Za mało mocy Apple M1 co polecacie?

Cześć,

Składam filmy na MacBook Pro m1 16 GB RAM, niestety o ile samą pracę ratuje proxy o tyle renderowanie trwa po 7 godzin, jak trafi się więcej klientów na obróbkę filmów - komputer mieli film za filmem przez 3 dni pod rząd - dramat. Jak muszę dorobić coś w blenderze to już robi się naprawdę słabo.

Szukam czegoś mobilnego co jednak pozwoli więcej wyciągnąć z siebie w DaVinci Resolve, podjarałem się jak dziecko Zenbook Pro 14 Duo OLED (UX8402, 12th Gen Intel), który:

  • liczę na większą wydajność podczas renderowania filmów/obiektów 3D
  • ma większy dysk
  • więcej ram
  • odpala Skyrima
  • da się z nim pójść do klienta co jest mega ważne, bo część poprawek robię na żywo,
  • z racji tego, że i tak działam na pakiecie Microsoft właściwie nie jest to dla mnie jakiś mega skok w nieznane, a półtorej roku temu działałem na Windowsie

PYTANIE

Jak porównać wydajność GeForce RTX™ 3050 Ti do M1 w renderowaniu filmów? Ma ktoś jakiś pomysł?

Znalazłem jakieś porównania na www, ale niewiele z nich wynika.

Na tym filmie ktoś robi test czasu trwania renderowania na maku z M1 MAX i laptopie gamingowym z laptopowym GTX 3070. M1 MAX wygrywa:

Na jakim programie?

DaVinci Resolve 18 – Studio, wiesz jak to jest. Każdy chce mieć piękną skórę etc. i efekty beauty z maską AI mieli to w opór, jak do tego ktoś nagrywa już w 4K i tak chce otrzymać materiał - renderuje potem się w opór czasu.

dzięki, zerkam

Co do sprzętu:

nie no do 14 tyś. ujdzie to jest po bandzie już

Do takiej pracy jaką chcesz wykonywać i w okolicach 14k złotych to zainteresowałbym się tymi pozycjami na Twoim miejscu:

1.ASUS ROG Zephyrus M16 i9-12900H/32GB/1TB/W11 RTX3070Ti - Notebooki / Laptopy 16" - Sklep komputerowy - x-kom.pl - 32GB RAMu, i9-12gen, RTX 3070Ti, matryca 2560 x 1600 (WQXGA)
2. ASUS ROG Strix SCAR 15 i9-12900H/32GB/1TB/Win11 RTX3080Ti 300Hz - Notebooki / Laptopy 15,6" - Sklep komputerowy - x-kom.pl - 32GB RAMu, 9-12gen, RTX 3080Ti, matryca FHD 1920x1600
3. MSI GS66 i9-12900H/32GB/1TB/Win11 RTX3070Ti 240Hz - Notebooki / Laptopy 15,6" - Sklep komputerowy - x-kom.pl - 32GB RAMu, i9-12gen, RTX 3070Ti, matryca 2560 x 1440 (WQHD)

Ciężko będzie o coś lepszego w tych pieniądzach. :wink:

dzięki, zaraz sprawdzę benchmarki i youtubowe testy renderingu :smiley:

Skoro tworzysz coś zawodowo i używasz Macbooka Pro M1 to trochę lipa. Do amatorskiej pracy jest zapas mocy, do profesjonalnej pracy tylko MAC Studio. Ale tani sprzęt albo profesjonalny.
PS. polecane kompy z windows to śmiech na sali, Mac je zjada…

Zobacz słabsze modele z tej samej serii:

Jedyne porównanie jakie widzę to Graphics Card Comparison - Head 2 Head i tu RTX wypada prawie 3 razy lepiej od M1

Average Gaming Apple M1 7-Core GPU → 100%
Average Gaming 30-70 fps → 100%

Average Gaming NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti Laptop GPU → 282%
Average Gaming 30-70 fps → 316%

Average Gaming Apple M1 8-Core GPU → 117%
Average Gaming 30-70 fps → 123%

Jak to się przekłada na DaVinci Resolve? Nie mam pojęcia ale mogę zgadywać że może być przypadek prostego montażu bez efektów, gdzie M1 zrówna się czy nawet wyprzedzi RTX’a a może być linia montażowa bogata w efekty i wtedy wynik będzie zupełnie inny. A może to bzdura i moc RTX wcale nie jest wykorzystywana przez DaVinci Resolve, bo to nie gra.

Widzę tylko jedno wyjście. Zgraj swój projekt, który wymaga dużo mocy na pendrive. Podejdź do sklepu mającego na stanie laptopa z RTX’em, dogadaj się z właścicielem ze zapłacisz mu jakąś kwotę za możliwość sprawdzenia jak szybko ten projekt policzy się na RTX’ie czy ewentualnie kupisz u niego laptop jak będziesz zadowolony.

Może też ktoś z forumowiczów mający takiego laptopa będzie skłonny zrobić test na Twoim projekcie.

Dziękuję za zaangażowanie wszystkim.

@anon97220007 Kiedy zaczynałem z 1 rok temu był zapas mocy, nigdy nie sądziłem, że się uda - serio. Kto by sądził, że kiedyś z pasji wyjdzie pomysł na dodatkowe $$$ i będę siedział ze swoim mały Speed Edytorem na wsi i składać filmy. Właśnie skończyłem renderować te puszczona wczoraj o 20:00 :D, mamy 9:11

Can the M1 Max MacBook BEAT an RTX 3080 Laptop? - YouTube według tego filmu laptop z RTX 3080 będzie mocniejszy od M1 MAX (Przypominam, że ja mam pierwsze M1)

Co zmienia ten napis Ti na końcu karty graficznej, to ta sama z testu YouTube co linkuję?

Czyli to dobrze jak jest Ti?

Zobacz jeszcze to:

Tutaj autor też mierzył czas renderowania i M1 wygrał potężnie:

Widziałem też filmy, gdzie LOL ma 100FPS, a praktyka pokazuje, że jest niegrywalny. Więc już dawno włożyłem te filmiki między bajki, bo jak się spróbuję naprawdę pracować to zaczyna się okazywać, że tyle problemów wychodzi, że lepiej kupić coś markowego do pracy.

Dlatego nie polecam filmików, na których pokazuje się benchmarki, tylko takie, gdzie mierzy się czas renderowania tego samego materiału przy takich samych ustawieniach.

btw. Ciekawe jest to, że laptopy gamingowe z GPU Nvidii mają znacznie lepsze wyniki w grach, od laptopów z M1, ale przy DaVinci Resolve jest odwrotnie. Być może to jest jakieś ograniczenie nałożone przez Nvidię aby karty gamingowe nie wykosiły z rynku kart profesjonalnych?

Bo to GPU od Apple, jest mocno okrojone w stosunku do prawdziwych GPU, a do tego jeszcze te programy średnio stabilne są. Potrzeba jeszcze kilku lat, żeby to jakoś oprogramowali. link, link, link.

A ja się zastanawiam, dlaczego nie przygotujesz sobie tak warsztatu, żeby prezentować i montować z klientem na tym co masz, ale do renderowania kupić PC na mocnych podzespołach? Wyjdzie taniej i dużo wydajniej, bo włożysz bądź ile RAM, kilkunasto-rdzeniowy procek i będzie mieliło jak złoto, a w tym czasie możesz pracować nad następnym projektem.

Wychodzi na to, że Blackmagic Design lubi te procki bo od wersji 17.4 Davinci obsługuje sprzętową akcelerację na prockach M1 max i M1 pro:

Obsługuje, bo bez tego to była by lipa, do edycji spoko, tak naprawdę największą zaletą nowszych maków jest głównie to, że mają więcej portów. Do renderowania jednak lepsza jest stacja, bo niestety ale przy dłuższej pracy sporo osób zgłasza, że się potrafi komputerek wysypać. np. tutaj masz dyskusje.