Zainstalowałem Windows 8 i co dalej?

(Jeśli temat już był to proszę skasować)

Pytanie dotyczy poprawnego instalowania programów,ustawiania opcji oraz kolejności wykonywania czynności po świeżej instalacji windows 8. Czego unikać lub nie należy robić. Krok po kroku doprowadzając system do stanu codziennego użytkowania. Robiłem to już milion razy na podstawie poradników z czasów Xp’ka ale im nowszy system tym wolałbym odświeżyć swoją wiedzę na ten temat.

ps: Proszę nie pisać że to zależy od indywidualnego podejścia i potrzeb bo każdy używa innego antywirusa i innej przeglądarki i nie ma idealnego systemu , bardziej chodzi o standardowy poradnik co zrobić po reinstalacji systemu żeby wszystko chodziło poprawnie i jak możliwie bez błędów. Przykład zainstalowanie directx bo bez niego nie można grać oraz należy to zrobić na początku bo jest potrzebny też innym programom itd

Zainstalować wszystkie aktualizacje z Windows Update i wszystkie brakujące sterowniki (vide Menadżer Urzadzeń). To podstawa. Potem właściwie wszystko obojętne, czyli jak bywało niegdyś. Nie instaluj jakichś dziwnych dodatków dopóki aplikacje Cię o to nie poproszą, np. Flash Player, Java, Direct X etc.

a jakbyś czyścił system to nie częściej niż 1 raz na tydzień(po przeczyszczeniu programy i system muszą odtworzyć te pliki a to zajmuje troszeczkę)

jak będziesz usuwał programy których nie używasz po czym czyścił go to powinien dość sprawnie i długo pracować

Może inaczej , napisze co robię zawsze a wy powiecie czy dobrze.

1)instalacja windows 8

2)instalacja sterowników

3)aktualizacja (windows update)

4)zmiana planu zasilania na wysoka wydajność (dla gier)

5)instalacja antywirusa a właściwie pakietu ochrony

6)zmiana widoczności plików w opcje folderów

7)instalacja komponentów i bibliotek systemowych

-directx

-net framework 3,5 sp1

-visual c++ (2005,2008,2010,2012) oraz (x86,x64)

8)zwiększenie głośności głośników i mikrofonu (dla mikrofonu opcja +20db boost żeby nie krzyczeć podczas rozmowy w skype)

9)instalacja przeglądarki internetowej

10)instalacja programu:

-do rozpakowywania plików

-do przeglądania plików pdf

-do przeglądania zdjęć

-do ściągania filmów (teledyski,youtube,itd)

-do komunikacji(gg,skype)

-do odtwarzania filmów oraz kodeki

-do odtwarzania muzyki

-do nagrywania płyt

-do czyszczenia systemu (rejestr,dysk)

-do defragmentacji dysku

-biurowego office

-gier (steam,origin,windows live)

-do emulacji napędu

-do ściągania przez p2p

11)instalacja wtyczek do przeglądarek internetowych (żeby zawartość stron chodziła poprawnie)

-adobe flash

-adobe shockwave

-java

-microsoft silverlight

-windows media player plugin

-divx plus web player html5

-quicktime

-real player

12)klasyfikacja systemu czyli windows ocenia wydajność sprzętu (optymalizacja)

5, 6, 7, 9 - niepotrzebnie!

11 - całe niepotrzebnie,

10 ) instalacja programów:

-do przeglądania zdjęć - niepotrzebnie

-do odtwarzania muzyki - niepotrzebnie

-do defragmentacji dysku - może być, ale systemowy jest wystarczający.

Twoja propozycja, to zrobienie z systemu Windows 8 muła!

Poraj chodzi o funkcjonalność nie o mulenie oraz to że nie każdy używa tylko programów microsoftu. Instalacja przeglądarki innej niż internet explorer jest nawet sugerowana na początku zaraz po aktualizacji systemu.

GG zmień albo na leciutkiego WTW albo na bardziej funkcjonalnego AQQ(można nawet z skype się łączyć i gadać przez aqq)

nie pamiętam która wersja ale teraz nie jest dużo lepiej kiedyś GG umiało w porywach wsiąść 250MB ramu a WTW 25MB

kodeków też bym nie instalował one umieją zamulić komputer bardziel polecam VLC lekki programik z własnymi kodekami

no popatrz na od 3 lat nie instalowałem adobe shockwave i nikt się jeszcze nie upomniał zwykły Flash wystarcza

do tej kategorii jeszcze tylko java i silverlight reszta nie potrzebna a jak będzie to się zapyta przeglądarka

net. frameworki tylko wersja 4.0(dit zapomniałem jest wbudowany 4.5) i ewentualnie jak poproszą programy

do oczyszczania systemu to używaj tylko ccleanera i odkurzacza(taki program)

do nagrywania płyt polecam Ashampoo Burning Studio leciutki i darmowy program :smiley:

co do ochorny AC jeżeli piracisz AV to już bezpieczniej będzie bez niego

Defender wystarczy ewentualnie jak ci nie odpowiada że skanuje podczas idle to wyłącz go i instaluj avasta

Pamiętaj, aby regularnie czyścić system i defragmentować go, wtedy system będzie szybciej chodził.

  1. sterowniki praktycznie wszystkie instalują się przez windows update podczas instalacji (każdy komp jest inny i czego nie zainstalowało trzeba samemu, napewno ster grafiki musi być najnowszy ze stronki producenta instalowany)

  2. net framework 4.5 wbudowany

  3. directx 11 wbudowany

  4. flash w IE11 wbudowany

  5. defragmentacja systemowa najlepsza (nie ma jeszcze 100% programów, które by dobrze defragmentowały na win8, sam testowałem i pogorszyły sprawe)

  6. antywirus wbudowany(ulepszony defender) i zapora jest

  7. visual c++ redistribudable 2010 i 2012 samemu instalować, no chyba, że jest 2010 w pakiecie sterownika grafiki, jeśli instalujemy osobno i nie korzystamy z wbudowanego

  8. java, adobe pdf, firefox (bardzo szybko chodzi lepiej niż na win7, flash do firefoxa itp

to tyle

@up direxctx 11 jest ale nie ma directx9

DX 11 jest zgodny w dół i zawiera wszystkie dotychczasowe biblioteki DirectX (również 9).

Mając directx 11 aplikacje i gry nadal proszą o zainstalowanie directx 9

Ja po każdej instalacji systemu operacyjnego korzystam z tego rozwiązania: http://www.microsoft.com/en-us/download … aspx?id=35

I mam po bólu :slight_smile:

Proszę o to moje zdanie :wink:

1)Świetnie, życzę miłego korzystania

2)Windows 8 zainstaluje sam odpowiednie sterowniki

3)Spoko, aktualizacja automatyczna załatwi sprawę

4)Jaki plan masz ustawiony automatycznie? Chyba sam się przełącza do gier na odpowiedni

5)W Windows 8 jest świetny wbudowany antywirus, chyba że chcesz zmienić, na jaki ?

6)Jeśli tak wolisz, to proszę bardzo, dla mnie jest to zbędne przy normalnym korzystaniu

7)Nie musisz :wink:

9)Jeśli chcesz pomoc w wyborze pytaj :wink:

10)Patrz na punkt 9 :wink:

11)Większa połowa jest zbędna

12)Możesz uruchomić

Jeszcze raz zaznaczę FUNKCJONALNY windows 8 a rozumiem przez to że to co zainstaluję lub zmienię w nim będzie skutkowało bez problemowym uruchamianiem , instalowaniem , graniem , przeglądaniem , słuchaniem , oglądaniem itd. Taki szwajcarski scyzoryk do wszystkiego. Pakiet ochronny lub antywirus i firewall microsoftu , co kto woli. Zastanawiam się jak profesjonaliści branży IT to robią całe to “po instalacji windowsa” , dobrze by było gdyby ktoś z dobreprogramy.pl to opisał profesjonalnie.

Myślałem że w XP(i dawniej) tak też było że jak zainstaluje program(zgodny z systemem) to będzie działał jednak się myliłem :((sarkazm)

Profesjonaliści(czytaj zwykła osoba która instaluje sprzęt na wielu komputerach w wersji OEM)oni mają przygotowaną specjalną płytkę(od producenta), która robi instalację nienadzorowaną czytaj on uruchamia płytę niska klawisz i wraca po 2 godzinach albo mają przygotowany specjalny obraz dysku który kopiują na komputer o takich samych parametrach.

Po zainstalowaniu Windows 8 ( innych także ), aktywacji , aktualizacji i instalacji wszystkich swoich potrzebnych programów , nie zaszkodzi zrobić obraz partycji systemowej na innym dysku. Unikniemy wielu kłopotów w przypadku padnięcia systemu #-o .

Ja mam pytanko bo mam licencje na NOD32 Antivirus, na pewno chyba jest lepszy od tego z Windows 8? Ogólnie to gdzie się znajduję ten systemowy antivirus? Ewentualnie jeżeli chciałbym zainstalować NOD32 to muszę go jakoś wyłączyć czy jak to jest w tych nowych windowsach?

Kolejna sprawa, jeżeli chciałbym słuchać radio, jest to plik .pls należy jeszcze ściągnąć jakiś program?

Pozdrawiam.

Czy jest lepszy nie wiem, możliwe że tak. Skoro masz licencję to warto z niej skorzystać. Chcesz dostać się do systemowego antywirusa wpisz będąc w Modern UI “Defender” i już. Jeśli będziesz instalował innego antywirusa to ten systemowy zostanie wyłączony :wink:

Windows 8 ma wbudowane środowisko .NET Framework 4.5 . Jeżeli uruchomimy aplikację wymagającą .NET Framework 2.0/3.5 to kreator pobierze paczkę aktualizacji i zainstaluje .NET Framework 2.0/3.5 (wymaga połączenia z Internetem).

Biblioteki DirectX 9.0c należy instalować osobno (nie są wbudowane w system).

Jeżeli chcecie odtwarzać wszystkie pliki multimedialne zainstalujcie po prostu VLC (lub VLC x64).

Jeżeli lubicie WMP to doinstalujcie pakiet kodeków od Shark007. Ważne: Jeżeli mamy system x64 to najpierw instalujemy kodeki w wersji x86 a potem komponent x64.

Do odtwarzania plików audio polecam Foobar2000 albo AIMP3.

Kolejna sprawa to przeglądarka plików graficznych. Bezkonkurencyjny jest IrfanView.

Obsługę archiwów zapewni 7-Zip.

Obsługę plików PDF, ePub, MOBI, XPS, DjVu, CBZ, CBR zapewni SumatraPDF

Jeżeli macie tablet to polecam Calibre do konwertowania plików ePub, MOBI, PDF etc.

Pakiet biurowy LibreOffice jest wystarczający do podstawowych czynności.

Jedynym komunikatorem obsługującym GG, XMMP, SKYPE, FACEBOOK (XMMP) godnym polecenia jest WTW (w wersji BETA - instalator WEB).

Obsługa protokołu bittorent: µTorrent

Przeglądarka i Klient poczty: Firefox i Thunderbird.

Monitor zasobów komputera: HWiNFO

Usuwanie śmieci z systemu: CCleaner z dodatkiem CCEnhancer

Dodatkowo zalecam doinstalowanie aktualizacji WinHlp32.exe.

Jeżeli chodzi o ochronę AV to już kwestia indywidualna. Jednakże podstawą wyboru ochrony powinna być analiza niezależnych testów AV Comparatives, Virus Buletin czy AV-Test.org. Niestety Windows Defender jest nieskuteczny.

Osoby mające połączenie z Internetem via modem 3G mogą skorzystać z WSUS Offline Update by przygotować obrazy ISO z aktualizacjami dla Windows 8 czy Office 2010.

Do stworzenia pełnego obrazu partycji z systemem Windows 8 zalecam użycie aplikacji Clonezilla.