Zablokowane funkcje w BIOSie


(Easy Rider) #1

Chcę zrobić format komputera i przerzucić się z Windows 10 na Windows 7. Niestety w BIOSie mam zablokowane te najważniejsze dla mnie opcje (Launch CSM) przez co nie mogę uruchomić systemu z CD-ROM.
Jak mogę uaktywnić te komendy?

Dane o systemie:
Windows 10 Home x64


(smbody) #2

Podaj lepiej płytę główną/model laptopa.


(pocolog) #3

Opcje BIOS nie są zależne od systemu operacyjnego, prędzej od producenta płyty głównej/komputera.


(Easy Rider) #4

Dodatkowo:
BIOSReleaseDate: 01/13/2015
BIOSVendor: American Megatrends Inc.
BIOSVersion: X555LJ.204


(pocolog) #5

Asus nie wydał nawet sterowników dla tego komputera pod Windows 7. Nie polecam downgrade do takiego starego systemu operacyjnego.


(Easy Rider) #6

Powodem, dla którego chcę zmienić system są automatyczne aktualizacje. Próbowałem się ich pozbyć (ponieważ mi nie odpowiadają), ale z tego co wyczytałem to w wersji Windows 10, którą ja posiadam (Home) nie da się ich wyłączyć.


(Garoz) #7

Tylko jak Win 7 nie będzie miał sterowników to co ci z tego laptopa wtedy?


(KAZDAN63) #8

Sterowniki można zdobyć na stronach producentów zainstalowanych urządzeń . Obraz instalacyjny W7 SP1 PL x64 powinien zostać zmodyfikowany do UEFI (BOOT\EFI) , dołączone powinny zostać powinny niektóre poprawki (aby zapobiec problemowi z WU) , niektóre sterowniki (AHCI) a bezwględnie USB 3.0 .
-Reinstalacja Win 7 niemożliwa - ekran gaśnie (INTEL Z370 to Coffee Lake)
INTEL CORE I5-5200U to Broadwell . Myślę , że na tej platformie da się zainstalować W7 SP1PL x64 jest to tylko kwestia posiadania odpowiedniej wiedzy . Gdyby to trafiło na mnie porażka nie wchodzi w grę !


(Astor44) #9

Możesz się cofnąć jedynie do Windows’a 8.1 i to 64-bitowego. Nie sadzę, byś dla Windows’a 7 znalazł sterowniki.


(AnonimX) #10

Oczywiście, że można wyłączyć aktualizacje. Jest to tego pełno aplikacji w sieci.


(Pablo79) #11

Jeżeli kupiłeś tego laptopa z już preinstalowanym systemem Windows 10 to może być tak (choć nie musi), że tych opcji zablokowanych w BIOS-sie (a dokładnie UEFI) nie da się odblokować. Producent być może nie przewidział możliwości zainstalowania innego systemu niż Windows 10.

A nawet jak ci się nawet uda zainstalować Windows 7 to tak jak zauważyli koledzy, kwestią będzie to czy znajdziesz sterowniki dla tego lapka działające pod Win 7.


(AnonimX) #12

Intel 5 generacji to marne szanse na sterowniki do Windows 7.
Lepiej zostać na 10 i wyłączyć aktualizację i szpiegowanie.


(foreste) #13

Windows 7 można zainstalować z pendrive przygotowanego z https://www.dobreprogramy.pl/Windows-7-USBDVD-Download-Tool,Program,Windows,25159.html


(mrFreeze) #14

Podpiszę się pod tym co napisał @KAZDAN63 jak ktoś chce na 99% znajdzie sterowniki pod W7.


(KAZDAN63) #15

Nie sądzę ! Tylko tyle , że ASUS nie zabrał ich w jednym miejscu , ale dla chcącego nie jest to trudność nie do pokonania .


(AnonimX) #16

Tak, można się bawić w VID i PID i szukać sterowników. Ale jak nie znajdzie sterowników do dźwięku lub wifi, to system jest nieużywalny.


(foreste) #17

ale warto spróbować bo windows 10 jest bardzo irytującym i nie intuicyjnym systemem


(KAZDAN63) #18

Jak się da zainstalować na Coffee Lake (o SKYLAKE i KABYLAKE nie wspominając , bo robiłem to własnymi “rencami”) to tym bardziej na takim “zabytku” jak Broadwell .
Ja im dłużej użytkuję W10 PRO x64 tym coraz bardziej jestem nim poirytowany (choć podobno przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka , a przyzwyczaić nijak się nie mogę) ! W zapasie mam drugi komputer z W7 PRO SP1 PL x64 oraz lustrzaną kopię zapasową na zewnętrznym HDD USB 3.0 z W7 PRO SP1 PL x64 (taka głupia to ja już dawno nie jestem , aby instalować system od nowa oraz zdawać się na łaskę i niełaskę MICROSOFT-u) na którym obecnie mam zainstalowany W10 PRO x64 i jak MICROSOFT spełni swoje zapowiedzi odnośnie UWP i sklepu i/lub będzie chciał 49USD (zapewne +VAT) , to ja z tego “pociągu” wysiadam !!!
DIRECTX12 ? Jak mały byłem tj. mleko jadłem , a chleb piłem to mama straszyła mnie … bobskiem i podobno robiłem się spokojniejszy (nie pamiętam) ! Jak czytam te peany na temat W10 tutejszych jego apologetów , to mam usilne przekonanie graniczące z pewnością , że jestem na poziome argumentacji w przedszkolu !

W10 to system anty-intuicyjny ! Klasyczny przerost formy nad treścią . Przykład jak skomplikować rzeczy z natury proste . MICROSOFT naśladuje APPLE (sprawa kalkulatora) . Dobrze , że działa mi większa część skrótów z W7 do których mam przypisane skróty klawiatury (CTRL+SHIFT + …) bo inaczej to W10 byłby dla mnie już tylko wspomnieniem .