Wymiana procesora w płycie Asus P5B-VM SE

Chciałbym zasięgnąć rady dotyczącej zasadności ewentualnej wymiany obecnego procesora Pentium 4 3 GHz przy zainstalowanych 4 GB pamięci operacyjnej. Ze specyfikacji płyty wynika, że pasowałyby do niej procesory z grup:

  1. Pentium Extreme Edition (Pentium D)
  2. Core 2 Duo
  3. Core 2 Quad

Zamierzam podnieść wydajność sprzętu z uwagi na komfort korzystania z nagrań wideo o jakości co najmniej 1920×1800 pikseli. Obecnie jednak obraz o takich parametrach zapisu nie nadąża za dźwiękiem. Usiłowałem uzyskać informację poprzez samodzielne wyszukiwanie danych w tej sprawie, lecz moje próby okazały się jak dotąd nieskuteczne. W specyfikacji płyty podano, ze obsługiwane częstotliwości magistrali to 1066, 800 lub 533 MHz. Czy wobec tego instalowanie procesora z grupy 3 (800 do 1600 MHz) pozwoliłoby w sposób zauważalny dostrzec przyrost wydajności systemu? Który zatem wariant modernizacji procesora przyniósłby optymalny skutek? Dodam jeszcze, że obecnie komputer wyposażony jest w system Windows XP (32-bitowy). Nie wykluczam też zainstalowania jednego z 64-bitowych dystrybucji Linuksa, jeżeli oczywiście zmiany w zakresie jednostki centralnej stwarzałyby taką sposobność.

Aktualizacja biosu płyty do najnowszego na obecnym CPU i E8400 lub Q6600.

CPU masz zabytek, ale do tego co potrzebujesz ważna jest też karta grafiki.

Obecnie korzystam z karty grafiki zintegrowanej z płytą. Aplikacja CPU-z podaje: Intel® G965 Express Chipset Family przy 128 MB pamięci. Z innych moich doświadczeń (na komputerze IBM ThinkCentre 8189-74G) wynika, że zastosowanie karty o większej pamięci nie spowodowało zlikwidowania rozmijania się dźwięku z obrazem przy wyższych niż standardowe rozdzielczościach.

Jeśli chcesz ujrzeć jakikolwiek sens tej modernizacji, to zastosowanie choćby przeciętnej karty graficznej PCIex jest koniecznością. Ponadto nie tylko CPU masz “zabytkowy” lecz również system operacyjny. Upgrade do co najmniej Windows’a 7 jest równie konieczny jak procesor i karta graficzna.

Czy zatem żaden Windows XP nie jest w stanie obsłużyć ponadstandardowych rozdzielczości i pozostają w związku z tym tylko systemy 64-bitowe?

Nie o to chodzi! Windows XP nie jest w stanie w pełni obsłużyć dzisiejszego internetu i już wielu aplikacji z nim związanych, nie wspominając o bezpieczeństwie systemu. Natomiast to, ilu-bitowy jest system operacyjny nie ma zasadniczego znaczenia dla (jak to nazywasz) “ponadstandardowych” rozdzielczości.
Zapomniałem dodać wyżej, że jeśli parametry komputera mają być zbliżone do współczesnych wymagań, to i pamięć RAM należałoby zwiększyć do co najmniej 4 GB i wtedy zastosować system operacyjny 64-bitowy, oczywiście nie XP.

Taka pamięć już jest zainstalowana. Czy wobec tego któryś z Linuksów (nawet 32-bitowych) dałby radę w tym zakresie, czy też jednak koniecznie należałoby sięgnąć po wariant 64-bitowy?

Nie znam się na Linuxach! Wszystko co napisałem dotyczy systemu Windows.

Jako niefachowiec wydawało mi się, że ważne byłoby jedynie wskazanie w tym zakresie czy wybór musiałby paść na system 32 czy 64-bitowy niezależnie od ich proweniencji. Cóż, dziękuję i za te wskazówki!

Po wymianie procesora na Q6600 lub Q6700 prawdopodobnie mógłbyś odtwarzać 1920x1080 bez przycięć.

E8400 nie bierz, będzie działać prawdopodobnie z obniżonym taktowaniem.

1 polubienie

Dziękuję za cenną wskazówkę!

Do CPU Q6600 trzeba odpowiedniego chłodzenia min Intel BOX - prawdopodobnie taki masz, wysoki cooler Intela z miedzianym rdzeniem?

Plus dobry zasilacz - jaki masz? odczytaj z jego obudowy.

Chwilowo nie mam dostępu do sprzętu i nie zapamiętałem danych zasilacza. Pod koniec tygodnia będę mógł to sprawdzić.Jaką minimalną mocą należałoby dysponować?

Zależy co planujesz dołożyć do niego? np: Delta lub Fortron 350/400 W

zmienić procesor, zamontować karte graficzną nvidia geforce, zainstalować system 32 bitowy obojętne jaki windows albo linux mint 32 bitowy, w systemach windows konieczna jest aktualizacja sterowników oprogramowaniem driver booster

Obowiązuje jakieś nowe prawo?

1 polubienie

aktualizacja sterowników jest konieczna jeśli spada wydajność i wyskakują błędy dla nowych komputerów z systemem windows, nawet windows 10 opuźnia pobieranie nowych sterowników w windows update, masz problem to całuj moje cztery litery cwaniaku

Bzdety piszesz i @sensu ma rację, aktualizację sterownika/sterowników wykonuje się wtedy, gdy jest taka potrzeba i najlepiej ręcznie, a nie programami.

A to już świadczy o Tobie?

1 polubienie

jeśli znacie się lepiej to sobie instalujcie co tylko chcecie, napisałem swoje zdanie jeśli nie podoba się to ustawcie się w kolejce mściwych zazdrośników

Wracając do rozmowy chciałbym zapytać o przyczyny następującego zjawiska. Wymieniłem procesor P4 na Q6700. W Windows XP pliki filmowe o rozdzielczości 1920×1080 pikseli odtwarzane są bez problemu. Natomiast próba uruchomienia pliku o jakości WQHD (2560×1440) zakończyła się niepowodzeniem (nie pojawił się ani obraz ani dźwięk). Postanowiłem wobec tego przeprowadzić jeszcze inną próbę. Uruchomiłem komputer z poziomu płyty z 64-bitowym systemem linuksowym (bez instalacji na dysku twardym). Okazało się, że rzeczony plik WQHD uruchamia się prawidłowo (bez opóźnień obrazu względem dźwięku). Czy w związku z tym należy wnioskować, że Windows XP (32-bitowy) nie jest w stanie reprodukować plików o rozdzielczości WQHD? Czy warunkiem koniecznym prawidłowego działania w tym zakresie jest zatem korzystanie z systemu 64-bitowego?