Zanim napiszesz prośbę o pomoc

Jak mam być szczery, to byłbym bardzo zadowolony, gdybyś wprowadził do niego swoje poprawki. Generalnie chodzi o to, by szanować czas osób pomagających - by nie traciły one czasu na problemy proste do rozwiązania (jak np szukanie przyczyny spowolnienia komputera w logach FRST, gdy mamy uszkodzony dysk). Opisanie wyników smart w kilku 1-2 zdaniach powinno zakończyć poszukiwania dla pytającego - wszak parametrów istotnych jest 3-4 sztuki. Chodziło też o odchudzenie logów do przeglądania z nieistotnych rzeczy - chociaż przyznaję, że skan na świeżym systemie wygeneruje spory log (ale nie są to częste przypadki - zwykle to “zapuszczony” kilkuletni system, którego nikt od lat nie sprzątał).

Jutro odniosę się do reszty odpowiedzi (także innych osób).

Wzorując się na oryginalnym poście @anon78384242 i stosując wasze wskazówki naskrobałem taki tekst
ZANIM NAPISZESZ PROŚBĘ O POMOC (wirusy, wolne działanie komputera, reklamy itp.)

Lista rzeczy do wykonania przed założeniem wątku na forum

  1. Wejdź w “Dodaj/usuń programy” w Panelu sterowania (Aplikacje i Funkcje w ustawieniach w Windowsie 10) i odinstaluj wszystkie aplikacje, których już nie używasz. Usuń też te, które nie wydają się być zainstalowane przez ciebie (nie pamiętasz, abyś je instalował) - przy czym uważaj na aplikacje ze sterownikami do urządzeń (zwykle nazwa producenta sprzętu jest w nazwie aplikacji). Zwróć uwagę na czas instalacji widoczny w jednej z kolumn - najstarsze aplikacje (będzie ich kilka z tą samą datą) to zapewne sterowniki i aplikacje producenta, wiec ich nie ruszaj. Aplikacje takie będą miały w nazwach: Intel, AMD, NVIDIA, Realtek, Asus, Dell, Lenovo, Acer, Artheos itp.

  2. Uruchom ponownie komputer, by deinstalatory dokończyły działanie - część instalatorów nie może usuwać pracujących aplikacji i wykonuje to dopiero po ponownym uruchomieniu komputera.

  3. Przeskanuj cały komputer antywirusem, gdy go nie posiadasz użyj Malwarebytes Anti-Malware a gdy złośliwe oprogramowanie blokuje dostęp do niego to zainstaluj Malwarebytes Chameleon i załącz zrzut z wyników skanowania

  4. Pobierz AdwCleaner, uruchom, przeskanuj nim komputer i usuń znalezione przez niego problemy oraz zapisz raport by dołączyć go do wątku na forum.

  5. Pobierz FRST i wykonaj log zgodnie z opisem w temacie “Raport obowiązkowy - Farbar Recovery Scan Tool”.

  6. W przypadku spowolnienia i zacinania pomocny będzie zrzut ekranu z menedżera zadań z zadaniami posortowanymi wg użycia procesora.

  7. Zrób kopię najważniejszych danych na inny komputer albo pendrive lub gdy nie są one dostępne to na inny dysk

  8. Gdy po wykonanych krokach komputer nie odzyskał sprawności to załóż wątek na forum dołączając do niego wszystkie logi i zrzuty ekranów

Lista rzeczy do wykonania po udzielonej pomocy na forum

  1. Pobierz CCleaner, zainstaluj, wyłącz w jego opcjach monitorowanie systemu.
    https://support.piriform.com/hc/en-us/article_attachments/204875807/monitoring.png:astonished:4
    Następnie wykonaj oczyszczanie dysku i rejestru - usunie to ewentualne pozostałości po odinstalowanych lub usuniętych podejrzanych aplikacjach (Dla bardziej zaawansowanych również dodatek CCenhancer).

  2. Zainstaluj wszystkie aktualizacje systemu z Windows Update i co pewien czas powtarzaj ten proces

  3. Zaktualizuj najnowsze wersję programów na komputerze. By zmniejszyć ryzyko posiadania wirusów nie pobieraj żadnych cracków do programów i gier oraz nie wchodź na podejrzane strony. Staraj się również stosować otwarte oprogramowanie w którym społeczność będzie starała o jak najwyższą jakość i bezpieczeństwo danego programu.

  4. Okresowo skanuj komputer znanym i sprawdzonym antywirusem

Jeżeli masz wątpliwości do któregokolwiek punktu to zapytaj o niego na naszym forum

Istnieje możliwość że spowolnienie komputera jest spowodowane problemami z dyskiem i w takim przypadku należy również dodać zrzut z programu HD Tune z zakładki smart i poprosić o przeniesienie do Sprzęt -> Sprzęt Komputerowy

1 polubienie

@synaptyk, Jestem pod wielkim wrażeniem Twojej wiary w ludzi. Moje doświadczenie podpowiada, że 90% “pytaczy” nie jest w stanie przeczytać i zrozumieć tak długiego tekstu.

Dla eksperymentu - proponuję żebyś w ciągu najbliższych dwóch tygodni, wklejał ten tekst pytającym o problemy na naszym forum. Zobaczymy jakie będą ich reakcje. Będzie to o wiele bardziej wiarygodne niż nasze tutaj teoretyzowanie :slight_smile:

Jak się ustali treść punktów to stworzy się na imgurze mały pokaz obrazków pokazujący krok po kroku jak to zrobić bo punkty są dość ogólnikowe

Tak z ręką na sercu, kiedy ostatnio odwiedziłeś hipermarket, to przeczytałeś regulamin zakupów? :wink: Jaka byłaby Twoja reakcja, gdyby pani w kasie odmówiła kasowania produktów bo nie poukładałeś ich w koszyku zgodnie z zasadami opisanymi w regulaminie? :stuck_out_tongue_winking_eye:
Hiperbola zamierzona - chodzi mi o ilustrację problemu a nie o flame :slight_smile:

Wydaje mi się że jak ktoś ma problem z komputerem to próbuje go rozwiązać a im gorszy tym więcej jest w stanie poświęcić by go naprawić. W takim wypadku myślę że przeczytanie i wykonanie poleceń z tego “regulaminu” nie jest czymś co odpuściliby sobie bo w końcu od tego może im się naprawić komputer bez naszej ingerencji i zbędnego zabierania czasu obu stronom

Postaw się w sytuacji kogoś, komu psuje się jeden komputer, który ma, i którego używa. Po pierwsze, co wiem po sobie, człowiek się strasznie z tego powodu denerwuje. Co się dzieje potem? Łapiesz komórkę, odpalasz mobilną przeglądarkę i szukasz rozwiązania. Emocje rosną. Trafiasz na forum. Pierwszą przeszkodą, którą musisz pokonać jest założenie konta… Emocje ciągle rosną…

Dlatego napisałem, że potrzebny jest praktyczny eksperyment, który zweryfikuje sens takiej procedury.

Tylko podziwiać ogrom pracy i przemyśleń. Brakuje jeszcze punktów:
Jeśli usuniesz rzeczy niezbędne do dalszej pracy, komputer nie zechce się uruchomić itp. – doradzacz (tu podać namiary na kontakt) pokryje koszta zabawy.
Gdy nie wiesz co robić (a chyba wtedy pisują na forum), poszukaj forum gdzie porad udzielają specjaliści potrafiący dokonać analizy logów FRST i napiszą co i jak masz dalej zrobić.
Podziwiam również skromność poradnika ograniczającego się jedynie do działu bezpieczeństwo. Przecież dodając kilka punktów można objąć nim całe forum.

Może jakimś tam rozwiązaniem byłoby umieszczenie nie tyle “zaleceń przed skorzystaniem z pomocy na forum”, a takiego poradnika dla chętnych, którzy chcą samodzielnie spróbować naprawić system/komputer. Takich porad w sieci jest multum, jedne lepsze inne gorsze, ale niektórzy (niekoniecznie większość) pewnie woleliby sami coś zaradzić. Ci, którzy nie mają żadnej wiedzy lub niewiele wiedzą i tak skorzystają z serwisu (lub znajomego) lub napiszą na forum.
Natomiast istniej grupa osób, które mają jakąś tam wiedzę i chcą samodzielnie rozwiązać problem. Ale nie mają jej na tyle, aby wszystko wiedzieć. I dla nich taki poradnik co warto zrobić i co można zrobić (i czym) miałby sens. Tak jak pisałem, takich poradników jest bardzo dużo, no ale to nie znaczy, że nie ma go być i u nas. Zwłaszcza, gdy byłby dobrze napisany.
Nie jest to łatwe, bo każdy problem jest inny, choć wiele jest podobnych.
Jak komuś się chce coś takiego napisać, skonsultować treść z nami, to może jest to jakiś pomysł.

1 polubienie

Pomysł godny poparcia. Problem polega jednak na tym iż poradnik takowy, winien zawierać przynajmniej 3 części:

  1. Sprzęt – bez pewności poprawnego działania sprzętu, dalsze czynności nie mają sensu. Należy określić czym, kiedy, co i jak sprawdzić, oraz określić jakie działania mogą doprowadzić do zniszczenia sprzętu, lub zwielokrotnić cenę naprawy w serwisie.
  2. System – od napraw systemu nie mogącego wystartować ( mnogość działających systemów? ), instalację nowego, po określenie co i jak można w systemie poprawić.
  3. Usunięcie szkodników – narzędzia diagnostyki i dezynfekcji.
    Znalezienie jednej osoby potrafiącej utrzymać poziom w tych 3 punktach wydaje mi się wątpliwe.

Tu nie chodzi o to, by coś polecać. Chodzi o uzgodnienie i opisanie kroków, które pomogą w rozwiązaniu problemów. Kroki te mają na celu naprawę problemu, ustalenie przyczyny (smart) lub wyeliminowanie części jego potencjalnych przyczyn (podejrzane aplikacje, które można samemu usunąć).

DP to nie jedyne forum na świecie. Znam problemy zgłaszane, bo milion razy pomagałem w takich sprawach na innych forach. Ustalmy jednak jeszcze raz, że to jest forum darmowej pomocy, a nie płatny helpdesk i jeśli ktoś prosi o pomoc, to powinien też wykonać jakieś kroki, a nie tylko wkleić log i czekać.

Zaawansowani użytkownicy rozwiązują większość problemów sami lub sami szukają rozwiązania (nie pomocy) w Google. Jak ludzie używają komputera, to niech uczą sie z niego korzystać i o niego dbać, a nie tylko odpalać film, grę i przeglądarkę.

My też nie wiemy. Gdy wykona powyższe kroki ograniczy nam pole wyszukiwania (krótsze logi, mniej podejrzanych aplikacji, usunięte proste infekcje) lub sam odkryje przyczynę - parametr C5 w SMART jest jednoznaczny i nie trzeba tytułu inżyniera, by zrozumieć, iż wartość wyższa niż 0 oznacza problem z dyskiem. W przypadku uszkodzenia dysku sprawa kończy się naprawą lub wymiana dysku (czyli czysta instalacja systemu i przeniesienie danych). Logi z systemu czy skanowanie programami AV to strata czasu.

Żadnych konsekwencji nie będzie. Jedyny przypadek to próba skanowania systemu przy uszkodzeniu dysku (np po upadku). AdwCleaner, CClenaer, HD Tune to programy znane i bezpieczne. Użycie ich nie prawa niczego zepsuć w systemie. Problemem może być natomiast nie czytanie wytycznych i instalacja na własną rękę różnych aplikacji antywirusowych (szczególnie tych fałszywych lub kiepskich).
Nigdzie nie napisałem, że nie znam programów diagnostycznych. Ja nie znam programów diagnostycznych dla przeciętnego użytkownika - takich, które prowadzą za rączkę i przemawiają po polsku. Powodzenia w znalezieniu i użyciu przez użytkownika programów typu Victoria (wybór kontrolera w przypadku ATA) czy DMDE - chodzi tylko o prosty odczyt stanu dysku, by wykluczyć jego rolę.

Bez obrazy, ale lepszy taki luzak niż przestraszony paranoik. Opisz mi proszę w jaki sposób HD Tune (odczyt smart), CCleaner (usuwanie z góry okreśonych plików, katalogów i kluczy) czy nawet AdwCleaner (podobnie jak CCleaner) może zaszkodzić systemowi? Pozycje kasowane przez dwa ostatnie programy nie są przypadkowe - zostały dokładnie wybrane przez twórców aplikacji, gdyż zostały uznane za zbędne lub szkodliwe. W jaki sposób odinstalowanie aplikacji dostępne z pozycji “Dodaj/usuń programy” może uszkodzić system?

Dokładnie.

W jaki sposób? Przez panel sterowania? Jeśli aplikacja została zainstalowana, to można zainstalować ją podobnie. Mówimy o osobach prywatnych - firmy mają swoich ludzi do rozwiązywania problemów z komputerami firmowymi.

Wstępnie poradnik miał tylko uprościć diagnostykę. Opisanie takiego rozbudowanego poradnika naprawy problemu to długi i trudny temat.

1 polubienie

Nie chcesz - nie pomagasz. Proste :slight_smile:

A co z szacunkiem dla pracy tych, którzy mimo wszystko ciągle pomagają?

1 polubienie

Czy ja, cokolwiek, o szacunku dla pracy tych, którzy mimo wszystko ciągle pomagają, napisałem?

Gdybyś napisał, ja nie popełniłbym swojego komentarza :wink:

Bardziej przed logiem, bo taki potem staje się nieaktualny.

Ok, to o co konkretnie chodzi w Twoim komentarzu, w którym komentujesz coś czego ja nie napisałem?

Zazwyczaj programy typu HD Tune, antyvir itp. nie wyrosną samoistnie na dysku podlewanym łzami pytającego. Trzeba je pobrać i zainstalować, co oznacza zapis na uszkodzonym dysku poszukaj w sieci.
Każdy program ingerujący w pliki systemowe (sterowniki, dll, rejestr, itp.) może ten system rozwalić. Brak wiedzy w tym temacie nie zwalnia od odpowiedzialności. O współpracy dyletantów z Twymi ulubieńcami, również można poczytać w sieci. Pomijając zalety czy wady nazwanych programów, zalecasz ich stosowanie w każdym przypadku, bez żadnej informacji o stanie aktualnym. Tymczasem podający kompleksowe informacje o stanie komputera FRST( nie wymagający instalacji !!!) zalecasz uruchomić po całej uprzedniej zabawie. Powinszować odpowiedzialności za słowo.
Zanim zaczniesz nauczać o dyskach, może jednak poducz się sam. Parametr C5 nie jest jedynym określającym stan dysku, a jego wartość 0 nie określa jednoznacznie stanu dysku. Znajomość innych atrybutów i ich wzajemnych powiązań nie jest niestety wiedzą powszechną.
Natomiast potwierdzeniem ignorancji w dziedzinie HDD jest wypowiedź na temat programów typu Victoria, czy DMDE. HD Tune w wersji free(2.55) jest programem bezużytecznym, choć jak twierdzisz przyjaznym, w wersji PRO trzeba zapłacić lub ukraść. Oba wymagają instalacji.
Dalsze bicie piany przestaje mnie bawić. Pa

1 polubienie

Przepraszam, ale nie mogę takich rzeczy czytać. Od ilu lat masz kontakt z komputerami? Używałeś ich za czasów Windows 95 lub 98? Zajmujesz się naprawą systemów w swoim zawodzie lub przynajmniej prywatnie (dla rodziny, znajomych i ich znajomych)? Ile mniej więcej komputerów naprawiałeś? Czy zdarza ci się czyścić systemy czy od razu instalujesz go od nowa?
O ile instalacja czegokolwiek na uszkodzony fizycznie dysk jest złym pomysłem, o tyle w przypadku sprawnego dysku instalacja ccleaner czy hdtune niczego nie uszkodzi, bo nie ładują one dodatkowych sterowników (jak np aplikacje wirtualnych napędów czy zaawansowane narzędzia diagnostyczne z własnymi sterownikami), nie ruszają one też wpisów rejestru nie należących do nich. Proszę więc o zaprzestanie pisania takich herezji, bo jest to obraza dla ludzi mających jakiekolwiek większe pojęcie o systemach rodziny Windows.
Jeśli chodzi o uszkodzony dysk, to instalacja czegokolwiek jest złym pomysłem, ale puszczenie skanu FRST przy sporej ilości plików jest jeszcze gorszym pomysłem. W przypadku podejrzenia uszkodzenia dysku (problemy z programami, wyskakujące błędy, wolne działanie i ciągłe mielenie) najlepiej pobrać program na innym urządzeniu i uruchomić go z pendrive bez instalacji.

Tylko czemu czytam takie teksty pisane przez ciebie a nie eksperta tego działu?
Niech się wypowie ekspert.:wink: