Zasilacz UPS

dziś były 4 przerwy w dostawie prądu
za 4tym razem padł mi Windows… już się martwiłem że będzie reinstalacja ale narzędzie do naprawy Windowsa go naprawiło

teraz widzę że bardzo potrzebuję UPS jak są takie częste przerwy w dostawie prądu

kolega zaproponował mi UPS APC Back-UPS 950VA (BX950MI-FR)
https://allegro.pl/oferta/zasilacz-awaryjny-bx950mi-gr-back-ups-950va-230v-13792597820
będzie ok?

ale tam pisze „Czas podtrzymania (obciążenie 100%): 1 min”
mój Windows zamyka się w 5 minut …czyli to nie dla mnie zasilacz?

sorki ale się na tym nie znam
tam też pisze Pojemność akumulatora 9 Ah
czyli 9 ampero godzin?.. czego to dotyczy? podtrzymania jak zabraknie prądu?

a i do monitora i zasilacza w obudowie używam takich kabelków

https://www.mediaexpert.pl/komputery-i-tablety/kable-do-komputera/przewody-komputerowe/kabel-zasilajacy-savio-1-8-m-1?gclid=CjwKCAjwhdWkBhBZEiwA1ibLmMd-5jjipdfM8Uux3J5pRZSvu0uHKK1GwBroDaoRcgl2Y5U40jcI2xoCzcUQAvD_BwE

Podaj specyfikację komputera

hmm… nie wiem jak ją tu wkleić. mam ją na komputerze stacjonarnym, w pliku .html
zapisałem ją do offline jak kupowałem komputer
mam ją na komputerze stacjonarnym , ale boje się go włączyć przez te przerwy w prądzie
(właśnie parę minut temu znowu była przerwa w dostanie prądu, to już 5ty raz dzisiaj)

mam procesor i7 3 GHz, 8 GB ramu DDr2, płyta główna MS
zasilacz 750 W i monitor LG 24’,
i trzecia rzecz podłączona do zasilacza - czyli Behringer Minimon MON800 mikser
Kolega mi mówił żeby dla pewności znaleźć UPS 950 W

i tak jak wspominałem mój Windows zamyka się w 5 minut

Jaka grafika?

EDIT na szybko w kalkulatorze Power Supply Calculator - PSU Calculator | OuterVision wpisałem rzeczy o których wspomniałeś, założylem grafikę HD 7770 i na ten moment pobór wyniósł 352W. Czyli nieco ponad 1/3 mocy zasilacza, a producent deklaruje czas podtrzymania 6.5 minuty przy 50% obciążeniu więc powinieneś się zmieścić w limicie - chyba, że któryś z Twoich komponentów bardzo mocno wykracza poza typową specyfikację.

jeśli chodzi o kartę graficzną, to wiem dokładnie jaką mam : Nvidia GTX 760

No to musisz liczyć 70W więcej. Tak czy inaczej mieścisz się poniżej wartości 50% obciążenia tym bardziej, że przy zamykaniu systemu karta graficzna raczej pracuje na „biegu jałowym” i powinieneś zdążyć wyłączyć wszystko nawet jeśli akurat będzie odpalona jakaś gra.

Swoją drogą masz bardzo długi czas zamknięcia systemu, używasz jeszcze dysku HDD?

tak HDD
ale jak włączę Windowsa i po pokazaniu się pulpitu zamknę system to się szybko wyłącza
ale jak włączę firefoxa i fl studio to zamyka się 5 minut
może chodzi o opróżnianie pamięci RAM przed wyłączeniem systemu?
i do tego Norton skanuje na bieżącą wszystkie pliki w użyciu
ale jak się wczyta do końca windows, to chodzi normalnie, szybko.

czyli brać ten APC Back-UPS 950VA?

nie wiem dlaczego te gniazdka w zasilaczu nie maja tego bolca masy
jak usp stabilizuje napięcie to może nie jest on potrzebny?

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-awaryjny-bx950mi-gr-back-ups-950va-230v-13792597820

Bo to standard Schuko.

Tak, amperogodzin. Czyli (teoretycznie) może dać prąd o natężeniu 0,5 A przez 18 godzin. Im większy prąd, tym mniejsza sprawność, a to akumulator 12V, więc do podtrzymania komputera akumulator jest rozładowywany znacznie większym prądem (powiedzmy, że typowo ok. 25 - 40A i więcej), a to powoduje, że podana pojemność nie odpowiada faktycznej pracy w UPS-ie.

Przy małym obciążeniu może pracować kilkadziesiąt minut, przy dużym kilka. I to on decyduje o długości podtrzymania, a nie moc zasilacza.

Proponowany przez ciebie zasilacz ma moc 950 VA (przy prądzie przemiennym to nie jest 950 W, a ok. 520 W) - więc jest ok, tylko akumulator na dłuższe podtrzymanie nie pozwoli.
Niemniej komputer rzadko kiedy pobiera aż tyle, przeważnie jest to znacznie mniej i w typowych zastosowaniach taki UPS pozwoli na podtrzymanie przez kilkanaście minut. No chyba, że akurat go obciążasz w 100%, no to wtedy nie.

PS. Zainwestuj w dysk SSD, na system i niektóre programy, to kilkadziesiąt złotych, a wygoda pracy, w porównaniu do HDD, ogromna. No i system zamknie ci się w kilkanaście, może kilkadziesiąt sekund. :slight_smile:

PPS. APC to dobra firma, ale UPS-y ma drogie.

On chyba musi zainwestować też w jakiś Windows 11 lub naukę Minta czy Ubuntu.

Skąd taki pomysł?

nie wiem czy do moich wtyczek pasuje dysk ssd
wolę nie zmieniać systemu , mam wszystko ładnie poinstalowane. mam komputer do produkcji muzyki
po aktualizacji windowsa 7 , 2 wtyczki do DAWa przestały mi działał
, boje się że po przejściu na windows 10 inne tez przestaną działać
od 7 lat nie reinstalowalem windowsa bo wszystko jest w porządku, wszystko chodzi, nie mam na co narzekać

Ale ja nie piszę o reinstalacji systemu. Podpinasz nowy dysk w wolne miejsce, odpowiednim oprogramowaniem klonujesz* dysk systemowy, odpinasz stary i w jego miejsce podpinasz nowy. System działa tak jak dawniej, ale już na SSD, więc wielokrotnie szybciej.

*- Nie będę na razie opisywał, bo pewnie nie zdecydujesz się. :wink:

zastanowię się
na razie chce się skupić na UPSie
jest jeszcze coś co powinienem wiedzieć?
wcześniej nie miałem odczynienia z ups
tam są diody co informują o tym że nie ma napięcia w gniazdku?
albo czy przed włączeniem komputera trzeba dopilnować że UPS się naładował w 100%?

i kolega mi powiedział że ten zasilacz nie ma zimnego startu, czy on jest aż taki potrzebny?

Są diody bądź wyświetlacze. UPS nie musi być naładowany w 100%. Traktujesz go jak listwę zasilającą, tylko taką, która po zaniku sieci podtrzyma zasilanie ~230V przez jakiś czas. Nie w każdym UPS będzie to sinus, jak z gniazdka. Czasem napięcie jest bardziej piłokształtne bądź prostokątne. Nie wszystkie urządzenia na takim napięciu dobrze pracują, ale komputerom to raczej nie przeszkadza. Czas zależny jest od akumulatora i poboru prądu.
Są UPS-y on-line, line-interactive i off-line. Najtańsze są off-line (mają czas przełączania ok. 10 ms), ale do komputera są w zupełności wystarczające.

Kształt napięcia wyjściowego w tym APC 950 VA to modyfikowana sinusioda
czyli w porządku?
i jest „line-interactive” to dobrze? coś tam o tym poczytałem, od tego lepszy jest tylko on-line? - szybciej przełącza tryb pracy?

mam jeszcze takie błahe pytanie. jeżeli ups ma większą moc to on się dostosuje do komputera?, tylko nie może być odwrotnie - że ups ma mniejszą moc niż komputer, bo wtedy komputer może się spalić?

EDIT:
znalazłem że ktoś na stronie sklepu o tym zasilaczu napisał tak;

UPS nie jest wstanie utrzymać mojego komputera z zasilaczem 800w od razu komputer mi się restartuje po przejściu w tryb bateryjny mimo naładowania baterii na poziomie 97%. dlatego reklamuje

i dostał taką odpowiedź

Piotrze, ten UPS działa w topologii line-interactive - między wyłączeniem zasilania, a jego pracą w trybie zasilania awaryjnego występuje przerwa 6 ms. Możliwe, że Twój zestaw wymaga skorzystania z zasilacza UPS w topologii online — nie jest to wina UPS, a wymaganie ciągłości zasilania przez podłączone urządzenia. Pamiętaj, że kupując u nas, możesz zwrócić niekompatybilny UPS w terminie do 15 dni od jego zakupu.

u mnie jak jest bardzo krótka przerwa w prądzie bez UPS to komputer się nie wyłącza , to znaczy tak jakby się wyłącza ale system nie startuje od początku , tylko pokazuje się powrotem pulpit …to jest takie szybkie mignięcie i po chwili jest ok. czyli ten zasilacz jest dla mojego komputera wystarczający?

Tak. Ale u ciebie to nie jest konieczne, bo komputery nie marudzą i przy innym kształcie napięcia. :slight_smile:

Niby tak, choć on-line w ogóle nie przełącza zasilania (nie ma przerwy). Ale to u ciebie też nieistotne.
O różnicach możesz sobie poczytać np. tu:
http://zasilaczups.pl/rodzaje-zasilaczy-ups.html
Moim zdaniem wystarczy ci off-line, ale jak najbardziej może być i line-interactive.
Zasilacze on-line są droższe i cały czas pracują (bo napięcie zawsze jest generowane), w związku z tym zawsze też pobierają więcej prądu (energii) do własnego działania, może to być nawet kilkadziesiąt watów. To sporo.

Mylisz moc maksymalną z mocą pobieraną. Moc zasilacza UPS to moc maksymalna, jaką może dać. Mniej zawsze może. Czyli zasilacz 600W zasili wszystko do max. 600W, np. żarówkę 100W i komputer pobierający 240W (razem 340 W).

UPS-y mają podaną moc czynną (w watach) i pozorną (w woltoamperach), ale w to nie wnikajmy, bo wyjdzie wykład o mocy czynnej, biernej i pozornej, przesunięciu napięcia względem prądu w zależności od odbiornika, itd., a nie o to chodzi. :slight_smile:

Bezpiecznie jest przyjąć, że moc podaną w VA w UPS-ie, dla zasilaczy komputerowych należy pomnożyć x 0,6. Czyli dla UPS-a 1000 VA będzie to ok. 600 W.

Zasilacz komputerowy ATX „800 W” też nie oznacza, że on tyle pobiera. Pobiera tyle, ile potrzebuje w danej chwili. Np. dając 270 W do podzespołów komputera, przy sprawności zasilacza ATX np. 90% pobiera ok. 300 W.

Jak długie są przerwy w dostawie prądu i jak często się zdarzają? Ile takich sytuacji było w tym roku?

co parę dni są takie momenty
najczęściej przerwa jest kilkusekundowa a czasami brakuje prądu przez pół godziny
jak pisałem w pierwszym poście w piątek 4 razy nie było prądu
3 krótkie przerwy i jedna półgodzinna. w sobotę 2 razy nie było prądu, dzisiaj na razie jest ok

A jaki konkretnie to jest procesor? I7, ale jaki model?