Zainstalowałem linuxa ale nie odpala się

To tak, zainstalowałem na netbook’u PCLOS’a, wybrałem mu partycję gdzie ma się zainstalować i zamontowałem katalog root oraz katalog /home na drugiej partycji.

Po instalacji restartuje i uruchamia mi się windows. ;/

Co mam zrobić ? Pomyślałem, że może zainstalować go ponownie ?

Grub się zainstalował?

NIe mam pojęcia, instalator nie pytał o grub’a. Może jeszcze raz zainstalować ? Dodam, że nie wybierałem trybu experta. ;p

Odpal LiveCD i zainstaluj Gruba.

Spoko, internetu tam nie mam, więc muszę oddzielnie pobrać gruba2, pobrałem i zainstalować problemu nie ma, ale brakuje bibliotek, które pobieram ręcznie.

http://rpm.pbone.net/index.php3/stat/4/idpl/26537829/dir/pclinuxos/com/grub2-efi-2.00-3pclos2014.x86_64.rpm.html

Ściągnąłem grub2win na windowsa, folder skopiowany został na c:, odpalam, konfiguje ale nie ma tam typu PCLinuxOS, jest np Ubuntu, Suse, Fedora, Mint, ja wybieram Fedorę zapisuje zmiany i restartuje system. I jest błąd:

error: module ‘ntfscomp’ isn’t loaded.

Entering rescue mode…

grube rescue>

Jest do wyboru tak:

Windows 7

Grub 2 For Windows

Jak wybiorę windows 7 to odpala mi się normalnie windows. A jak wybiorę tę drugą opcję, to właśnie jest taki błąd jak wyżej napisałem.

Sprzęt jest na (U)EFI? Jeśli tak, to wystarczy uruchomić Linuksa z poziomu boot menu (wtedy nie ma już GRUB-a startującego automatycznie jak na klasycznym BIOS z MBR, ale odpala się systemy z menu bootowania EFI).

 

Pytam, bo na tych sprzętach po instalacji uruchamia się normalnie Windows, a sam spędziłem tydzień nad tym nim domyśliłem się, że teraz na EFI uruchamia się systemy nieco inaczej. Wielu się właśnie na tym łapie - instalują, restart a tu…nie było GRUB-a, odpalił się Windows, no co jest? :slight_smile:

Jeśli EFI to to co trzeba mieć włączone w biosi’e, jak tutaj jest, no to nie mam takiej opcji.

http://www.thomas-krenn.com/pl/wiki/Instalacja_systemu_Windows_w_trybie_UEFI

 

Jeśli nie, to nie wiem gdzie tego szukać. ;/

 

 

Tylko w PCLOS gdy konfiguruje i klikam na ok, to ten GRUB2 musi się pobrać, ja nie mogę nic pobrać bo karta sieciowa jest słaba.

a spróbuj zainstalować z jakiejś innej dystrybucji z livecd tego gruba jak np. tutaj http://www.ubuntu-pomoc.org/przywracanie-gruba-2-z-livecd/ Tak w ogóle co to za głupota aby taka podstawa jak grub nie była dołączona do instalatora systemu

Jaki to sprzęt, przede wszystkim? Nie zawsze w nowych sprzętach jest wybór pomiędzy Legacy BIOS a UEFI - czasem siedzi tam po prostu EFI. Poza tym - wizualnie menu UEFI mogą różnić się między sobą, także nie patrz na tutoriale, bo tylko zamącisz sobie :slight_smile:

 

JEŻELI Twój sprzęt jest na EFI, spójrz tutaj:  http://forum.dobreprogramy.pl/problem-z-dual-boot-fedora-20-i-windows-81-t483729/

 

Jeśli jest na klasycznym BIOS, to faktycznie trzeba przeinstalować GRUB-a, i nie ściągaj jakichś wynalazków typu grub2win, tylko zainstaluj z płytki systemu.

 

 

 

 

 Jest dołączony z pewnością - problem jest gdzieś pewnie u autora tematu, a jeśli ma EFI (objawy pierwszego wątku na to wskazują) - to już wszystko jasne, bo wtedy systemy odpala się z menu (U)EFI Boot Menu, a nie z GRUB-a, który tradycyjnie ładował się MBR.

PCLOS w ogóle ma jakieś dziwne te bootloadery. Pamiętam, że dla beki chciałem sprawdzić llivecd i za chiny nie mogłem odpalić go z pendriva, a już cudowałem z róznymi opcjami. Dopiero jak wygrzebałem gdzieś jakąś płytkę i nagrałem, to zaskoczył.

Komputer to netbook hp pavilion dm1-4000.

Też myślałem, że jest wgrany w ten live, ale konfiguruje i potem trzeba pobrać, spróbuje z ubuntu, bo mam live’a na dysku.

Z drugiej strony już odpalałem live’a ubuntu, strasznie mocno zżera CPU, nic nie robię a tam skaczą procenty w procesorze.