Wyłączanie (utrata zasilania) komputera PC w idle

Postanowiłem napisać post bo mam dość nietypowy problem i brakuje mi w sumie pomysłu jak go zdiagnozować. Może ktoś coś podpowie :slight_smile:

Mam PC ma około 6 lat, do tej pory 0 problemów, mniej więcej od 6/8 miesięcy sporadycznie komputer się restartuje. Taki objaw na początku pojawiał się raz na 1-3 miesiące, obecnie jest to już 1 raz w miesiącu. Raz jeden zdarzyło się to 2 razy w ciągu jednego dnia.
Do tej pory nigdy nie przytrafiło się gdy używałem komputera, zawsze to było tak że po powrocie chcąc odblokować komputer po prostu logowałem się ponownie jak po restarcie (wszystkie aplikacje był off). Dopóki to się zdarzyło 2/3 razy to myślałem, że może jaka aktualizacja weszła lub zwyczajnie wywalił się - zdarza się.
Jednak ostatnich kilka razy byłem w okolicy komputera, a raz nawet go używałem. Wyłączenie wygląda trochę tak jakby odciąć prąd na ułamek sekundy, ale dotyczy to tylko PCta, cała reszta sprzętu nie zalicza takiego problemu. Oczywiście potem słychać charakterystyczne pstryknięcie przekaźnika w zasilaczu i komputer włącza się ponownie. Ciężko w sumie stwierdzić co jest pierwsze off czy pstryknięcie.

Kolejna zagadka jest taka, że ten restart występuje tylko w idlu, ten jeden przypadek kiedy używałem komputera to było praktycznie 0 obciążenie. Gdy komputer jest obciążony nie dzieją się takie rzeczy.

Podejrzewałem, że może to być zasilacz, jednak po jego wymianie na nowy znów pojawił się restart. W sumie nie mam innych sensowniejszych pomysłów co może być przyczyną co można by jeszcze jakoś sensownie zweryfikować.
Poza zasilaczem do głowy przychodzi mi jedynie płyta główna - tej nie mam już szans wymienić na nową ze względu na wiek PCta. No i nie jest to już opłacalne bo wymiana płyty to wymiana właściwie całego kompa.
Drugi mój trop to problem z utrzymaniem zasilania w instalacji elektrycznej, tutaj albo problem z gniazdkiem ewentualnie z jakąś listwą, ale tak jak wspomniałem inne urządzenia podpięte pod to samo gniazdko i listwę nie przejawiają takich objawów. Jednak mam też z drugiej strony na uwadze, że mogą być mniej wymagające lub wybredne jak chodzi o ewentualne problemy z prądem.

Moja konfiguracja to:
Asus Z270F
i7-6700k (nie był podkręcony i problem występował, obecnie jest podkręcony)
Asus Strix OC RTX 2080 S
Seasonic Prime 650W Gold / teraz 850W Gold
32 GB RAM 2133 HyperX Fury (4 kośći)
2x Dyski NVMe
2x Dyski HDD (3.5 cala 7200 rpm i 2.5 cala 5200 rpm)

PS. Płyta główna bez demontażu wygląda względnie ok, żadnych uszkodzonych kondensatorów lub innych dziwnych objawów.

No i tu się z tobą zgadzam. Oczywiście nie ma sensu kupować przechodzonej 6-cio letniej płyty głównej ale są sklepy na Allegro, które mają nieużywane płyty z chipsetem Intel 100/200. Alternatywą jest zbiórka kasy na nowy sprzęt.

No właśnie tylko że to są najczęściej płyty z chipsetem B co w przypadku mojego setupu jest tylko kastrowaniem - czyli bez sensu totalnie. Nie sprawdzałem, ale w ciemno zgaduję, że będę miał problem na takiej płycie upchnąć 2 dyski NVMe a biorąc pod uwagę ile wszystkiego jest to zastanawiam się ile sekcja zasilania pociągnie w takiej płycie …

Na szybko generalnie ogarnąłem, że taki bieda, ale sensowny upgrade wyniósłby mnie jeszcze 4 700 zł, bo zasilacz musiałbym na pewno zostawić, bo 650W będzie mało.
Wtedy mógłbym włożyć:
i5-13600K
Asus ROG STRIX Z790-F
be quiet! Silent Loop 2 360mm
G.Skill Trident Z5 RGB, DDR5, 64 GB, 5600MHz, CL28

Daje mi to około 40% wzrostu wydajności na CPU (bo mój jest podkręcony teraz) więc w sumie biorąc pod uwagę że to jest 7 generacji procesora różnicy to dupy nie urywa.

Z jednej strony wolę wydać 5k niż 20k, z drugiej wolałbym mieć ten PC + za jakiś czas kupić coś naprawdę z czego będę zadowolony.

W razie czego ewentualnie mogłoby zostać przejrzenie płyty głównej, ale biorąc pod uwagę to raczej by musiała być gruntowna rewizja i testy.

Na pewno tylko tyle? Moim zdaniem znacznie więcej.
https://www.cpubenchmark.net/compare/2565vs5008/Intel-i7-6700K-vs-Intel-i5-13600K

@MatewoosH Na pewno bo jest podkręcony i wydajnościowo na poziomie 7700K :slight_smile:

@kramar99 pomysł dobry ale nie przejdzie, bo karta graficzna zajmuje 3 sloty, a potrzebuję jeszcze jeden slot minimum PCIe x8 i na obecnej płycie nie mam już gdzie wpiąć dodatkowej karty, a co dopiero na biznesowych konstrukcjach.

Może wasabi podpowie jak w domu zrobić rewizję lub mycie w izopropanolu.

Jeśli obudowa ma przycisk „RESET” i jest podłączony do płyty głównej to go odłącz, potem jeździć - obserwować. Jeśli można w prosty sposób sprawdzić poprawność działania przycisku power to też to zrób. Przyczyny mogą być prozaiczne, a denerwujące…

Fajny trop, dzięki.

OK, ale to nadal jest znacznie więcej niż 40% :smiley:
https://www.cpubenchmark.net/compare/5008vs2874/Intel-i5-13600K-vs-Intel-i7-7700K
Inna architektura, ilość rdzeni i pamięci podręcznej. Już pomijam częstotliwość pracy bo ta ma najmniejsze znaczenie w tym porównaniu.
Nawet w kontekście wydajności w grach, w minimalnych kl./s, różnica też będzie większa niż 40%. Zależy w co grasz. Jeśli grasz.

Sam mam 7700 (bez K) w połączeniu z 2060 Super i widzę, że często grafa się nudzi bo procek nie nadąża. Ty masz 2080 Super więc ograniczenie jest ZNACZNE.

Zobacz w Podgladzie zdarzeń, moze coś wskaze.
Otwórz Podgląd zdarzeń.
W Podglądzie zdarzeń wybierz Dzienniki systemu Windows > System z lewego panelu.
Z prawej strony kliknij na link Filtruj bieżący dziennik.
Wpisz 41,1074,6006,6005,6008 do pola poniżej Zawiera/wyklucza identyfikatory zdarzeń…
Kliknij Ok.
Te ID sa powiazane z zamykaniem i otwieraniem. Poszukaj info o identycznych datach, moga sie róznic co do sekund

P.S.

System Idle Process jest związany tylko z CPU.

W Systemie sa jescze niezalezne od CPU procesory

To było pierwsze miejsce gdzie patrzyłem, w przypadku tych niespodziewanych wyłączeń są 3 logi które w sumie mówią o tym, że system wyłączył się niespodziewanie i został uruchomiony bo niewyjaśnionym wyłączeniu.

Error: The previous system shutdown at 2:55:32 PM on ‎5/‎18/‎2024 was unexpected.

Information: The Event log service was started.

Critical: The system has rebooted without cleanly shutting down first. This error could be caused if the system stopped responding, crashed, or lost power unexpectedly.

To trzeba było o tym napisac i wstawić plik .evtx lub przynajmniej takie, tego typu.
Nowy dokument tekstowy.txt (2,4 KB)

Zamiast wpisywac taki tekst.

Wtedy bym w to uwierzył.

P.S.
Przypominam
Idlle dotyczy tylko CPU i wcale nie oznacza ze on nic nie robi.
Wprost przeciwnie.
„If programs are using 5% of your CPU, the System Idle Process will be using 95% of your CPU. You can think of it as a simple placeholder/ Microsoft”

Nie rozumiem do czego zmierzasz i w co byś uwierzył.
Dla mnie idle to stan systemu i komputera w którym go zostawiam bez uruchomienia na nim żadnego obciążającego oprogramowania, ani system nie uruchamia jakiś obciążających zadań typu update, albo cleaning, a takie rzeczy nie dzieją się za często i w moim przypadku jeśli chodzi o aktualizacje, nie dzieją się automatycznie.

Skąd wiesz ze system nic nie robi skoro nie jesteś przy nim i nie wpatrujesz sie np. w Menedżer zadań? Taka koparka pracuje własnie wtedy gdy „nikt nie patrzy”
Co do Idle to dla mnie jest to stan procesora i wcale nie oznacza ze on nic wtedy nie robi, wprost przeciwnie.

Co do twojego problemu to napisałes ok. trzydziesto liniową epistołe w której zawarta jest tylko informacja ze:
Masz restarty urzadzenia.
Wymieniłes zasilacz
Podkręciłes procesor.
Obejrzałes mobo
Restarty sa częstsze niż były poprednio.
To wszystko.
Nie piszesz czy częstsze po podkreceniu procesora czy tez nie ma zadnej róznicy.
Nie piszesz czy cokolwiek innego robiłes niż obejrzenie mobo i zmiana zasilacza
Czy wyłaczyłes autouruchamianie i co wtedy widzisz ( bsod czy wyłaczony system)
Czy sprawdzałes Podglad zdarzeń?
Czy szukałes plików dmp?
Czy sprawdziłes dysk systemowy na okolicznosc pojawienia sie pliku DumpStack.log i DumpStack.log.tmp?
Restarty systemu moga miec wiele przyczyn.
Przegrzewanie procesora, karty graficznej. Sprawdzałes stabilnosc temperatur?
Wadliwe sterowniki a szczególnie chipsetu i karty. Robiłeś cos z nimi?
Błędne pliki systemowe. Skanowałes pod względem uszkodzeń?
No i malware. Ogladałes pliki FRST? Skanowałes system jakim bootowalnym skanerem?

Zamiast opisywać jak nastepuje restart, opisz wszystko co robiłes by inni niepotrzebnie sobie głowy nie zawracali zbędnym pisaniem.
P.S.
Cpu i karta graficzna moze czasem z jakiś przyczyn, zażądać czegoś co jest nazywane " spikes of power lub Power Excursion" a oznacza gwałtowne, w czasie milisekundy, zapotrzebowanie na moc przekraczającą nieraz dwukrotnie mozliwosc zasilacza.
Dlatego ten w celu ochrony dokonuje restartu sprzętu.
Ten problem rozwiazuje dopiero zasilacz o specyfikacji ATX 3.
Może tu leży problem. A moze w czyms innym. Na przykład.
Czy rozwazałes taką opcję ze w zwiazku z tym iż restarty są częstsze, te wczesniejsze mogły mieć zwiazek z zasilaczem a te obecne z czymś innym, niepowiazanym z poprzednią przyczyną?
Ja bym z góry nie odrzucał takiej mozliwosci

A Ty zamiast napisać jakich informacji potrzebujesz zrobiłeś to samo bez uprzedniego przeczytania ze zrozumieniem tego epistoła.

Raczej jasnym jest że skoro pytam co jeszcze zrobić po za tym co zrobiłem to, że nie mam innych pomysłów…

Nie mam pojęcia o co Ci chodzi

Pisaliśmy o tym już …

Nie szukałem ba nic mi nazwy nie mówią bo nie siedzę w debugowaniu hardware - dlatego napisałem ten temat. Jakbym umiał sobie poradzić z problemem to wydaje mi się, że nie traciłbym czasu na pisanie wątku, ale może dziwny jestem.

Całość to wykluczenia bo faktycznie tutaj nie napisałem o tym, że zrobiłem formata w między czasie i dołożyłem nowy dysk, który stał się systemowym. Nie obstawiam tutaj uszkodzenia bo na starszym restarty też występowały, tylko starszy teraz nie jest systemowy.

Jak na razie to Ty się tylko zbędnie rozpisałeś, zamiast spytać o konkrety lub zasugerować co konkretnie sprawdzić.

Poza tym celowo nie pisałem wszystkiego po to żeby nikogo nie ukierunkować i żeby nie uznał, że zrobiłem już coś co warto zweryfikować czy zrobiłem to poprawnie. Przykład dziennik zdarzeń, sprawdzałem, ale inaczej niż Ty zaproponowałeś, dlatego sprawdziłem to raz jeszcze.

Ciężko to zweryfikować bo restarty są rzadkie i losowe. Po wymianie zasilacza zrestartował się jak na razie tylko raz i to w przypadku w którym komputer był włączony około 20h - celowo jednorazowo zostawiłem go na noc.
A co do częstotliwości to nie rozumiem o co Ci chodzi. Chyba znów nie przeczytałeś ze zrozumieniem opisu problemu.

Moje pytanie brzmiało

Skoro zauwazasz róznice czestotliwości występowania zjawiska to warto napisać czy ingerencja w procesor wpłynęła na nią :pray:

Co do Pdgladu zdarzeń

Informacje o tym podałes dopiero po sugestii by tam zajrzeć a nie na dzień dobry a to spora róznica.
Skąd tu ma ktos wiedzieć co jeszcze robiłes,skoro jednak zrobiłes więcej niż opisałes
Dlatego ten wpis

A na nowym dysku po formacie nie ma Systemu i aplikacji uzywanych na starym.
Skąd wiesz ze sa OK
Windows jest taki „pewny” ze po kazdej aktualizacji warto w CMD (administrator) wykonać dwa sprawdzajace polecenia.
DISM /Online /Cleanup-Image /RestoreHealth
Sfc /scannow.

O proces Automatycznie uruchom ponownie


Pojęcia o tym nie miałes?
To trzeba było napisac ze dopiero w trzeciej klasie podstawówki jesteś i jeszcze tego nie widziales.

A nazwy jpg, avi, txt coś ci mówia? :man_facepalming:
Pliki dmp to pliki zrzutow pamieci. Przy pomocy BlueScreenView mozna odczytać przyczynę BSOD-u
Te drugie sa tworzone podczas zrzutu i daja ogólny obraz BSOD-u
Teraz już wiesz, czy moze dalej nie bardzo

Ten powyższy tekst to ma być żart?

Tylko na taki żałosny cię stać? :pray:

Nie rozumiesz? To tragedia. Wpisz moze w Wikipedie słowo „częstotliwośc”

Odpowiedziałem na twój pierwszy post dotyczacy restartu sprzętu i częstotliwosci występowania tego zdarzenia.
Jest ta sama czy też się zwiększa. Czegoż tu nie mozna zrozumieć
Twój pierwszy post wyraźnie stwierdza ze

Włacz myslenie.

A to co jest.

Pełne zalecenie co na poczatek trzeba robić

P.S.
Widzę że zapomniałes co wcześniej napisałem i co cały czas sądze? :joy:


Było wesoło ale mnie juz te twoje spiewki nudzą.
Nie wierzę w cokolwiek co tu napisałeś.
Baw sie sam, przed lustrem
:rofl:
Domyśl sie dlaczego