Zakończenie wsparcia Windows XP a bankowość elektroniczna

Witam

Chciabym zapytać o używanie Windows XP po 8 kwietnia 2014 - wiem, że MS nie wyda już aktualizacji. Czy korzystanie z tego systemu i logowanie się do bankowości elektronicznej będzie bezpieczne? Czy dobry pakiet zabezpieczający ochroni komputer przed włamaniem się na konto bankowe? Na co uważać?

Microsoft robi o to dużo szumu, a chciałbym poznać opinie ludzi którzy znają się lepiej niż ja…

Jeżeli korzystasz z komputera tylko do bankowości elektronicznej to warto po zakończeniu wsparcia XP zmigrować na jakiegoś lekkiego Linuxa np. Lubuntu (do innych rzeczy też się nada). 

Co do kwestii bezpieczeństwa XP po magicznej dacie - Microsoft zaprzestanie wydawania łatek bezpieczeństwa, więc jeżeli zostanie wykryta jakaś nowa luka to nie zostanie ona załatana. Więc jest to dość spory problem. Czy dobry pakiet zabezpieczający ochroni Cię? I tak, i nie. Tak, ponieważ będzie on czuwać czy do systemu nie wdarły się wirusy. Nie, ponieważ nie załata on luk w systemie, dzięki czemu włamanie się do takiego komputera (po odkryciu luki) będzie dużo prostsze. Podsumowanie? Po 8 kwietnia 2014 roku lepiej zmienić system. :wink:

A co poleciłbyś/cie na Intel Core2Duo 2.40GHz E4600, GA 945 GCM S2L, 2GB Ram, GeForce 9500GT 1GB, Seagate 320GB? Patrzyłem na strone Gigabyte- moja płyta główna jest dość stara i producent wspiera do Windows 7. Seven też już ma pięć lat i za rok kończy się wsparcie podstawowe… Na tym sprzęcie lepiej 7 czy 8? Czy w ogóle się nadaje?

Zauważ, że wsparcie podstawowe, o którym piszesz, odnosi się jedynie do dostarczania nowych funkcji. Łatki bezpieczeństwa dla systemu Windows 7 będą dostarczane do 14 stycznia 2020 roku - więc jest jeszcze trochę czasu. 

Co to Twojego komputera - nie jest najgorzej. Największym problemem będzie prawdopodobnie mała pojemność pamięci RAM. Do komfortowego korzystania z systemu zalecam minimum 4GB pamięci RAM - jeżeli płyta główna ma wolny slot, możesz dołożyć jedną kość 2GB (poczytaj o trybie dual channel).

Jeżeli chciałbyś wiedzieć więcej to tutaj sprawdzisz wymagania dla systemu Windows 8, a tutaj dla Windows 7. Co do obsługi Twojej płyty głównej pod Windows 8 - nie powinno być problemów.

Jeżeli nie miałeś wcześniej styczności z Windowsem 8 to dużo łatwiej będzie Ci przejść na siódemkę. 

Pracowałem na Win7 w pracy, jest podobny do XP, tylko nie wiem czy jest sens inwestować w tą wersję, kiedy ma już pięć lat…

Mam wolny slot, mogę dołożyć 2GB (4GB max).

Cóż, w Windows 8 możesz jeszcze spotkać błędy wieku dziecięcego. Windows 8 będzie wspierany, poprzez wydawanie łatek, o 3 lata dłużej niż Windows 7. Jeżeli nie przeszkadza Ci Modern UI (kafelki) i ogólny interfejs systemu (zobacz sobie np. filmiki na YouTube) to możesz śmiało brać ósemkę. :wink:

Jest możliwość pobrania Windows 8.1 Enterprise w wersji 90 dniowej z strony MS. Mam konto outlook.com ale strona wymaga rejestracji. Czy jako indywidualny uzytkownik mogę pobrać tą wersję czy jest ona skierowana tylko dla programistów?

Możesz ją pobrać jako indywidualny użytkownik i testować przez 90-dni.

Mój wpis nie będzie miał na celu nikogo zniechęcać do kupna , bądź do przejścia na inny system. Bo nie o to mi chodzi.

 

 

A co myślicie o pozostaniu przy Windows XP + pakiet ochronny i rozsądne korzystanie z www? Głównie chodzi mi o korzystanie z bankowości on-line na tym systemie. Pytam, ponieważ jestem mocno przywiązany do tej wersji, mimo że na codzień pracuję w Windows 7 (praca).

Zostanie na XP nie rozwiąże sprawy - prędzej czy później nowe wersje programów AV nie będą dostępne na Windows XP, a wraz z nimi, pozostaną stare, przedawnione z każdym następnym dniem bazy wirusów. Nie ma tak naprawdę sensu siedzieć potem na XP - bo kupisz jakiś nowy osprzęt do komputera i kaplica, bo nie będzie sterowników (i tak już od bardzo dawna często zdarza się, że sterowników dla danego sprzętu dla XP już nie ma).

 

Obrazowo - to tak, jakbyś teraz zainstalował sobie Windows 98 czy 95, to po prostu nie ma sensu. Szczególnie, jeśli komputer ma być bezpieczny.

Rozumiem, że będzie coraz trudniej o dostępność nowych programów, choć głównie używam XP do internetu i na nim działa mi dużo starszych gier i programów, które niekoniecznie uruchomią się na np. 7 lub 8.

Głównie pytam o bezpieczeństwo bankowych transakcji on-line… mam pakiet internetowy i aktualne łatki systemu (których niedługo zabraknie) i nie wiem czy to wystarczy. Nie mam dużej wiedzy jak hakerzy mogą zhakować mi kompa przez lukę w systemie. Niedawno słyszałem o głośnej aferze z podmianą DNS’ów w routerze klienta banku który stracił znaczną kwotę pieniędzy. Staram się monitorować ruch sieciowy mojego peceta, mam aktualne bazy sygnatur wirusów… W pracy przy normalnym użytkowaniu Windows 7 zdarzało się, że były wirusy… zmiany w rejestrze itp. Pamiętam, że po reintalacji Win7 bez wgrania SP1 po podłączeniu do netu komputer został odrazu zainfekowany :stuck_out_tongue:

Zainstaluj sobie na tym komputerze najnowsze Ubuntu 13.10, mała ilość ramu na tym systemie nie powinna być problematyczna, programy łatwo znajdziesz w centrum oprogramowania Ubuntu lub w menedżerze pakietów Synaptic.

W moim przypadku Linux odpada - brak kompatybilności z programami a Winie nie pomoże dużo…

A jakich programów potrzebujesz? Może znajdą się jakieś alternatywy. Chyba, że są to programy stricte specjalistyczne, to rzeczywiście może być problem.

Dużo by wymieniać, w każdym razie poszukiwałem w google’ach o możliwości odpalenia ich na Linuxie i Winie, ale mam za dużą bazę i 99% z nich nie zadziała na pingwinku (choć lubię wydania Mandriva Linux lub Kubuntu z KDE). Problem może być również z ich uruchomieniem na 7 lub 8 choć jest niby tryb zgodności.

Droższe wersje Win7(od Pro w górę) mają dostępny tryb WinXP Mode, który jest maszyną wirtualną z zainstalowanym XP i jest za darmo dla Win7(na Win8 już nie ma tego).

Mój procesor nie posiada wirtualizacji i XP Mode odpada

Skoro zależy Ci głównie na bezpieczeństwie podczas logowania się do banku, to może zainstaluj wspomniane Ubuntu lub z racji 2 GB RAM jakąś lżejszą odmianę typu Lubuntu/Xubuntu obok XP i do banku loguj się na niej? Wiem, trochę z tym zachodu, ale zawsze to jakiś kompromis.

 

Sam mam XP na jednym z komputerów (stacjonarnym) i też od jakiegoś czasu zastanawiam się, co zrobić, co tam postawić.

Patrzyłem na technet na Win8,1 w wersji próbnej na 90dni, mam konto MS outlook a wymagają rejestracji, można pobrać bez?

Nie wiem co zrobić, ale narazie zostanę przy XP. Komputer stary, może mnie nic nie zainfekuje…