Wymiana podzespołów PC za 900-1000zł do średniowymagających gier

Witam, na wstępie zaznaczę, żeby wyłożyć mi to wszystko łopatologicznie, gdyż zwyczajnie się nie znam, a chcę wiedzieć w co warto zainwestować, za ile, etc. Dziękuję ;3

Mój PC to składak, ostatni raz było cokolwiek wymieniane chyba w 2008r, a jakieś 5-6 lat temu spaliły się (? nie pamiętam co dokładnie się stało) kości pamięci RAM i do dziś komp sobie żyje na 3GB.

Oto on:
aktualnie do wymiany~

System: Windows XP Professional Wersja 2002, Service Pack 3 (czy w tej cenie zakupię też nowy system…?)
Płyta główna: Gigabyte GA-EP43-S3L (http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-ep43-s3l_10/#sp6)
Procesor: Dual Core Intel Core 2 Duo E7200, 2533MHz
producent BIOS’u: Award Software Int. Inc.
numer wersji BIOS’u: F7
aktualnie RAM: 3,00 GB RAM
DIMM1: Nanya M2Y2G64TU8HD5B-AC [2 GB DDR2-800 DDR2 SDRAM (5-5-5-18 @ 400 MHz) (4-4-4-12 @ 266 MHz) (3-3-3-9 @ 200 MHz)]
DIMM4: Samsung M3 78T2953EZ3-CE6 [1GB DDR2]
Typ BIOS’u: Award Modular (08/15/08)
Karta wideo: ATI Radeon HD 3800 Series (1GB)
Akcelerator 3D: ATI Radeon HD 3850 (RV670)
zasilacz: iBOX model DR-8500BTX

dysk C/: 39,0GB
dyski E/ i F/: 195GB oraz 196GB

PC służy mi głównie do szybkiego internetu - jestem filmomaniakiem i takie tam :smiley: ; programów graficznych (wszelkiego rodzaju rysunki, projekt, etc) ; do średniowymagających gierek typu The Sims 3/4 ze wszystkimi dodatkami.

Gdzie zależy mi na wymaganych optymalnych: Intel Core i5 4570 3.2 GHz/AMD Athlon X4 3.7 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce GTX 650 lub lepsza, 18 GB HDD, Windows 7/8/8.1/10 64-bit (wg producenta)

Twój komputer wymaga porządnego upgradu, bo to leciwe już jest i za wiele do niego nie dostaniesz.

Można wymienić procesor na jakiegoś Quada - 9550 na allegro to ok. 200 zł lub 9650 ok. 250. Ram koniecznie musisz rozbudować. Najlepiej kupić od razu 2 kostki po 4 GB, a stare wywalić/sprzedać. Koszt to jakieś 150-200 zł, ale spoglądając na allegro i podobne za wiele tego nie ma. Kartę graficzną można dać nawet GTX 1050, ale z tym zasilaczem to będzie ryzyko.

Ja bym raczej postawił na totalny upgrade, bo wiele z tego nie wykrzesasz. Oto moja propozycja:

Kartę graficzną możesz na razie sobie odłożyć, kupisz w późniejszym czasie jak już dozbierasz. W tym momencie wejdziesz w całkiem nową platformę z możliwościami dosyć zadowalającej rozbudowy - nawet i7 przyjmie. 9 lat do przodu. Możesz jeszcze poczekać na słabsze procki i tańsze mobo od Intela, albo na APU od AMD - odpadnie konieczność zakupu karty graficznej, bo to APU do casualowego grania ma być całkiem, całkiem.

Nie ratuj tego trupa co masz teraz. Nie warto.

Jestem tego świadoma, aczkolwiek mam do dyspozycji tylko tyle, ile podałam w tytule ^^"

To może jakiś sprzęt poleasingowy? Będą tam całkiem niezłe podzespoły i przy okazji system.

Co prawda to prawda. Grafiki to pewnie nie będzie, ale system legalny i nowszy i rok gwarancji też się znajdzie, ale trzeba dobrze wybrać, bo niektóre komputery nie nadają się do rozbudowy, bo mają nietypowe zasilanie płyty i zasilacz, np Fujitsu.

Bardzo ciekawe, co piszesz, ale nie mam pojęcia czego szukać, by nie trafić na yyy bubla ;x

To zainwestuj w coś takiego na razie.

Przełóż obecną kartę graficzną i dysk, a za jakiś czas to wymienisz i dołożysz RAM do 8 GB. Bazę już jakąś będziesz mieć i to wcale nie jakąś najgorszą na bieda chipie H110.

Dzięki, to już coś! Tylko pytanie, będzie to działać na Win XP Pro?

XP to stary,niewspierany już system.Najlepszym systemem na “nowy” komputer będzie Windows 7 lub 10.
Po drugie XP 32 bity nie obsłuży 8GB RAMu.

Przy tak leciwym systemie może być problem z wykryciem kontrolera dysku już podczas instalacji. Teoretycznie istnieje szansa, że łyknie sterowniki od Windows 7 x86, ale gwarancji nie ma.

W teorii powinno, ale jednak zastanowiłbym się nad zmianą systemu. Win 10 to ok 350 zł Win XP to jedna wielka dziura bez wsparcia jego producenta jak i producentów oprogramowania. Nie mamy już za bardzo z czego ciąć…

Zostaje coś takiego:

http://allegro.pl/dla-gracza-hp-z210-sff-i5-2400-4gb-250-gtx1050-7p-i6903810695.html Taniej się nie da, ale nic mocniejszego niż GTX 1050 tam nie wsadzisz.

No jak wyżej, mam do wydania max 1000zł wraz z systemem :x kolejne coś dopiero jakieś po pół roku, jak uzbieram.

Jeśli teraz wydasz kasę na coś kiepskiego, to za jakiś czas znów będziesz musiała to zrobić, bo “półśrodek” dojdzie do ściany, jak obecny komputer. Taki poleasingowiec może służyć ci długo, ale to zależy czy twoje wymagania mocno ewoluują, czy nie. Można też dorosnąć i nauczyć się czekać :wink: W przeciwnym wypadku pozostają kredyty.

1 polubienie

Jeżeli możesz to poczekaj. Dozbieraj drugie tyle i masz cały sprzęt od razu. Nie jestem fanem poleasingowych, używanych czy kombinowanych zestawów w guście “komputera do grania za 600 zł by dobreprogramy”, bo to często przekreśla jakiekolwiek szanse na upgrade. Odradzam takie kupowanie, no chyba, że ktoś musi na gwałt, ale to i tak zły pomysł.

Ten służy mi jak widać już jakieś 11 lat, to chyba nie jest mało? A w tamtych czasach taki komp też nie był szczytem marzeń, nie wiem nawet czy średniakiem dałoby się go nazwać, a jednak kilka lat dawałam radę grać w TS3 z dodatkami, które są o wiele bardziej wymagające od TS4 :stuck_out_tongue:
Ja ‘czekam’ już jakieś 4 lata od kiedy zakończyli wspieranie WinXP i zaczęły się problemy z systemem, ale choćbym zbierała i tak zawsze znajdują się ważniejsze rzeczy do zainwestowania ;/
No nic, dzięki za dobre chęci i rady! wychodzi na to, że i tak będę błagać kuzyna jak zawsze, by coś wymyślił w tej cenie :o

Dlaczego nie zrobił tego do tej pory?

Nie było takiej możliwości, ja funduszy, także no, mi też jest przykro, może za kilka miesięcy się zgadamy :v a do tego czasu poprzeglądam te oferty, co mi podrzuciliście i może ogarnę coś więcej na ten temat…

W tej sytuacji wiele psuje brak odpowiedniego systemu operacyjnego, który mocno wpływa na cenę zestawu i fakt, że kryptowalutowa paranoja wywindowała ceny podzespołów.

Raczej chodzi o ceny kart ze średniego segmentu pokroju RX 480 czy 1060. GTX 1050 / 1050 Ti mają się dobrze i większych zmian w cenie nie widać.

@Hienka tu nie chodzi o składanie “szczytu marzeń”. To co proponuję to niski budżet jeżeli chodzi o jakiekolwiek granie. Taniej bylo by jakby RAM był nieco tańszy - ceny z 2016 roku, ale i tak byłoby to jakieś 200 zł mniej (przy 8 GB). Przy obecnych cenach i wydajności reszty podzespołów niespecjalnie warto się pchać w jakieś używane klamoty by zaoszczędzić kilka dych.

1 polubienie

Hm, to jeszcze inaczej.
Wymiana systemu na 10pro + procesora z 4/8gb pamięci (nie musi być jakiś super) + zasilacz, czy to pójdzie? To będzie ta opcja czasowa, tylko jak długo to może pochodzić w takiej kombinacji? Miesiące, lata?
btw z tego, co widzę to płyta główna jest z wbudowaną kartą graficzną i dźwiękową.