ale to raczej nielegalny proceder oraz o komendzie:

DISM /Online /Add-Package /PackagePath:

która instaluje język z pliku .CAB, ale jak będę miał dość angielskiego to dopiero zacznę myśleć co i jak :]

Może komuś się to przyda: w laptopie mam 2 grafiki, zintegrowaną i radeon'a, sterowniki z Windows Update prawdopodobnie nie mają w sobie narzędzia do zmiany procesora graficznego mimo iż są to te same wersje, które są dostępne na stronie HP (różne rozmiary z WU i od HP). Po zainstalowaniu tych, ze strony producenta (oczywiście po odinstalowaniu sterowników z WU) zmiana procesora graficznego jest dostępna.

pozdrawiam