Wysokie temperatury komputera

Witam wszystkich posiadam komputer składany pół roku temu,a w nim procesor i5 9600KF,4, 4Ghz,z schłodzeniem AiO.Karta graficzna Palit rtx 2060 super dual 8GB.Obudowa to Silentium pc signum SG1Q Evo TG Argb.W obudowie są trzy wentylatory z przodu wtłaczające powietrze.U góry dwa wypychające gorące powietrze i z tyłu 1 też wypychający.W grze np Anno 1800 temperatury karty graficznej sięgają 82C przy undervoltingu do 950V.Efektem tego jest ikona czerwona programu Cristal disk info,o zbyt dużej temperaturze ssd czyli 61C,ssd znajduje się blisko socketu z tyłu obudowy.Zastanawiam się co może polepszyć temperatury,zakupiłem dzisiaj pastę thermal Grizzly 1G,może coś da,sam nie wiem jak to rozwiązać.

Jaki jest sens undervoltowania komputera… do gier?
Masz do wyboru - albo wydajność w grach aldo undervolting oraz “cisza i spokój”
To tak jak ludzie kupują sportowe samochody… o pojemności 1.2 litra wyżyłowane do granic możliwości.

No ale mniejsza.
Temperatury GPU nie wyglądają jakoś szczególnie źle. Zwłaszcza, że PALIT nie należy do liderów producentów układów chłodzenia. A jeśli chodzi o SSD - po prostu go przenieś w inne miejsce.

Też mnie to śmieszy ale mnie nie dziwi. Znam osoby nawet z tego forum, które kupują laptopa gameingowego i pierwsze co robią to UV bo głośno. :rofl:

Pasta nie jest panaceum. Pobaw się krzywymi wentylatorów, zarówno obudowy i CPU, jak i też (albo przede wszystkim) GPU. Wymuś, żeby wentylatory kręciły się szybciej już przy niższych temperaturach. Stracisz na ciszy, zyskasz na temperaturach.

1 polubienie

@anon82843335 @sidkwa możecie mi wytłumaczyć w czym przeszkadza UV przy konstrukcjach gamingowych, bo ja słabo techniczny jestem i nie ogarniam.

@jacol1993hbk wentylowanie obudowy swoją drogą, ale czy sama obidowa ma przewiew? Nie stoi gdzieś wciśnięta w róg mieszkania, przysłonięta biurkiem, tak że mieli tylko swoim gorącym powietrzem?

Nie jestem jakoś szczególnie obeznany ani w UV ani OC (bo ja wychodzę z założenia, że jak kupuję sprzęt to ma działać z takimi parametrami jakimi zalecił używać go producent).
Jednak dla mnie UV czyli obniżanie bazowego napięcia = obniżenie wydajności.

Zabudowany przedni panel robi swoje, buda ssie powietrze bocznymi wlotami - nie dziwne, że środek się gotuje. Zwłaszcza w 30 stopniach za oknem. Na próbę zdjąłbym przednie filtry, w mojej budzie oznaczało to spadek temperatury wewnątrz (obudowy) o dobrych kilka stopni (bodajże z 38 na 31).

Niekoniecznie. UV oznacza niższe temperatury CPU, przez to może on boostować wyżej, co przekłada się na wyższą wydajność.

Jest dokładnie odwrotnie niż myślisz. Jeśli uda się zrobić sensowny uv to komputer teoretycznie będzie działał szybciej, bo przez obniżenie temperatury będzie lepiej boostowal. Zle robione uv skutkuje wyłączaniem się komputera w losowych sytuacjach kiedy ma dużo liczenia, ale nie wpływa na obniżenie taktowania samego z siebie.

Nie najlepsza obudowa (brak otwartego przodu)

Do SSD można dokupić radiator jak nie ma.
.

Jak w obudowie jest ciepło, to pasta ci niewiele da.

Temperatury teraz,sięgają max 75 stopni przy prędkości 100%,undervolting zbił temperature o 7 stopni.

Czy opłaca się zmienić obudowę na taką
Obudowa NZXT H510??

Wygląda na mały piekarniczek.

Potrzebujesz obudowy:]

  1. Dużej
  2. Panelem bocznym z otworem
  3. z dużą przestzrenią do zasysania powietrza przodem

Kupiłes relatywnie ciepła kartę, dodałeś kręcony procek, to w każdej, która nie spełni tych wymagań, będzie gorąco. :wink:

A jaką ewentualnie obudowę polecacie

Coś, co ma niezabudowany przód np.:


https://www.fractal-design.com/products/cases/meshify/meshify-s2-dark-tempered-glass/black-tgd/

Zanim bym zmieniał obudowę spróbowałbym zdjąć przedni panel z tej (o ile to możliwe) i zobaczył, czy bez niego temperatury się poprawią. Zasadniczo chodzi o to, że lepsze są obudowy z przednim panelem mesh, bo przepychają więcej powietrza. Jeśli po zdjęciu przedniego panela temperatury się nie poprawią wymiana obudowy za wiele nie da.

Wymieniłem pastę na karcie graficznej i do kleiłem wiatraczek do obudowy karty graficznej teraz temperatury są max 60C

Teraz mam inny problem na płycie głównej podczas startu słychać cztery szybkie piknięcia i świeci się dioda gpu na płycie głównej i nie startuje windows.Jak poczekam chwile to wciskam f1 i wchodzę do biosu wtedy jest zresetowany.Ustawiam tak jak ma być,odpalam i dalej są 4 szybkie piknięcia lecz ponim jest jeszcze jeden i wtedy startuje.Oto podzespoły

Msi z390 a pro
Rtx 3060ti gigabyte
I5 9600kf
Psu 600W silentium pc

Obudowa z brakiem wlotu z boku i izolatorem w postaci szkła. Dobra na komunię czy dla zespołu Disco Polo. Słaba jeśli chodzi o walory użytkowe.

Co proszę? Izolator w postaci szkła? Wlot powietrza z boku?