XP czy Vista

XP czy Vista co jest lepsze

Vista, bo ma dłuższą nazwę. Pomyśl logicznie i sam wywnioskuj! To było proste.

Vista i tyle;](Lepsze zabezpieczenie kompa ramu 512 starczy jush;))I duzo mniej dziur niż w xp;]

Jasne że XP - instalujesz i działa a z Vistą to wiecej problemu niz satysfakcji przynajmniej narazie .A instalować po to żeby mieć pare bajerów wiecej nie opłaca sie. (To moje zdanie )

Jeżeli chodzi ci o interfejs i nowe gry i dodatki to vista 8)

Pewnie że XP ale może też być ME.

No tak ale pod ME nie są już wydawane aktualizacje zabezpieczeń :frowning:

Mógłbyś to uzasadnić ??

oczywiście że lepszy jest XP Vista to przecukierokowany XP nic innego

Vista. Sporo dodatków, ta sama niemal cena, stery różnych firm będą najświeższe itd. Poza tym większe bezpieczeństwo i bardziej przejrzysty interfejs.

baartek vista ma lepsze zabezpieczenia od xp ma lepszy interfejs lepsze multimdia no i wiele więcej.To jest to samo co xp ??

Nigdy nie miałem z nim "ME"problemów,rusza po podłaczeniu praktycznie do każdej konfiguracji kompa,chodzą pod nim wszystkie “Encyklopedie multimedialne” filmy większośc gier, etc.długo by wymieniać.

NO ale to dopiero początek visty myslisz że z ME nie było problemów ??

Odkąd ją miałem nie, nie bylo problemów,a uprzedzając pytanie aktualnie chodzę na XP,ale to tylko potrzeba chwili,PRACA.

Proszę bardzo.

Co takiego Vista ma w sobie? HDCP, HFS, Defender, UAC, HDMI (wiesz co to w ogóle jest?) idiotyczne zabezpieczenia, które pomijając piratów dadzą w ość równo osoba które będą chciały obejrzeć legalne filmy. Problem zamknietych i dedykowanych sterowników, które wpłyną na długośc oczekiwania na nie, przykład Neostrada LiveBOX, proces nVidia - za to że prodcent nie zrobł jeszcze sterowników i wiele innych przykładów. Dalej system ochrony treści, stare jądro na którym stoii Windows 2000 Windows XP, ochrona treści kwalfikowanych

Wyposażenie systemu operacyjnego w takie zabezpieczenia właśnie teraz jest bardzo sprytnym posunięciem Microsoftu. Użytkownik, który kupi i zainstaluje Vistę nie będzie miał dostępu ani do odpowiednich nagrań ani odpowiedniego sprzętu - nie stać go po prostu w tej chwili na urządzenia z najwyższej półki. Będzie miał komputer “zdolny do obsłużenia Visty”, Vista będzie wyglądała ładnie i nie będzie sprawiała problemów. Dodatkowe obciążenie ze strony systemu ochrony treści będzie niezauważalne. Ludzie ci będą dyskretnie pukali się w czoło słysząc doniesienia o zagrożeniach ze strony nowej technologii zabezpieczeń. Kupili swój komputer za sensowne pieniądze i są z niego zadowoleni. Z ręką w nocniku obudzą się za kilka lat, gdy kupią następną maszynę - wtedy wszystkie będą już “gotowe na dane HD”, wystarczająco szybkie, żeby bezproblemowo obsłużyć system ochrony i nad każdym złączem będzie już czuwać HDMI. Do tego czasu XP będzie już na wymarciu i nie będzie już do czego wracać. Użytkownik Windows nie może nie nie aktualizować systemu - albo kupi go wraz z nowym komputerem, albo zaleje go fala wirusów.

Podobne ograniczenia dotyczą popularnego złącza typu “komponent” (YPbPr). Vista blokuje je podczas przesyłania danych HD, więc nie możesz podłączyć do niego telewizora czy projektora wysokiej rozdzielczości. Co jednak jeżeli kupiłeś kartę graficzną ze złączem HDMI wspierającym zabezpieczenie HDCP? Jest spora szansa, że będziesz musiał kupić drugą kartę, taką która naprawdę obsługuje HDCP, ponieważ żadna z kart dostępnych do niedawna nie zapewniała prawidłowej obsługi tego zabezpieczenia, pomimo że producent twierdził coś zupełnie przeciwnego. Tak całą sprawę opisuje artykuł “The Great HDCP Fiasco”:

Żadna z kart AGP czy PCI-E, którą możesz dziś kupić w sklepach nie obsługuje HDCP […] Jeśli właśnie wydałeś 2400zł na parę Radeonów X1900 XT zakładając, że będziesz mógł bez przeszkód odtwarzać filmy HD-DVD czy Blue-Ray w rozdzielczości 1920×1080, to właśnie wyrzuciłeś pieniądze w błoto […] Jeżeli wydałeś jedyne 2500zł na zestaw dwóch 512-megowych 7800GTX by odtwarzać na nich filmy HD-DVD czy Blue-Ray w rozdzielczości 1920×1080, to właśnie wyrzuciłeś pieniądze w błoto

Podyskutujemy jeszcze?

baartek jako jedyny na forum zawsze masz jakieś ale do Visty - można to bardzo łatwo zauważyć.

XP w porównaniu do Visty jest niczym… tydzień po formatowaniu i nowej instalacji można osiwieć, bo ledwo chodzi. A Vista na odwrót - przyspiesza. Fakt, że aby móc w pełni komfortowo pracować na nowym dziecku Microsoftu, trzeba wydać sporo kasy na samą jednostkę centralną- ale jest tego warte.

No i kolejna sprawa - Vista nie jest odpicowanym XP-kiem. Posiada szereg nowych, przydatnych funkcji w tym nowy interfejs Aero Glass. Może i linuks ma “lepsze” efekty graficzne, ale po przygodzie z nim byłem gotowy bez najmniejszego namsłu wywalić go z dysku (swoją drogą mówicie, że Vista jest przecukierkowana - a Beryl to niby nie? na widok tych wodotrysków rzygać się człowiekowi chce… :? )

A kontrola użytkownika jest w rzeczywistości najlepszym udogodnieniem (no może nie udogodnieniem, tylko funkcją) - a “ciągle wyskakujące okienka”? Jedyne okienka jakie mi wyskakują to przy uruchamianiu gg i instalowaniu nowych programów (co wcale nie przeszkadza). A jeśli ktoś jest na tyle leniwy, aby kliknąć na polecenie “zezwalaj” to już jego problem… jak chce, niech wyłączy usługę ale wtedy takim systemem może sobie tyłek wytrzeć. :x

Na początku zdania piszemy “mnie”.

Bez komentarza… :x

Poza tym, XP to skrót od słowa experience (ang. doświadczenie), więc wszystko już chyba jasne. ;]

Ja akurat jestem uzytkownikiem Mac OS X ale mam na macu zainstalowana viste moje zdanie znasz co sadze na temat tego systemu, ciesz sie ze zmieniłem system na inny, juz od czasu zpowiedzi sledziłem uwaznie rozwój Visty i wiedziałem czym to pachnie

Vista wymga 512 MB RAM, prodcka i dysu, a XP mam Viste i XP cóz robie porównanie XP górą !!

KENUMO tak trzymac poza tym w windows vista strasznie odpycha mnie nowy GUI nie wspominając już o klasycznym stylu windowsa, dla mnie Aero glass jest po prostu paskudne!

Vista vs XP wg _Maxi_ :slight_smile:

Jesli ktos ma zamiar kupic nowy komp i LEGALNY system to Vista - dlaczego - za rok bedzie wszystko co nowe Vista ONLY :?

Nie usmiecha mi sie kupic XP a potem update skoro od razu kupie Vista w tej samej cenie (Home vs Premium) a do tego jakies problemy z update z XP -> Vista

Ale jesli ktos ma stary komp i do tego malo ramu to lepiej zostac na XP do czasu opisanego wyzej problemu zgodnosci nowego software :slight_smile: