Wykryty błąd przez program OCCT

Witam miałem zamiar podkręcić procesor ale chciałem sobie go wcześniej sprawdzić czy nie ma jakichś błędów włączyłem więc program OCCT w trybie Large Data Set i okazało się, że jakiś problem się pojawił, nie wiem jaki to problem, jest sporo tych wykresów więc załączam wszystkie, dodam, że procesor jeszcze nie był nigdy podkręcany. W czym tkwi problem ?

http://postimg.org/gallery/c7c1igcy/21097d57/

http://imageshack.us/gal.php?id=sZmqktmky9en1OPKmg

Nie wiem czy na dobry serwer wrzuciłem obrazy jak by było trzeba to mogę wrzucić gdzie indziej.

Co to za zasilacz masz?

Wygląda, że jest zły odczyt napięcia +12 V zasilacza lub coś z linią nie tak?

Komunikat zwykle odnosi się do błędu w obliczeniach wykonywanych przez cpu.

Przyczyny to najprawdopodobniej: uszkodzenie cpu lub uszkodzenie pamięci ram.

Zalecałbym test pamięci memtestem, każdą kość osobno.

Dla pewności zrobiłem jeszcze jeden test i o dziwo wszystko było w porządku, sam zatrzymałem po 6 minutach, zamieszczam poniżej wykresy z tego testu

http://postimg.org/gallery/7rx7snt8/35e9ddb4/

więc wszystko jest w porządku czy jest coś nie tak ?

a mój sprzęt to:

-Ram: 4GB

-Procesor: Intel Core 2 Quad Q6600 2,4 Ghz

-Płyta Główna: MBI7 Gigabyte GA-P31-DS3L

-Zasilacz: ATX24/20 Chieftec GPS-450AA-101A

-ASUS AMD Radeon HD7770 1024MB

Widać był jakiś błąd programu OCCT, ale dalej źle odczytuje wartość napięcia linii zasilania +12V.

a więc to wina zasilacza czy procesora, że źle dobiera napięcie a może to tylko wina programu, że źle szacuje te wartości napięcia ?

Wszystko z kompem OK, to i zasilacz OK, prawdopodobnie program nie radzi sobie z odczytem +12V, bo widzę,że resztę odczytuje OK - sprawdź sobie sam.

I ta płyta widzę, że ma sekcję zasilania 4 fazową, więc za bardzo nie nadaje się do podkręcania tego CPU, już teraz mocno się poci.

A czy mogę zrobić jeszcze jeden test dzisiaj dla całkowitej pewności czy nie wyskoczy ten błąd ? bo nie chciał bym go zbytnio przegrzewać, temperatura na jednym rdzeniu doszła do 70 stopni przez chwilę.

I mam takie pytanie bo na wykresie " Memory Used ‘’ użycie pamięci zaczęło spadać po 5 minutach tak schodkowo, czy wszystko z nią w porządku ?

Skoro temperatura przy nie podkręconym procku doszła do 70 stopni to czy mogę go podkręcić do tych 2,8 GHz tak jak chciałem, czy to za duże ryzyko? bo czytałem gdzieś, ze 70 stopni to górna granica z którą może pracować procesor.

Co do tej płyty to wiem że nie jest zbyt dobra dla mojego procesora który pożera sporo prądu, ale planowałem jednak podkręcić ten procesor bo przez niego karta nie może wykorzystać swojego całego potencjalu

Czytaj i rób, uważaj na temperaturę CPU i płytę.

Zależy max temperatura od rewizji CPU, sprawdź w programie CPU-Z - B3=62.2°C; G0=71°C

https://www.google.pl/search?hl=pl&as_q … as_rights=

a czy mógł bym ten procesor podkręcić tym sposobem ?

“resetujesz komputer, wciskasz delete, wchodzisz w M.I.T albo MB Intelligent Tweaker, przestawiasz CPU Host Clock Control na Enabled, PCI Express Frequency (MHz) na 100 i operujesz parametrem CPU Host Clock Frequency (MHz). Zwiększasz o np. 5 MHz , zapisujesz ustawienia klawiszem F10 i wracasz do systemu. Ściągasz OCCT, i uruchamiasz test Large Data Set na np. 5 minut. Jeśli nie wywali błędu, powtarzasz procedurę od początku i tak do momentu, aż zacznie się zawieszać. Tylko pamiętaj o monitorowaniu temperatur, jak temperatura przekroczy 70 stopni w stresie, obniż zegar, bądź zastanów się nad poprawą chłodzenia.”

bo taki znalazłem i nie wydaje się zbyt trudny

Nie rozumiem jakie mam sprawdzić temperatury, bo w programie CPUID CPU-Z jakoś nie mam podanych temperatur, sprawdzam je w programie CPUID HWMonitor a nie mam ta nigdzie wartości B3= i GO=

Nie temperaturę, a rewizję CPU - wtedy wiesz ile może mieć max stopni.

Program CPU-Z zakładka CPU i opcja Revision i masz napisane jaką masz rewizję.

Temperaturę CPU, polecam program Core Temp.

OC: opis ogólny, ale jeszcze trzeba może podnosić napięcie na CPU,zwróć uwagę, czy nie podnosi się FSB pamięci i inne.

Zanim zaczniesz OC, poczytaj o OC na tej płycie i Q6600.

Właśnie znalazłem artykuł na innym forum bardzo podobną konfiguracje sprzętową (płyta główna i procesor), tyle, że tam jest wersja procesora rewizja GO, ale to chyba nie wiele zmienia ? nie wiem czy mogę wrzucać link do innego forum ale zaryzykuję http://forum.pclab.pl/topic/469596-podk … gap31ds3l/

Kurcze, no niem mam tej zakładki " revision", może mam staą wersję programu, spróbuję zainstalować jakiś nowszy

Ta rewizja najlepiej się kręci.

Pamiętaj każdy CPU kręci się inaczej, tak więc to zawsze loteria.

zrobiłem screen z tym programem, czy nie mylę się, ze nie ma u mnie tego “Revision” ?

http://postimg.org/image/ph63nzdj5/

edit.

jak teraz spojrzałem na screen to zobaczyłem, jednak jest “Revision= G0” czyi 71 stopni

a jeśli się podniesie FSB np. tak jak u tego gościa w linku do 1333Mhz to coś się dzieje niedobrego ? “Płyta ma częstotliwość szyny FSB 1333Mhz, procesor na standardowych ustawieniach zegara na 2,4Ghz pracuje na 1066Mhz”

Q6600 FSB ma 266 MHz

Jak masz np: pamięć DDR2-800 PC2-6400, to przy podkręcaniu CPU ustawiasz tak FSB dla pamięci w biosie, aby nie przekroczyć 800 MHz.

Podnosząc FSB procesora, często podnoszą się też automatycznie inne FSB, np: pamięci i PCI-E, dlatego musisz na to zwrócić uwagę.

I dużo czytaj, bo, aby coś robić trzeba mieć pojęcie o tym co się robi, bo mogą być straty.

a mógłby mi ktoś napisać jakie powinienem dobrać wartości aby uzyskać wynik 2,8 GHz, bo na youtube gościu podkręcił do 3 GHz ale to dla mnie za dużo i on zmieniał tylko te parametry

"So…

CPU Host Clock Control [Enabled]

CPU Host Frequency(MHz) [333] (((9.0 x 333 = 2997)))

PCI Express Frequency 100MHz (100 MHz do not forget!)

System Memory Multiplier [2.40] (Mem Freq should read 800 800)

all voltages at [Notmal] Except

CPU Voltage Control 1.27500"

więc gdy ja będę zmieniał nie tak jak on na 3 tylko na 2,8 to powinienem mieć takie coś:

CPU Host Clock Control [Enabled]

CPU Host Frequency(MHz) [311] (9.0 x 311 = 2799)

PCI Express Frequency 100MHz

System Memory Multiplier [2.40] (Mem Freq should read 800 800)

all voltages at [Notmal] Except

CPU Voltage Control 1.27500"

tylko właśnie nie wiem jakie wartości dobrać w tych dwóch przypadkach ( podkreślone i pogrubione ) , kości pamięci mam nastepujące 2 x PC2-5300 333MHz po 1 GB i jedną kość PC2-6400 400 MHz 2GB , wiem, że ta wyższa częstotliwość kości 2 GB dostosowuje się i obniża do najniższego taktowania czyli 333MHz

Poda mi ktoś jakie wartości wpisać w tych dwóch polach ?

Tu musisz mieć max 667 MHz, czyli musisz tak ustawić dzielnik CPU: Pamięć, aby przy FSB CPU 311 MHz, pamięć miała FSB 667 lub mniej.

Czym, mniej tym lepiej, ustawiasz doświadczalnie tą wartość, test i jak jest niestabilny, podnosisz mu napięcie o jeden zakres do góry i test…

Uwaga: NIE sugeruj się ustawieniami napięcia dla innych Q6600 (mają różne napięcia zasilania), patrz jak ustawi Ci napięcie bios dla Twojego CPU i dopiero podnosisz napięcie w razie potrzeby od tej wartości.

Kontroluj temperaturę CPU.

nie wiem czy dobrze rozumiem, podam na przykładzie tego gościa on miał 2997 (CPU Host Frequency(MHz)) i dał ten dzielnik 2,40 (System Memory Multiplier) to wychodzi 1248 a on miał pamięci 800MHz więc nie bardzo rozumiem , to jakoś się sumuje 800 i 800 bo w nawiasie ma napisane dwa razy 800 ?

Nie sugeruj się matematyką - dla Twojego FSB CPU 311 MHz, ustaw dla pamięci FSB 667 lub mniej i tyle.

Bo licząc dla FSB 333 tego gościa.

Dzielnik 2.4 x FSB CPU 333 = 799 MHz, czyli się zgadza. Pamięci ma ustawione na 800.

Czyli dla Ciebie dla FSB 311

Dzielnik np : 2.0 x FSB CPU 311= 622 MHz pamięć

Czyli pokombinuj podnieś FSB CPU np: do 330 MHz przy ustawionym dzielniku pamięci 2.0 (o ile taki jest) i masz 660 dla pamięci.

Może można ustawić wartość pamięci 667 ręcznie? kombinuj.

chodzi ci aby tak jak na tym filmiku (trochę po 2 minucie) było 800 (Memory Frequency) to u mnie ma się wyświetlić poniżej 667, mam wybrać odpowiedni dzielnik aby ta wartość mi się wyświetliła ?

bo FSB to tylko można ustawić " FSB OverVoltage Control" ale gościu napisał, zeby tam nic nie ruszać

edit.

czyli powinienem ustawić 2,14 według obliczeń więc ustawię 2 bo ta liczba jest najbliżej mojej wartości