Za jakiś czas przechodzę na światłowód - jak to się odbywa?

Za jakiś czas przechodzę na światłowód
co powinienem wiedzieć?
czy zmienia się kabelki RJ45 na jakieś potężniejsze?
czy trzeba zmienić kartę sieciową, mam taka zintegrowaną - 100 mb czy jakoś tak
zapewne router musi być przystosowany do takich prędkości
a i kiedy przychodzi fachowiec żeby to podpiąć, umawia się wcześniej czy przychodzi bez zaproszenia ? :wink:

Najpierw upewnij się że dają np. 300 Mbps / 500 Mbps / 1 Gbps. Jak nie dają to nie ma jeszcze sensu kupować lepszy router i kart ze wsparciem 1 Gbps.

(32 lub 64 albo 128 MiB/s)

Dygresja: Dalej nie ustaliłem czy to są „Mibps” / „Gibps” - jak nie to wtedy osiągamy minimalnie mniej:

30 lub 60 albo 120 MiB/s

(Spadek 8 > 4 > 2 może być błędny by pokazać różnicę)

oferta jest taka

dla domu:
300/100 Mb/s
600/100 Mb/s
1000/100 Mb/s

dla firm:
400/100 Mb/s
800/100 Mb/s
1000/100 Mb/s

nie wiem dlaczego upload jest wszędzie taki sam

Łącze o jakich parametrach i od jakiego operatora zamówiłeś? Podaj dokładny model laptopa i routera.

Jeśli masz przewody cat 5e i wyżej to nie ma takiej potrzeby.

To zależy czy wykupujesz usługę wyższą niż 100 Mbps, jeśli tak, to tak :wink:
Router powinieneś dostać od operatora, będzie przystosowany do pracy w GbE (Gigabit Ethernet), jeśli taką usługę zamówiłeś.

Myślę, że podobnie jak ze wszystkim instalator umawia się z abonentem :wink:

mam kabel RJ45 . a router też działa na RJ45 , trzeba go przez to zmienić?
a dokładnego pakietu prędkości nie podpisałem … tylko mam teraz zaklepane ze chce mieć światłowód. przeciągnęli kabel i za 2 miesiące mają zainteresowanym podłączać

Jeszcze może poprosić byś we własnym domku pochodził 15-45 min w maseczce (jak będą przeciągać w nieskończoność montaż).

Jedynie pytanie co na to „mir domowy”.

Może i będzie trzeba, ale nie z powodu kabli a wydajności :wink:
Operator zawsze dostarcza router zdolny do obsługi zakupionej usługi (niekoniecznie przez WiFi), więc jeśli nie jesteś bardzo związany ze swoim obecnym urządzeniem, to możesz liczyć na to, że dostaniesz nowe od operatora. Generalnie przed zamówieniem usługi sugerowałbym zapytać operatora jaki sprzęt stosuje.

Zacznij od podpisania umowy jeżeli już masz światłowód w domku lub w bloku, w mieszkaniu. Bez podpisanej umowy nikt ci nic nie zrobi. Mi do domku skopali światłowód, leży już miesiąc w ziemi, a umowy podpisać nie mogę i korzystać bo żaden operator o tym nie wie. Wiec cierpliwie czekam na LTE.

W Orange jest tak, że światłowód dochodzi do gniazdka w domu:

Jeśli sobie zażyczysz, to zamontują urządzenie ONT (optical network unit). Do wejścia ONT podpinasz kabel optyczny z gniazdka, na wyjściu ONT masz zwykle gniazdo UTP, do którego podpinasz swój router. Bez ONT nie możesz korzystać z własnego routera. Orange daje swoje urządzenie Funbox, które ma wewnętrzny ONT.

Patrz a u mnie światłowód kończy się w skrzynce na korytarzu przy wejściu do budynku a do mieszkania kabel…
Myślisz że będą kuć i wiercić całe bloki żeby doprowadzić do mieszkań światłowody zamiast wykorzystać istniejącą infrastrukturę?

W zdecydowanej większości instalacji tak właśnie jest.
Kabel miedziany do mieszkania masz tylko wtedy, gdy z jakiegoś powodu nie da się doprowadzić bezpośrednio światłowodu (np. brak zgody wspólnoty)

Według tego co napisałeś najmniejszą prędkość jaką oferują do domu to 300 Mb/s a twoja karta ma tylko 100. Zeby osiągnąć pełną prędkość karta do wymiany. Tylko napisz coś dokładniej o całym sprzęcie nie tylko o karcie. Bo integrę 100 Mb/s to miały leciwe już komputery i mimo wymiany karty cały PC/Laptop może być słabym ogniwem. Sprzęt operatorzy dają różny: możesz dostać tylko modem ONT a router we własnym zakresie albo z możliwością kupna w „promocyjnej” cenie. Większość jednak daje router z wbudowanym ONT. Jednak parametry tych routerów są bardzo różne więc musisz dowiedzieć się co oferuje twój operator. Ja miałem wybór albo sam ONT albo router. Wybrałem ONT a router kupiłem sobie sam.

Z tego co jest na stronie Orange dają Funbox 6 czy jakoś tak z Wifi 6 AX do 3600 w cenie abonamentu. Nie dają nic za darmo tylko tak na prawdę wypożyczają. Rezygnujesz po 24 miesiącach i sprzęt jak router ich musisz oddać, nawet jak podrapany przez np kota.

Inea, która daje symetryczny światłowód pytałem na czacie, na ich stronie, automatycznie robią ONT i możesz sobie podpinać jaki chcesz router i to ONT ustawiają w tryb bridge (tryb mostka).

Inea zawsze daje ONTa z funkcją routera do swojej usługi, nawet jeśli będziesz ją odbierał w trybie bridge. Nie dają jednoportowego ONTa.

Mi na czacie Idea pisał niby technik, ze jest to ONT z jednym portem ethernet i do tego dają zwykły router. Za ONT z wiekszą liczbą portów LAN trzeba zapłacić, ale nie pamietam ile.

No to ciekawa sprawa. W Wielkopolsce nie widziałem takiej konfiguracji w sytuacji gdy wykonawcą i operatorem sieci była Inea. Co innego, gdy z takiej sieci korzysta inny operator, wtedy jednoportowy ONT i gateway jest standardem.

Może jakiś czas temu robili inaczej, a teraz robią inaczej :slight_smile:

T-Mobile każe ustawiać PPPoE i VLAN :slight_smile: