Z eBayu ale czy legalny system (Windows 7 OEM)


(kiszonyogór) #1

Pracuję w DE i tu na eBayu znalazłem niedrogo Windows 7-płytka i hologram do naklejenia(Dell)nowe

Licencja(tłum.automat)

W wyroku Federalnego Sadu z dnia 7 Lipiec 2001 I ZR 244/97 zostal sprzedazy wersji OEM - nazywa endbundelte oprogramowanie do tego jest - dozwolone bez powiazanego sprzetu. Mozesz zainstalowac licencje na dowolnym komputerze i uzywac go.

Czy można to kupić i co znaczy OEM?


(fiesta) #2

Najprawdopodobniej jest tylko wersja przeznaczona dla komputerów Dell. Instalacja na innym sprzęcie jest niezgodna z licencją.


(Semtex) #3

Może podaj link do tej aukcji. Często na ebay.de kupuję to mogę zobaczyć co i jak :slight_smile:


(GL1zdA) #4

Nie możesz kupić wersji OEM Windows 7 i zainstalować go samodzielnie. Licencja pozwalająca na instalowanie wersji OEM na składanym przez siebie komputerze pojawiły się dopiero w Windows 8: Licencja na użytek osobisty.

Masz tam w FAQ:


(Semtex) #5

Sam MS nie jest do końca pewien jak to ma wyglądać, jednak twierdzenie, że OEM System Builder jest nielegalny jeżeli sam zainstalujesz jest nadużyciem. http://www.dobreprogramy.pl/Informacje- … 15413.html

Nie popadajmy w paranoję.

http://www.dobreprogramy.pl/Windows-7-O … 15352.html

http://www.dobreprogramy.pl/Kontrowersj … 15368.html

jak-jest-licencja-oem-windows-t446708.html


(kiszonyogór) #6

Dziękuje za pomoc,Może rzucicie okiem na link,jest sporo opisu.

www.ebay.de/itm/261316833315?_trksid=p2 … EBIDX%3AIT


(Semtex) #7

fiesta miał rację co do tego, te systemy mogą być instalowane tylko na brandowanych maszynach DELL :wink:


(kiszonyogór) #8

Rozumiem,Jeśli zainstaluje ten Windows na innym lapie niż DELL to nie jest legal.Dziękuję Wszystkim za pomoc.Sprawa jasna.


(Jazwik69) #9

Nieprawda, jest legalne, jednak nie jest zgodne z umową licencjonowania microsoftu…KTÓRA NIE STOI PONAD PRAWEM OBOWIĄZUJĄCYM W UE. Jeszcze raz powtarzam że jest legalne a system legalizuje się poprzez call center (telefon) bezproblemu, łatka sprawdzająca legalności systemu też nie wykazuje żadnych niezgodności, a najistotniejszym dowodem legalności takiego czy innego płatnego systemu operacyjnego jest jego dowód zakupu - konkretnie faktura a nie jakaś tam nalepka…, nie dajcie się łapać na jakieś brednie, więcej o tego typu licencjach i procesie ich dotyczącym (który microsoft prz*je*al…) możecie przeczytać na: http://prawo.rp.pl/artykul/576551.html


(Sebastianhalaczkiewicz) #10

Czyli, np. jeżeli kupię system OEM z napisem DELL na naklejce będę mógł go zainstalować na komputerze (dla przykładu) HP? Skoro EULA u nas nie obowiązuje, to zgodnie z polskim prawem mam legalny system?


(G7996095) #11

 

Ludzie, nie załamujcie… 

 

LEGALNY a NIELICENCJONOWANY to dwie różne rzeczy. Możesz kupić Windows XP OEM dla DELL, zainstalować na Asusie, i zaktualizować kupując w MicroSofcie Windows 8. Jednak system taki będzie NIELICENCJONOWANY, lecz w pełni LEGALNY. Producent może wpaść ci do domu i odmówić dostaw aktualizacji, ale nic ponadto. Kwestia jest tylko tego, czy chcesz być na cenzurowanym u producenta. 

 

W Internecie na forach Apple’a, ktoś kiedyś zapytał: “Czy mogę zainstalować OS X na PC?”. Obsługa Techniczna miała problem, bo system taki dedykowany jest tylko, dla komputerów MAC, lecz zakupiony system nie łamał jakichkolwiek praw. Apple wysłało prawników do Polski by wyjaśnili tą sprawę. Polskie prawo zakłada możliwość kompilacji oprogramowania na własny użytek, jeśli wymaga tego specyfikacja techniczna sprzętu (instalacja Windows XP na smartphonie). Wszystko stanęło na tym za obupólną zgodą, że system taki będzie NIELICENCJONOWANY, lecz w pełni LEGALNY i producent będzie miał prawo odmówić aktualizacji takiego systemu. 

 

P.S. OS X da się zainstalować na PC, ale trzeba się nagimnastykować…