Wymiana mobo=format dysku?

Witam,

pewien user mówił mi, że po wymianie MOBO trzeba robić format dysku.

To prawda ?? :frowning:

W ogromnej większości niestety tak. Ale jeżeli posiadasz system i dane na osobnych partycjach to formatujesz tylko partycję systemową.

Czasami formatu daje się uniknąć, gdy przykładowo chipsetu obydwu płyt są podobne, ale to rzadkość.

tak.

Musisz przynajmniej zrobić naprawe, ale zalecany jest format.

Tak prawda,z reguły nie uruchomi się nawet Windows ale są wyjątki.Niemniej jest to bardzo wskazane jeżeli nie chcesz mieć śmietnika w systemie.

Kumpel mi mówi, że to nie jest konieczne… A znać na kompach się zna bdb :wink: LECZ nie wątpię, że WY się nie znacie :stuck_out_tongue_winking_eye:

propo tematu

czy jak zmienię płytę na K9N będę musiał robić format ? (patrz na podpis)

Poczytaj posty wyżej to zrozumiesz…Raz się udaje raz nie ale jak przyjdzie mi GIGABYTE GA-G31M-S2L G31 mATX no to modlę się, żeby nie trzeba robić formatowania … :frowning: :frowning: :cry:

a czy można tak uszkodzić dysk ?

Pharah , jeżeli odinstalujesz wszelkie sterowniki oraz oprogramowanie od starej płyty oraz wszystkich podpiętych urządzeń, wyczyścisz rejestr, to będziesz miał większą pewność, że windows wstanie. Nie mniej nadal nie będzie on chodził tak, jak należy. Problemem może być przesiadka z platform np AMD->Intel. Przecież wtedy musi zostać uruchomiony inny sterownik (poprzez rejestr). To też nie zawsze wychodzi i np zamiast 2 rdzeni zobaczysz 1.

nie

Jak nowa mobo ma taki sam chipset i reszte rzeczy tak jak stara to obędzie się bez formata, ale jak ma inne niż stara to podczas bootowania systemu(ładowania) będą resety i się nie uruchomi i dlatego się robi format lub naprawę systemu. Dysku nie uszkodzisz.

Windows 2000 i starsze z pewnością wstanie i od razu poprosi o nowe sterowniki. Zwróć uwagę na status ACPI w biosie (wł, jeżeli na starej MB też był włączony i na odwrót).

Przesiadka będzie z chipsetu ATI (od MSI) na Intela (od Gigabyte). A jak mogę usunąć wszystkie obecne sterowniki? Grafikę to wiem, ale np. do mobo, głosu itp. ?? A i czy np. jak Windows nie będzie chciał wstać no to tam w tym okienku gdzie wyskakuje jaki mamy zainstalowany windows (już po włożeniu cd z winem) no to jest NAPRAW NIE NAPRAWIAJ itp. no to wtedy wystarczy jak naprawię jeżeli WIN ni będzie chciał wstać? I wtedy dysk się nie sformatuję ??

Chodzi o ten ekran: http://img.wklej.org/images/7276cosik_k … system.jpg

to w nim wybierz Napraw.

Sprawdź co możesz odinstalować przez Dodaj/Usuń programy oraz przez Menu start.

Tak właśnie o ten, i jak wybiorę napraw ( już podłączone mobo nowe ) to sterowniki stare się odinstalują czy co ?? I czy się dysk sformatuje ??

Podczas naprawy sterowniki powinny zostać odinstalowane, ale sprawdź to co napisałem w poprzednim poście. Dysk podczas naprawy nie jest formatowany.

A jeżeli nie zostaną (może tak być) to jak je mam odinstalować przed założeniem new mobo ??

Użyj programu Driver Cleaner.

Potem wyczyść jeszcze rejestr (i tylko rejestr, więc zaznacz to), programem CCleaner.

Ten Driver Cleaner czyści tylko ‘pozostałości’.

Nieścisłe. Nie trzeba robić formatu, trzeba na nowo zainstalować system. Choć zdarza się, że system (po zainstalowaniu sterowników) pracuje w miarę dobrze bez nowej instalacji. Niemniej świeża instalacja systemu jest mocno zalecana.