[XP] Koniec wsparcia technicznego i co dalej?

Witam. Wyczytałem przed chwilą, że koniec wsparcia technicznego dla systemu Windows XP z dodatkiem Service Pack 3 kończy się 8 kwietnia 2014 (w moje urodziny, lol) i chciałem zapytać co wtedy? Tzn. nie przejmuję się tym, że nie będzie nowych aktualizacji itp. bo są zwyczajnie niepotrzebne. Windows XP jest tak dobrym systemem, że mu poprawki już nie są potrzebne, a zabezpieczające chyba wciąż będą wychodzić, czy nie? W każdym razie twórcy wirusów też będą się skupiać zapewne bardziej na nowych systemach ^^ Ale do rzeczy… zastanawia mnie przede wszystkim co jeśli np. skończy się wsparcie i ja będę chciał sformatować komputer, a płytkę mam z SP2 i zawsze po formacie mam oprócz SP3 to jakieś ponad 200 aktualizacji. Czy wtedy nadal będę mógł je pobrać, a właściwie czy same się pobiorą z Windows Update czy tam Microsoft Update? Na pewno niektórzy mają doświadczenie jak to jest już z tymi systemami co już nie mają wsparcia.

Oznacza to tyle, że aktualizacji nie będzie żadnych a w przypadku problemów z systemem pomocy od MS nie uzyskasz. No i do tego coraz mniej aplikacji obsługuje Windows XP więc tak czy owak czeka cię przesiadka na coś innego.

koniec wsparcia oznacza, że nie będzie nowych aktualizacji, stare będą dostępne nadal.

ale wymyśliłeś :stuck_out_tongue:

XP może i był dobry, ale z 6 lat temu…

Poprawki są potrzebne bo nie ma systemu/programu w którym nie było by luki w zabezpieczeniach. Zawsze się coś znajdzie

Zrób format, zaktualizuj system, i zrób klona Clonezillą, i będziesz dysponował obrazem dysku wraz z aktualizacjami niezależnie od tego czy będą dostępne czy nie. Zawsze warto sklonować system, w razie czego unikasz kłopotów z formatowaniem i nową instalacją.

@ziomo_prl, wiele osób uważa, że XP jest wciąż najlepszy bo najbardziej sprawdzony i stabilny. Ja to zdanie podzielam. Przykładowo na swoim XP nigdy nie miałem BSoD’a (a z XP korzystam ponad 5 lat), a moja dziewczyna na 7 miała kilka razy. Oczywiście zależy to od wielu czynników, ale…

@WOJEK64, czy ja wiem… wciąż wychodzą np. gry na XP, jak i programy. Inna sprawa jest taka, że jak już całkiem przestaną wychodzić to dla mnie to bez znaczenia bo wtedy takie gry tak czy siak nie pójdą na moim kompie, więc musiałbym w ogóle kupić nowego kompa i zapewne zrobię to, ale najprędzej za 3 lata i wtedy kupię sobie Windowsa 7 (ewentualnie zaopatrzę się w niego wcześniej, żeby nie było, że potem nie będzie w sprzedaży) bo Windows 7 wtedy będzie sprawdzony tak jak teraz XP, a Windows 8 jakoś mnie nie przekonuje - zbyt wiele zmian, no i typowo przeznaczony na ekrany dotykowe…

Przestaną wychodzić poprawki bezpieczeństwa.

Jeśli haker znajdzie jakąś nową lukę w systemie to żaden antywirus nie przeszkodzi mu się włamać do komputera i przejąć kontrolę.

To tylko jeden z wielu przykładów.

Przepraszam, ale każdy, najtwardszy nawet żelbet kiedyś się pokruszy, jak i zbrojenie zeżre korozja - ze starości.

Taki programista musi się sporo natrudzić, by zapewnić wsparcie dla wielu wersji systemów naraz, a stanie w miejscu ogranicza dalszy rozwój programu lub znacząco go spowalnia. Wyobrażasz sobie co by było, gdyby wszystkie aktualne aplikacje musiałyby być zgodne np. z Windows 95?

Miejsce dinozaurów zostawmy w muzeach. Masz stary sprzęt? Zainteresuj się jakąś dystrybucją linuxa.

Tak czy inaczej do końca wsparcia technicznego masz jeszcze 2 lata :slight_smile: Więc spokojnie…

Hehehhe kulą w płot;-) Te nowe Ubunciaki i wszystko z GNOME 3 potrzebuje dobrego kompa. Chyba że jakiegoś starego - i wtedy sytuacja wygląda gorzej jak w XP. Choć faktycznie pracowałem na 2 lata nie wspieranym systemie i było ok. Ewentualnie Gentoo - ale to jest dla masochistów.

Eeee tam Xubuntu albo Lubuntu i jedziesz bez żadnych problemów :stuck_out_tongue:

Ja mam z kolei inne pytanie: czy po zakończeniu wsparcia dla Windows XP w 2014 roku będzie na niego wydawane oprogramowanie?

Już powoli niektórzy producenci idą naprzód pod Windows Vista/7 rezygnując z XP. Trudno powiedzieć coś na ten temat, zależy od % użytkowników którzy nadal będą mieli XP.

Przykładowo Windows 2000 wydany w 1999 roku był wspierany do 2010. W 2003/2004 nie było problemów z programami, dużo było zgodnych z tym systemem. Około 2007 roku już dość dużo nie działało.

XP i tak wyprzedził wszystko co można w długowieczności

Niby tak, ale przecież do dziś ludzie mają systemy starsze niż xp np 2000, Windows 98 i co tak się ich zostawia?

Wiele producentów zostawia. Dlaczego mają tworzyć programy, bawić się, skoro systemu używa jakiś tam procent wszystkich użytkowników? Po drugie, stare komputery są słabe, nie widzę współczesnych programów na 128MB RAM :stuck_out_tongue:

Mało kto ma. W 2014 roku mało kto będzie miał komputer z XP. A jeśli będzie inaczej, Microsoft przedłuży wsparcie techniczne.

Ja mam teraz xp i nie zamierzam go zmieniać, może kiedyś na 7 ale na pewno jeszcze nie teraz

Firmy biją statystyki, a te raczej nie używają za dużo oprogramowania, bo pani Jadzia w okienku nie potrzebuje :stuck_out_tongue:

A po cholerę zmieniać XP na 7? KOzystałem z obu systemów i jakieś kolosalnej różnicy nie czuję. Jeśli ktoś ma stary komputer to nie ma po co zmieniać. Bo jest modniejszy? Dla mnie to głupota. Jeśli się czegoś używa to nie dlatego że to jest modne, tylko po prostu jest dobre.

Zresztą mnie to wali niech haker mi się włamuje do kompa NIC ważnego tam nie mam.

Wnioskując po sygnaturze:

należysz do tych, którzy nie idą z duchem czasu - “Haters gonna hate, hipsers gonna hip!” :wink:

No co ? Do neta się nadaje;)