Wyłamane pióro w wentylatorze karty graficznej

Witam,

dzisiaj odkurzając kartę graficzną niestety przy obracającym się wiatraku przyblokowałem go rurą od odkurzacza i jedno pióro się złamało. Czy jest sens to mocować? Jeśli tak to w jaki sposób? Zwykła kropelka wystarczy czy jest zbyt mało wytrzymała jak na takie warunki?

Przy włączonym kompie ?

“Kropelka” pewnie prędzej czy później puści, piórko odleci hen daleko…może dojść do dalszych uszkodzeń. Ile piór pozostało, czy brak tego jednego ma wpływ na temperatury ?

Przy braku nawet jednego pióra zawsze wydajność spada oraz układ jest niewyważony co spowoduje w krótkim czasie zużycie łożyska tego wentylatora.

Klejenie jeśli już to jakimś klejem dwuskladnikowym (distal, epidian, poxipol) ale trwałości nie wróżę zbyt dużej.

Wentylator do wymiany.

ur=[http://www.techspot.com/articles-info/315/images/Image_04S.jpg]—> Klik <—

Wyłamało się jedno tak jak już mówiłem. Gdzie mogę dostać taki wentylator?

A karta już od dłuższego czasu w dziwny sposób “klika”, jakby właśnie wentylator o coś ocierał. Rozkręcałem już kilka razy no ale niestety nie udało mi się znaleźć źródła problemu.

EDIT: Nie, nie czyściłem przy włączonym komputerze, odkurzacz rozpędził wiatrak.

Tak jak pisze Cedar, wentyl wpada w “złą” rotacje, łożysko się wyciera. Prawdopodobnie może być problem z zakupem samego wentylka, w grę może wchodzić wymiana całego układu chłodzenia…

W grę wchodzi jedynie spawanie plastiku (ostateczność) lub wymiana (preferowane). Klejenie, nawet dobrym, markowym klejem dwuskładnikowym możesz sobie odpuścić. Szansa, że będzie trzymać dłużej jest bliska zeru.

Od biedy póki co mógłbyś zastosować np coś takiego :

http://wstaw.org/m/2013/02/02/SDC11724.JPG

Tylko nie wiem jak tu by wyglądała sprawa automatycznej regulacji obrotów…

A mogę prosić o jakiś link do wentylatora, ewentualnie układu chłodzenia? Rozumiem, że przy drugiej opcji chodzi tylko podmienienie elementów w karcie graficznej?

A co by się stało, gdybym całkiem wykręcił element z wentylatorem i zostawił samą kartę?

Wentylek zastosowany w tym gts 450 to: Power Logic dc brushless PLA08015B12HH 80mm ,ale 75MM też powinno być ok.

Chodziło by chyba o coś takiego klik , choć może podeszło by nawet coś takiego klik , oczywiście trzeba zwrócić uwagę na rozmiary i żeby miał tyle samo żył co oryginał (chyba 4), tylko jak to w ogóle zamontować…

Pod plastikiem jest jeszcze radiator, bez wentylatora prawdopodobnie by się ostro grzała, mogła by się spalić.

Co do układu chłodzenia, to się nie wypowiem, Twój GTS to niereferent, chyba nie każde chłodzenie będzie pasować…poczekaj może ktoś coś poleci…wyjdzie parę razy drożej.

No ale wentylatory z tych linków mają inne wejścia niż mój, jak go się w takim razie montuje? Mój ma gniazdo w karcie graficznej i małą wtyczkę, niecały centymetr długości.

Karta non stop teraz hałasuje, jakby wiatrak o coś obcierał, patrzyłem kilka razy i nic nie znalazłem, ma ktoś pomysł z czego to może wynikać?

Jednym z bardziej sensownych (tanich) sposobów jest spróbować zamontować zwykły wentylator http://wstaw.org/m/2013/02/02/SDC11724.JPG

Jeśli odkręcisz czarną osłonkę http://forum.pccentre.pl/uploads/128594 … 108109.jpg będziesz miał radiator, podaj jakie ma wymiary.

10cm x 8cm

wiktor14 , opcje masz trzy. Szukanie pasującego całego układu chłodzenia. Kupno małego wentylatorka i oddanie chłodzenia w ręce komuś kto będzie umiał to poskładać do kupy. Montaż większego wentylatora na radiatorze.

Rozumiem, że opcja pierwsza dotyczy tylko tego elementu? Klik

Jak Ci się uda trafić ten element, co raczej będzie bardzo trudne o ile w ogóle możliwe, to super. Ja miałem na myśli cały układ (coś w tym stylu klik ) ze względu na potencjalne trudności w zakupie osobnych elementów.

Musisz sprawdzać jakby co listę kompatybilnych kart.

Tak szukam po allegro i powiem szczerze już się kompletnie pogubiłem. Rozumiem, że mam szukać bez radiatora?

Jest w ogóle szansa na znalezienie oryginalnego elementu?

Podejrzewam że nikt nie sprzedaje chłodzenia “na części” , w grę będzie wchodzić raczej opcja kupna “całego i kompletnego układu”.

Ale jak podkreślam, nie każde chłodzenie które pasuje na referenta GTS450 będzie pasować do GTS 450 Palita, bo to chyba autorska płytka - jeżeli zdecydowałbyś się na kupno, to musisz mieć 200% pewność że będzie pasować do Palita.

Bardzo, bardzo mała.

Najlepiej jak zamontujesz tymczasem większy wentylator na radiatorze (możesz go wymontować np ze starego zasilacza itp) , następnie kupisz jeden z tych mniejszych wentylatorków i oddasz plastikową obudowę z wentylatorkiem jakiemuś specowi/elektronikowi, podejrzewam że za parę “zł” złoży to w kupę/przełoży sam element z piórami.

Ok, dzięki za dotychczasową pomoc, pójdę we wtorek do elektronika zapytać co i jak, a jakieś wytyczne co do wentylatora zamiennego z oryginalnym? Wymiary jakieś konkretne?

Podawałem już linki, z tego co się orientowałem to 80mm ma oryginał , także 80mm/75mm z czterema żyłami.

No dobra, sytuacja jest taka. Poszedłem do serwisu i gość mi sprzedał takie coś za 40zł.

Revoltec VGA Cooler V101

Odkręciłem stary radiator z karty graficznej, przykręciłem nowy (nie wiem jak sytuacja z tą pastą termoprzewodzącą, w starym radiatorze niby była, nowy jest goły, potrzebne to jest?) no ale obudowa wiatraka jest za duża. Wzdłuż karty się nie mieści, w poprzek nie da się karty zamocować.

No i co w tej sytuacji? Iść oddać (paragonu w sumie mi nie dał, ja nawet o tym nie pomyślałem), wymontować jakoś nowy wiatrak bo jest takich samych rozmiarów (tylko wtyczkę ma do płyty głównej a nie do karty graficznej, nie wiem czy to ma znaczenie, w razie czego proszę o jakąś wskazówkę jak to wymontować bo nigdzie nie widzę śrubki, samo wyskoczyć nie chce a nie chcę na siłę ciągnąć) czy może coś innego?