Wymiana pasty termoprzewodzącej - jaka metoda lepsza?

A CPU masz jaki?

Pierwszy raz słyszę.

Intel Core i5-3570K

Daj spokój z tym gotowaniem pasty, bo to jakieś niepoważne bzdury.
W stacjonarnych nie ma „gołych” rdzeni, ale parę ładnych lat temu owszem były.
W laptopie, jeśli na procesorze jest folia a pod nią rozlana pasta, to odklej tę folię i oczyść wszystko ze starej pasty, np. benzyną ekstrakcyjną. Dobrze rozpuszcza też starą pastę trochę oleju silnikowego, samochodowego. Tak, czy inaczej oczyść wszystko na powierzchni całego procesora i posmaruj lub daj „ziarnko ryżu” na środku samego rdzenia, nakryj umytą folią tak jak było, czyli z wolnym, widocznym rdzeniem i przyciśnij to wszystko ostrożnie radiatorem i go przykręć wkrętami.
Zaznaczam, że mówię o laptopach i Twoim zdjęciu. Powtórz procedurę dla wszystkich chłodzonych rdzeni.

https://forum.dobreprogramy.pl/uploads/default/original/3X/d/f/df6781a5c43f881fa6eefafb929cc5851d5e4b3d.jpg

To masz coś takiego i teraz zależy jaki masz cooler i tyle smarujesz IHS - jak zasmarujesz całą górę nic się nie stanie - ale staraj się tyle ile potrzeba.

Z reguły jak dokładnie wyczyścisz IHS CPU jest odbity delikatnie kształt chłodzenia i mniej więcej wiesz jak smarować lub ziarnko grochu, na krzyż,inne.

Edit:

Powierzchnia CPU i powierzchnia colera mają być czyste i odtłuszczone i potrzebujesz tylko pasty np: MX2 i składasz i masz.

A ja mam tą umytą folię potem przykleić, skoro razem ze starą pastą, spłukam z niej klej? :wink:

Żadnych folii, IHS CPU i cooler,to super czysty,wypolerowany i odtłuszczony metal (miedź,aluminium) + w środku pasta i to wszystko.

To nawet jak była folia oryginalnie, to nie jest potrzebna? Mówię o tym rdzeniu GPU po lewej u góry na moim zdjęciu. Pastę rozumiem mam dać w takim razie tylko na srebrny element (rdzeń), a jak wypłynie dookoła trochę, to się nic nie stanie, jednak folii nie musi być? To po co była? :smiley:

Odpowiedziałem Ci wyczerpująco wyżej (14,07), biorąc pod uwagę Twoje zdjęcie.

A to musi producent coolera Intel odpowiedzieć jakie ona miała znaczenie. Stosuje od lat w swoich BOX coolerach.
Wyrzuć ją do kosza.

Edit:

I po co pytasz cały czas o to samo? - wystarczy przeczytać ze zrozumieniem. Wszystko masz napisane.

Folia? Przecież folia to izolator, a nakładana jest na cooler wyłącznie w celach zabezpieczenia powierzchni przez zabrudzeniem.

Przy wymianie pasty przy starym radiatorze musisz wyczyścić zarówno IHS procesora jak i stopę coolera. Najlepiej użyć do tego celu izopropanolu. Cena 10zł/l.

Folia wygląda na aluminium? ale co by to nie było, kosz - to dodatkowy pośrednik i izolator ciepła między IHS, a coolerem.

1 polubienie

Czytam ze zrozumieniem, po prostu lubię mieć szczegółowo wytłumaczone, sorki. :wink:

Ok, dzięki wszystkim za pomoc i odpowiedzi! Pozdrawiam.

Dodam jeszcze tylko informację odnośnie tej folii, bo znalazłem wtedy w necie sprzeczną informację, że jest ona potrzebna, aby “piny” nie dotykały chłodzenia i napisałem do pomocy technicznej Acer i odpisali mi właśnie takie coś, że “Folia ta zapobiega zwarciom pomiędzy ukłądem chłodzenia a kartą graficzną i nie należy jej usuwać.”

Tak więc dobrze, że jej nie wyrzuciłem mimo podpowiedzi niektórych tutaj. :wink:

[quote=„Astor444, post:23, topic:477458”]
nakryj umytą folią tak jak było, czyli z wolnym, widocznym rdzeniem i przyciśnij to wszystko ostrożnie radiatorem i go przykręć wkrętami. Napisałem też „Powtórz procedurę dla wszystkich chłodzonych rdzeni”, ale pominąłeś to wszystko milczeniem. [/quote] Napisałem to przecież 27 marca jw. Wystarczyło się zastosować.

A co ma ten CPU do karty grafiki? o czym Ty piszesz?

Gdzie? co? wymieniasz - zdjęcia wrzuć.

Gdzie tu zrobisz zwarcie?

Edit:

Jeśli mówisz o płycie laptopa??? to na chipie karty grafiki lub mostka (wokół rdzeni) mogą występować na chłodzeniu obwódki, coś ala folia lub guma. Możesz to spokojnie usunąć i żadnego zwarcia nie będzie. Ale jak się boisz zostaw, a jak się zniszczyła,to na chłodzenie (blaszkę odbierającą ciepło z rdzenia) wkoło naklej dobrą samoprzylepną cienką taśmę (granica jak była ta oryginalna taśma) - oczywiście środek zostaw wolny na pastę.

I jak coś pokaż zdjęcia, chłodzonych elementów.

Przykład:

Przy strzałkach czerwonych masz folie (czarne elementy), jeśli o to chodzi?

@Astor444, zapytałem się Ciebie jak mam nakleić z powrotem folię po umyciu, kiedy zejdzie z niej cały klej i mi na to nie odpisałeś, dlatego pytanie ponawiałem. Nie jestem przekonany co do samego dociśnięcia folii pozbawionej kleju, bo gdyby nie był on potrzebny, to chyba folia domyślnie nie byłaby na kleju?

@JNJN, zdjęcie przecież wrzuciłem i o wszystkim pisałem w tym samym poście w którym owe zdjęcie wstawiłem (Wymiana pasty termoprzewodzącej - jaka metoda lepsza?). Na zdjęciu widać rdzeń GPU (u góry po lewej), a dookoła rozlaną właśnie pod folią starą pastę. I o tą folię cały czas pytałem. Folia jest przezroczysta i była przyklejona. Po umyciu jej już nie przykleję, chyba że wiecie jakiego kleju można tu użyć? Bo nigdzie takiej folii do kupienia nie znalazłem, a szukałem i na necie i w sklepach stacjonarnych.

EDIT
Przy okazji chciałem się upewnić odnośnie podzespołów na tym moim zdjęciu. Po prawej nad kościami RAM mamy CPU, po lewej u góry z tą rozlaną pastą mamy GPU, a po lewej pod GPU (to zaraz po skosie od RAM) jest co? Chipset płyty głównej? Bo na tym z kolei mam thermopad i też bym go wymienił, ale nie wiem jaka przewodność cieplna jest najlepsza. Bo grubość to sobie mogę zmierzyć jaki tam teraz jest, wiadomo.

Dobra - wszystko masz napisane.

Jak themopad dobry (czyli cały i nie twardy) to odtłuść wszystko i OK.

Nie mierz thermopadu, tylko szczelinę między rdzeniem chipsetu, a chłodzeniem. Kup o jak najwyższej przewodności cieplnej np:6 W/m-K lub wyżej producent mniej ważny. Na thermopadzie może być folia, przed założeniem zdejmij.

Edit:

Tu nie musi być żadnych folii zabezpieczających na chłodzeniu - na tych chipach nie będzie zwarcia. Jak się boisz jak pisałem na elemencie chłodzącym naklej samoprzylepną taśmę elektryczną.