Zakup płytki Windows XP

Witam,

dzisiaj znajomy poprosił mnie o pomoc w kupnie płytki z systemem Windows XP,

jutro mamy zamiar pojechać do miasta i kupić płytkę w sklepie komputerowym.

Skoro mamy już wydać kilkaset złoty na system, musimy co nieco o nim wiedzieć…

Jakie jest najnowsze wydanie systemu Windows XP Professional?

Czy jest gdzieś spisana historia wydań tego systemu?

Z góry serdecznie dziękujemy za pomoc!

Pozdrawiam

EDIT -

Na co mamy zwracać uwagę? Co oznacza wersja OEM?

Czego nie kupować?

Najnowsze wydanie to Windows XP Service Pack3

OEM to warunki licencji jaką udziela Tobie MS na użytkowanie systemu. Windows XP na licencji OEM jest trwale przypisany do płyty głównej i nie możesz go przenieść na drugi komputer, nawet gdy odinstalujesz system z pierwszego komputera. Wsparcie techniczne - jeżeli producent zestawu komputerowego instalował Ci system to on musi zapewnić Tobie wsparcie techniczne, a jeżeli Ty sam no to również musisz zapewnić sobie wsparcie techniczne.

Jesli kolega nie planuje zakładać firmy polecam Windows XP Home Edition SP3 do użytku domowego wystarczy a uwagę zwradzać to patrz gdzie kupujesz kupujcie w firmowych sklepach typu komputronik

Jeśli wersja Professional to (tak samo z wersją Home Edition)Windows XP Professional z Service Pack 3 PL OEM w wersji BOX z SP3 nie kupisz,bo Microsoft nie wydał tej wersji w takiej licencji,jedynie z SP2c możesz kupić w wersji BOX

Wersja OEM na stałe przypisuje się do procesora i do płyty głównej i możesz używać (czyt.aktywować) tylko na tym komputerze,na którym po raz pierwszy aktywowałeś Windowsa

Wersja BOX nie przypisuje się do komputera i możesz przenosić licencję (system) na inne komputery,warunkiem jednak jest usuniecie systemu z poprzedniego komputera,gdyż system w wersji BOX może w danym czasie być zainstalowany tylko na jednym komputerze.

+wersji OEM

tańsza

-wersji OEM

przypisuje się do wyżej wspomnianych komponentów

ograniczona pomoc techniczna Microsoft

+wersji BOX

nie przypisuje się na stałe do komputera

można przenosić licencję na inny komputer wg warunków podanych wyżej

rozrzerzona pomoc techniczna Microsoft

istnieje możliwość odsprzedania innej osobie

-wersji BOX

cena,o wiele droższa od wersji OEM

Najlepiej kupować w certyfikowanych sklepach,które są partnerami sprzedaży Microsoft np. Komputronik,Avans lub u partnerów Microsoft

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania odnośnie licencjonowania lub historii Windowsa XP zajrzyj do Wikipedii lub wujka Google

A najnowsze wydanie windowsa xp professional z kiedy jest? (data)

OEM 2008 zaraz po wyjściu SP3 ale wersja jest 2002

Koledzy dobrze radzą. Bierz XP Home Edition- oszczędzisz.

Jak do użytku domowego to bierz Home Edition , różnicy w funkcjonowaniu nie zauważysz a zaoszczędzisz kasę.

lukasz_n

Serdecznie dziękuję Ci za zainteresowanie się moim tematem…

Spójrz może na datę… Komputer już od ponad miesiąca ma system

Windows XP Professional w wersji BOX. :slight_smile:

sorry że się czepiam ale gdzie to jest napisane że wersji HE nie można używać w celach komercyjnych ??

jak najbardziej można używać w firmie, ale należy pamiętać że nałożone są restrykcje że w jednej sieci może pracować maksymalnie 5 stanowisk wyposarzonych w tenże system.

W umowie jest napisane, HE tylko w domu PE w firmie lub w domu

Sorry, nie spojrzałem na datę, czasami się zdarza,

:smiley: to się uśmiałem, ciekawe gdzie to jest napisane ?? nazwa nie reguluje gdzie go można używać, MS wprowadził takie nazewnictwo aby takie osoby jak kolega Shaken’a , wiedziała jaki jest sugerowany system do konkretnego używania, HE nadaje się najlepeij do zastosowań domowych a Pro do zastosowań profesjonalnych ale prawie do woli można z HE korzystać w celach komercyjnych

Zacytuj nam ten fragment umowy z podaniem konkretnego jej paragrafu i ustępu. Jak ci się to uda stawiam ci krzynkę browca :stuck_out_tongue:

podaj mi źródło gdzie licencja jest po polsku, nawet sam pracownik ms powiedział że w firmie można używać jedynie xp prof jeśli chce się xp mieć w firmie

Czyli mamy rozumieć że mówisz o czymś, czego nie masz, nie znasz ??

Nie ma to, jak się wypowiadać w temacie nie znając podstawy na którą się powołuje :stuck_out_tongue:

Wystarczy poczytać:

http://www.google.pl/search?q=windows+x … =firefox-a

Gdzie i komu ??

Mnie, przez telefon. Jak się kiedyś pytałem podczas rozmowy związaną z pomocą techniczną, która była mi raz potrzebna. Mam pojęcie o tym o czym mówię.

Chyba nie za bardzo skoro jest niezgodne z prawdą, a tym bardziej że wierzysz w farmazony prawione przez niedouczonego konsultanta MS.

Mieliście rację, można używać XP Home w firmie, widać tamten konsultant MS był jakiś niedouczony. Taką odpowiedź dostałem od Microsoft

Szanowny Panie,

Dziękujemy za skontaktowanie się z Centrum Obsługi Klienta Microsoft.

Windows XP jest dostępny w dwóch wersjach: Home i Professional. Microsoft Windows XP Home został zaprojektowany z myślą o użytkownikach indywidualnych (choć może byc wykorzystywany także w firmach). Jeśli w firmie pracujecie Państwo w sieci opartej o serwer to logowanie do domeny jest możliwe tylko w Microsoft Windows XP Professional.

Sorry że się czepiam ale gdzie to jest napisane że wersji HE można używać na maksymalnie 5 stanowiskach w jednej sieci? Znam firmy w których są dziesiątki a nawet setki komputerów z HE w jednej sieci i są po kontroli legalności oprogramowania - nikt się nie czepiał ilości licencji HE…

:roll: