Zakup nowego Windowsa XP

(lostek815) #1

Chciałem kupić nowy system Windows XP Home Edition, ale nie wiem czy te wystawione na aukcjach na Allegro są na pewno nowe. Niby nie wolno normalnie tego sprzedawać i na niektórych aukcjach dodają jakiś RAM albo myszki, ale na innych nie ma żadnych dodatków, ale np. ktoś ma 150 sztuk wystawionych, no więc raczej na pewno nowe, prawda? Czy jak to jest z tym XP w końcu, wolno sprzedawać czy nie?

Mam na oku dwie aukcje, co o nich myślicie?

http://allegro.pl/windows-xp-home-editi ... 66842.html

(tutaj wydaje się być wszystko w porządku, tylko nie wiem czemu mają jeszcze dwie inne aukcje z innymi cenami, na których jest tylko napisane SP2/3, czego nie rozumiem, no bo albo SP2 albo SP3, c'nie?)

http://allegro.pl/ms-windows-xp-home-ed ... 49069.html

(albo ta - też wygląda w porządku)

Którą byście kupili? Jak się upewnić, że są na pewno nowe?

(Pablo_Wawa) #2

Przeczytaj http://www.centrumxp.pl/Aktualnosci/3275,Oferta-legalizacyjna-Windows-XP.aspx i poszukaj może da się to jeszcze kupić?

A tak z innej beczki, to warto instalować Win XP? Nie lepiej już kupić Win 7 HP?

(incognito74) #3

Windows XP z dodatkiem Service Pack 3 ze wsparciem technicznym do 2014 roku

zródło : Microsoft

http://www.microsoft.com/poland/centrumprasowe/prasa/10_02/05.aspx

http://www.microsoft.com/pl-pl/windows/endofsupport.aspx

-- Dodane sobota, 3 listopada 2012, 23:43 --

Windows XP ma już ponad 10 lat! Nie róbcie z niego produktu idealnego, bo czasy się zmieniają. Chcecie grać w nowe gry na PC i macie względnie dobre podzespoły, to pogódźcie się z tym, że system też musi być nowoczesny.

(Piotrkijak) #4

lostek815 , XP to już jest trup. Nie ma sensu się w niego wmulać, ponieważ producenci sprzętu już nie wspierają tego systemu, czyli jak masz nowy komputer to nie dostaniesz już pod niego sterowników, a poza tym to już kwestia kilku lat jak też zniknie oprogramowanie pod ten system. Wgraj sobie 7 Home Premium i zapewniam, że będziesz zadowolony. Co do samego temu, nie kupuje się Windowsów na Allegro, ponieważ możesz się wciulać w pirata, albo płytę z wkyorzystanym już kluczem. Są ludzie, którzy tak cwaniakują, że pozyskują oryginalny nośnik i ściągają naklejki z obudów zezłomowanych już komputerów i jak trafisz taką kopię, to wyrzucisz ją sobie do kosza, ponieważ nie dasz rady jej aktywować z prostego powodu - licencji OEM nie można przenosić na inny komputer, a więc przypuszczam, że nawet jak to są oryginalne Windowsy, które ktoś zakupił, to i tak są nielegalnie sprzedawane, bo powinne być sprzedane razem z komputerem na którym pracowały.

(Pablo_Wawa) #5

@Piotr92

Nawet jeśli dana licencja (nr seryjny) jest już wykorzystany (aktywowany) i z automatu się go nie da aktywować, to da się to zrobić przez telefon. Inną kwestią jest niezgodny z licencją Microsoftu zakup systemu OEM (wymagana faktura/paragon na sprzęt + system OEM w komplecie - choć to się różnie kształtowało).

Co do licencji sprzedawanych na Allegro, to raczej nie posiadają one odlepianych naklejek (bo to raczej widać) - już prędzej są one świeżo wyprodukowane w jakiejś drukarni (w Chinach?). Były już takie przypadki, a wtedy osoba, która kupiła coś takiego miała więcej nieprzyjemności (wizytę Policji, itd.).

http://forumprawne.org/prawo-autorskie/32755-nie-legalny-windows-na-aukcjach-internetowych.html

Ale jeśli się ma kilkuletni sprzęt, to lepiej już mieć Win XP, niż Win 7.

(lostek815) #6

Komputer mam ponad 5-letni, a w moim XP wykorzystałem chyba limit aktywacji bo nawet przez telefon już aktywować nie mogę, dlatego chcę kupić nowy system. Niby mój komp uciągnąłby jeszcze 7, ale i tak wolę XP - sprawdzony, niezawodny system, ładny interfejs, ale bez zbędnych bajerów. I nowe gry wciąż w większości wychodzą na XP SP3.

Ale to co w końcu z tymi aukcjami. Jak ktoś sprzedaje 150 sztuk, to przecież raczej nie ma ich tyle z odzysku bo to wręcz niemożliwe... Wyprodukowane w Chinach? No nie wiem, sprzedawca ma 100% pozytywów, a to chyba o czymś świadczy... Poza tym ma napisane, że jest autoryzowanym partnerem Microsoft, a oprócz tego sprzedaje też inne systemy, w tym Viste i 7, więc chyba i te XP są legalne... Ech, sam nie wiem... No to skąd mam wziąć nowy legalny system? Trochę to niesprawiedliwe, że kiedyś zapłaciłem za oryginał, a teraz nie mogę z niego korzystać.

(Krzyyyk) #7

@lostek815 dobrze, że założyłeś ten temat - dokładnie mam ten sam dylemat co Ty ... również przymierzam się do zakupu od tej firmy http://allegro.pl/windows-xp-home-editi ... 66842.html systemu Windows XP w wersji OEM (ewentualnie BOX ) .

Ja generalnie zacząłbym od przedzwonienia do Microsoftu i sprawdzenia czy ta firma jest faktycznie autoryzowanym partnerem Microsoftu .. dużo jest przewałaów tym bardziej na tym portalu aukcyjnym, jeśli okaże się, iż ta firma ma ten status to warto zadać pytanie czy mają prawo osprzedawać zgodnie z postanowieniami licencyjnymi ów systemy w wersji OEM.

Jak się nie mylę ( jeśli jestem w błędzie proszę o poprawienie mnie ) Microsoft zniósł obowiązek / wymóg dostarczania systemu XP w wersji OEM z innymi "dodatkami" typu myszka itp.

Proponuję zrobić jeszcze coś takiego - po zakupie przesłać do Microsoftu Twój system w wersji OEM i sprawdzić czy jest legalny - przy oprogramowaniu MS bardzo łatwo stać się paserem nieumyślnym ... - ale za to też jest odpowiedzialność karna - po takim "odesłaniu" zakupionego systemu Win XP OEM będziesz w 100% chroniony przez MS i jeśli wszystko będzie ok to Microsoft prześle Ci ponownie płytę CD/DVD z zakupionym systemem.

Potwierdzam Twoje słowa Windows XP SP3 to świetny system i KOMPLETNIE NIE ROZUMIEM dlaczego Microsoft nie chce go wspierać po kwietniu 2014r.

(Bogdan_G) #8

Witam Lostek. Piszesz -

ale w tym jest też wyjście, jeżeli oceniamy, że komp pójdzie jeszcze np. 8 lat. Kupno czystego win 7 np. 32 bit, to inwestycja rzędu niecałych 340 zł. Jest jeszcze tryb xp, jaki można mieć w win 7. http://www.komputerswiat.pl/poradniki/p ... yb-xp.aspx Mam pięcioletni komputer z xp i zastanawiam się właśnie nad taką opcją, żeby mi na psx gry śmigały bez zacinania i można było uruchamiać starsze wersje programów.

(Krzyyyk) #9

@libros Tryb XP w Windows 7 niestety nie jest trybem przeznaczonym do gier i tych wszystkich aplikacji, które intensywnie korzystają ze środowiska graficznego ... jak się nie mylę jest tam zainstalowany sterownik karty graficznej S3 ProSavage - także tutaj nic nie można zrobić.

(lostek815) #10

@ Lucyferus_Belias, ja przed chwilą dzwoniłem do gościa z tej drugiej aukcji co podałem bo do tamtej firmy to tylko od poniedziałku do piątku można dzwonić. Koleś twierdzi, że wszystko legalne i ma pozwolenie na sprzedaż, coś mi tam tłumaczył, ale nie do końca zrozumiałem :smiley: W każdym razie chyba kupię u niego bo ma nawet identyczną wersję co moja - czyli z SP2 na płytce. No i taniej. A w tej pierwszej firmie dziwi mnie czemu mają kilka razy wystawione i za każdym razem inne ceny.

@libros, tzn. ja i tak zamierzam za jakieś 2 lata całkowicie kompa na nowo składać i wtedy też przejść na Windows 7, a do tego czasu wolę jeszcze pozostać przy XP. Mam tylko nadzieję, że za te 2 lata nie będzie problemów z kupnem 7, tak jak teraz są problemy z XP. Ewentualnie się zabezpieczę i sam system kupię jeszcze przed kupnem kompa :smiley:

(Longhorn2009) #11

Kupujesz 7 Professional lub Ultimate, zawsze możesz wrócić do Visty lub XP Professional w ramach downgrade http://www.licencje-microsoft.pl/2012/0 ... windows-7/

(Krzyyyk) #12

@lostek815 , proponuję zakupić Windows XP z zainstalowanym Service Packiem 3 - przede wszystkim SP3 wnosi znaczące ulepszenia pod kątem szybkości działania systemu XP a po 2 , nie będziesz musiał znowu pobierać SP3 i instalować ... - teraz SP3 jest obowiązkowy do pobrania i wymagany przez większość gier na rynku... także odradzam stanowczo zakup systemu z samym SP2 , bo pomiędzy SP2 a SP3 jest znacząca różnica - tak jak wspomniałem zdecydowanie lepiej jak będziesz miał fabrycznie zainstalowany SP3.

(lostek815) #13

Wiem, że SP3 jest lepszy, zawsze sobie uaktualniam i nie widzę w tym problemu - i tak świeżo po formacie jest pełno aktualizacji do zrobienia :slight_smile: Zresztą SP3 mam pobrany i zgrany na płytkę. Więc wg mnie obojętnie czy będę miał na płycie Windowsa z SP2 czy SP3 bo aktualizacja to żaden problem.

@Longhorn2009, no tak, nie ma to jak wydać kasę na 7 tylko po to, żeby z 7 przejść na XP - wg mnie nieopłacalne, a wręcz głupie.

(adam9870) #14

Kup Vistę Business, a na kluczu z niej będziesz mógł zainstalować legalnie Windows XP Profesional.

http://forum.techit.pl/viewtopic.php?f=8&t=51

(Krzyyyk) #15

@Pablo_Wawa niestety, ale zestaw legalizacyjny miał charakter wyłącznie promocyjny i na chwilę obecną ów oferta jest już nieaktualna ...

(lostek815) #16

Ok, dzwoniłem jeszcze raz do tego gościa z drugiej aukcji, którą podałem w pierwszym poście i sytuacja wygląda tak, że on to ma od jakiegoś polskiego dystrybutora, który upadając odprzedał te systemy, no i prawa Microsoftu się zmieniły i licencji OEM nie trzeba już sprzedawać z jakimiś częściami komputerów czy coś takiego. Więc raczej 100% legalne to ma i chyba tam zakupię.

(Piotrkijak) #17

Gościu po mojemu ściemnia. Nawet jeżeli tak jest, licencja OEM wyraźnie mówi, że Windows może być zainstalowany tylko na jednym stanowisku, tak więc co Ci to da, że wgrasz Windowsa z tego nośnika na załączony klucz, jak aktywator odrzuci aktywacje i jeszcze zapewne klucz zostanie zablokowany? Zrobisz jak uważasz, ja jestem nauczony, że nikomu obcemu się nie wierzy i zadzwoniłbym na infolinię Microsoftu i zweryfikował te informacje. Świat Ci się chyba nie zawali jak zamówisz tego Windowsa jeden dzień później?

(Longhorn2009) #18

Celem wyjaśnienia downgrade uprawnia do używania Windows 7 i XP. Możesz przejść z jednego na drugi i masz właściwie 2 systemy w jednym. Więc wcale nie jest to takie "głupie".

(lostek815) #19

@ Piotr92, no masz rację, OEM można zainstalować tylko na jednym kompie, ale przecież te z aukcji są nowe i nie były zainstalowane nigdy. Po prostu ma na stanie jakieś sztuki, które nigdy nie zostały kupione. A co do zmian praw Microsoftu to sam mi powiedział, że mogę zadzwonić do nich i zweryfikować to co on mówi, zresztą już gdzieś słyszałem o tym, że można właśnie sprzedawać sam system na licencji OEM. Zresztą jak nie będzie działać, no to przecież reklamacja, negatywny komentarz itd. Myślę, że nikt nie sprzedawałby jakichś lewych, niedziałających systemów pisząc, że są nowe i legalne, z obawy właśnie na negatywy. Zresztą no mieliby już negatywy, a wszyscy mają 100% pozytywów. Niektórzy sprzedają używane i wyraźnie to zaznaczają, ale to nie wiem po co komu używane. Jest nawet aukcja bez klucza...

@Longhorn2009, no i można sobie tak przechodzić z jednego na drugi w nieskończoność?

Jeszcze takie pytanie, żebym w razie czego miał pewność. Czy te naklejki na obudowę, jak są nowe to mają tak starte te fragmenty, żeby było widać ten pasek wewnątrz? Bo jak ja kupowałem kompa to miałem już to tak przetarte, ale nie wiem czy tak jest czy mi w sklepie przetarli. A chodzi o to, żebym się potem nie zastanawiał czy aby na pewno jest to nowe, jakby w razie było przetarte.

(Longhorn2009) #20

1.Kupujesz Windows 7.

1. Dostajesz klucz do niego.

2. Instalujesz i uznajesz, że chcesz XP.

3. Instalujesz XP i przychodzi moment aktywacji, wybierasz aktywację telefoniczną, rozmawiasz z osobą z Ms, która podaje ci nowy klucz (mówisz że chcesz skorzystać z prawa downgrade).

4. System jest legalny i aktywowany.

5. Robisz kopię zapasową plików aktywacji, aby ułatwić sobie zadanie przy kolejnej reinstalacji i nie przekroczyć 10 aktywacji przez internet (potem tylko telefon zostaje, niepotrzebny kłopot).

W razie czego możesz powrócić do 7.