Wynajem Serwera a kupno własnego

Witam,

Zastanawiam się nad wariantem serwerowym, między Cloud (chmura) wynajmowanym z całą gamą różnych zabezpieczeń jak:

Antyspam
Antyvirus
Web Firewall
DDos

Plusem są tu te zabezpieczenia, choć w przypadku małego sklepu online wydają się zbędne, natomiast minus jest taki, że teoretycznie masz przepustowość bez limitu (odbieranie wysyłanie) a w praktyce masz limit do powiedzmy 500 GB. W przypadku tych droższych ofert. W przypadku tych niższych ofert 30 zł / mies miałem limit bandwith na poziomie 2048 MB… przez co po wykupieniu kilku kampanii reklamowych po 3 dniach wywaliło zawiesiło mi hosta.

  1. Kolejny minus to tak na prawdę nie wiem, ile osób jest na takim hostingu poza mną. Jedyne co mam gwarantowane to przestrzeń dyskową…

A serwerem fizycznym do kupienia za kilkaset zł np takim:

Reasumując koszt wynajmu to 250 zł rocznie + SSL

Opcja 2 “zakup na własną rękę” to 499 zł jednorazowo + pewnie jakiś płatny pakiet ochrony i właśnie co jeszcze ?

Co Państwo polecają do małego sklepu online ?

Ja wynająłbym cały sklep :slight_smile:

Zbyt proste i nie opłacalne, jak już ogarniesz WP. / Woo

To nie jest jednorazowe ogarniecie tylko ciągły proces…

Kolokacja w jakimś DC i majster który by tym zarządzał.
IMHO nie opłaca się.

Na strony internetowe, zwłaszcza te mniejsze hosting jest najlepszą opcją.

Tylko, że tam nie masz pełni uprawień i są limity przesyłu danych.

Co to jest DC

Sam się tego nauczę. Te majstry mają ceny z kosmosu, zupełnie jak ci z ogólnobudowlanki.

Dziękuję Panowie za odpowiedź. Rzucam się na głęboką wodę :slight_smile:

A co, jak Ci padnie ten serwer za 490 zł? Liczyłeś koszt prądu tego padła za 490zł? Jak przeżyjesz pierwszy atak DDNS?
Dolicz do tego serwera jeszcze dyski, router, soft.

Czy też może próbowałeś wymyślić, dlaczego majstry mają takie ceny? Być może przez przypadek ma z tym coś wspólnego wiedza i doświadczenie? Czy te drobiazgi olewamy?

1 polubienie

A co, jak Ci padnie ten serwer za 490 zł? Liczyłeś koszt prądu tego padła za 490zł? Jak przeżyjesz pierwszy atak DDNS?

Paść nie padnie jest chłodzony, a kondensatory w tych czasach nie wybrzuszają się już. Kosztów prądu nie liczyłem.

Wszystkiego należy się kiedyś nauczyć, nawet kosztem porażek, które niewątpliwie nadejdą. Co do majsterów to stawki są momentami przegięciem, choć zapewne były tworzone pod corpo a nie casual usera.

Nie wierzę, że to piszesz. Komputery/serwery padają. To tylko elektronika. Systemy stojące na serwerach też padają. Jest wiele projektów, gdzie koszt zapasowego DC+backup kosztują tyle, co główne DC. Myślisz, że ktoś lubi wywalać grubą kasę w błoto?
Jeśli chcesz się uczyć, to ten serwer BYĆ MOŻE wystarczy (chociaż do nauki lepiej kupić jakiegoś szybszego peceta). Jeśli chcesz stawiać na tym coś produkcyjnie, to jest to jeden z głupszych pomysłów.
Radzę też przeliczyć prąd, wyjdzie znacznie więcej, niż koszt tego serwera.

2 polubienia

Zgubiłem się. Co konkretnie jest tutaj celem głównym:

  • posiadanie i funkcjonowanie serwera dla którego pracujący e-sklep ma być tylko dodatkiem.
  • posiadanie i funkcjonowanie e-sklepu dla którego serwer jest tylko narzędziem.

Panowie muszę wam przyznać rację. Policzyłem sobie i na razie to się nie opłaca. W chwili obecnej najlepszą opcją do nauki i niezależności jest VPS na szynie NVMe.

Teraz pytanie, co polecacie do nauki (jakie kursy online książki) itd. Głupio tak zawracać gitarę profesjonalistą błahostkami.

Co konkretnie jest tutaj celem głównym

Jedno i drugie po części. Sklep online jest priorytetem, ale przy okazji chcę się nauczyć adminować / rootować serwerem :slight_smile:

Zatrudnij się w firmie, która takie rzeczy robi na codzień :slight_smile:

Nie lepi najpierw w WSL_2 poćwiczyć?

IMHO
Najlepszą opcją do nauki jest sprzęt u siebie, nawet jak to ma być jakiś prosty starszy komputer.
Wirtualna maszyna też może być np. virtualbox.

Natomiast jak chcesz trzymać na tym stronę internetową dostępną dla użytkowników, to dochodzą dodatkowe koszta, prąd 24h/7dni w tygodni, łącze symetryczne, UPS itd. Wtedy to się kompletnie nie opłaca i lepiej kupić hosting/VPS. Odpadają też problemy z awariami itd. bo wtedy to problem usługodawcy.

Zatrudnij się w firmie, która takie rzeczy robi na codzień :slight_smile:

Próbowałem, to mi powiedzieli, że nie mam doświadczenia ( min, rok).

Nie lepi najpierw w WSL_2 poćwiczyć?

Obczaję temat. Dzięki.

prąd 24h/7dni w tygodni, łącze symetryczne, UPS itd. Wtedy to się kompletnie nie opłaca

To gdzie taka nazwa ma w tym zarobek, skoro tam VPS’a dostaniesz już za 5 zł netto mies ?

hosting/VPS

Właśnie jestem przed dylematem wyboru między hostingiem www, a VPS’em. Hosting to pewne ograniczenia i liczne towarzystwo na serwerze, z drugiej jednak strony nic mnie nie obchodzi i ktoś kontroluje maszynę.

A jak jest z VPS’em ? prawdą jest, że to typowy golas i muszę zadbać o zabezpieczenia typu firewall bo tam nic nie ma ? Jak by niepatrzeń VPS to niezależność dedykowana i możliwość dalszego rozwoju za niskie pieniążki.

Skala, pewnie tych VPSów upychają mnóstwo na jednym serwerze.

Zresztą praktyki biznesowe tej firmy bywają wątpliwe, więc 5zł może w przyszłości zmienić się w 50zł, przeczytaj uważnie regulamin :stuck_out_tongue_winking_eye:

Uciekaj z Europy, gdy dane osbowe Ci wyciekną.

Dla Ciebie ceny z kosmosu, dla mnie to są grosze za lata poświęcone na zdobycie wiedzy, setki tysięcy złotych na odbyte kursy i bycie tym majstrem, który kosi biednych klientów.

Wdrożenie sklepu to nie jest prosta procedura. Polegniesz na tym szybko. Chcesz to się ucz, ale właściciel biznesu szybko Cię pogoni, a jeśli to Twój biznes, szybko padniesz.

Gdy przyjdzie czas przejścia z karteczek na ERP lub wdrożyć system do fakturowania, wtedy dopiero zobaczysz jakie to są koszty.

Zapłać majstrom tę cenę z kosmosu, choć to i tak są grosze, bo wielu z nich robi to po kosztach właśnie przez takie myślenie jak Twoje. Ludzie z prawdziwą wiedzą doszli do niej, bo poświęcili na to pół swojego życia i pracują praktycznie 20h dziennie, płacą po kilkadziesiąt tysięcy złotych za każde szkolenie, więc szanuj ich pracę i to, że chcą za nią pieniądze.

Jeśli już chcesz stawiać samodzielnie sklep, to nie baw się w jakieś Presta Shopy, tylko od razu bierz się za Magento, o ile Ci się uda. Powodzenia. Zawsze możesz rozważyć już gotowe platformy, skoro zastanawiasz się nad hostingiem.

3 polubienia

127,30 zł przedłużenie na kolejny rok :slight_smile:

Dobra Panowie na koniec proszę o konkretne książki, które nauczą mnie administrować serwerem w stopniu podstawowym.

W jakim zakresie?
“Administrowanie serwerem” to bardzo szeroki zakres wiedzy. Obawiam się, że książki to trochę za mało.

1 polubienie