Yamaha R-N402D a bi-wirring

Witam!
Zostały mi sprezentowane na Boże Narodzenie kolumny Altus 300 od Tonsil’a. :smiley: Podpiąłem je do mojej Yamahy R-N402D i gra to całkiem dobrze. Jednak dowiedziałem się o czymś takim, jak bi-wirring. Jest to rozdzielenie sygnału i prądu do niskotonowego oraz wysokotonowego głośnika osobno, co ma niby poprawić jakość audio. Teraz rodzi się pytanie: czy ta Yamaha poradzi sobie z tym bi-wirringiem? Jest sens kombinować i czy warto? Jeśli tak, to musi być pewnie specjalny kabel, bo ta Yamaha ma pojedyncze zaciski na A i pojedyncze na B.

W kilku miejscach pisano mi, że w ogóle ta Yamaha będzie miała problem z wysterowaniem Altusów 300, a okazuje się, że gra to jak nie wiem… Podłoga drży i amplituner się nie grzeje wcale.

Z góry dzięki za rady :slight_smile:

Znajdź sobie w Google porównanie R-N402D z R-N303D i zobaczysz, ze różnice są nie wielkie. Z tego co widzę w instrukcji twój ma tylko dodatkowo USB.

Tak pisze w instrukcji o tym, o co pytasz. Chyba nie chciało ci się zajrzeć.

Z tego SS wywnioskowałem, że ta Yamaha obsługuje bi-wire i trzeba włączyć speakers A i B jednocześnie. Czyżby podpinał jedną część do A, a drugą - do B?

Tak jak jest na rysunku powyżej tylko musisz usunąć zworę a na ampli włączyć A i B.
Czy to coś poprawi? Od razu napiszę dla niepewnych: ampli nie ma zdublowanych wzmacniaczy, po prostu równolegli się tor wzmacniacza podwójnymi przewodami.

Czyli w moim przypadku nie ma to najmniejszego sensu, tak?

To są nowe kolumny?

Tutaj był temat o kablach. Autor tematu kupił kable za kilka set złotych i w zasadzie to nie dowiedziałem się czy to polepszyło dźwięk czy jak. A szkoda. W Twoim przypadku bym nie cudaczył.
Najwięcej wnoszą kolumny. To jest podstawa. Tutaj najbardziej należy się skupić.
Ps. Jesteś pewien, że nie występują znaczne zniekształcenia jak głośno zagrasz?

OK, dzięki za info. No, taka ciekawostka tylko… Chciałem się o tym dowiedzieć, gdyż jak pierwszy raz zobaczyłem tył tych Altus’ów, to mnie zaskoczyły podwójne gniazda i jakaś blaszka właśnie…

Jesteś pewien, że nie występują znaczne zniekształcenia jak głośno zagrasz?

Bo ja wiem? Chyba żadnych przrsterów i innych trzasków nie ma. Na full nie robiłem i nie będę raczej robił. Co masz na myśli pisząc o tym?

Myślę o przesterowaniu wzmacniacza. Nie kręciłbym jej na full. Szkoda głośników bo przy przesterowaniu wzmacniacza cierpią najbardziej.
https://www.instrukcjaobslugipdf.pl/yamaha/r-n402/instrukcja?p=60
Ta Yamaha ma mniej niż 100W na kanał (przy obu kanałach). Dlatego z umiarem :stuck_out_tongue:
Ps. A skąd pomysł na te altusy?

Ja robię max do 50 proc. Głośności. Jednak jest to już naprawdę max. Tak, to 40 do 45 proc

Co, jeśli mi napiszesz, że sprzęt nieodpowiedni lub za mocny to mnie lekko załamiesz, bo dostać takie coś na Gwiazdkę, to rzecz rzadko spotykana.

Dodam jeszcze czym się objawia to przesterowanie wzmacniacza ? Będę czujny i zwracał na to uwagę.

@Grzesiekk

Jesteś pewien, że nie występują znaczne zniekształcenia jak głośno zagrasz?

Jedyne, co jest, to taki cichutki szum wtedy, kiedy nic nie gra, ale to trzeba mieć ucho przy kolumnie - chyba, to norma…

Moje poprzednie głośniki (Pure Acoustics Nova 6F) miały 200W i grały 5 lat - też całkiem głośno i grałyby do dziś, gdyby nie twittery, które ot tak padły orzy cichym odtwarzaniu. Poza tym podpiąłem mojego brata kolumny (STX F-200 n) - również 200W i grały nie za cicho. Dźwięk nie charczał,ampli się nie grzał etc. Ja byn tak nie przeżywał…

[EDIT]
Na stronie Tonsil’a jest napisane, że moc nominalna tych Altus’ów to 150 W, a maksymalna to 300W, więc ja bym patrzył na to 150 W.
Link:
Tonsil - producent nagłośnienia - Altus 300 (tonsilproducent.pl)

[EDIT2]
Skąd pomysł? No - marzenie - tyle :slight_smile: Ja pamiętam, kiedy byłem mały, jak mój tata grał na swoich Alton’ach 110 podpiętych do wzmacniacza Diora WS 504. Grało to jak nie wiem. Mój brat obecnie używa tej Diory i ma podpięte te STX F200 n + do tego jeszcze jakieś kolumny od Audiomega. I co ty powiesz teraz? 4 kolumny naraz i niczego nie uwalił.

Jak napisałem, ze gra mi czyściej, czystrzy bas to widocznie nie przeczytałeś tego w moim temacie. Poza tym to co dla mnie gra ładnie dla ciebie może nie grać ładnie. Każdy ma inny słuch więc takie opinie można sobie potłuc o kolano. Poza tym opinie trzeba wyrazić taką po dłuższym słuchaniu, a nie w momencie podłączenia.

Uzasadnij tą bzdurę powtarzaną przez sprzedawców z przypadku.

Altus - legenda - najgorsze kolumny w historii Tonsila.

co?! Dlaczego?

Gorzej niż fatalne brzmienie.
Fakt że wyglądały bardzo efektownie.
Stare altusy - bas przypominał kopanie w karton, zbyt krótkie bassreflexy - źle wyregulowany rezonans karkas rozbijał się o dno szczeliny…
GDWT - kolumny estradowe się ich wstydziły - nieprzyjemne, natarczywe brzmienie, pasmo do 16kHz o ile dobrze pamiętam.
Nowe altusy to ciągle syf do głośnego słuchania diskopolo.

ty sam jesteś syf.

Osobiste wycieczki robimy osobiście lub milczymy.

Posłuchaj tego badziewia i chociażby Klipscha w zbliżonej cenie, stwierdzisz to samo nawet jeżeli Klipsch to będą regałówki.

Nie broń proszę gówna tylko dlatego że je posiadasz i znasz alternatywy.
Słyszałem wszystkie altusy, wszystkie były mniej lub bardziej do dupy.

KLIPSCH R-820F Czarny (1 szt.) Kolumna głośnikowa - ceny i opinie w Media Expert

To jak te moje Novy 6F od Pure Acoustics

Nie porównuj proszę tych dwóch zestawów bez dokładnego osłuchania obu.
To jak opisywanie smaku potrawy którą się widziało na zdjęciu.

Jak się tą nazwę Klipsch wymawia? Ja wymawiam to „klypś” tak, jakby to było po niemiecku…

Zainteresuj się marką zamiast się nabijać.
Wskocz do jakiegoś salonu audio, posłuchaj jak to gra.

Wrócisz z odsłuchów i wystawisz swoje altusy na sprzedaż.