Wymiana cooler'a

Witam,

posiadam procesor AMD Athlon 64 X2 Dual Core Processor 4400+, Socket AM2 (940). Mógłby ktoś podesłać link do najlepiej sprawdzonego chłodzenia +/- 100zł cena oraz aby wyrabiał chłodzić podczas grania :stuck_out_tongue:

z góry thx, nie bardzo orientuje się w coolerach dlatego proszę o pomoc was

Możesz brać Spartan HE 923 http://www.saturion.pl/index.php/produc … odukt.html lub jego wydajniejszego brata za około 110zł http://www.mccomp.info/product.php?id_product=44713. Pozostaje tylko kwestia tego czy podane chłodzenia wejdą do twojej obudowy :slight_smile:

Używając przycisku zmien.gif

Pozdrawiam Gutek

Ja go ostatnio kupiłem na mojego procka (AMD Athlon64 X2 5000+ Socket AM2) i spisuje się świetnie.

Tylko trzeba pamiętać że ta pasta którą do niego dają musi się wygrzać aby w pełni skutecznie odprowadzać ciepło myślę że nie ma potrzeby kupować innej tylko z tego powodu jak to niektórzy mi tu doradzali.

Dodane 24.05.2011 (Wt) 20:21

dudu22 , możesz też zajrzeć do mojego wątku i poczytać co mi doradzano: dobor-chlodzenia-zwracac-uwage-t446315.html

zmieści się bo tam jeszcze jest sporo miejsca w każdą stronę od obecnego chłodzenia . orientujecie się ile *C “wytrzyma” http://www.saturion.pl/index.php/produc … odukt.html.

Spratan wchodzi do każdej obudowy midi tower, Fortis do obudów o szer większej lub równej 185mm, ale wchodzi też do Brutusa z szer 182mm, zmierz obudowę, lub sprawdź ile masz od proca do bocznej ścianki Fortis ma 153mm wysokości.

moja obudowa to http://cokupic.pl/produkt/TRACER-Take-M … -400W–red.

płyta główna: gigabyte GA-M61PME-S2

zastanawiam się nad kupnem http://www.saturion.pl/index.php/produc … odukt.html lub http://allegro.pl/scythe-katana-3-type- … 61007.html

Moje pytanie jest takie czy spartan lub katana zmieszczą się do tej obudowy ? oraz czy zasilacz take me 400 pociągnie któryś z tych coolerków czy będę musiał też wymienić zasilacz ?;/

Twoja obudowa jest 3mm węższa od mojej czyli można liczyć że w zasadzie taka sama.

U mnie Spartan się mieści o ma do koku ok 5cm zapasu więc i tobie się zmieści, Katana jest według danych z tych stron o wiele większa niż Spartan (patrz na największy ich wymiar) i jeśli dobrze liczę to nie ma szans aby się zmieściła do mojej lub twojej obudowy.

W kwestii zasilacza to Take Me jest na czarnej liście zasilaczy więc radziłbym go zmienić możliwie najszybciej.

Miałem ten standardowy 400W przez długi czas i dobrze się spisywał ale wyliczyłem sobie kalkulatorem PSU że mój sprzęt zużywa ok 320W (według: http://www.coolermaster.outervision.com/advance.jsp) więc miałem sporo zapasu i mam UPS’a który reguluję parametry prądu więc może dlatego dawał on sobie z tym radę i nic mi się nie spaliło.

Poza tym te standardowe zasilacze są głośne.

A w którą stronę najlepiej zwrócić wiatrak ? chyba najlepiej w stronę karty graficznej co ?

Spartana na AMD można zainstalować tylko w dwóch pozycjach: wiatrak od strony tyłu obudowy i/lub od jej przedniej strony (w zasadzie tylko w tej jednej płaszczyźnie można go ustawić bo ma nie demontowalne mocowanie do podstawki, na Intelach montuje się go na dodatkowej podstawce którą można chyba dowolnie ustawić ale i tak to chyba najlepsza płaszczyzna), można też zamontować 2 wentylatory po obu stronach ale drugi musisz mieć swój.

Ja mam go ustawionego wentylatorem w stronę tyłu obudowy żeby zasysał zimne powietrze przez umiejscowione tam otwory i jeszcze przemontowałem na tył tubę która była zamontowana na boku w środku obudowy (musiałem ją przyciąć o ok 1cm żeby nie wadziła o wentyla).

Ale jeśli twoja obudowa nie ma z tyłu otworów wentylacyjnych lub stoi gdzieś w koncie tuż przy ścianie tak że nie za bardzo by mógł wentyl zasysać tamtędy powietrze to chyba lepiej będzie zamontować wentylatorem w drugą stronę.

Niezły pomysł :slight_smile: też tak zrobię bo i tubę mam i otwór w tylnej części obudowy.

Dodane 26.05.2011 (Cz) 23:00

Mam pytanie co do ewentualnego zamontowania dodatkowych wiatraczków, dołączam zdjęcia żeby łatwiej wam było ocenić:

wnętrze kompa: p5260031.jpg

otwór na dodatkowy wiatrak: p5260033w.jpg

boczna ścianka: http://imageshack.us/g/836/p5260034.jpg/

Miałem taki pomysł aby z tyłu kompa na tym otworze zamontować wiatrak (otwór ma 10cm jeśli dobrze zmierzyłem) , tylko jaki wiatrak jeśli moglibyście coś doradzić ? albo w tym miejscu zamiast wiatraka zamontować tubę która jest na bocznej ściance i na bocznej ściance założyć wiatrak jakiś (otwór na bocznej ściance ma 7.5cm wysokości).

Jak myślicie, które rozwiązanie byłoby lepsze ? Wtedy wiatrak od coolera skierowałbym w stronę przodu komputera a wiatrak na otworze z tyłu zasysałby chłodne powietrze i wiał na cooler.

A i jeszcze jedno pytanko :wink: czy na wiatraczku od karty graficznej także jest tam jakaś pasta ? bo na grafie mam średnio ~50*C Karta to: Nivida GeForce 8600 GT 1GB 128BIT

p5260032.jpg

A i jeszcze co do temperatur to przy tym seryjnym coolerze i otwartej bocznej ściance podczas gdy komp działał tak z dwie godziny miałem temperature:

Oba rdzenie 52*C

A po 10ciu minutach włączonej gry temperatura wzrosła do:

pierwszy rdzeń 94*C a drugi rdzeń 88*C.

Jeśli faktycznie masz takie odczyty temperatur to znaczy, że albo czujnik trochę przekłamuje albo cooler CPU jest po prostu do wymiany (masz tutaj test kilku ekonomicznych coolerow CPU). Co do karty graficznej to tak, jest pasta po radiatorem ale obawiam się, że ona po prostu zaschła już trochę bo temperatury nie są zbyt ciekawe. Jak nie chcesz wymieniać całego coolera CPU i GPU, to przynajmniej wymień pastę na coś dobrego :slight_smile: Oczywiście wcześniej musisz dokładnie wyczyścić te stare pasty :slight_smile: Jeśli zaś chodzi o wentylator z tyłu obudowy, to oczywiście w teorii możesz tam zamontować nawet 120 mm ale widzę, że dwa otwory masz zaślepione więc lepiej po prostu dobrać wentylator 92 mm (np. SilentiumPC Mistral 92 lub Noiseblocker XE2).

Co do past to na CPU pastę wymieniał mi informatyk jakiś tydzień temu i temperatury podczas grania nie obniżyły się ani trochę, co do nowego chłodzenia procesora to mam zamiar kupić http://chlodzenie.net/reviews/ekonomicz … c-uwage/4/ ( tak mi tutaj doradzano ten cooler).

No tak ale na wentylator 92 z tego co widzę są tylko dwa otworki (tyle starczy czy musiałbym dorabiać kolejne dwa ? bo przecież wiatrak ma cztery miejsca na te “kołeczki montażowe”). Czy wentylator lepiej zdałby się niż zamontowania tam tuby którą mam na bocznej ściance tak żeby wiatrak od coolera w nią był skierowany ? I takie głupie pytanie bo nie orientuje się za bardzo ^^ dodatkowy wiatrak normalnie podłącza się pod płytę główną, tak ?

A wiec tak, w kwestii temperatury procka to jeśli te pomiary są poprawne to jest ona o wiele za wysoka, u mnie na boxowym coolerze w stresie było max 60 (teraz przeciętna temperatura to ok 38 i dochodzi do ok50 w stresie wymuszonym przez program Core Damage - Uwaga: na słabym chłodzeniu program może spalić procka).

Tylko że ja o niego dbałem i regularnie czyściłem z kurzu wentylator i radiator oraz oliwiłem wentylator olejem maszynowym.

U ciebie albo zwyczajnie wentylator nie działa (dobrze jest mieć w biosie włączony alert o niekręcącym się wentylatorze) albo radiator nie dolega poprawnie do procka (zdarzyło mi się że po wyczyszczeniu i zamontowaniu radiatora musiałem go zdemontować i ponownie zamontować bo źle dolegał) albo jak to kolega zasugerował pasta już nie spełnia swojej roli (choć ja jechałem cały czas na tej co była od początku pierwotnie nałożona i nie zmieniałem jej nawet przy okazji czyszczenia coolera).

W kwestii dodatkowego wentylatora to jeśli kupisz Spartana i ustawisz go wentylatorem w stronę tyłu obudowy to nie ma sensu montować tam żadnego dodatkowego, co jedynie ma sens przemontować tam tą tubę z bocznej ścianki (to że dwa przeciwległe otwory są zaślepione to nie jest to problemem, po prostu użyje się tylko 2 śrub do montażu tuby zamiast 4 - też tak mam).

Dodatkowy wentylator może jeszcze mieć sens jeśli go zmontujesz na bocznej ściance na samym dole tak żeby kierował powietrze z zewnątrz w stronę coolera karty graficznej (do tych otworów u góry na bocznej ściance nie ma większego sensu nic montować bo ze względu na konstrukcję Spartana nie poprawi to zbytnio wydajności chłodzenia) lub na samym coolerze po przeciwnej stronie niż ten oryginalnie zamontowany.

Co do samej karty graficznej to wydaje mi się że przy chłodzeniu aktywnym jakie masz na niej powinna mieć niższą temperaturę, moja GF 8400 GS z chłodzeniem pasywnym dochodzi max do 50 w stresie (obudowa zawsze zamknięta).

Dodane 27.05.2011 (Pt) 12:11

Jeszcze dodam że jeśli chcesz kupić dodatkowy wentylator to kilka dni temu wystawiłem na Alle pakiecik chłodzenia z kilkoma wentylatorami i z regulatorem obrotów Zalmana (regulator 100%, wentylatory tylko niektóre sprawdziłem ale te co sprawdzałem były 100% sprawne): http://allegro.pl/chlodzenie-amd-wentylatory-regulator-zalman-i1630090047.html.

Czyli uważasz, że lepiej będzie zamntować tubę i zwrócić spartana w stronę tyłu obudowy niż montować tam wiatrak i sprartana zwrócić w stronę przodu obudowy ? :slight_smile:

Wydaje mi się że tak będzie lepiej bo strumień chłodnego powietrza będzie zasysany z zewnątrz i kierowany prosto na radiator (wentylator jest na nim tak zamontowany że zasysa powietrze w stronę radiatora, można go zamontować odwrotnie ale nie wiem czy ma to sens).

A i jeszcze jedno … jest takie prawdopodobieństwo, że procesor się tak już przegrzał, że nawet jak wymienię chłodzenie to temperatura pozostanie +/- taka sama ?

Dodane 27.05.2011 (Pt) 12:38

No zobaczę najpierw zamontuje z tubą jeśli będzie temperatura zadowalająca to nie będę dokupował dodatkowego wentyla.

Dodane 27.05.2011 (Pt) 12:45

A co do tej karty graficznej to po prostu spróbuję ją delikatnie wyjąć i wyczyścić ten wiatrak i te blaszki miedziane bo tam pełno kurzu a jak jest w kompie to nie ma jak tam się dostać no i wymienię tam pastę to raczej powinno pomóc trochę zbić tam temperaturę.

Nie wydaje mi się, raczej efektem by była niestabilna praca albo zwyczajnie za jakiś czas procek ci padnie.

Przyjrzyj się czy nie widać na procesorze oznak nadpalenia.

Orientuje się ktoś może czy kartę graficzną montuje się na jakieś śrubki czy coś czy jest tylko taki zaczep jak tutaj:

p5270072.jpg

Chodzi o to, że chce wyjąć tą kartę (Nvida GeForce 8600 GT) i nie wiem czy tylko ten zaczep jest czy jeszcze coś żeby wyjąć bo tam nie mogłem nic więcej się dopatrzeć.

Tylko ten zaczep i śrubka na śledziu - to jest standard mocowania.